Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıDreamcast bios hack! (lehim becerisi ve elektronik müdahale gerektirir)
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Dreamcast bios hack! (lehim becerisi ve elektronik müdahale gerektirir)  (Okunma Sayısı 32946 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 13, 2016, 11:15:53 ÖÖ »

Merhaba dreamcast severler bu mod işleminde cihaza yeni bir organ nakli yapacağız. Hayati bir parça olan bios çipine yazılıp silinebilir özelik ekleyeceğim. Elektronik ve lehim becerisi olan herkesin kolayca yapabileceği bir mod ve de feda edebileceğiniz cd okuyan dc lazım.

Peki bu mod cihaza ne gibi artılar katıyor derseniz;

-istediğiniz herhangi bir dc biosu yüklenebilir
-cihaz açılışta hdd veya sd kart ile boot edebilir gmrom gerektirmeden.
-cihaz dreamshell ile boot edilebilir
vs..

Öncelikle temin etmemiz gereken parçalar;

Bir adet dc ile uyumlu olan MX 29LV160TMC-90 flash çip, ben ali expres ten on adet almıştım uzun zaman önce. Çipin bacaklarını resimdeki gibi tam olarak aşağı bakacak şekilde kıvırıyoruz, sadece 1-12 ve 44. bacaklar düz bir şekilde karşıya bakak.

Bir adet klasik üç bacaklı anahtar ortadaki bacak ortak diğer bacaklar arası seçim yapar.

İki adet 10k direnç.

Bir adet dc gdrom çalışması gerekiyor ve dreamshell programını diske yazdırmış olmanız lazım.

« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2016, 11:54:17 ÖÖ Gönderen: eemiroglu84 » Logged

eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 13, 2016, 11:48:48 ÖÖ »

Sırada kurulum var, öncelikle orijinal bios çipinin 12. bacağı pcb den söküp kaldırıyoruz ve karşıya bakacak şekilde düzlüyoruz. Sonra mx çipimizi orijinal bios çipin üzrüne yerleştirip tüm bacakları birbirine lehim ile köprülüyoruz. 1-12-44 ve orijinal çipin 12. bacağı hariç.

Ardından çiplerin 23 numaralı ortak bacağından orijinal çipin boşta olan 12. bacağına 10k direnç lehimliyoruz.

Mx çipin boştaki 1 numaralı bacağından mx çipin boştaki 12 numaralı bacağına diğer 10k direnci lehimliyoruz.

Sonra mx çipin 44 numaralı boştaki bacağı ile dc pcb üzrindeki IC502 çipinin 9 numaralı bacağı arasına kablo lehimliyoruz.(ben bunu bakır hat üzerindeki bir geçiş noktasına yaptım)

Mx çipin 1 numaralı bacağı ile 23 numaralı ortak bacak arasına kablo lehimliyoruz.

Sırada anahtarın montajı var bu anahtar çipler arasında seçim yapmamızı sağlıyor. İki çipin 12. bacaklarına birer kablo lehimliyoruz ve birde pcb üzerinde d501 transistörünün tek olan bacağına bir kablo lehimliyoruz.

Anahtarın montajı önce d501 den gelen kabloyu orta bacağa lehimliyoruz bu önemli diğer bacaklara da diğer kabloları lehimliyoruz.

Buraya kadar pcb ile olan işimiz bitti sırada yazılımsal kısmı var konsolu toplayabiliriz.

« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2016, 11:53:39 ÖÖ Gönderen: eemiroglu84 » Logged

eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 13, 2016, 12:04:54 ÖS »

Şimdi boş olan bios çipimize bios yazacağız bunun için önce cihazı açıyoruz eğer siyah bir ekran varsa anahtar yeni çip konumundadır elektriği kesip anahtarı değiştiriyoruz. Dreamshell diskini takıp masa üstüne geliyoruz, buradan bios flasher kısmına tıklıyoruz karşımıza pek çok bios dosyası çıkıyor dreamshell ve dc biosları ayrı dosyalar içinde.

Seçimimizi yapıp write tuşuna tıklıyoruz ve önce çip siliniyor.

Sonra yazma işlemine geçiyor.

İşlem bittiğinde başarılı mesajı aldıysanız konsolu kapatıp yeniden açabilirsiniz. Konsol yazdığınız bios ile açılacaktır.

Kolay gelsin yapmak isteyip elinde bios çip olmayan varsa yardımcı olabilirim elimde var.

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mayıs 13, 2016, 12:42:48 ÖS »

Beklediğim mod. Eline sağlık.

Peki bu yazılan biosla disk olmadan sd card'dan Dreamcast oyunlarını oynamak mümkün mü? youtube'da biri oynuyordu.

Sensation
Deneyimli

Killer Instinct

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 13, 2016, 13:43:57 ÖS »

SD kart performansı rezalet Dreamcast'in. Kaldıki Gamecube'de de durum aynıydı... CD'den devam diyorum... Ama modlayasım gelmedi değil hani... Bi chipte ben mi alsam gerçi mahçup durumdayım kargo konusunda ama...

eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 13, 2016, 18:59:16 ÖS »

Beklediğim mod. Eline sağlık.

Peki bu yazılan biosla disk olmadan sd card'dan Dreamcast oyunlarını oynamak mümkün mü? youtube'da biri oynuyordu.
Evet bu modun amacı bu zaten disk olayını rafa kaldırmak SD karttan boot edip oynamak mümkün en önemlisi de HDD ile boot edip gdrom dan daha hızlı yüklemeler ile oynamak mümkün. SD performansı pek iç açıcı değil.

eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 13, 2016, 19:03:46 ÖS »

SD kart performansı rezalet Dreamcast'in. Kaldıki Gamecube'de de durum aynıydı... CD'den devam diyorum... Ama modlayasım gelmedi değil hani... Bi chipte ben mi alsam gerçi mahçup durumdayım kargo konusunda ama...
Amacım SD değil zaten HDD bu modun benim için bir üst seviyesi HDD takmak. Çip elimde 9 adet kaldı tanesini 5tl den dağıtacağım beş adet ile sınırlı. Mahcup olmana gerek yok hacım burada yabancı değiliz anlayışlıyımdır bu konularda.

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mayıs 13, 2016, 19:39:20 ÖS »

Eline sağlık Emrah, benden önce davrandın benden çok yaşayacaksın.

Benim de yapmam lazım ama bir türlü uygun zaman/ortam denk getiremiyorum.

Bu arada senin anakartın VA0 değil sanırım, VA0 anakartlarda 23 numaralı pinin anakarta temas etmemesi gerekiyor orjinal bios çipi 5V ile çalıştığı için.

Kaynak: http://www.mmmonkey.co.uk/sega-dreamcast-region-free-bios/
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2016, 19:46:03 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 13, 2016, 20:34:16 ÖS »

Eline sağlık Emrah, benden önce davrandın benden çok yaşayacaksın.

Benim de yapmam lazım ama bir türlü uygun zaman/ortam denk getiremiyorum.

Bu arada senin anakartın VA0 değil sanırım, VA0 anakartlarda 23 numaralı pinin anakarta temas etmemesi gerekiyor orjinal bios çipi 5V ile çalıştığı için.

Kaynak: http://www.mmmonkey.co.uk/sega-dreamcast-region-free-bios/
Çipleri alalı çok oldu bende ancak ilgilenebildim. Anakart konusunda ki yazıyı okudum ama pek sallamadım balıklama lehimledim demek ki anakart VA0 değilmiş Kahkaha
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2016, 20:58:15 ÖS Gönderen: eemiroglu84 » Logged

asit
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mayıs 13, 2016, 20:44:12 ÖS »

Emrah abi bende bir adet alabilir miyim

Amiga 500
C64
Ps1
Ps2
Atari 2600
Sega mega drıve 2
Xbox 1
Xbox 360
Nintendo wii
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 13, 2016, 21:55:37 ÖS »

Emrah abi bende bir adet alabilir miyim
Limit doldu ama sana da son kez verelim bilgilerini at PM den.

several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mayıs 14, 2016, 00:09:24 ÖÖ »

Çok güzel bir mod. Eline sağlık. Hala tüm oyunlar sorunsuz load edilemiyor değil mi?
Sensation
Deneyimli

Killer Instinct

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mayıs 14, 2016, 17:57:25 ÖS »

Kargo bilgileri gece vardiyasında yollanacaktır. Emrah'a teşekkürler...

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Mayıs 15, 2016, 17:12:11 ÖS »

Emrah sağolsun gaza getirdi beni de, bu da benim VA0 board üzerinde yoğurt yiyişim. Maalesef optik sürücü çalışmadığından DreamShell atma şansım olmadı, hevesim kursağımda kaldı. Ama en azından anahtar orjinal ROM konumundayken cihaz hala menüye boot ediyor. Kahkaha

VA1 boardda yapılan işlemden tek farkı VA0 boardlarda flash 5V olduğu ve bizim taktığımız flash 3.3V ile çalıştığı için üstteki flash'ın 23. pini olan VCC pinini de kaldırarak burayı IC302'nin 1. pininden çaldığımız 3.3V ile beslemek. Tabi 1. pine giden kabloyu da alttakinden değil bundan çekiyoruz. Kalan kısmında bir değişiklik yok.

Edit: Değişiklik yok demişim ama 44. pin olan /WE pinini VA0'da IC502'nin 9. değil 7. pinine bağlıyormuşuz. Daha önce linklediğim şemalarda da görülüyor zaten, sonra benim yüzümden yanlış yapıp kulaklarımı çınlatmasın birileri. Kahkaha

Not: Fotoğraflarken pin 12'ler üstüste geldiğinden birbirine lehimli gibi görünmüş, direncin biri alttakine diğeri üsttekine bağlı, birbirlerine temas etmiyorlar.
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2016, 14:24:42 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
Sensation
Deneyimli

Killer Instinct

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mayıs 15, 2016, 19:36:48 ÖS »

Tam bir kaos... Kahkaha

Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: