Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarDiğer Bilgisayarlar386 da pc de ide sd card adaptoru kullanma sorun
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 386 da pc de ide sd card adaptoru kullanma sorun  (Okunma Sayısı 2787 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BillBull
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ağustos 27, 2018, 20:47:57 ÖS »

Iyi aksamlar,

386 IBM bilgisayarimin eski hdd sini sokup ide sd kart adaptoru yerlestirdim. Adaptorun isigi yaniyor, kablolarda sorun yok.

Bilgisayar karti otomatik olarak tanimadi. Ms dos disketiyle baslattim yukleme islemi basarisiz oldu pc niz hdd nize yazrken/okurken hata yasaniyor diyor. Sonra setup tan cikip fdisk komutunu denedim; sabit disk okuma hatasi yaziyor.

Sonra denemek icin c: yazip bi bakayim ne olacak dedim, gecersiz surucu hatasi aliyorum.

Belli ki benim bu sd karti bir sekilde pc ye tanitmam gerekiyor cunku kendi otomatik algilamiyor. Ama nasil??

Biosa girince eski hdd nin bilgisi type 46, hala o yaziyor. T ye basarak 47 adet hdd cesidi icin ayarlar listesini goruyorum ama onlardan birini mi secmeliyim, ne yapmaliyim bilmiyorum,yardimlarinizi bekliyorum.

Tesekkurler
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ağustos 27, 2018, 21:31:53 ÖS »

Kartın boyutu nedir?
adaptör üzerinde jumper varmı? varsa master konumunda olmalı
parametreler için şu yardımcı olabilir.

http://www.vcfed.org/forum/archive/index.php/t-52819.html
This may or may not be what you are looking for:

Recently, this past week, I've been playing with my 386/40 and attempted to install a SanDisk Ultra CF card (4 GB) which is partitioned down to about 2 GB each. The BIOS in this old girl is AMI from 1993. When I select 'Auto Detect Hard Drive' from the BIOS menu this is what I see from the CF card:

Hard Disk C: Type: 47-USER TYPE Cyln = 7751 Head = 16 WPcom = 65535 L Zone = 7751 Sect = 63 Size 3815 MB

In a previous thread I complained that the CF card wasn't performing as expected; i.e., some minor glitches in some files and programs. The OS in question on that CF card was MS-DOS 6.22. I had previously partitioned the CF card for 2 GB for the primary and the rest of the 4 GB went to the extended partition. Maybe I made a rookie mistake. After further review, (eh) it seems that the primary partition was actually a little over the 2 GB DOS limit, about 2.1 GB instead of 2 GB. In my way of thinking, this may have been enough to throw things ever so slightly out of whack. So, what I'm doing now is FDISK'ing the CF to 1.9 GB in the primary and we'll see how it goes. My CF card adapter has a garden variety IDE header and powers up via a floppy drive type power connector. So, the PC's BIOS is able to find the CF automatically and render the required setting. On the other hand, I also have one of the first (Hargle special) XT-IDE adapters. This one was slapped into my 1000SX and it just runs. I'm betting that if your BIOS has the hard drive search feature, you'll be all set and won't have to fiddle with the settings. I didn't men to steal your thread, just thought a little background on some the problems with CF cards might be helpful.
« Son Düzenleme: Ağustos 27, 2018, 21:33:58 ÖS Gönderen: Kaan Akkurt » Logged

BillBull
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ağustos 28, 2018, 12:28:58 ÖS »

Hocam sen uzerinde jumper var mi deyince biraz daha dikkatli inceledim cihazi. Uc tane led isigi var.

Kasa acikken pc yi calistirdim isiklari gozlemlemek icin. Power ve active denen isiklar yaniyr card detect isigi yanmiyor. Cihazin kendisi karti gprmezken dos un gormemesi gayet normal.

Ben micro sd adaptorle micro sd kart kullanmaya calistim. Herhalde direk sd kart kullanmam lazim. Bir de sd kart satin alip oyle deneyecegim.

Cevabin icin tesekkur ederim.
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ağustos 28, 2018, 12:43:22 ÖS »

Hocam sen uzerinde jumper var mi deyince biraz daha dikkatli inceledim cihazi. Uc tane led isigi var.

Kasa acikken pc yi calistirdim isiklari gozlemlemek icin. Power ve active denen isiklar yaniyr card detect isigi yanmiyor. Cihazin kendisi karti gprmezken dos un gormemesi gayet normal.

Ben micro sd adaptorle micro sd kart kullanmaya calistim. Herhalde direk sd kart kullanmam lazim. Bir de sd kart satin alip oyle deneyecegim.

Cevabin icin tesekkur ederim.

sd kart yerine cf kullanırsan hiç sorun yaşamazsın. Sd kartların bu gibi işerde ömürleri daha kısa oluyor. Üstelik ide arabirimine dönüştürülmesi gerekiyor. CompactFlash kartlar ide arabirimi ile üretilmiş olduklarından sadece pasif dönüştürücü kullanılması yetiyor. CompactFlash kartların ömürleri de daha uzun. (Fiyatları da uçuk tabi) (:
« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2018, 12:52:23 ÖS Gönderen: Kaan Akkurt » Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: