Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SNES RF çıkış problemi.  (Okunma Sayısı 10420 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
woz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Mart 10, 2017, 10:52:19 ÖÖ »

Henüz RGB Scart kablom çinden gelmediği için SNES'i tv'ye RF çıkışından bağlıyorum ama doğru düzgün görüntü alamadım. Ses zaten hiç yok. Aslında buraya yazdım ama çoğumuzun C64'ten de bildiği girişim (interference) sorunu oluyor. Ne hikmetse SNES'in çıkış frekansı da C64 gibi analog yayın tunerında 36.kanala ayarlı. Bu frekansta da havada TRT-1 var ve RF kablosu SNES (veya c64) görüntüsü taşıyacağına üzerinde hayvan gibi yayın frekansı indükleyip anten görevi görüyor, böylece konsol veya C64 yalan oluyor. Sadece RF out kablosuyla TRT-1 cam gibi çekiyor. İki sorum var:

Bu RF 36.kanalın efsaneliği nereden geliyor, bütün frekans bandı bomboş olduğu halde neden her önüne gelen cihazını en güçlü istasyonın olduğu 36.kanala ayarlamış?

Bir şekilde havadan gelen sinyali kablodan izole etmek ve RF kabloda girişimi önlemek için ne yapmak lazım? Yalıtkan bir malzemeyle mi sarmalı, ne bileyim kaliteli coax RF kablo mu almalı? Bunu da ne TR'de ne de Çin'de bulmak mümkün olmaz ya işte...
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2017, 11:03:16 ÖÖ »

Makine pal olunca uhf 470-862 mhz aralığında oluyor. empedans değişikliği elektronik devrelerin birlikte yaşlanma kavramından dolayı oluşabiliyor.
yapılacak bir kaç şey var ama öncelikle kaliteli kalın bir rf kablosu denemenizi öneririm. RF muayyenleri ile ince ayar yapılabilir ama riskli olduğunu söylemek isterim.. çünkü çok hassastır.
woz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2017, 11:23:54 ÖÖ »

Evet UFH 8mhz'lik bir banttı sanırım. Yani tüm kanallar 8mhz'de sıralanmış ama ne hikmetse cihazlar TRT-1'in frekansına ayarlanmış oluyor. Bu digital kasalı (görece yeni tip) TV'lerin 36.kanal dediği yer yani. Bu tercihi oldum olası anlamadım, neden flash tv veya hiç kanal olmayan bir yer değil de TRT-1?

Sony tv ile gelen daha kalın ve kaliteli bir kablo var ama onla da sonuç aynı.
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2017, 11:28:12 ÖÖ »

Konu bizimle ilgili değil PAL cihazların geneli 36-38 aralığına denk geliyor.
band VHF olsa iş değişiyor mesela ingilizlerde 37-38 daha çok yaygın. bunun sebebi bandın son kanalına bindirmek için tercih edildiği yönünde.
ama dediğim gibi çok kurcalanırsa rf hasar görecektir. en döğrusu composite,yada rgb seçeneği
woz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 10, 2017, 11:32:34 ÖÖ »

Kullanıcı tarafı dışında kurcalamalık bir şey yapasım yok zaten de hem RGB scart gelene kadar ne yapabilirim diye sordum hem de bu 36. kanal işini oldum olası merak ediyordum, tesadüfmüş. Memleketin en güçlü OTA kanalı konsol-bilgisayar çıkışına konmuş başka yer yok gibi. Anten niyetine çatal taksan çekiyor TRT-1.
leviathank
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 10, 2017, 11:59:20 ÖÖ »

Merhaba. SNES kasa üzerindeki CH3-CH4 ayarını değiştirdiğinizde durum aynı mı?
woz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 10, 2017, 12:02:58 ÖS »

O ayar yok benim makinede.
leviathank
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 10, 2017, 12:08:25 ÖS »

Bu ayar bahsettiğiniz husus için eklenmiş bir şey.

https://en.wikipedia.org/wiki/Channel_3/4_output
woz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 10, 2017, 12:11:10 ÖS »

North America diyor, NTSC'lerde olup PAL makinelerde olmayabilir mi?
leviathank
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 10, 2017, 12:14:07 ÖS »

Hocam, elimde epey PAL SNES var. Sanırım sadece bir tanesinde bu anahtar yok.
woz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 10, 2017, 12:28:49 ÖS »

Allah allah... benimkinde kesinlikle yok. Arkadaki çıkışların orada oluyor değil mi bu meret?
leviathank
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 10, 2017, 12:31:32 ÖS »

http://wolfsoft.de/wordpress/wp-content/uploads/2014/12/digital_audio_orig-Medium.jpg
woz
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 10, 2017, 12:45:58 ÖS »

Bendeki böyle:
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Mart 10, 2017, 13:06:24 ÖS »

O kadar snes geçti elime arkada RF olduğunu hiç hatıramıyorum?Ney Kahkaha

leviathank
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mart 10, 2017, 13:07:16 ÖS »

Hocam elinizdeki SNES PAL kasa UKV mi? Elimde kanal seçim anahtarı olmayan model sanırım buydu, akşam bakarım. Bu model standart PAL televizyonlarda RF'den ses vermiyordu. Hatta aldığım satıcı ses çalışmıyor diye yazmıştı. Internette modeli araştırdığımda bu bilgiye ulaşmıştım.
« Son Düzenleme: Mart 10, 2017, 13:18:24 ÖS Gönderen: leviathank » Logged
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: