Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore YazılımC64 BASIC Kısa Kod Yarışması - irqHack64 Ödüllü
Sayfa: 1 ... 28 29 [30]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: C64 BASIC Kısa Kod Yarışması - irqHack64 Ödüllü  (Okunma Sayısı 182030 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #435 : Eylül 18, 2022, 07:41:01 ÖÖ »

C64 piyasaya sürüldüğünde CBM'in elinde BASIC 4.0 da mevcut; tüm grafik, ses ve yapısal programlama komutlarını da içeren ama baştan sona donanım tasarımından üretime 1 yıldan daha az sürede geçilen ve oyun konsolu benzeri cihaz olarak planlanan C64'te bu dil kullanılmıyor. Zaten RAM 64K'ya çıkartılmış, 20K ROM, 0.5K Color RAM, VIC-II, SID, 2x6526 ve PLA derken üretim maliyeti yükselmiş. Diğer yandan bu BASIC'i hatasız bir şekilde uyarlamak da hem zaman kaybı hem de en azından ekstra 8K daha harcamak demekti. Çok da uğraşmayıp 1982'de acilen piyasaya sürdüler makineyi ve herkes makine dilci oldu

Bu kadar kısa sürede tasarlanıp piyasaya sürülen bir başka cihaz da Atari ST serisi. Ama OS'u Digital Research'ten, ses çipini Yamaha'dan almışlar, görece basit bir grafik çipi tasarlanmış, standart bir floppy kontrolcüsü kullanılmış, DMA arabirimi vs eklenmemiş. Bu sayede Amiga'dan aylar önce ve çok daha ucuza piyasaya sürülebilmiş (Atari ST monokrom ekranla $800, Amiga 1000 ekransız $1300). En enteresanı ise MIDI portunun standart donanımda yer alması, kimin fikriyse artık (Voltron veya Oğuzhan biliyordur).
sertacarslan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #436 : Eylül 20, 2022, 09:12:39 ÖÖ »

Benim ilk bilgisayarım ZX Spectrum 128k +2 idi. Basic yorumlayıcısı çok iyi bir bilgisayardı. Özellikle basic editörü muhteşemdi. Basic performansı çok kötüymüş ama bunu o zamanlar bilmiyorduk tabi.
Yakın zamanlarda Amstrad bilgisayarlara merak saldım. Ara sıra basic'de küçük çapta programlar yazıyorum. Topiği görünce ilk sayfadaki soruları ben de Amstrad'da yazayım dedim, aşağıdaki satırlar ortaya çıktı. Fark ettim ki, Amstrad'daki locomotive basic hem c64'tekinden, hem de zx spectrum'dakinden açık ara daha iyi..

10 INPUT S:PRINT MID$("CIFTEK ",(1 AND S)*3+1,4)
20 INPUT S$:FOR A=1 TO LEN(S$):B=B+VAL(MID$(S$,A,1)):NEXT:PRINT 45-B
30 INPUT S:DIM T(9):FOR A=1 TO S:B=INT(RND*10):WHILE B=T(B):B=INT(RND*10):WEND:T(B)=B:PRINT B;:NEXT
40 INPUT S$:A=1:B=LEN(S$):WHILE MID$(S$,A,1)<>" ":A=A+1:WEND:WHILE MID$(S$,B,1)<>" ":B=B-1:WEND:IF A<>B THEN PRINT MID$(S$,A+1,B-A-1)

(Not: İlk soruyu klasik if .. then .. else ile yazmıştım ama @skonac'ın kodunu görünce değiştirdim )

Topiğin tamamını okumaya henüz vakit bulamadım ama okuyacağım.
Bu tür yarışmaların yenilerini de bekleriz

Sinclair ZX Spectrum 128k +2 -> PC
sertacarslan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #437 : Eylül 20, 2022, 09:54:37 ÖÖ »

Benim ilk bilgisayarım ZX Spectrum 128k +2 idi. Basic yorumlayıcısı çok iyi bir bilgisayardı. Özellikle basic editörü muhteşemdi. Basic performansı çok kötüymüş ama bunu o zamanlar bilmiyorduk tabi.
Yakın zamanlarda Amstrad bilgisayarlara merak saldım. Ara sıra basic'de küçük çapta programlar yazıyorum. Topiği görünce ilk sayfadaki soruları ben de Amstrad'da yazayım dedim, aşağıdaki satırlar ortaya çıktı. Fark ettim ki, Amstrad'daki locomotive basic hem c64'tekinden, hem de zx spectrum'dakinden açık ara daha iyi..

10 INPUT S:PRINT MID$("CIFTEK ",(1 AND S)*3+1,4)
20 INPUT S$:FOR A=1 TO LEN(S$):B=B+VAL(MID$(S$,A,1)):NEXT:PRINT 45-B
30 INPUT S:DIM T(9):FOR A=1 TO S:B=INT(RND*10):WHILE B=T(B):B=INT(RND*10):WEND:T(B)=B:PRINT B;:NEXT
40 INPUT S$:A=1:B=LEN(S$):WHILE MID$(S$,A,1)<>" ":A=A+1:WEND:WHILE MID$(S$,B,1)<>" ":B=B-1:WEND:IF A<>B THEN PRINT MID$(S$,A+1,B-A-1)

(Not: İlk soruyu klasik if .. then .. else ile yazmıştım ama @skonac'ın kodunu görünce değiştirdim )

Topiğin tamamını okumaya henüz vakit bulamadım ama okuyacağım.
Bu tür yarışmaların yenilerini de bekleriz

30 numaralı satırda 0'ın hiç gelmediğini fark ettim, zira matris tanımlandığında tüm değerleri zaten 0 olduğu için 0 arada kaynıyor.
30 numaralı satırı şu şekilde değiştirdim;

30 INPUT S:DIM T(10):FOR A=1 TO S:B=INT(RND*11):WHILE B=T(B):B=INT(RND*11):WEND:T(B)=B:PRINT B-1;:NEXT

Sinclair ZX Spectrum 128k +2 -> PC
Sayfa: 1 ... 28 29 [30]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: