Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetEn son hangi ürünü aldınız - III
Sayfa: 1 ... 73 74 [75] 76 77 ... 141   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: En son hangi ürünü aldınız - III  (Okunma Sayısı 433442 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Feandreu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1110 : Nisan 14, 2021, 00:03:24 ÖÖ »

Camiaya küsmek ne demek ya..

Adamdan sürekli bir şeyler istiyorlar şurası şöyle olsun, burası böyle olsun diye Orhan abinin kartın üzerindeki silkscreenleri okuyun. En son birisi gerber dosyalarını da aşırıp, isimsiz olarak basınca "yeter gari" diyip Amiga topluluğundan elini ayağını çekiyor. (Bildiğim kadarıyla)

Kaynak: Commodore Magazin Ajansı
« Son Düzenleme: Nisan 14, 2021, 00:07:05 ÖÖ Gönderen: Feandreu » Logged
Verminaard
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1111 : Nisan 14, 2021, 00:10:51 ÖÖ »

Evet aşağı yukarı böyle durum. Bütün TerribleFire kartları yapan adam geçen eylül ayı itibarıyla camiadan çekildi. Kartları artık çok yakın arkadaşlarına veriyor sadece. Benim kendisiyle direkt muhabbetim yok ama ortak birkaç arkadaşımız sayesinde kartı temin edebildim.

O gerber'i aşırma kısmı net değil. Onu yapan Polonyalı bir denyo. Reverse engineering yaptım diyor ama JLC'nin sayfasında -artık olmayan- bir açığı kullanarak gerber'lere ulaştığı düşünülüyor. Neticede bu Polonyalı arkadaşımız "Bundan sonra yaptığın bütün kartları klonlayacağım" deyince TF de "Eh sizi bana sayıyla mı verdiler ulan" deyip çekildi. İşin komik ve hatta trajik kısmı bu olay geçen eylül ayında oldu, adam karttaki sorunları giderip kasım ayında zaten gerberleri ve yazılımı falan herkese açacaktı ama o iş de yalan oldu tabii
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1112 : Nisan 14, 2021, 01:22:38 ÖÖ »

Aslında Gerberler işin en kolay kısmı, zor olan yazılım.
Herhangi bir elektronik devrenin üzerindeki malzemeyi söküp aynı PCB'yi tekrar çizmek zor değil (devre çizim programı kullanan ve hiç elektronik bilemyen birisi dahi kopyasını çizebilir), ama iş çiplerin içindeki yazılımlara gelince orada sıkıntı başlar, yazılımların kopya koruması varsa aynı yazılımı sıfırdan yazabilmek işin en zor kısmı.

(Yukarıda yazdıklarım 2 layer (tabaka) PCB içindir, eğer PCB içinde görülemeyen başka tabakalar varsa Gerberler de yazılım kadar kıymetli olabilir.)

Feandreu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1113 : Nisan 14, 2021, 01:45:30 ÖÖ »

Katılıyorum Sinan hocam, lakin yazılımlar derlenmiş olarak halen mevcut github üzerinde.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1114 : Nisan 14, 2021, 10:02:51 ÖÖ »

Verminaard güle güle kullanın

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1115 : Nisan 14, 2021, 10:03:11 ÖÖ »

Açıkçası bana "camiaya küsmek" değil de, "camiaya iş yapmak" şaşırtıcı geliyor. Üzülerek söylüyorum, insanlara iyilik yaramıyor.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1116 : Nisan 14, 2021, 10:31:45 ÖÖ »

Açıkçası bana "camiaya küsmek" değil de, "camiaya iş yapmak" şaşırtıcı geliyor. Üzülerek söylüyorum, insanlara iyilik yaramıyor.
Karamsar olmamak lazım bence, hele böyle bir dönemde Proje üretirken kendi sevdiğin ve kendin için üreteceğin bir şeyi yapmalı bence. Böylece hem maliyetini paylaşmış olursunuz hem de daha az yorulmuş olursunuz.

Ticari alım satım vs olduğunda işin rengi biraz değişebiliyor. Ama hobi amaçlı üretim ve maliyet paylaşımı her iki tarafı da memnun edecektir diye düşünüyorum.

Maalesef psikoloji ve yaşam şartlarını ele aldığımızda. Herkes aynı koşullarda rekabet etmiyor edemiyor. Hayat koşulları zorlu hepimizin piskolojisi de bu durumdan ister istemez etkileniyor. Foruma da yansıyabiliyor bu durum. Ama kişisel algılamamak daha doğru olur.

Kendi hobi ve sevdiğimiz şeyleri yaşatırsak daha çok daha keyif alabileceğimiz bir ortam yaratırız diye düşünüyorum. Tabi bunlar kişisel fikirlerim Sevgiler

'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1117 : Nisan 14, 2021, 13:14:50 ÖS »

Kıymetlerini bilmemiz gerekir;
Forummumuzda çok uygun fiyatlarla çeşitli devreler yapıp, bu riskli pandemi döneminde, tek tek paketleyip, kargolayarak bizlere ulaştıran arkadaşlarımız var.

Elinize ulaşan ürünlerde görünmeyen birçok kalem masraf var. Bu arkadaşlar, çoğu zaman yaptığı ürünlerden para kazanmıyorlar, hatta zarar ettikleri bile oluyor.

Bütün bunların üstüne; Bu arkadaşlar, vakitlerini ayırıp, ürünlerle ilgili özel soruları sabırla cevaplıyorlar.

Sizlerden ricam; lütfen üretim ve satış yapan arkadaşların kıymetini bilelim. Ürün elinize ulaştığında forumdan bir teşekkürü, bir fotoğrafı bu arkadaşlara fazla görmeyelim. Çoğu zaman için, samimi bir teşekkür bütün çekilen sıkıntının karşılığı olur.

Ayrıca; elinizdeki, arızalı ve kullanmadığınız elektronik cihzaları bu arkadaşlara destek olmak amacıyla hediye ederseniz, çok işlerine yarayacaktır.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2021, 01:15:39 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

freedom
Uzman

Retro allows me to be free.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1118 : Nisan 14, 2021, 14:48:10 ÖS »

Kıymetlerini bilmemiz gerekir;
Forummumuzda çok uygun fiyatlarla çeşitli devreler yapıp, bu riskli pandemi döneminde, tek tek paketleyip, kargolayarak bizlere ulaştıran arkadaşlarımız var.

Elinize ulaşan ürünlerde görünmeyen birçok kalem masraf var. Bu arkadaşlar, çoğu zaman yaptığı ürünlerden para kazanmıyorlar, hatta zarar ettikleri bile oluyor.

Bütün bunların üstüne; Bu arkadaşlar, size vakitlerini ayırıp, aldığınız ürünle ilgili özel sorularınızı sabırla cevaplıyorlar.

Sizlerden ricam; lütfen üretim ve satış yapan arkadaşların kıymetini bilelim. Ürün elinize ulaştığında forumdan bir teşekkürü, bir fotoğrafı bu arkadaşlara fazla görmeyelim. Çoğu zaman için, samimi bir teşekkür bütün çekilen sıkıntının karşılığı olur.

Ayrıca; elinizdeki, arızalı ve kullanmadığınız elektronik cihzaları bu arkadaşlara destek olmak amacıyla hediye ederseniz, çok işlerine yarayacaktır.

Teşekkürler.

Tüm emek verenleri gönülden kutlarım. Ellerine kollarına sağlık, iyiki varlar. Onlar olmasa biz elinden gelmeyenler bunları yurtdışından temin etmek zorunda kalacaktık. Sağolsunlar.

AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1119 : Nisan 14, 2021, 16:03:20 ÖS »

Aynı şekilde, emeklerinize sağlık. Sizin özveriniz sayesinde bu güzel projelere sahip olma şansı yakalıyoruz.

onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1120 : Nisan 14, 2021, 16:32:42 ÖS »

Bence emeğe saygı için en güzel hediye deneyimlerinizi paylasmamiz olacaktır

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=18907.msg254936#msg254936

C64 ve A500 gerisi teferruat
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1121 : Nisan 15, 2021, 10:16:08 ÖÖ »

fort_apocalypse başta siz olmak üzere ürün geliştiren, üreten, camiaya katkıda bulunmaya çalışan, yorum yazan, deneyim paylaşan, kısacası bu camiayı ayakta tutan tüm arkadaşlara sevgi ve saygımız sonsuz... Yıllar önce yurt dışında üretilen kartuşları ya da çözümleri görüp, keşke bizde de olsa derken, bugün hamd olsun, forumda her türlü ihtiyaca yönelik üretim ve bilgi paylaşımı mevcut. Her üyemize teşekkürler.

En son aldığım olmasalar da, elime en son ulaşan Commodore kartuşları oldu...

Kartuşların tasarımını yapan fort_apocalypse ve kartuşları üretip, çok güzel bir paketlemeyle ulaştıran Feandreu'ya çok teşekkür ederim...

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=19048.0

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1122 : Nisan 15, 2021, 11:11:10 ÖÖ »

Teşekkür ederim, ben işin kolay ve eğlenceli kısmını yapıyorum, bence asıl zor işi yapanlar üretim ve satış işi ile uğraşanlar.

Retro hobisi bizden önce de vardı bizden sonra da olacaktır. Üreten de tüketen de hep beraber hobinin gelişimine kenarından köşesinden katkımız olduğunu düşünüyorum.

Amacımız hep beraber hoşça vakit geçirmek, bu yalan dünyada biraz oyalanmak.

Güzel fotoğraf için teşekkürler, Güle güle kullanın @LW3D

AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1123 : Nisan 15, 2021, 15:02:54 ÖS »

@Feandreu ve fort_apocalypse çok teşekkür ederim Impossible Mission kartuşum elime ulaştı beyazı çok harika yaaa Kahkaha Bu arada forumda proje hazırlayan fort_apocalypse, Feandreu, OzgurDereli, Kaan Akkurt arkadaşlarımıza ve bu süreçte destek gösteren herkese de çok teşekkürler iyi ki varsınız. Sayenizde bu güzelliklere kavuşabiliyoruz.

* im-c64.jpg (116.75 KB, 467x600 - Görüntüleme: 111 kez.)
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2021, 15:20:17 ÖS Gönderen: AmigaEsref » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1124 : Nisan 15, 2021, 15:16:36 ÖS »

Bu arada kartuş portuna takılacak kartuşu dikey olarak takabileceğiniz bir pasif "L" adaptör de hem bu kartuşların görselliğini ön plana çıkartmak hem de masada derinlemesine yer sıkıntısı olanlar için faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Yapıldıysa da ben görmemişimdir, özür

Sayfa: 1 ... 73 74 [75] 76 77 ... 141   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: