Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: -Acemisi için Linux- Raspberry Pi  (Okunma Sayısı 9183 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigaFUN
Deneyimli

MC68060 inside!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Nisan 03, 2016, 12:13:03 ÖS »

Açma kapama için ben şunu aldım. DIY çıktı birara lehimleteceğim bir arkadaşa.

Ayrıca Micro SD-Kartı Class4 'ü Class10/UHS-3 ile değiştirdim, sanırım biraz farketti.

Amiga1200:)
AmigaFUN
Deneyimli

MC68060 inside!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Nisan 06, 2016, 16:23:38 ÖS »

Ubuntu MATE 15.10 versiyonu rpi3 BT'u tanımıyordu.
16.04 şimdi rpi3 de hem wifi hem BT ile anlaşabiliyor.

https://ubuntu-mate.r.worldssl.net/raspberry-pi/ubuntu-mate-16.04-beta2-desktop-armhf-raspberry-pi.img.xz

Amiga1200:)
MeG
Deneyimli

Super Kahraman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Nisan 07, 2016, 00:23:37 ÖÖ »

Command Line hususunda bir iki hatırlatma yapacağım.

Linux dünyasında kullandığınız command-line ile dos/windowsunkini veya başka bir CLI'i karıştırmayınız. Çünkü gerçekten aşmış yarmış bir CLI'a sahip linux..

Yapabileceğiniz neredeyse her işi command line ile yapabilirsiniz. Grafiksel arayüz içinse dağıtıma göre çeşitli ortamlar mevcut.

Simon'un da dediği gibi, mesela Ubuntu Server arayüz olmadan gelir ve her işi yapabilirsiniz. (İlla mouse ile kullanacam derseniz, webmin benzeri şeysilerlerle de kullanmak mümkün)

Zaten MS da bu mantığı aşırarak galiba Win2k8'den sonra GUI'siz sürüm olayına geçti (powershell ile)

--------------------

RasPi küçük olması ve GPIO'ları yüzünden tercih edilebilir ama sizin amacınız linux dünyasını deneyimlemekse sanki pek de konforlu değil gibi.

Örneğin ben yıllardır Linux'ları Server rollerinde kullanmama rağmen bi süredir masaüstü ortamda da sadece Linux kullanıyorum. Dağıtımların hangisinin daha efektif olduğu tartışmaya açık olsa da Ubuntu'nun community desteği yabana atılmaz. Fakat Ubuntu masaüstü dağıtımları insanı Linux'tan soğutabilir. Bu yüzden Ubuntu temelli "Linux Mint" şu anda Linux dünyasının parlayan yıldızı gibi bi şey... Hem Ubuntu'nun her bi şeyine uyumlu, hem de daha basit bir sistem.

Linux Mint kullanmaya başladıktan sonra yaşadığım tek sıkıntı bazı Windows uygulamalarının başarılı portlarının olmamasıydı. Bunların bir kısmını Wine ile aşabiliyorum. (Wine Is Not Emulator -- Windows uygulamalarını emulasyon yapmadan kullanmanıza yarayan bir "şey". Internette ararsanız detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz) (Örneğin Wine ile WinUAE, MAME64-UI, Photoshop CS6  gibi Linux'da eksikliğini çektiğim uygulamaları çalıştırabiliyorum)

İlk başlangıç için de size tavsiyem bir bilgisayara windows kurduktan sonra boş bir partition ayırıp oraya da Linux kurup, dual boot ile seçim yapabilmenizdir. Hem ihtiyaç halinde Windows açabilir, hem de Linux ile daha güzel zaman geçirebilirsiniz.

Zaten Linux ile ilgili soracağınız her şeyin cevabında Google size yardımcı olacaktır.

İyi Eğlenceler Kahkaha
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: