Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Atari ve RF Kablosunun önemi  (Okunma Sayısı 3381 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 08, 2016, 00:25:52 ÖÖ »

Bu ara bir sürü mini işle uğraşıyorum. Etrafı temizlemek de bunun arasında. En nefret ettiğim şey çalışmayan/sorunlu adaptör, görüntü/AV kablosu ve karlı görüntü veren RF (anten/atari kablosu diye bilinir) kablolarının raflarımda yer işgal etmesidir. Bunlar yer işgal etmekle kalmayıp bir de sizi şaşırtıp olmadık/gereksiz tamiratlar için konsol açtırırlar Kahkaha

Neyse, yine bu düzenlemelerimden birisini yaptım az önce. Atari ve karakutu yığınlarını elden geçirip, AV modlayıp, bir kısmını satıp bir kısmını da kullanıma aldıktan sonra geri kalan enkaz (boş kasa, bozuk/güvenilmez adaptör ve bir yığın RF kablo) yığınına da son bir kez el atayım dedim...

Benim emektar test cihazını (Atari 2600 Jr) çıkarttım ve eldeki RF kabloları denemeye başladım. Jr'ların bir avantajı da bildiğiniz üzere RF kablosu klasik atari'ler gibi konsola sabit değil, kasa dışında RF soketi var.

Görüntüler genelde böyle. Kimisinde hiç görüntü yok.

Şimdi bu görüntü hafif parazitli olsa neyse der sorun kablodan dersiniz. "Bu" görüntü adama konsolu açtırıp RF modülatörüne müdahale ettirir gereksiz yere...

Şimdi de aynı konsol, aynı TV, aynı kanal, aynı adaptör, AMA orijinal Atari 2600 RF kablosu;

İşte kaliteli RF kablonun önemi ve farkı burada

Bu kısa işlem sonunda eldeki RF kablolar da layık oldukları yere gittiler...

Ha bu arada, Jr'lara neden AV mod yapmamamın sebebi de eğer arızası yoksa oldukça net görüntü vermeleri. RF modülatörlerinde herhangi bir ayar bozukluğu veya arıza yoksa "Channel 2 veya 3" den kaliteli kablo ile herhangi bir AV mod yapmaya gerek duymaksızın  cam gibi görüntü alınır.

Not: Bu arada bu testleri yaparken cillop gibi Jr'ı da satıştan çekip rafa kaldırdım. Böyle net çalışan test cihazını nereden bulacağım ki Kahkaha Referans gibi alet... 
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 12:02:38 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

arne_saknussemm
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Kasım 08, 2016, 01:36:55 ÖÖ »

Abi eline sağlık, elinden bir şey kaçamıyor sanırım
Şu saatte bile okuyacak bir şeyler buluyorum sayende, çok hoş valla okuması.
Benim de böyle kurcalama merakım var çocukluktan beri ama kısıtlı işte, hala yanarım elektronik okumayışıma Kahkaha

Mütevazı yoldaşlarım;

Sony Vaio VGN-FE590P / PS1 / PS2 Slim / PSP

Nintendo GB DMG-01 / GBC / GBA SP AGS-101 / DS Lite

Nokia N-Gage QD
Retroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Kasım 08, 2016, 08:04:15 ÖÖ »

Bir ara benimde RF kabloları elden geçirmem iyi olacak abi
Bilgi/Tecrübe paylaşımı için teşekkürler

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Kasım 08, 2016, 09:42:16 ÖÖ »

Dün jr'ı 40tl'ye görünce ciddi ciddi almayı düşünmüştüm

75ohm'luk uydu anten kabloları ile rf ara kablo yapıp denedinizmi? Orjinal atari kablosu performansına yakın olur diye düşünüyorum. Sistemi kur, dene kaldır benim 1 saatimi alır, o yüzden şimdilik göze alamıyorum. Konu açılmışken siz denersiniz belki diye yazıyorum

O rf kablolarının içini tahmin edebiliyorum: paslanmış bakır ve rf'e uygun olmayan fişe bağlantı yeri. Yani aslında gerçekten atılmayı hakediyorlar. Yine de şöyle bir kullanım yeri olabilir: Bazı televizyonların rf girişleri daha hassas oluyor, ya da nes klonları rf çıkışları atari vb'lerden bariz güçlü oluyor, buralarda belki...

Use the brute force, Luke
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 08, 2016, 14:02:26 ÖS »

Dün jr'ı 40tl'ye görünce ciddi ciddi almayı düşünmüştüm

75ohm'luk uydu anten kabloları ile rf ara kablo yapıp denedinizmi? Orjinal atari kablosu performansına yakın olur diye düşünüyorum. Sistemi kur, dene kaldır benim 1 saatimi alır, o yüzden şimdilik göze alamıyorum. Konu açılmışken siz denersiniz belki diye yazıyorum

O rf kablolarının içini tahmin edebiliyorum: paslanmış bakır ve rf'e uygun olmayan fişe bağlantı yeri. Yani aslında gerçekten atılmayı hakediyorlar. Yine de şöyle bir kullanım yeri olabilir: Bazı televizyonların rf girişleri daha hassas oluyor, ya da nes klonları rf çıkışları atari vb'lerden bariz güçlü oluyor, buralarda belki...

Yok anten kabloları ile uğraşmadım hiç. Benim emektar 2 referans kablom var. Biri bu orijinal Atari 2600 Vader'dan çıkma olan diğeri de Hitachi marka home-theatre sistemleri için olan coaxiel ses kablosu (ucu bir NES RF switch'den çıkma anten giriş soketi ile modifiyeli)

Genelde RF'e ihtiyacım yok aslında o yüzden bu referans kablolar bana yetiyor. Anten için olan coax kablo ile hiç denemedim zira onların rengi genelde beyaz olduğu için hiçbir konsolla renk uyumu olmayacağından işin açıkçası aklıma bile gelmemişti denemek

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Kasım 08, 2016, 16:51:37 ÖS »

Sonradan düşününce bende anten kablosunun kalınlığına takılmaya başladım, ince rf kablolara göre kaba görünecek. Bu arada renk deyince vga uzatmaydı galiba, duvarın rengine uysun diye bir keresinde bir kabloyu sprey boyayla beyaza boyamıştım... hiç iyi bir fikir değilmiş. hem boya örtücü olmadı, az da olsa yer yer siyah gözüktü hem de yapış yapış boya değdiği yerden kalktı. Olur olur benim gibi birinin aklına gelir, buraya yazalım okur belki vazgeçer 

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: