Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Atari 800XL 256K QuarterMEG Ram Upgrade  (Okunma Sayısı 6784 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Şubat 10, 2024, 08:28:50 ÖÖ »

Elinize emeğinize sağlık @murtek, @runal.

Olur da çalışır hale getirirseniz, Atari'ye 130XE ROM'u takıp, DOS ile boot etmeyi deneyin. 130XE'nin 64k Ram Drive'i da başlangıçta sorunsuz map ediliyor.

Ayrıca Crownland ve Megablast isimli oyunları denemenizi de tavsiye ederim. Crownland 256k ile çalışan bir platform oyunu, Megablast ise açılışta chiptune yerine, 130XE Ram bank'larına sample yükleyip, amiga tadında bir başlangıç müziği ile açılıyor. Prince of Persia sorunsuz çalışacaktır. Pang var bir de, her ne kadar 256k ile çalışır diyorsa da 320k dan aşağı çalışmıyor. CPU ve ROM üzerine piggyback yapılan, 512k'lık bir SRAM ugrade de olacaktı bir yerlerde.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
murtek
Deneyimli

DO-IT-YOURSELF (AMIGA FOREVER)

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Şubat 15, 2024, 14:17:28 ÖS »

Teşekkürler @Voltron, Ram leri bekleme sürecindeyiz, bu arada biraz araştırdık 256k yeterli gelmeyecek kararına vardık 512k projesine yöneldik hatta bunu 1M yapabilirmiyiz diye araştırıyoruz RAM upgrade olayını. Masum

DO-IT-YOURSELF
runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mart 07, 2024, 21:08:54 ÖS »

Şubat ortalarında verdiğim 256 KB ramler ancak dün ulaştı.

Bu RAM siparişi bekleme aşamasında, 256 KB Ram ile Altirra emulator ile, hangi oyunlar çalışır hangisi çalışmaz diye antreman yaptım.

Atariage sitesinde yeni homebrew oyunlar var yapım aşamasında Flimbo's Quest e denk geldim. 256 KB Ram ile çalışmadığını görünce bütün hevesim  kaçtı. Flimbo's Quest kırmızı çizgim...O kadar uğraşıp Flimbo yu oynayamadıktan sonra esprisi de yok benim için.

@Voltron hocamın bahsettiği, ROM üstünden piggyback çalışan 512 KB RAM projesini bulup, kendi Atari 512 KB RAM kartımı kendim yapmaya karar verdim.

Atari 512 KB Ram projesine buradan devam edeceğim: https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=21239.msg296992#new

« Son Düzenleme: Mart 08, 2024, 09:29:28 ÖÖ Gönderen: runal » Logged
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: