Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeAmiga Laser Mouse Conversion Kit
Sayfa: [1] 2 3 ... 7   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga Laser Mouse Conversion Kit  (Okunma Sayısı 48382 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 08, 2017, 10:48:50 ÖÖ »

Dizilmiş PCB + 3D Lens Base
Final Sipariş Listesi

1- wolfiem (x2)
2- WildLord (x2)
3- AmigaEsref (x2)
4- Kaan Akkurt (x2)
5- phoenix (x2)
6- 2019 (x2)
7- Simon (Özay Turay) (x1)
8- LW3D (x3)
9- atakantas (x2)
10- Özgür Dereli (x1)
11- zanpinoz (x2)

Kalan kontenjan: 4 Adet

NOT:
Sadece PCB almak isteyenler için de, PCBWay'de PCB dosyasını paylaşıma açtım:
https://www.pcbway.com/project/shareproject/Amiga_Laser_Mouse.html

----

Merhaba Arkadaşlar,

Aşağıdaki konu altında tartışmış olduğumuz Amiga Lazer Mouse Conversion Kit projemiz tamalanmış oldu.

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14637.msg180930#msg180930

Öncelikle bu projenin çok benzeri aşağıdaki linkte hazır satılıyor. Kargo dahil vergisiz herşey dahil 40eur.
İsteyenler değerlendirebilir.

http://amigastore.eu/en/559-laser-upgrade-for-amiga-mice.html

Daha önce hatırlarsanız, PCB'ler için bir önsipariş listesi oluşturmuş ve siparişi açmıştım. 20 Adet PCB geldi.

Projeyi tamamlamak için PCB haricinde aşağıdaki listedeki parçalara ihtiyacınız olacak:

1 Adet ADNS9800 laser sensör ve lensi
1 Adet PIC18F26K22 İşlemci
3 Adet 3.3KOhm SMD direnç
4 Adet 100nf SMD Kondansatör
3 Adet 1uF SMD Kondansatör
3 Adet Kısa M3 vida
2 Adet Micro Switch
2 Adet Pin Header
1 Adet P Kanal Mosfet
1 Adet 3D Printed Lens Base

Boş PCB'leri benden 9TL karşılığında alabilirsiniz.
3D Printed Lens Base parçasını 10TL karşılığında basılmış olarak benden alabilirsiniz.
Yada isterseniz 3D modeli paylaşabilirim, herhangi bir yerde bastırabilirsiniz.
PIC işlemciyi programlanmış halde benden 15TL olarak temin edebilirsiniz.
(Eğer PCB+PIC isterseniz, PCB üzerine lehimlenmiş ve programlanmış olarak hazırlayabilirim.)
(Eğer PCB+PIC+3D Printed Lens Base isterseniz yuvarlak hesap 30TL olarak verebilirim.)

Lazer sensörü aşağıdaki linkten lansi ile beraber 9.5$ karşılığında alabilirsiniz. (Bende fazla mevcut değil.)
https://tr.aliexpress.com/item/ADNS-9800-ADNS-6190-002-A9800-sensor-with-new-Optical-lens-NEW-ORIGINAL-ADNS9800-FREE-SHIPPING/32817297261.html

Direnç, Kondansatör, Pin Header vb parçaların tamamı TR'de mevcut, direnc.net üzerinden temin edebilirsiniz.
Tahmin ediyorum ki toplamda 5-10TL civarı tutacaktır.

Özet olarak bu projenin maliyeti yaklaşık: 30+35+10=75TL
Amigastore da satılan ürünün yaklaşık yarısına tekabül ediyor.

Eğer kendim yapamam vb diye düşünüyorsanız, dizgi için forumdan GEOS arkadaşımız belki yardımcı olabilir. Eğer kabul ederse ben parçaları kendisine gönderirim, muhtemelen ücreti karşılığında işçilik kısmında yardımcı olabilir.
Yada bu buluşmada olmasa bile bir sonraki buluşmada beraberce toplayabiliriz. (Bu buluşma için PCB'ler vb hazır olur ancak sanıyorum ki laser sensörler yoktur elinizde.)

NOT: PIC kodunu hex yada kaynak kod olarak paylaşmayacağım. Çünkü projenin ticari olarak kopyalanıp satılmasını istemiyorum. Ancak, kendi firmware yazmak isteyenler olursa bu konu altında her türlü yardımcı olurum.

Son olarak yukarıdaki güncel koşullar dahilinde ön sipariş durumunuzu güncellemek isteyebilirsiniz. Hatırladığım son liste aşağıdaki gibi.
Bu konu altında PCB, PIC, 3D Printed Lens Base ihtiyaçlarınızı belirtirseniz ön sipariş listesini güncelleyerek sipariş listesi haline sokarız.
Gene eğer isteyen olursa bu buluşmada yanımda PCB'leri getirebilirim.

0- deliMawi x2
1- AmigaEsref x1
2- Gökçe Bozkurt x2
3- cemkaan x3
4- toddler x1
5- Wildlord x2
6- Agony x1
7- cihangirabi x1
8- mrmojorisin x1
9- LW3D x2
10- Özgür Dereli x1
11- Simon (Özay Turay) x2
12- Malik x1
13- KNG x2
14- solitude x1
15- haydar_abi x1
16- zanpinoz x2

Projenin kısa montaj kılavuzuna geçemden önce son bir noktayı daha belirtmek istiyorum. Muhtemelen uygun bir vakitte bu projenin daha ucuz bir sensör kullanan sürümünü de yapabilirim. Şu an için 35TL olan sensör fiyatı 20TL civarına inebilir. Eğer isterseniz o projeyi de bekleyebilirsiniz.

Kısa Montaj Kılavuzu

Öncelikle Mouse'u açıyoruz. Aşağıda işaretlediğim iki vidayı sökerek PCB ve top mekanizmasını çıkartıyoruz. Tekrar geri dönmek isteyebiliriz, bu parçaları atmıyoruz saklıyoruz...

Yeni PCB'mizi diziyoruz, yada dizmesi için birilerinden yardım alıyoruz. Takacağımız parçalar aşağıda:
Sol üstteki parça 3D Printed Lens Base
Hemen altındaki parça sensör ile birlikte aldığımız lens

3d Printed Lens Base'i alta koyuyoruz. Üzerine Mouse kasasını yerleştirip, en üste lensi takıyoruz.

Son olarak PCB'yi en üste yerleştirip, 3 adet M3 vida ile tüm parçaların bir arada kalmasını sağlıyoruz.

Dikkat edeceğiniz üzere, solda sarı renkli bir CFG jumperı var. Mouse kablosunu takıp amiga'ya bağlıyoruz. Sarı jumperı CFG konumuna alıyoruz. Bu durumda mouse tuşları çalışmayacaktır ama mouse haraketi çalışmaktadır. Mouse imleç hızını kontrol ediyoruz. Eğer çok yavaş veya çok hızlı ise, sol ve sağ mouse tuşlarına basarak hassasiyeti 32 kademe olarak değiştirebiliyoruz. Memnun kaldığımız zaman CFG jumper'ı diğer konuma alıyoruz ve mouse terchimizi kaydediyor. Artık kasayı kapatıp mouse'u normal olarak kullanmaya başlayabiliriz.

Teşekkürler...

EK NOTLAR:

- 3D Printed bölümü başka renklerde de basabilirim. Malesef bej yada gri tonu bulamıyorum. Ama siyah, tucuncu, yeşil, gümüş rengi, beyaz isteyebilirsiniz.

- Diğer parçalardan elimde az miktarda var. Ancak herkes tüm parçalar olan kit olarak ister ise direnc.net'ten toplu sipariş açarım, bedeli neyse onu ekleyerek tüm parçaları lazer sensör hariç torba içerisinde temin edebilirim. Yada dediğim gibi birileri dizgi işini üstlenirse bu temin işini o kişi de yapabilir. Hatta eğer tercih ederse laser sensörleri de o kişi sipariş edip, hazır ürün olarak sunabilir.

- Merak edenler, toplantıya gelip canlı olarak görüp deneyip hoşlarına giderse daha sonra da sipariş edebilirler. Yukarıdaki listede olup da alamak istemeyen olursa sıkıntı olmaz. Zira o liste sadece ön sipariş listesiydi.

Final Sipariş Listesi

- Gökçe Bozkurt (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x2 - (Toplantıda teslim edildi.)
- WildLord (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x2
- toddler (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x1
- KNG (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x2
- malik (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x1
- AmigaEsref (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x1
- Kaan Akkurt (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x2
- cihangirabi (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x1
- mrmojorisin (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x1
- Simon (Özay Turay) (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x1
- zanpinoz (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x2
- byeni (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x1
- wolfiem (PCB+PIC) x1
- Özgür Dereli (PCB+PIC+3D Printed Lens Base) x1
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2019, 21:31:30 ÖS Gönderen: eins » Logged

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 08, 2017, 11:07:52 ÖÖ »

(Eğer PCB+PIC+3D Printed Lens Base isterseniz yuvarlak hesap 30TL olarak verebilirim.)
x2 siparişimin yukarıdaki şekilde güncellenmesini rica ederim. + 1 yalın pcb

Ellerine sağlık.
Lazer sensorlerim geldi
Diğer parçalardan elinde varsa onlardanda ücreti karşılığı partide alabilirim.

Teşekkürler
« Son Düzenleme: Eylül 08, 2017, 12:07:19 ÖS Gönderen: Gökçe Bozkurt » Logged

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A
byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 08, 2017, 11:15:14 ÖÖ »

Eğer fazlalık varsa PCB+PIC+3D Printed Lens Base alabilirim.
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 08, 2017, 11:35:49 ÖÖ »

Siparişimdeki gibi 2 adet almak istiyorum.
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Eylül 08, 2017, 11:40:59 ÖÖ »

Abi teknik bilgi görünce, gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi bakan ben ve benim gibiler için kısa bir sorum var, 35tl verip tüm sete sahip olabiliyor muyuz şimdi? Yani ver parayı al tak fareye devam et oluyor mu? Kafam karıştı. Kahkaha

toddler
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 08, 2017, 11:43:56 ÖÖ »

Benimkide PCB+PIC+3D Printed Lens Base olsun.

C64|C|G|C128|1541U2
A500|A500+|Slim SDHxC|Gotek
A600|FuriaEC020 33MHz+FPU 40Mhz
A1200|BPPC|BVision|64MB Ram|3Com Eth.
A1200|ACA1230/56Mhz 64MB|IndivisionAGA MK2cr|RapidRoad USB|FastATA 1200 MK-V|Netgear MA401
Dingoo A320(OpenDingux)
Pandora(First Batch)
RaspberryPi 1-2-3
BananaPi/Pro
fakcakaya
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 08, 2017, 11:46:22 ÖÖ »

komple seti nasıl alabiliriz tek elden!

Amiga 1200 3.9rom+aca1221ec+cf+Aga mk2cr+wifi
Amiga 500 6.5 Mb + Gotek
Amiga m1438s & 1084s-P1
Commodore 64+1541 II
Mega Drive II
Dreamcast
Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Eylül 08, 2017, 11:46:57 ÖÖ »

Abi teknik bilgi görünce, gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi bakan ben ve benim gibiler için kısa bir sorum var, 35tl verip tüm sete sahip olabiliyor muyuz şimdi? Yani ver parayı al tak fareye devam et oluyor mu? Kafam karıştı. Kahkaha

Hayır
35 TL ye sadece pic, 3d printed şeffaf bölüm ve pcb..

diğer ürünleride alacaksınız listedeki
sonrada lehimleyeceksiniz..

insaf 30 tl ye

35 tl sadece aliexpressden sipariş edeceğiniz sensor

A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|Mobo|A
Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Eylül 08, 2017, 11:49:21 ÖÖ »

komple seti nasıl alabiliriz tek elden!

komple set alamazsınız. çünkü sensörler türkiyede yok.
delimawi sadece programlanan çip , pcb ve altlığı veriyor ..
gerisi direnc net veya muadilleri

A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|Mobo|A
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 08, 2017, 11:50:39 ÖÖ »

Abi teknik bilgi görünce, gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi bakan ben ve benim gibiler için kısa bir sorum var

Tahmin edebiliyorum. Gönül isterdi ki komple dizip hazır ürün olarak satayım. Ama malesef projeler bittikten sonra üretim süreçleri için vakit ayıramıyorum. Ben sadece hazır PCB varken, aynı projeden yapmak isteyen ilgili meraklı kişilere olanak sunmaya çalışıyorum.

Eğer forumdan birileri çıkıp da ben üretim süreçlerini üstlenirim derse, kar marjını da üzerine ekleyerek üretip kit halinde satmasını ben tercih ederim. Gerekli done ve parçaları da kendisine temin edebilirim.

35tl verip tüm sete sahip olabiliyor muyuz şimdi? Yani ver parayı al tak fareye devam et oluyor mu? Kafam karıştı. Kahkaha

Hayır malsef yeterli değil. Bir de laser sensör almak gerekiyor. Yaklaşık 35TL Aliexpressden alınabiliyor. Ben kendim için iki adet aldım. Dolayısı ile elimde kalmadı.

Kısacası bu projenin maliyeti 75TL dir. Eğer birileri dizgi işini üstlenirse, belki işçilik maliyetini de eklemek gerekir.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Eylül 08, 2017, 11:58:35 ÖÖ »

EK NOTLAR:

- 3D Printed bölümü başka renklerde de basabilirim. Malesef bej yada gri tonu bulamıyorum. Ama siyah, tucuncu, yeşil, gümüş rengi, beyaz isteyebilirsiniz.

- Diğer parçalardan elimde az miktarda var. Ancak herkes tüm parçalar olan kit olarak ister ise direnc.net'ten toplu sipariş açarım, bedeli neyse onu ekleyerek tüm parçaları lazer sensör hariç torba içerisinde temin edebilirim. Yada dediğim gibi birileri dizgi işini üstlenirse bu temin işini o kişi de yapabilir. Hatta eğer tercih ederse laser sensörleri de o kişi sipariş edip, hazır ürün olarak sunabilir.

- Merak edenler, toplantıya gelip canlı olarak görüp deneyip hoşlarına giderse daha sonra da sipariş edebilirler. Yukarıdaki listede olup da alamak istemeyen olursa sıkıntı olmaz. Zira o liste sadece ön sipariş listesiydi.
« Son Düzenleme: Eylül 08, 2017, 12:08:27 ÖS Gönderen: delimawi » Logged

KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Eylül 08, 2017, 12:07:37 ÖS »

Benim iki siparişi de buna göre güncelleyebilir miyiz?

Not: İki adet pcb istemiştim. Eğer almak isteyip açıkta kalan arkadaş varsa pcb'nin birini devredebilirim. İki adet sensör sipariş ettim şimdi, pcb'lerin ikisini de çalışır hale getirip bir tanesini maliyetine transfer ederim artık bir arkadaşa.
« Son Düzenleme: Eylül 08, 2017, 12:19:48 ÖS Gönderen: KNG » Logged
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Eylül 08, 2017, 12:20:52 ÖS »

@GEOS arkadaşımız ile görüştüm. Dizgi konusunda yardımcı olabilecek. Pazar günü toplantıda konuşacağız detayları. Sensör toplu siparişini de halledebilirsek belki komple hazır olarak edinebilirsiniz. Bir kaç gün daha bekleyelim...

emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Eylül 08, 2017, 12:28:07 ÖS »

Not: İki adet pcb istemiştim. Eğer almak isteyip açıkta kalan arkadaş varsa pcb'nin birini devredebilirim. İki adet sensör sipariş ettim şimdi, pcb'lerin ikisini de çalışır hale getirip bir tanesini maliyetine transfer ederim artık bir arkadaşa.

Abi sen çalışır hale getir ben talibim diğerine.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

READY.
SYS(64767): EMARTI
KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Eylül 08, 2017, 12:36:57 ÖS »

Tamam hocam.

Abi sen çalışır hale getir ben talibim diğerine.
Sayfa: [1] 2 3 ... 7   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: