Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: RGBHV VGA HDMI ÇEVİRME YARDİM  (Okunma Sayısı 8217 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Kasım 10, 2018, 00:28:45 ÖÖ »

monitör çıkışını resimleme imkanınız varsa görmek isteriz
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Kasım 10, 2018, 00:39:58 ÖÖ »

Scorboard için yeni ekran olarak SCART girişi olan bir LCD TV kullanacaksanız upscaler'a ihtiyacınız olmadan işi çözebilirsiniz zira sizin eski model VDB'ler muhtemel 15Khz'lik video sinyali gönderiyordur. SCART'ı olan LCD TV'ler SCART konnektörü üzerinden 15Khz'Lik video sinyallerini destekler.

Bunun için gereken basit devre şemasını ise şu yazı başlığımdan bulup yapabilirsiniz;

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6568.0

Bu yazıda dikkat ederseniz PC'yi bir şekilde (burası sizin kullanımınız için önemli değil) önce 15Khz'Lik video sinyali üretecek şekilde modifiye ediyoruz (ki sizin VDB'ler zaten 15Khz'Lik görüntü veriyor) sonra bu sinyaldeki Horizontal ve Vertical senkronizasyon sinyallerini bu devre ile birleştirip TV'nin anlayabileceği Composite Senkronizasyon sinyali haline getiriyoruz. Yazıyı okuyup devreyi yapar/yaptırırsanız LCD TV'de kullanabilirsiniz. Yanlız tekrardan altını çiziyorum, bu devre sadece SCART girişi olan tüplü veya LCD "TV" lerde işinize yarar.

Arkasında SCARt girişi olmayan daha modern (sadece VGA girişi ve/veya HDMI/DVI girişi olan) LCD "monitör" kullanacaksanız upscaler'a ihtiyacınız var.

Sizin sektördeki yeni model VDB'lerin içinde de GBS8200'de kullanılan upscaler çipli devreler var zaten. Piyasadaki en ucuz upscaler odur.

nihatservis
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Kasım 10, 2018, 22:01:49 ÖS »

Scorboard için yeni ekran olarak SCART girişi olan bir LCD TV kullanacaksanız upscaler'a ihtiyacınız olmadan işi çözebilirsiniz zira sizin eski model VDB'ler muhtemel 15Khz'lik video sinyali gönderiyordur. SCART'ı olan LCD TV'ler SCART konnektörü üzerinden 15Khz'Lik video sinyallerini destekler.

Bunun için gereken basit devre şemasını ise şu yazı başlığımdan bulup yapabilirsiniz;

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6568.0

Bu yazıda dikkat ederseniz PC'yi bir şekilde (burası sizin kullanımınız için önemli değil) önce 15Khz'Lik video sinyali üretecek şekilde modifiye ediyoruz (ki sizin VDB'ler zaten 15Khz'Lik görüntü veriyor) sonra bu sinyaldeki Horizontal ve Vertical senkronizasyon sinyallerini bu devre ile birleştirip TV'nin anlayabileceği Composite Senkronizasyon sinyali haline getiriyoruz. Yazıyı okuyup devreyi yapar/yaptırırsanız LCD TV'de kullanabilirsiniz. Yanlız tekrardan altını çiziyorum, bu devre sadece SCART girişi olan tüplü veya LCD "TV" lerde işinize yarar.

Arkasında SCARt girişi olmayan daha modern (sadece VGA girişi ve/veya HDMI/DVI girişi olan) LCD "monitör" kullanacaksanız upscaler'a ihtiyacınız var.

Sizin sektördeki yeni model VDB'lerin içinde de GBS8200'de kullanılan upscaler çipli devreler var zaten. Piyasadaki en ucuz upscaler odur.
yavuz bey yapmış olduğunuz açıklama için çok teşekkür ederim.konuda herhangi bir şema bulamadım bununla ilgili devre şemasına nasıl ulaşabilirim.elektronik bilgim var devreyi kendim yapabilirim.
nihatservis
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Kasım 10, 2018, 22:03:51 ÖS »

monitör çıkışını resimleme imkanınız varsa görmek isteriz
monitör girişi resimde olduğu gibi http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?action=dlattach;topic=16382.0;attach=28565
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: