Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun Konsolları[MOD] Famicom AV Mod ve Famicom & Famiclone karşılaştırması
Sayfa: 1 ... 4 5 [6]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Famicom AV Mod ve Famicom & Famiclone karşılaştırması  (Okunma Sayısı 45832 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #75 : Ekim 26, 2017, 12:21:11 ÖS »

Güncellendi

knighTeen87
Deneyimli

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #76 : Ekim 26, 2017, 13:44:48 ÖS »

Güncellendi

Yavuz hocam, madem konu famicom'lardan açıldı, müsadenle sana danışayım. Ben Gökhan abi'den AV modlu bir Famicom almıştım 1-2 ay önce. Konsolda bir sıkıntı yok, fakat benim Cihan marka tüplü TV'de siyah beyaz görüntü geliyor. Bölge problemi muhtemelen. Ama LCD TV'de renk sorunu yok, lakin Famicom'lar en iyi görüntüyü tüplü TV'de veriyor malumun. Sorunu çözer diye eBay'den resimdeki gibi bir PAL-NTSC dönüştürücü aldım ama çare olmadı, görüntü gene siyah beyaz. Belki aldığım parça sorunludur ama sanmıyorum

Bu derde bir deva var mıdır hocam? Değerli görüşlerini rica ederim.

Aldığım dönüştürücü:

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #77 : Ekim 26, 2017, 14:22:30 ÖS »

Famicom NTSC bildiğin üzere. Normalde CRT TV'lerin (Philips, SONY vs) AV girişinden NTSC veya PAL girsen bile genelde her ikisinden de görüntü alırsın sorunsuz. Bu TV'lerden çok daha az bir versiyonu RF girişinden de NTSC/PAL ayrımını destekleyebilir.

"Cihan" marka TV kullanıyorum demişsin. Muhtemelen o TV, AV modunda bile sadece PAL'i destekliyor.

Öte yandan o PAL<->NTSC çeviricinin içinde ne var, nasıl çalışır bilmiyorum. Çalışsa bile bana pek verimli bir sonuç üretebilirmiş gibi de gelmiyor. Zira giriş sinyalini önce RGB'ye decode edecek (renklerine ayrıştıracak) sonra istenilen bölge standardında encode edecek (PAL-NTSC standart paletine göre) ve de fiyatı da üç kuruş olacak... zor...

Çevirici cihazın çalışıp çalışmadığını istersen bir de PS1 (NTSC-J) de dene. Vardır muhtemel sende NTSC-J PSone falan

Bu sorundan tamamen bağımsız olarak da naçizane bi yorum yapayım müsadenle;

Abi ne o öyle cihan mihan... At onu direk kendine bi SONY CRT al lütfen

knighTeen87
Deneyimli

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #78 : Ekim 26, 2017, 14:54:47 ÖS »

Famicom NTSC bildiğin üzere. Normalde CRT TV'lerin (Philips, SONY vs) AV girişinden NTSC veya PAL girsen bile genelde her ikisinden de görüntü alırsın sorunsuz. Bu TV'lerden çok daha az bir versiyonu RF girişinden de NTSC/PAL ayrımını destekleyebilir.

"Cihan" marka TV kullanıyorum demişsin. Muhtemelen o TV, AV modunda bile sadece PAL'i destekliyor.

Öte yandan o PAL<->NTSC çeviricinin içinde ne var, nasıl çalışır bilmiyorum. Çalışsa bile bana pek verimli bir sonuç üretebilirmiş gibi de gelmiyor. Zira giriş sinyalini önce RGB'ye decode edecek (renklerine ayrıştıracak) sonra istenilen bölge standardında encode edecek (PAL-NTSC standart paletine göre) ve de fiyatı da üç kuruş olacak... zor...

Çevirici cihazın çalışıp çalışmadığını istersen bir de PS1 (NTSC-J) de dene. Vardır muhtemel sende NTSC-J PSone falan

Bu sorundan tamamen bağımsız olarak da naçizane bi yorum yapayım müsadenle;

Abi ne o öyle cihan mihan... At onu direk kendine bi SONY CRT al lütfen

Yapma yaw, üzüldüm bak. Neden Cihan kullandığımı da söyleyeyim, çocukluktan beri kullandığım ve hatırası olan bir TV çünkü. Famiclone'larımı yıllarca onda sorunsuz oynadım ben, ama Famicom'un siyah beyaz görüntü verdiğini görünce hayli üzüldüm.

Pek bir çaresi yok diyorsun yani? Bir de Vestel CRT TV'im var, onda deneyeyim bakalım Famicom'u

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #79 : Kasım 23, 2018, 16:30:26 ÖS »

Konuyu hortlatayım da forum şenlensin biraz.

Şu adamın çizdiği gibi anlaşılır bir grafik çizebilir misiniz? Ben nereye ne lehimlediniz pek anlayamadım.

Buyurun çizmeniz için boş olan görsel  Masum

kaynak: http://retroshaker.x10host.com/2015/10/nintendo-famicom-av-mod/#

Şimdi adamlar famicomdaki orijinal transistörü söküyor, 21'inci pini kesiyor falan hiç hoşuma gitmedi. Seninki çok daha iyi onların modunun yanında. Hiç vandalizm yok. En sevmediğim şey hasarsız/kusursuz retro cihazların geri dönüşümü olmayacak şekilde modlanması.

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #80 : Kasım 25, 2018, 18:15:01 ÖS »

Famicom'u önüme alınca modun o kadar da anlaşılmaz olmadığını gördüm. Saçma çizim isteği için kusura bakmayın.

Burada yanlış yaptığım bir kısım var mı? RF'den görüntü alamadım. Böyle de görüntü alamadım. Bu famicom'un arızalı olma ihtimali yüksek. Zaten yedek parçalık almıştım da hani belki çalışır dedim.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #81 : Kasım 25, 2018, 18:31:47 ÖS »

Famicom'un arızalı olup olmadığını anlayabilmek için RF'den mutlaka görüntü almak lazım. Ama test edecek TV'nin de RF üzerinden NTSC görüntüyü alabildiğine emin olmak lazım.

Varsa çalışan Amerikan NES veya SNES'i (veya herhangi bir NTSC konsolu) RF üzerinden deneyin. Yanlız Composite Video üzerinden değil, mutlaka RF üzerinden denemek lazım. Çoklu sistem olduğunu iddia eden tüm TV'ler Composite Video üzerinden NTSC görüntüyü desteklese de RF demodülatörü genelde sadece PAL'i destekler.

Bunun dışında bağlantılarınızı maalesef doğrulayamıyorum zira çok zaman geçti ve masamın üzeri modladığım famicomu açıp bakamayacak kadar dolu bu aralar

kolay gelsin...

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #82 : Kasım 25, 2018, 18:43:12 ÖS »

Hızlı cevap için teşekkürler. Denemeler yapayım biraz.

Sayfa: 1 ... 4 5 [6]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: