Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetBitcoin hakkında güncel bilgi
Sayfa: 1 ... 12 13 [14]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bitcoin hakkında güncel bilgi  (Okunma Sayısı 47612 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #195 : Nisan 22, 2021, 22:56:17 ÖS »

Papara kapanmayacak ama Papara'dan Binance'e para gönderip almak mümkün olmayacak. Binance TR kullanılması gerekecek ama o da Ziraat ve Vakıf hesabınız yoksa anlık para aktaramayacaksınız anlamına geliyor.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #196 : Nisan 22, 2021, 22:58:18 ÖS »

Teşekkür ederim abi bilgilendirme için. BinanceTR Vakıfbank formülü sanırım en mantıklısı gibi. Ortalık bir sakinlesin de

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #197 : Nisan 22, 2021, 22:59:54 ÖS »

Yeni düzenleme ile Fintech'lerin (Finansal teknoloji şirketleri) kripto ile işlem yapması yasaklandı. 30 Nisan'dan itibaren papara çalışmayacak.

Borsalar arası transferler eskisi kadar zor değil. Ben transfer için artık tether kullanıyorum. Tetheri Tron network üzerinden ücretsiz transfer edebilirsiniz. 1 dakika gibi bir sürede geliyor. Bu şekilde yerli borsaya alıp, orada TRY'ye çevirip banka hesabına çekebilirsiniz.

Bu arada Bitclout hesabı olan varsa beni eklesin.
https://bitclout.com/u/wizofwor
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2021, 23:01:27 ÖS Gönderen: wizofwor » Logged

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #198 : Nisan 22, 2021, 23:07:32 ÖS »

Himm saol abi.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #199 : Nisan 22, 2021, 23:12:44 ÖS »

Binance'de 2017'de yolladığım az bir miktar var. Bir gün çoğalırda retro bir sistem alırım diye bekliyorum Kahkaha

Genelde coinlerden bahsediyoruz ama arkasındaki teknoloji ve gelecekte hayatımıza girmesi muhtemel uygulamaları gözden kaçırmayalım. Geçenlerde HaberTurk televizyonunda prof. Demirtaş, basit örneklerle herkesin anlatacağı şekilde sistemi anlattı. Merak edenlerin izlemesini tavsiye ederim. Para koyduk, köşeyi döndük olayı değil aslında...

« Son Düzenleme: Nisan 22, 2021, 23:14:21 ÖS Gönderen: LW3D » Logged

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #200 : Nisan 23, 2021, 11:44:45 ÖÖ »

Buradaki herkesin bilinçli olduğunu biliyorum ama tekrarlamakta fayda var. Kripto paralar tüm birikiminizi ya da ciddi birikimle yatırım yapılacak varlıklar değillerdir. Kısa sürede kazandırır, kısa sürede batırır. Hele ki Thodex gibi (benzerleri daha önce yurt dışında da yaşandı) borsalar bir anda kapanırsa. Blokzinciri ve teknoloji önemli, değerli ama kripto paralar yatırım aracı olarak değil. Bir anda birikiminizin yok olabileceğini aklınızdan çıkartmayın.

"İstanbul, Kağıthane’de evini satıp tüm parasını kripto paraya yatıran 50 yaşındaki emlakçı adam, ruhsatsız tabancasıyla başına tek el ateş ederek intihar etti."

https://www.ntv.com.tr/turkiye/kripto-parada-her-seyini-kaybeden-emlakci-intihar-etti,bGpnhoEmJkeIiRNf5lUSaA

Najaz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #201 : Nisan 23, 2021, 22:38:28 ÖS »

Vebitcoin de batmış...
Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #202 : Nisan 23, 2021, 22:48:49 ÖS »

Bu işleri çok yakından takip ettiğim söylenemez dolayısıyla Thodex'i de Vebitcoin'i de bu olaylar olunca ilk kez duydum. Ama bakıyorum yıllardır bu işin içinde olan ve çok yoğun ticaretini yapan birçok kişi de benimle aynı durumda. Yani bu kadar insan bu firmaları nereden buluyor, nasıl güvenip de elindekini avucundakini yatırıyor anlamak mümkün değil.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #203 : Nisan 23, 2021, 23:13:12 ÖS »

Çok fazla bilgim yok, belki yanılıyorumdur; Blockchain Token uygulamalarının digital telif haklarının korunması açısından çok gelişeceğini ve ilerleyeceğini düşünüyorum, çok önemli bir ihtiyacın boşluğunu dolduracak gibi görünüyor, ama kripto paraların geleceği olduğunu düşünmüyorum. Sebepleri;

1 - Herhangi bir ihtiyaçtan doğmadılar, herhangi bir ihtiyacın boşluğunu doldurmuyorlar.

2 - Devletler para basma tekelini ve ekonominin kontrolümü ellerinden kaybetmek istemeyecekler, kripto paraları banka mevduatı gibi güvence altına almayacaklar.

3 - Zamanla, ölen kişilerin soğuk cüzdanları ve şifreleri kaybolacağından dolayı o kripto paralar kullanılamaz olacak, eski kripto paralar gitgide azalacak.

4 - Kripto paraların durduğu hesaplar banka hesabı gibi güvenli değil, çalınması ve gaspı durumunda cezai özel düzenlemesi yok, kişiyi tehdit ederek, veya bilgisayarına bir truva atı göndererek çalınabilir veya gasp edilebilir, sonrasında kişi çalınan kripto paralarının çalındığını dahi çok zor ispatlar. Banka hesabı gibi parayı takip etmek pek kolay değil.

Daha birçok sebep olabilir ama en önemlisinin 2 numaralı olduğunu düşünüyorum.

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #204 : Nisan 24, 2021, 09:42:35 ÖÖ »

1- Herhangi bir ihtiyaçtan doğmadıkları düşüncesi biraz doğru gelmiyor. Bu düşüncenin arkasında yatan çoğu zaman bunların sınırlı sayıda basılan ödeme birimi olduğu düşüncesi. Oysa ki, kripto paraların hepsinin arkasında, bir ihtiyacı gidermeyi hedefleyen bir proje var. Jeton ya da marka diyelim sadece o sistemin ödeme birimi. Atıyorum birisi depolama alanı sunuyor, kimisi noter işlemleri yerine, kimisi dijital üretimlerin sahipliğini onaylıyor, kimisi nesnelerin haberleşmesi vs. için çözüm sunuyor. Ödeme kısmına gelince, günümüz dünyasında ödemenin de dijitalleşmesiyle, değer transferinin sayısal olması da akla daha yatkın. Hele ki üretimi dijital yapanın, değeride dijital alması daha doğal geliyor. Tüm bunların ötesinde ABD merkez bankasının (FED) istediğinde matbaa'da bastığı bir kağıt parçasının dünyanın rezerv değeri olması ve istediği zaman cebimizdeki paradan çalabiliyor olması çok kabul edilebilir bir durum değil. Bırakın FED'i, sıradan dandik bankalar bile kredi vs. ile para basarak, günümüzde sürdürülemeyecek bir balon ürettiler. Şu anda dolaşımda, dünyada basılan tüm paralardan çok, o para var (yersen - Yani herkes bankadaki paralarını çekmeye çalışsa o kadar para aslında yok - basılmamış). Bundan daha büyük karşılanacak ihtiyaç olabilir mi?

2- Devletler para basma tekelini tabii ki vermek istemezler. Burada önemli olan sizin, benim neyi doğru bulup uygulayacağımız. Devletler, çay ocaklarının para karşılığı verdikleri markalara da karşı çıkmaya çalışabilirler... Ama markalar hala işliyor Atari salonlarında jetonlarda Bu sistem ilk duyurulduğunda ciddiye alınmıyordu. Ama bugün spor kluplerinin bile ödeme olarak bitcoin vs, kabul ettiği, alım satım amacıyla bitcoin'in kullanıldığını görüyoruz. Buradan yanlış anlaşılmasın bitcoin ya da xcoin rezerv olsun demiyorum. Şu anda onlara kim sahip bilmiyoruz bile (adamları zengin etmek için bir çaba içine girmek saçma olur). Ama arkasındaki yatan mantığı, ABD ya da bir devletin matbaada bastığıyla karşılaştırmam.

Öte yandan ben bitcoin ya da xxx vs. ile ödeme alıp, yapabilirim.  Şimdi bir örnek düşünelim. Basit bir örnek. Web sitesini barındırmak için hosting'e ihtiyacım var. Hosting firmasının, barındırmak için makinalara, sabit disklere yatırıma ihtiyacı var. Hosting firması, çevrimiçi olan milyonlarca bilgisayarda sizin dosyaları, barındırıyor. Çevirimiçi bu dosyaları saklayanlara, x coin veriyor. Siz barındırma işlemi için x coin ödüyor, çevrimiçi olduğunuzda, x coin kazanıyorsunuz. Yeri geldiğinde domain ödemesini x coinle yapıyorsunuz. Bankaya ihtiyacınız yok, ABD dolarına yok, ödeme geldi, gitti derdi yok... forumdaki reklamdan, forum sahibi x coin kazanıyor. Forumda yorum yapan ya da yorumları en beğenilenler, yorum başına, cevap başına x coin kazanıyor, hatta uyeler birbirlerinin faydalı olan yorumlarına ekstra x coin veriyor ve x coinlerin işlediği bir ekosistemde herkes kazanıyor. tüm transferler, işlemler, sizin herhangi bir uğraşınız olmadan arka tarafta oluşuyor. Tamam x coin ile işlem yaptık, kazandık, harcadık. Ama armut alacağım. Hoppala.. Armut y coin'den mi satılıyor. anında birbirine dönüştürülerek, armut alabiliyorsunuz. Herşey sayısal, milisaniyeler içinde işlem gerçekleşiyor. Banka transferi, bekleme, bankaya ödeme, bankanın bloke etmesi, sistem yattı, yan bastı derdi yok. (burada çok basitçe tasvir etmeye çalıştım, tabii ki altta binlerce kontrol, denge vs. işlemi olacak/olmalı)

3- Bu çözülmeyecek konu değil. Cüzdanınıza ulaşmanızı sağlayan şifre, dongle vs. sonrakilere kolayca aktarılabilir. Vasiyet gibi..

4 - Kripto paraların durduğu hesaplar banka hesabı gibi güvenli değil, çalınması ve gaspı durumunda cezai özel düzenlemesi yok, kişiyi tehdit ederek, veya bilgisayarına bir truva atı göndererek çalınabilir veya gasp edilebilir, sonrasında kişi çalınan kripto paralarının çalındığını dahi çok zor ispatlar. Banka hesabı gibi parayı takip etmek pek kolay değil.
4- Banka hesabı da çok güvenli değil Ama güvenli olduğuna ikna edildik. Özellikle Türkiyede bankalarda yaşanan acı hadiseler bir dönem geride kalmış gibi görünse de, aynı sıkıntılar mevcut. Burada neleri karşılaştırdığımız önemli. Thodex gibi bir borsa ile bankayı karşılaştırınca, regulasyonu olmayan borsanın ne büyük tehlike doğuracağını gördük. Ama aynı regulasyon thodex için de uygulanabilirdi. Diğer menkul kıymet borsaları gibi. Bu durumda güven konusunda çoğu sorun ortadan kalkacaktır. Fakat kripto birimlerin mantığında zaten Thodex gibi borsalara ihtiyaç yok ki. Kendi merkeziyetsiz borsaları var. Bildiğim kadarıyla anlık transfer sağlıyorlar. Bunlarda da sorun yaşamazsınız. Am sonuçta paranız size özel bir kasada. Eğer kasayı kaptırırsanız, kimse size yardım edemez sanırım. Çünkü bankalar gibi görev zararları kayıt etmeniz, tahsil edemediğiniz kredileri devlete yıkmanın yolları da yok. Hepsinin kötü yanları var. Ama cüzdanı kaptırmak bildiğim kadarıyla o kadar kolay değil. Borsaya transfer ederseniz sıkıntı var. Ama onun regulasyonunu, aynen banka gibi yapmakta mümkün.

Bu kadar yazdım ama aslına bakarsanız benim de bilgilerim üstün körü. Yazılanlarda düzeltilecek, eklenecek şeyler çoktur. Ama bugün garip gelse bile, ileride kripto paraların bir ihtiyacı giderdiklerini, en az bankalar kadar güvenli olduklarını, devletlerin isteselerde istemeseler de varlıklarına engel olamayacaklarını hatta devletlerin bu tür varlıklara yönelmesinin olası olduğunu düşünüyorum. Şu anda yaşanan aksaklık ve sorunlar, arkasındaki teknolojiyi örtmesin.

- Yatırım tavsiyesi değildir. Kendim yatırım yapmıyorken, yatırım tavsiyesi vermem saçma olur zaten. Sadece kripto paralar yansıtıldığı ve ne yazık ki bugünlerde konu edildiği gibi at yarışı vs. gibi bir kumar/kazanç alanı değil. İnsanların bu şekilde kullanması sizi yanıltmasın demek istiyorum. Gidilecek çok yol var. Ama yolun sonunda başarılı olma ihtimali azımsanacak gibi değil.

wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #205 : Nisan 24, 2021, 10:28:13 ÖÖ »

Not:Ben bunları yazarken LW3D'de yazıyormuş. İnşallah tekrara düşmüyorumdur.

Bitcoin savunuculuğu yapmak istemiyorum. Zaten benim savunmama da ihtiyacı yok. Bir ihtiyacı karşılamadığını düşünmüyorum. Bitcoin kendine kripto anarşist diyen grubun vizyonun bir yansıması olarak doğdu. Bununla ilgili bazı tarihleri araştırdım. Kripto anarşist manifesto 1988 yılında yayınlanmış. Sanal para fikri ise 1980'lere kadar gidiyor. Bitcoin ise 2008'deki büyük ödeme krizinin ertesinde 2009 yılında çıktı. O günden beri kriz anlarında yatırımcının kaçacağı liman oldu. Olmaya da devam ediyor.

Devletlerin bunu regülasyon altına almayacakları hususunda katılıyorum. Diğer taraftan gelişime ayak uydurmak zorundalar. Merkez Bankalarına bağlı, MB'nin elinde tutuğu rezerle alıp/satım yaparak fiyatı regüle ettiği merkezi olarak kontrol edilen kriptolar çıkmasını bekliyorum. Ripple'ı bunun öncüsü olarak görüyorum.

Unutulan/kaybolan şifreler büyük sorun. Dolaşımdaki coinlerin de azalmasına sebep oluyor. Gerçi yatırımcının işine gelir. Fiyat artıyor.

Kripto paraların durduğu hesapların banka hesabı tarzı bir güvenliğe sahip olmaması bir tasarım özelliği. Bu tarz bir güvenlik için bir kuruma güvenmek gerekiyor. Bitcoin'in amacı hiç kimsenin bir birine güvenmediği bir ortamda para transferi sağlamak. Bu açıdan bakıldığında nakit para veya altın gibi işliyor. Nakit parayla alış veriş yaparken muhatabımıza değil sadece elimizdeki paraya güveniriz. Nakit paramızı biri çalarsa bunu ispat etmenin bir yolu yoktur.

Takip edilememe olayı da yanlış anlaşılıyor. Bir bitcoin cüzdanının sahibinin kim olduğunu bilemezsiniz. Ancak bütün işlemleri https://www.blockchain.com/explorer , https://etherscan.io gibi block explorer servisleri üzerinden anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bitcoin cüzdanı açmak için internete bağlantısına ihtiyacınız olmadığını biliyor musunuz? Aslında Bitcoin saklamak için en güvenli yöntem budur. Kağıt cüzdan üreten javascript kodları var. Bunları güvenilir bir web sitesinden veya github adresinden ediniyorsunuz. İnternet bağlantısını kesip, offline durumda kendinize bir cüzdan üretiyorsunuz. Cüzdanınızın bilgisayara USB ile bağlı bir printerdan çıktısını alıp güvenli bir yerde saklıyorsunuz.

wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #206 : Nisan 24, 2021, 10:37:08 ÖÖ »

Şimdi bir örnek düşünelim. Basit bir örnek. Web sitesini barındırmak için hosting'e ihtiyacım var. Hosting firmasının, barındırmak için makinalara, sabit disklere yatırıma ihtiyacı var. Hosting firması, çevrimiçi olan milyonlarca bilgisayarda sizin dosyaları, barındırıyor. Çevirimiçi bu dosyaları saklayanlara, x coin veriyor. Siz barındırma işlemi için x coin ödüyor, çevrimiçi olduğunuzda, x coin kazanıyorsunuz. Yeri geldiğinde domain ödemesini x coinle yapıyorsunuz. Bankaya ihtiyacınız yok, ABD dolarına yok, ödeme geldi, gitti derdi yok...

Bunu Ethereum'un Distributed Autonomous Organization (DAO) vizyonuyla bir adım daha ileri de götürerek denklemden hosting firmasını da kaldırabiliyorsun. Sadece kullanıcılar ve sağlayıcılar kalıyor. Örnek olarak SIA coin bu mantıkla çalışıyor.

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #207 : Nisan 24, 2021, 11:01:52 ÖÖ »

wizofwor: düzelttiğin için teşekkürler. Hızlıca yazınca, hosting için de bir firma gerekiyor gibi olmuş(aklımdan geçen o değildi ama öyle yazmışım). Sistemdeki yani blockzincirindeki her makina host işlemini yapıyor. Cloud'da dosyalarınızı, fotoğraflarınızı saklayacaksınız. Amazon'a, google'a para vermiyorsunuz., blokzincirinde güvenle saklıyorsunuz. Milyon kopyası oluyor, erişemedim, silindi sıkıntısı olmuyor.

Ben bir ara LBRY diye bir şeye üye olmuştum. Amacı youtube vb. gibi medya, müzik/video, dökümanın saklanması, yayınlanmasını sağlayan bir protokol. İlk üye olduğumda istersen Youtube'daki videolarını senin yerine LBRY'ye yükleyelim demişlerdi. Bu konu açılınca aklıma geldi. Ne oldu, battı, gitti mi ? diye bakayım dedim. 18LBC kazanmışım (çok bir şey değil. LBC 1 USD olduğu zamanda olmuş ama şu anda 0.3USD). Youtube'dan iyi Çünkü youtube'da 0 kazancım var. Sistemin ilginç tarafı, videoları blockzincirinde dağıtıyorlar misal bittorent'de herkesten bir parça indirir gibi,sistemdeki diğerlerinden yayınlanıyor. Videoyu yükleyen, izleyen, yorum yapan, beğenen (like), yoruma yorum yazan, yorumu beğenen ya da istek konularda video yapanlar kazanıyor. Misal günde belli miktar video izleyince 0.2LBC kazanıyormuşsunuz (biraz önce baktım). Reklam yok. Henüz belki istenilen seviyede değil ama bu ve benzerleri gelecekte youtube'un yerini alabilir. Hatta almalı. Makale/yazı yazarak yazanın, okuyanın, beğenenin, o yazıları saklayanın kazandığı sistemlerde var. Evdeki wifi bağlantısını kullanarak, her sokak ya da caddede akıllı cihazların veri/bilgiye ulaşmasını, kontrol edilmesini sağlayanı var... Bir sürü farklı proje var. Zamanla bunlar arasından sıyrılıp, geleceğin youtube'u, ebay'i vs. si çıkması, sahibinin o blokzincirindeki her birey olması şaşırtıcı olmayacaktır. (ihtimal)

Ekleme: LBRY kanal linkini vereyim...

https://odysee.com/@gokhansonmez:a
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2021, 11:05:08 ÖÖ Gönderen: LW3D » Logged

hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #208 : Nisan 24, 2021, 14:14:08 ÖS »

Kriptopara mevcut haliyle fasarya'dır. Hiçbir kaynağı, dayanağı, tutarlığını, kökeni, bağı olmayan, birilerinin keyfiyle düşen ya da yükselen, yükseldiği hızla düşebilen ya da bir anda tümüyle sıfırlanan ve tüm bu işlemler tek kişinin keyfiyetiyle olabilen bir yapıdır. Yaşanan güncel durumlar da bunu kanıtlıyor.

Bugün için hiçbir kontrol olmadığı için bir günde milyarlarca dolar sıfırlanabilir, bence paralarla kaçmayıp yatırdığınız tüm kripto paralar sıfırlandı, kapatıldı dese daha iyi olurdu zira hiçbir yasal dayanağı olmadığı için kimse hak iddia edemezdi ama muhtemelen mahkemelerle uğraşmak istememiştir.

Bir gün yasal süreçler oturtulursa güvenilir hale gelebilir ama bugün gidip kumar oynamaktan bir farkı yoktur BENCE...
Sayfa: 1 ... 12 13 [14]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: