Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Aniden Kapanan Dizüstü Bilgisayar  (Okunma Sayısı 1586 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent
Üye

4'294'967'296

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 21, 2023, 21:28:21 ÖS »

İletken macunlarını bir güzel yenilememe ve ısınma sorunu olmamasına rağmen aniden kapanan bir Asus dizüstü var elimde. 2-3 saatlik kullanımda kapanarak başladı sonra 10-20 dakika da bir kapanır oldu, 1 yıldır yatıyordu kenarda, ihtiyaç olunca bir bakayım dedim, bazen biosa geliyor ama çoğunlukla daha biosa bile gelmeden kapanıyor.

Şunları denedim:
1- Pil takılı ve şarjda iken, yalnızca pil takılıyken, pilsiz şarjda iken yine de kapanıyor.
2- Ramleri farklı yuvalarda teker teker ve ikili olarak denedim kapanmaya devam ediyor.
3- Harddiski, dvd yazıcıyı, wi-fi kartını söktüm yine aynı.
4- Farklı adaptörlerle de denedim, yok. Na mahrem var diyor çat kapanıyor.

Yok mu buna bir çare hekim beyim?
Elim havya tutuyor*, pek çok teçhizatım var, anakarttaki arızalı parçayı değiştirebilirim ama arızalı parçayı saptayacak elektronik bilgisine sahip değilim. Fikirlerinize açığım.

*Çoğunlukla havyayı sağ elimle tutuyorum. Bu esnada sol elim de armut değil lehim tutar ekresiyetle.

█ Commodore 64C + MPS1230 █ Commodore 128D █ 2x Naked Amiga500 █ Apple eMac-700 █ WinXp PC █ Win11 PC █
ifteri61
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 21, 2023, 21:34:08 ÖS »

İletken macunlarını bir güzel yenilememe ve ısınma sorunu olmamasına rağmen aniden kapanan bir Asus dizüstü var elimde. 2-3 saatlik kullanımda kapanarak başladı sonra 10-20 dakika da bir kapanır oldu, 1 yıldır yatıyordu kenarda, ihtiyaç olunca bir bakayım dedim, bazen biosa geliyor ama çoğunlukla daha biosa bile gelmeden kapanıyor.

Şunları denedim:
1- Pil takılı ve şarjda iken, yalnızca pil takılıyken, pilsiz şarjda iken yine de kapanıyor.
2- Ramleri farklı yuvalarda teker teker ve ikili olarak denedim kapanmaya devam ediyor.

Elim havya tutuyor*, pek çok teçhizatım var, anakarttaki arızalı parçayı değiştirebilirim ama arızalı parçayı saptayacak elektronik bilgisine sahip değilim. Fikirlerinize açığım.

*Çoğunlukla havyayı sağ elimle tutuyorum. Bu esnada sol elim de armut değil lehim tutar ekresiyetle.

bu pc ler hep aynı.ancak makası baya daraltmıssınız. birde ram olmadan acmayı deneyin. nekadar acık kalıyor veya kapanıyor mu?

sayet buda cozum olmaz ise belliki bir kapasitor veya ne ise degismesi gerekecek. o konuda bende bilgi sahibi degilim.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 21, 2023, 22:14:05 ÖS »

1 milyon sebeb olabilir ancak madem elin havya tutuyor main bios chipini sök internetten senin makinanın bios.bin dosyasını bul ve chipe yaz sonra geri yerine tak. main bios chipini kartın üzerindeki çoğu mosfetten hafif tombul olmasından ve üzerinde yazanlardan tanırsın. not ec biosu elleme
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 21, 2023, 22:14:32 ÖS »

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 21, 2023, 22:15:46 ÖS »

kırmızı işaretli olan main bios çipi.
kapanma süresi uygunsa update ederekte olma ihtimali olabilir
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2023, 22:18:02 ÖS Gönderen: ibo1973 » Logged
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 21, 2023, 23:02:58 ÖS »

Modele özgü kronik bir arıza olabilir. Bence klavyenin flex kablosunu bir de power düğmesine basıp sistemi açtıktan sonra anakarta bağlı olduğu Flex kabloyu çıkartıp deneyin. Böylece power düğmesi veya klavye kaynaklı bir problem olup olmadığı anlaşılabilir.
amiga.os
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 21, 2023, 23:25:03 ÖS »

Şunları denedim:

İletken macunları yenilerken çok gördüğüm bir hata var, bir ihtimal sizde de olabilir. Termal padleri söküp, oralara macun süren çok oluyor.

Aniden kapanma deyince akla sadece ısınma geliyor.
cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 22, 2023, 12:16:30 ÖS »

Fan dönüyor mu. Fanın dönme sesi geliyor mu? Bazen tozların süngersi bir yapıya dönüşmesi yüzünden topak halinde fanın sıkışmasına sebep oluyor ya da bozulduğu için çok yavaş dönüyor. Isınma problemi genelde ilk akla gelen olur ancak adaptörden de kaynaklı olabilir. Adaptörde genelde şişen bir kondansatör sağlıklı voltaj vermediği için cihazın kapanmasına yol açabilir,

RoborG
-Commodore PC10-III, 12" Monochrome Monitör,5.25 360 KB FDD
-P3 450 CPU, 128MB SD-Ram,80GB HDD, 32X Creative infra, 5,25" Audicom-727 PC Kasetçalar
Levent
Üye

4'294'967'296

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 22, 2023, 14:31:25 ÖS »

Cevaplar için teşekkür ederim.

bu pc ler hep aynı.ancak makası baya daraltmıssınız. birde ram olmadan acmayı deneyin. nekadar acık kalıyor veya kapanıyor mu?

sayet buda cozum olmaz ise belliki bir kapasitor veya ne ise degismesi gerekecek. o konuda bende bilgi sahibi degilim.
Ram olmadan da denedim ne yazıkki yine aynı. Bazen güç düğmesine bastıktan 2 saniye sonra bazen 30 saniye kapanıyor.  

1 milyon sebeb olabilir ancak madem elin havya tutuyor main bios chipini sök internetten senin makinanın bios.bin dosyasını bul ve chipe yaz sonra geri yerine tak. main bios chipini kartın üzerindeki çoğu mosfetten hafif tombul olmasından ve üzerinde yazanlardan tanırsın. not ec biosu elleme
Benim için büyük ama insanlık için küççük bir adım olacak.  Kahkaha Çok heyecanlandım.

Modele özgü kronik bir arıza olabilir. Bence klavyenin flex kablosunu bir de power düğmesine basıp sistemi açtıktan sonra anakarta bağlı olduğu Flex kabloyu çıkartıp deneyin. Böylece power düğmesi veya klavye kaynaklı bir problem olup olmadığı anlaşılabilir.
Sanki bu yöntemleri denemiştim ama emin olamadım, deneyeyim ilk fırsatta.  

İletken macunları yenilerken çok gördüğüm bir hata var, bir ihtimal sizde de olabilir. Termal padleri söküp, oralara macun süren çok oluyor.
Aniden kapanma deyince akla sadece ısınma geliyor.
Dizüstü kapanma sorunu yaşamaya başlayınca macunları yenilemiştim, yani kapanma sorunları ben macunları yenilemeden önce başlamıştı.
Aniden kapanma deyince akla direkt ısınma sorunu geliyor ama daha bios bile gelmeden kapandığı için ısınacak fırsatı olmuyor.  

Fan dönüyor mu. Fanın dönme sesi geliyor mu? Bazen tozların süngersi bir yapıya dönüşmesi yüzünden topak halinde fanın sıkışmasına sebep oluyor ya da bozulduğu için çok yavaş dönüyor. Isınma problemi genelde ilk akla gelen olur ancak adaptörden de kaynaklı olabilir. Adaptörde genelde şişen bir kondansatör sağlıklı voltaj vermediği için cihazın kapanmasına yol açabilir,
Fan temiz ve dönüyor.
Farklı adaptörlerle denedim, sonuç aynı.  

█ Commodore 64C + MPS1230 █ Commodore 128D █ 2x Naked Amiga500 █ Apple eMac-700 █ WinXp PC █ Win11 PC █
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ekim 22, 2023, 14:44:39 ÖS »

Genelde bu sorunların nedeni chipset olur. Flux sürüp iyi bir ısıtma uygularsan belki biraz daha seni götürebilir.(bu konu tecrübe ve beceri ister) Birde işlemci voltajları ile ilgili olabilir. Bazen chipset de sorun da olsa daha düşük yapıda bir işlemci takınca sorunsuz çalıştığını da gördüm. Varsa uygun bir işlemci onu da deneyebilirsin.

Amiga Repair Service
Najaz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ekim 22, 2023, 15:05:54 ÖS »

Benzer bir olay arkadaşımın ASUS dizüstü bilgisayarında meydana geldi. Sorun güç girişinde. Adaptör giriş jack'inin değişmesi lazım. 2 ay kadar önce 100 TL'ye parça&işçilik dahil değiştirmişlerdi.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ekim 22, 2023, 17:12:36 ÖS »

klavye değilde güç düğmesi arızasında evet olabilir çok nadir çıkan bir arıza ama ihtimali var bilgisayarı aç power butonun kablosunu çıkar bunuda deneyebilirsin
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2023, 17:50:38 ÖS Gönderen: ibo1973 » Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: