Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Powermac G5 Dual 2.3 GHz (late 2005)  (Okunma Sayısı 10747 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Mart 02, 2016, 20:29:14 ÖS »

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar, bir bilgisayarcıda kullanılmamış kutusunda herşeyi Sıfır bir powermac G5 Dual 2.3 GHz  late 2005 model bir Macintosh buldum ve anlaşıp 400 liraya satın aldım. Bilgisayarı çalıştırdığımda bot etmediğini gördüm ve açıp baktığımda içinde normalde yanmaması gereken bir kırmızı lmedin yandığını gördüm, kitapçığında led 7 checkstop error yazıyor ve karşılığında bilgisayarı Apple servisine götürün yazıyor. Ben de cihazı servise götürdüm, bugün sonuç çıktı, işlemcinin Arızalı olduğu ve Apple ın artık  G5 serisine Parça desteği olmadığı söylendi, internetten araştırdığımda  bu ledin yanmasının değişik Donanım arızaları olabileceği gibi Kernel panic diye birşeyden de bahsedilmiş. Benim anlam veremediğim anakart üzerinde işlemci arızası ile ilgili başka bir led daha var ama o yanmıyor.
Şimdi size sormak istediğim, bu cihazı geri mi vereyim, yoksa en kötü ihtimalle bir G5 2,3 GHz işlemci bulurum diye elimde mi tutayım, satıcıyla konuştum, geri alırım diyor ama fiyatta inmiyor, sizce bu cihaza 400 lira Artı onarım maliyetini bağlamaya değer mi, yada şu şekilde yapabilirsin gibi tavsiyeleriniz varsa sizlere danışmak isterim. Cihazın beni cezbeden özelliği kutusunda muhafaza edilmiş Sıfır gibi ama 15 yıllık olması, donanımı da günümüz için internet vs yeterli 6600 gt 512 mb bellekli ekran Kartı var
Cevaplar için şimdiden teşekkürler
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 02, 2016, 20:57:46 ÖS »

Donanım ne yazık ki günümüz için yeterli olsa da desteksiz. Browserları çok yavaş, hiçbir iş yapamazsınız kendisiyle. Beni delirten makinedir. Sırf MorphOS için saklamalısınız isterseniz, yoksa pek bi anlamı yok ne yazık ki.

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 02, 2016, 21:00:54 ÖS »

İşlemciyi bir bulabilsem saklamayı düşünüyorum da bu haliyle 400 eder mi onu bilemedim
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 02, 2016, 21:01:55 ÖS »

Çalışıyorsa eder, ama Apple koleksiyon açısından. Güncellik açısından değil.

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 02, 2016, 21:07:54 ÖS »

çalışmıyor ne yazık ki
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 02, 2016, 21:37:06 ÖS »

Powermac G5'lerin piyasası zaten o civarda. Arızalı bir ürün için kesinlikle verilmez. Güncel kullanımda performansı yeterli olsa da Apple PowerPC desteğini kaldırdığı için yeni program kuramazsınız. Son bir kaç sene içinde çıkan programlar sadece Intel işlemcileri destekliyor.

phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 02, 2016, 22:01:29 ÖS »

Teşekkür ederim, bu tarz tavsiyelere ihtiyacım var, sanırım kutulu ve yeni olduğuna aldanmamak gerek
Loki
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2016, 11:44:23 ÖÖ »

Skıntı sadece işlemciyse 2. el işlemci bulunabilir: 2. el bilgisayarcılarda, forumlarda, sahibindende falan bulabilirsin. İşlemci değişimi sonrası çalışırsa da güle güle kullan, elindeki bilgisayar en güvenli ve yüksek donanımlı g5 modeli. Buna 512mb ekran kartı da takılabildiğini biliyorum tabi bulabilirsen. Bu arada gerekli upgrade işlemlerini yapabilirsen hızı seni şaşırtabilir bile.
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Nisan 11, 2016, 11:59:11 ÖÖ »

Ne yazık ki halledemedik sorunu , cihazı geri vermek zorunda kaldım üzülerek
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: