Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun Konsolları<İnceleme>Sega Dreamcast GDEMU Klonu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: <İnceleme>Sega Dreamcast GDEMU Klonu Nedir? Nasıl Kullanılır?  (Okunma Sayısı 13977 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« : Mart 09, 2019, 16:44:27 ÖS »

Bugün size Sega Dreamcast için çıkan GD-ROM alternatifinden birisi olan GDEMU'dan bahsedeceğim. Fiyatı sebebiyle yanına yanaşamamıştım (130 Euro) ama 62 dolara klonunu bulunca Hemen ali'den aldım ve geçen günlerde elime ulaştı.

Edit (27-04-2021) : Benim aldığım link uçmuş. Ali'de gdemu diye aratıp en uygunu alabilirsiniz. Ben zamanında 60 dolara almışım ama şu an bayağı düşmüş fiyatı sanki

Öncelikle bu ürün size uygun mu?

Cihazınızın anakart revizyonu VA1 ise uygun. VA0 ise çalışır ama cihazınızı bozar, VA2 ise takamazsınız bile

Peki VA1 revizyon board'um var mı nasıl bilirim?

3 yöntemi var.

1-) Cihazın altında bölgenin yazdığı yerin solunda yuvarlak içinde VA1 yazmalı. Japon konsollarda bu bilgi yok mecbur 2. metoda geçiyoruz.

2-) Üst kapağı açınca (Arkada 4 vida var bir tanesi modemin altında modemi çıkarmanız lazım görmek için) 4. oyuncu koluna yakın board kısmında yuvarlak içinde VA1 yazmalı. (Controller Board'unu birisi sonradan değiştirmediyse sorun yoktur)

3-) Son olarak lensin metal kısmında 3.3V yazısı görünür (Bendeki japon konsolda yoktu ama Control Board'da 1'i gördüm)

YILLAR SONRA GELEN EDİT : Bu cihaz aslında VA0'mış. Ve bir süre sonra hem GDEMU'yu hem de cihazı pert etti Bu sebeple anakarta kadar söküp anakart üzerinde VA1 görmeden bu işlemi yapmayın.

Sorunun kaynağı da şu, VA0 boardlar GD-ROM'a 5v akım gönderiyor. VA1 boardlar ise 3.3V . GDEMU da 3.3 Volt için tasarlanmış. Dikkat diyeyim

İkinci bir konu ise;

Diğer bir konu ise, PSU'daki 12V gerilimin sadece GD-ROM tarafından kullanılması ve GDEMU'ya geçince 12V isteyen bir modül kalmaması sebebiyle PSU'nun aşırı ısınmaya sebebiyet vermesi.

Bunun için 2 çözüm öneriliyor. Bir tanesi direnç eklemek. Dİğeri de 12V regülatörünü sökmek.

Ben bunları denemedim de yapmadım da. Bu sebeple orijinal başlıkların linklerini vereceğim. Karar sizin.

https://www.reddit.com/r/dreamcast/comments/kh4gvi/question_about_psu_resistors_in_gdemu_install/

https://www.reddit.com/r/dreamcast/comments/461ohk/how_to_remove_12v_from_dreamcast_for_gdemu_and/

Evet, cihazımız uyumlu ise hazır açmışken şunu yapıyoruz;

GD-ROM'un bağlı olduğu 3 vida var. Bunları açıp GD-ROM'u yukarı doğru kaldırıyoruz.sağdaki konektörü görüyorsunuz. Buraya GDEMU takılacak.

Bu kadar mı? Hem Evet Hem Hayır.

Bir SD kart ayarlamamız lazım. Ben toshiba kullandım microsd (dönüştürücü ile) Ama tavsiyem her zaman Sandisk. Bir kaç yerde 4GB'lık kartların sorun çıkardığını duydum ben 16 ve 32GB'lık ile kullanabiliyorum.
Edit (27-04-2021): Artık 128GB Sandisk kullanıyorum. Sorunsuz.

Oyunları nasıl atacağız.

Oyunlar 2 formatta oluyor.

Ya tek parça *.cdi ya da bir kaç dosyadan oluşan *.gdi şeklinde.
Normalde gdi olanlar cd'ye yazılıp oynanamıyor. Sadece emulatörlerde oynanabiliyor. Ama GDEMU ikisini de destekliyor.

Diğer desteklediği formatlar ise şöyle;
GDI, CDI, CCD+IMG+SUB, MDS+MDF, ISO

Peki bunları nasıl klasörlemek lazım. GDEMU yazılımı imajları klasör içinde belli bir yapıda istiyor. SD kart dizinine 01, 02, 03, 04 diye klasörler ve her klasöre tek cd imajı olacak şekilde istiyor.

İsimlendirme de şöyle olmalı.

CDI için (misal 2. oyun olsun listedeki)

02/disc.cdi

GDI için (misal 3.oyun olsun listedeki)

03/track01.bin
03/track03.bin
03/disc.gdi
03/track02.raw

01 klasöründen bahsetmedim çünkü o bizim menümüz (GDEMU MENU). Aşağıdaki zip'in içeriğini atıyoruz bu klasöre. Zip içindeki "GDEMU.ini" dosyasının Microsd'nin kök dizininde olduğuna emin oluyoruz.

http://www.mediafire.com/download/xb9of8cgqophx35/GDmenu_v0.6(24-08-2016).zip

VEYA

Bunlarla uğraşmam diyorsunuz ve ekteki programı indirip her şeyi bu programa bırakıyorsunuz...

MadSheep'in GDEMU SD CARD MAKER 1.10 yazılımı
https://github.com/esc0rtd3w/dreamcast-tools/blob/master/unsorted/GDEMU_SD.rar

Programa FAT32 formatlı SD kartınızı gösteriyorsunuz. Sonra imajları + tuşundan ekliyorsunuz. SAVE tuşuna basıyorsunuz. Burada size customize etmek isteyip istemediğinizi soruyor. Evet derseniz isimlendirmeleri değiştirme şansınız var. Ayrıca menü tuşu da seçili olsun. Bu sayede demin bahsettiğim 01 klasöründe olması gereken açılış menüsünü manuel koymanıza gerek kalmaz yazılım hepsini halleder.

Yazılım unhandled exception gibi bir hata verirse önemsemeyin. Çalışıyor hata verse de.

Peki ben yaptım oldu mu?

Olmadı.

Firmware update geçmek gerekti.

Güncel firmware'i indirip boş fat32 bir sd karta yazıyorsunuz.

https://gdemu.wordpress.com/firmware/updating-gdemu/

ismini gdemu.fw olarak değiştiriyorsunuz.

SD kart yazma kilidini aktif hale getiriyorsunuz.

Takıp cihazı açıyorsunuz. Yanıp sönmeleri yaklaşık 1-2 dakika bekleyin. Aslında yanıp sönme "yarım saniyede bir"'e düşünce tamam deniyor ama ben buna takılmadım 1 dakika bekledim basitçe. Sonra sistemi kapıyoruz ve oyun için hazırladığımız sd kartı takıyoruz.

menü karşımıza geliyor.

Harika değil mi?

Değil... Cihaz sürekli reset atıyor çalışmıyor

Biraz araştırma sonucu öğrendim ki bu Dreamcast'in güç ünitesi ile board'un bağlantısındaki demir bağlantı noktaları oksitleniyormuş.

Güç kaynağının 2 vidası bir de tırnağı var. Kolayca kalkıyor. Dik kaldırmaya çalışın kontrolcü portlara yakın tarafta bu metal iğneler.

Gözle baktığımda bir oksitlenme görmedim ama yine de IPA+Diş Fırçası ile temizledim kuruttum ve yerine taktım.

Çalıştı... ilginç. Aslında bu sorun anakartın aldığı voltajı düşürüyormuş ama bu farkı gd-rom tolere edebiliyorken GDEMU edemiyormuş. Bu sebeple bu sorun sadece GDEMU takınca görülebiliyormuş.

Sonuçtan çok memnunum hadi siz de alın

Video Anlatım da var. Çok kusurlu idare edin. Maksadımız iş görmek, show değil

https://www.youtube.com/watch?v=OMYqo-K_3DQ&list=PLLB_4Hjt4ukPY-pNMyssGFlHnCEr6IkeT
« Son Düzenleme: Haziran 25, 2022, 23:35:45 ÖS Gönderen: Oğuzhan » Logged

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Atari 1040STe/Falcon 030/Jaguar/2600
Roland MT-32 Rev.A&B/SC-88/SB-55/MT300s
Sony PS 1-2-3-4-5/PSP/PVM 20"/9"
Sega SMS1-2/MD2/Saturn/Dreamcast/GG
Nintendo NES/SNES/DMG/GB Color/GBA SP
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2019, 17:06:19 ÖS »

VA1 board'da herhangi bir bios modu falan yapmadan tak çalıştır şekilde işliyor olması büyük avantaj... Sega Saturn, Playstation, ve hatta NeoGeo CD için (düşününce NeoGeo CD harika olurdu...dur bir araştırayım ) vb. CD sistemlere benzer çözümlerin çinliler tarafından üretilmesi iyi olurdu..

Deneyimini paylaştığın ve kendini fedai ettiğin için teşekkürler...

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2019, 20:29:06 ÖS »

VA1 board'da herhangi bir bios modu falan yapmadan tak çalıştır şekilde işliyor olması büyük avantaj... Sega Saturn, Playstation, ve hatta NeoGeo CD için (düşününce NeoGeo CD harika olurdu...dur bir araştırayım ) vb. CD sistemlere benzer çözümlerin çinliler tarafından üretilmesi iyi olurdu..

Deneyimini paylaştığın ve kendini fedai ettiğin için teşekkürler...

Teşekkürler Gökhan Hocam

Video da eklendi Arka plandaki müziğin hangi grup hangi albüme ait olduğunu ilk bilene buluşmada yemek ısmarlayacağım

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2019, 20:38:45 ÖS »

Pagan

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 10, 2019, 21:15:25 ÖS »

Pagan

Albüm?

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 10, 2019, 21:31:56 ÖS »

Heathen Upheaval tabii ki Kahkaha

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 10, 2019, 21:36:09 ÖS »

Bir sonraki buluşmada yemek senin artık ilk buluşma ankarada mı olur istanbulda mı olur orasını bilemem ))

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 10, 2019, 21:49:18 ÖS »

önemli olan yarışmaktı Kahkaha tüm yarışmacı arkadaşlara teşekkürler

GDEmu'yu çok beğendim...Video içinde teşekkürler. Videoyu oynatma listesi olarak ekleme yöntemini de ilk defa gördüm... Forumun her gün yeni bir özelliği çıkıyor

Kod:
[youtube=640,360]OMYqo-K_3DQ&list=PLLB_4Hjt4ukPY-pNMyssGFlHnCEr6IkeT[/youtube]

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 10, 2019, 21:53:32 ÖS »

Videoyu oynatma listesi olarak ekleme yöntemini de ilk defa gördüm... Forumun her gün yeni bir özelliği çıkıyor
Kod:
[youtube=640,360]OMYqo-K_3DQ&list=PLLB_4Hjt4ukPY-pNMyssGFlHnCEr6IkeT[/youtube]

Ben de "olur mu acaba" deyip denedim. Oluyormuş

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 11, 2019, 00:16:45 ÖÖ »

Bugün size Sega Dreamcast için çıkan GD-ROM alternatifinden birisi olan GDEMU'dan bahsedeceğim. Fiyatı sebebiyle yanına yanaşamamıştım (130 Euro) ama 62 dolara klonunu bulunca (Nejat haber verdi sağ olsun) Hemen ali'den aldım ve geçen günlerde elime ulaştı.

Yanlış anlaşılma olmasın, gidin klonu satın alın diye haber etmedim. Ürettiğim hardware klonlansaydı şahsen klonlayanlara ve klonu satın alıp hala benden beleşe hardware/software desteği alanlara uyuz olurdum herhalde.

Gidin alın değil de, vah vah adamın emeğini çalmışlar demek için haber etmişimdir herhalde.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 13, 2019, 01:43:39 ÖÖ »

Bugün size Sega Dreamcast için çıkan GD-ROM alternatifinden birisi olan GDEMU'dan bahsedeceğim. Fiyatı sebebiyle yanına yanaşamamıştım (130 Euro) ama 62 dolara klonunu bulunca (Nejat haber verdi sağ olsun) Hemen ali'den aldım ve geçen günlerde elime ulaştı.

Yanlış anlaşılma olmasın, gidin klonu satın alın diye haber etmedim. Ürettiğim hardware klonlansaydı şahsen klonlayanlara ve klonu satın alıp hala benden beleşe hardware/software desteği alanlara uyuz olurdum herhalde.

Gidin alın değil de, vah vah adamın emeğini çalmışlar demek için haber etmişimdir herhalde.

Zaten haber veren several'miş. Editledim mesajımı. Senin de yorumun olunca sen haber vermişsin gibi kalmış aklımda.

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 29, 2019, 11:53:12 ÖÖ »

Hangi şarkı onu da söyle )))

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
CloseOver
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Şubat 09, 2020, 14:37:29 ÖS »

Bugün size Sega Dreamcast için çıkan GD-ROM alternatifinden birisi olan GDEMU'dan bahsedeceğim.

Hocam merhaba, konu çok yararlı olmuş elinize sağlık. Ben gdemu siparişi verdim gelmesini bekliyorum ve 256 gb sandisk sd kart almayı düşünüyorum, tüm model sd kartlar uyumlu olur mu bilginiz var mı? Bir de gdemu'ye neo4all oyunlarını attık mı çalışır mı, deneme şansınız oldu mu?
ssaylanc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Şubat 09, 2020, 19:13:45 ÖS »

GDEMU'ya yapıp&satan eleman camiada pek sevilmiyor. Daha önce elemana çok ulaşan olmuş gel bunu üretelim herkes ulaşabilsin diye. Ancak arkadaş herşey kendi kontrol etmek istiyor, sipariş listesi açıp siparişleri topluyor, sonra bekle dur ne zaman gelecek... Tabi sipariş listesi de açıldığı gibi doluyor.
Yakın zamanda firmware updatelerle ilgili de birşey yaptı, cihazı sisteme register etmeden firmware update edilmeyecek gibi vs.

Beni heyecanlandıran konu ise eski konsollar için yapılan bir çok çalışmanın son 1-2 sene içerisinde iyice hız kazanması. Sega Saturn için Fenrir ODE, Dreamcast DC-HDMI, Citrus3000psi 'ın Gamecube ODE'si ve daha bir çoğu... Bence retro severleri 2020 sonrası çok güzel şeyler bekliyor
amstrader
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Şubat 15, 2020, 18:49:52 ÖS »

Fotolar uçmuş. Linkleri düzeltebiliyor muyuz?
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: