Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Teyp/Radyo anıları  (Okunma Sayısı 52924 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Aralık 21, 2017, 09:42:15 ÖÖ »

@BioMenace'in en son aldığımız ürünler başlığındaki paylaşımı, güzel anılar ve bilgilerle desteklenince, farklı bir başlığı hak ettiğini düşündüm... Teyp/Radyo anılarınızı bu başlıkta paylaşabilirsiniz...

-----------------------------------------------------------------------------

Çocukluğumun en güzel radyo/teyp anılarının kahramanını arayıp buldum...Bir garip oldum... :'(

ITT Stereo 5102 Cassette
Hesaplı bir fiyata (150) bulduğum için aldım.
Asıl amacım restorasyon ile "daha" kullanılabilir bir hâle getirmek.
Sonucuna göre hediye etmeyi veya kullanmayı düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2017, 23:22:22 ÖS Gönderen: LW3D » Logged

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 21, 2017, 09:55:05 ÖÖ »

LW3D kusruma bakmayın merak ettim yaşınız kaç?  Çook benzer bir teyp kayıt cihazı da bende vardı, babamla "Kaptanın seyir defteri, bugün 3 Aralık 1984" falan diye başlayan kayıtlar yapardık..

Bizdeki Panasonic'miş, aradım buldum:

Şimdi bunun çalışanını bulup almam lazım...
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2017, 10:02:13 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2017, 10:55:26 ÖÖ »

LW3D ve appiah,

Paylaşımlarınız çok güzel

LW3D:

O cihaz hala durmuyordur sanırım. Duruyorsa muhteşem... Ahşap görünümüyle tam vitrinlik.

appiah4:

Epeydir geziyorum ikinci el siteleri. Bu cihazdan görmedim hiç. Görürsem gönderirim. Kaptanın seyir defteri de iyiymiş... Baba-oğul aynı ilgi alanında mutlu olabilmiş.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Aralık 21, 2017, 11:33:01 ÖÖ »

Eskiden bizimde amcamın Almanya'dan getirdiği ITT Schaub-Lorenz RC5500 Interfunk radyo-kasetçalarımız vardı. Elektroniğe ilk sardığım yıllarda  benim elimden çekmediği kalmamıştı. En sonunda atılıp gitmişti. Yıllar sonra bit pazarında görünce hiç düşünmeden aldım fakat hali harap. Hoparlörleri yeni aldım yavaş yavaş toplamaya, hayata döndürmeye çalışıyorum. Bendeki dağınık olduğu için örnek resim koydum.

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2017, 12:17:13 ÖS »

Teyp'i bir ara depoda kötü halde gördüm. Hatta depo temizlenirken, babam atmaya kalkıştı...olur mu anılarımız var dedim...Ama bayağı kötü durumdaydı

@Appiah : 48+

zangief_34
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 21, 2017, 13:06:41 ÖS »

madem teyplerden gıdıyoruz...daha okula gıtmedıgımı hatırlıyorum,buyuk sharp marka vu metrelı,radyo bolumu ısık butonlu o zamana gore cınccık bır teyp,evdekı en guzel teyp..evın en kucugu oldugum ıcın teyp tabıkı bana aıt.o zamanlar bılımkurgu fılmlerınde konusan robotların bır tarafında kesın bır led vs olur vu metre gıbı konusma esnasında yanıp soner ya,bu teyp te benım robotum..(star wars r2d2)

her zaman kı gıbı teyp ıle radyo dınlerken,vu metre eslıgınde bana Gökay dedı..evet Gökay dedı,evı yıktım ayaga kaldırdım teyp benle konusuyor vs..
bızımkıler olmaz oyle sey vs ıkna cabaları basladı,dogru soyledıgımı kanıtlamak adına teyple konusmaya basladım ama mamafıh hersey konusuluyor adım gecmıyor..o gun bu gun hatıra durur ama yuzune bakmam..

ısın ozetı radyoya baglanan mısafırın adı Gökay ve sunucunun adama adı ıle hıtap etmesı,gelın 4 5 yasındakı bebeye anlatın Kahkaha:D resmını ceker yuklerım namıssızınn..
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2017, 13:11:01 ÖS Gönderen: zangief_34 » Logged
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 21, 2017, 13:26:33 ÖS »

madem teyplerden gıdıyoruz...daha okula gıtmedıgımı hatırlıyorum,buyuk sharp marka vu metrelı,radyo bolumu ısık butonlu o zamana gore cınccık bır teyp
...
ısın ozetı radyoya baglanan mısafırın adı Gökay ve sunucunun adama adı ıle hıtap etmesı,gelın 4 5 yasındakı bebeye anlatın Kahkaha:D resmını ceker yuklerım namıssızınn..

Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Aralık 21, 2017, 13:51:13 ÖS »

Kahkaha çok iyiymiş...

Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Aralık 21, 2017, 15:40:29 ÖS »

Sene 1983 babam iş yerinde beraber çalıştığı bir arkadaşından 2.el olarak resimdeki teyp'i almıştı babamın iş yeri Beyoğlu'ndaydı benide iş yerine götürmüştü o gün ve ortada hiç bir şey yokken teyp alım satım muhabbeti açıldı babam parayı verdi ve aldı heyecandan içim içime sığmıyordu o heyecanın nasıl bir şey olduğunu hepiniz bilirsiniz akşam eve dönerken yolda kasetçidende yine resimde göreceğiniz Muazzez Abacı 83 Sevdiklerinizle kasetini aldı kaset benim için pek iç açıcı olmasada uzun süre dinlemiştim bu teyp bit pazarında bir kaç defa karşıma çıktı almadım bir daha denk gelirse alıcam

* 182057041_tn30_0.jpg (17 KB, 300x300 - Görüntüleme: 1652 kez.)

* 18835256_tn24_0.jpg (9.91 KB, 240x240 - Görüntüleme: 1571 kez.)
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 21, 2017, 16:50:19 ÖS »

Alıntı sahibi: Özgür Dere
...

O kaset Alman baskı diye geçiyor. (Bu çıkarımı etiketine bakarak yapıyorum) Kaliteli bir tür. Bu tür kasetlerin diğerlerinden daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. (İkinci el kaset satan bir uzmandan öğrenmiştim).

KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 21, 2017, 17:02:44 ÖS »

Özgür, o teybin aynısından bizde de vardı. Çok eskilere götürdün beni
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Aralık 21, 2017, 21:36:21 ÖS »

BioMenace: cihazı temizleyip toparlayıp vb bir süre kullandıktan sonra izlenimlerinizi yazarsanız ben de bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım tabii. Hoparlörde tweeter yoktur, iyice ince tizler biraz zayıftır büyük ihtimal ama orjinal hoparlörse öylece kullanın bence, o şekilde sesi çok daha -- nasıl diyeyim... rahat... relaxed. Tweeter bağlayınca ses yorucu ya da gergin oluyor. Jazz, blues vb relax müzikler güzel dinlenir onlarla. Gerçi ben bendekilerle trash metal dinledim çoğunlukla ama Kahkaha

Orjinal hoparlör olmadığını nasıl anlarsınız? Ses normal hoparlöre göre çok çıkıyorsa, orta sesler biraz çok gibiyse, tozlu gibi bir kağıttan yapılmış bir hoparlörse çok büyük ihtimal orjinaldir, değilse bile yakın birşeydir. Bu arada o hoparlörleri güçlü bir sisteme bağlayıp sesi köklemeyin, denemek için az seste basları açabilirsiniz ama sesi açmayın. max 10-15watt civarıdır onların gücü.

Ben de geçen sene mi şunu bulmuştum, şu an biraz ilgi ister durumda ve çıkışları arızalı
https://www.radiomuseum.org/r/itt_stereo_electronic_3001.html
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2017, 21:44:07 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Aralık 22, 2017, 00:40:12 ÖÖ »

Özgür Dereli'nin paylaştığı resimdeki ITT SL 58 teyp, Kemal Sunal'ın, karbonat Erol filminde polis sireni sesini veren teypti
 Kahkaha
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2017, 00:42:58 ÖÖ Gönderen: g 600 » Logged
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Aralık 22, 2017, 08:13:19 ÖÖ »

@BioMenace'in en son aldığımız ürünler başlığındaki paylaşımı, güzel anılar ve bilgilerle desteklenince, farklı bir başlığı hak ettiğini düşündüm... Teyp/Radyo anılarınızı bu başlıkta paylaşabilirsiniz...

-----------------------------------------------------------------------------

Çok iyi bir fikir. Düzenleme de iyi olmuş elinize sağlık.

Alıntı sahibi: g 600
Özgür Dereli'nin paylaştığı resimdeki ITT SL 58 teyp, Kemal Sunal'ın, karbonat Erol filminde polis sireni sesini veren teypti
 Kahkaha

AHAHAHAHA Çok güldüm harika bir tespit

Alıntı sahibi: Levent (Lvnt)
BioMenace: cihazı temizleyip toparlayıp vb bir süre kullandıktan sonra izlenimlerinizi yazarsanız ben de bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım tabii. Hoparlörde tweeter yoktur, iyice ince tizler biraz zayıftır büyük ihtimal ama orjinal hoparlörse öylece kullanın bence, o şekilde sesi çok daha
...

Levent aynen tasvir ettiğin gibi oldu. Çok zor bir durumu kolaylıkla tasvir ettin vallahi bravo...

Hoparlörlerde tweeter yok ve ses çok çıkıyor. Öyle ki ses ayarını yaklaşık 10'da 1'e getiriyorum salonda durulmuyor. Hoparlör hediye edildiği için kasa durumları çok kötü. (Belli ki bir kaç kez açılmış işlem görmüş.) Öyle ki kasanın tamamen zımparalanıp boyanması icap edebilir.

Cihazın kendisinin performansı çok çok iyi. Evimde böyle bir kaliteli radyo alıcı daha yok. Stereo ışığı yandığı zaman diyorsun işte böyle olur stereo... RADIO SIGNAL LEVEL ibresi ise çok zor kıpırdıyor. Stereo iken ibre yaklaşık 6'da 1 seviyesine geliyor. Cihazın arkasında TA soketi var. Muhtemelen harici anten için. Harici anten olunca RADIO SIGNAL LEVEL ibresi sanırım daha kıpırdak olur.

Kasetçalarda CRO2 düğmesini kapattığımda soldaki REC LEVEL VU METER maksimuma vuruyor ve ibrenin altında bir ses geliyor... Bu normal değil. Kasetçaların sesi net değil. Kesinlikle iyi bir temizlik gerektiriyor. Fakat bunca yıl sonra çalışması bile şaşırtıcı.

Bu cihaz aslında bahsettiğim gibi aklımda yokken aldığım bir sürpriz... Aklımda asıl bir pikap edinmek vardı. Hala var... Fakat bu cihaza estetik olarak uyan bir pikap bulmak zor olacak artık. Özellikle ITT olması iyi olurdu. Bakalım... Bulsam da iki cihaz da üstten işletildiği için üst üste koymak sorun olacak. Belki bir sihirbazlık yapmak icap edebilir.
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2017, 08:15:45 ÖÖ Gönderen: BioMenace » Logged

Levent
Üye

4'294'967'296

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Aralık 22, 2017, 10:20:14 ÖÖ »

Bendeki, radyosuz, kayıt yapan kasetçalar ITT SL-54 automatic. Prize bağlanabildiği gibi 5 tane büyük boy pille de çalışabiliyor. Pillerin fırlaması engeline karşın içerisine beyaz bir plastik boru eklemişler.

Amcamın buna benzer bir kasetçaları vardı ne kurcalardım. Haberleri sunar gibi komik şeyler kaydederdik kasetlere.

Bu kasetçaları da tesadüfen önünden geçtiğim bir hurdacıda, tam çekici üzerine indirmek üzereyken kurtarmıştım. Yıllardır öylece bir poşetin içerisinde inzivaya çekilmiş duruyor.

* 25674183_10155984549359641_1669756775_n.jpg (69.67 KB, 528x960 - Görüntüleme: 1605 kez.)

* 25630346_10155984549354641_1417312523_n.jpg (65.19 KB, 960x540 - Görüntüleme: 1626 kez.)

█ Commodore 64C + MPS1230 █ Commodore 128D █ 2x Naked Amiga500 █ Apple eMac-700 █ WinXp PC █ Win11 PC █
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: