Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3 ... 7   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Tapecart Hakkında  (Okunma Sayısı 40087 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 14, 2019, 21:30:29 ÖS »

Metallic,bu aksam aklima bir fikir geldi abi.Nasrettin Hoca hesabi bi tutarsa muhtesem olur.

Tapecart adinda bir alet var.Teyip portundan calisiyor ve bellegine onceden flash edilmis programlari saniyeler icinde yukleyip calisitiriyor.

Wav-Prg'nin turbo loader'ini rip yaptigin gibi,bu Tapecart'in initial loader'ini da rip yapsan ve kartusa atilmaya hazir hale getirsen?

Tahminimce bu alet Turbo Tape gibi calisiyor ama avarage bitrate 263 veya 110 degil,atiyorum 15-20 cycles.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 14, 2019, 23:20:43 ÖS »

Hehe, akşamları Zihni Sinir projeleri üretiyorsun bakıyorum =)

Tapecart'ı biliyorum, forumda önceden bahsedilmişti. LOAD yaparak yüklenen bootstrap dedikleri bir loader'ı var. Onu kartuştan çalıştırdık diyelim, peki ona uygun teyp sinyalini hangi programla oluşturacaksın?

Ayrıca o loader, hızı arttırmak için kaset portundaki READ sinyalinin yanında SENSE sinyalini de kullanıyor sanırım (SENSE: dataset üzerindeki herhangi bir tuşun basılı olduğunu bildiren sinyal). Cihazın üzerinde bir mikro denetleyici var, aynı anda 2 bitlik veriyi C64'e gönderebilir. C64 de WRITE sinyali üzerinden denetleyiciye veri gönderiyordur. Okuduğuma göre C64'ün cihaz üzerindeki 2MB'lık flash memory'e yazması 1.5 saat sürüyormuş, eh 1Mhz ve 1bit ile yapılabilecek şey o. Ondan kurtulmak için cihazı Arduino ile PC'ye bağlayarak programlaya çalışıyorlarmış =)

Benim aklıma da şu geliyor: Kaset portuna aynı anda 2 bitlik veriyi analog olarak veremeyiz, ama dijital olarak Tapuino ile verilebilir. Bir PC yazılımıyla PRG'lerden 2 bitlik veri içeren tap dosyası hazırlanır (TAP Versiyon3 olur örneğin). Sonra Tapuino'nun firmware'ine ekleme yapılarak bu yeni versiyon tap dosyalarını READ ve SENSE sinyalleri üzerinden C64'e göndermesi sağlanır. Bu kadar şey yapıldıktan sonra C64 tarafında da onun loader'ı yazılır artık =)
Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2019, 01:38:47 ÖÖ »

peki ona uygun teyp sinyalini hangi programla oluşturacaksın?

Olme esegim olme diyeceksin ama aklima su geldi.PRG'leri tek tek once C64'u kullanarak flash bellege yukleyecegim.Sonrada bunu C64'e yuklerken 1530usb ile sniff yaparak PC'ye kaydedecegim.Audacity ile loader ve programi ayiracagim.

PC'den C64'e aktarim isini dijital ses (SPDIF) fiberoptik kablo kullanarak deneyebiliriz.SPDIF giris ve cikisi olan USB ses kartlari mevcut.
PC'den gelen fiber optik kablo C64'te DAC Converter'a baglanacak,bu sayede bandwithi 48khz'den 192'khz'e yukseltecegiz.

Bu aletin senin bahsettigin kadar karmasik bir sey oldugunu dusunmuyorum.PCB uzerinde sense'i takip ettigin zaman mikro islemciye degilde bir transistore baglaniyor.Veri alis verisi icin kullanildigini pek sanmiyorum.

Neyse simdilik bu burada kalsin,bir tapecart edinip/yapip deneyecegim.
Acaba olur mu diye,zihni sihir oldu evet.Bu yazdiklarim sana veya elektronik,bilgisayar ustune egitim almis,tecrubeli birisine komik gelebilir.

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 15, 2019, 09:34:52 ÖÖ »

Remzi
Önceden Tapecart'ın yükleme video'sunu izlediğimde hızı nasıl artırmışlar diye düşünmüşlüğüm var. Sadece C64 üzerinde çalışan loader kodunun optimizasyonu ve Tapecart üzerindeki denetleyicinin örneğin WAV-PRG'nin oluşturduğu 110'luk sinyale göre daha hızlı veri göndermesiyle yapabildiklerini sanmıyorum. Tapecart'ın şemasındaki BS170 mosfet'ler 3.3V - 5V dönüşümü için, SENSE sinyali mosfet üzerinden denetleyiciye gidiyor. Tapecart hızlı yüklemeye geçtiğinde SENSE sinyalini kullanıyor mu diye incelemenin en kolay yolu usb'den takılan bir logic analyzer. Fiyatı yüksek bir şey değil, Çin malı olanlar 8-10 dolara bulunabiliyor deniyor.  Bende şu an olmadığı için marka tavsiyesi veremiyorum, ama forumda kullanan arkadaşlar var.

Tapecart'la ilgili fikrin bana komik gelmiş değil. Nasrettin Hoca hesabı diye yazdığın için ben de espri olsun diye Zihni Sinir projesi dedim, alınacak bir şey yok yani orada.
Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2019, 19:07:41 ÖS »

Benim aklıma da şu geliyor: Kaset portuna aynı anda 2 bitlik veriyi analog olarak veremeyiz, ama dijital olarak Tapuino ile verilebilir.

Iste tam bu senin bahsettigini adamin biri yapmis,

Alıntı
tapecart SD

This is a fork of tapecart that adds SD card support using the Tapuino hardware. TCRT and PRG files can be loaded using the Tapecart SD Browser (browser.prg) which should be placed in the root directory of the SD card.

https://github.com/KimJorgensen/tapecart

Ama nasil oluyor kafam basmadi.Tapecart ve Tapuino yu ayni anda teyip portuna mi baglamamiz lazim yoksa yeni bir devre mi yapmamiz gerekiyor.

Tapuino dedigin sey basit bir mp3 calar.Eger tapuino ile uyumluysa web sitesi uzerindeki stream lerle de uyumludur.

edit: mp3 calar diyerek cok asagiladim.TAP formatini sese ceviren bir alet.
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2019, 19:09:35 ÖS Gönderen: Remzi » Logged
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2019, 21:11:15 ÖS »

Tapuino için bir firmware olmuş aslında bu Tapecart SD. Releases sayfasındaki tapecart.hex dosyasını firmware olarak Tapuino'ya atıyorsun. Aynı yerdeki browser.prg dosyasını, bir SD kartın root'una kopyalıyorsun ve yanına birkaç PRG, TCRT dosyası ekliyorsun. Sonra SD kartı Tapuino'ya takıp, C64'e browser.prg'yi yüklüyorsun. LOAD ile ya da LOAD"BROWSER.PRG" ile yüklenmesi lazım. Browser üzerinden de SD kart üzerineki PRG ve TCRT dosyalarını yüklüyorsun.

Normal Tapecart'dan daha kullanışlı olmuş bu Tapecart SD. Cihazı flash'leme derdi yok, bir browser ile SD karttan yükleyebiliyorsun PRG ve TCRT dosyalarını. Tapuino'nun LCD'li, butonlu olmasına da gerek yok, zaten firmware onları desteklemiyor.

Elinde Tapuino varsa dene istersen. Orjinal Tapecart kadar hızlı yükleme yapabiliyor mu, önce ona bakmak lazım. Yapıyorsa SENSE sinyalini kullanarak mı yapıyor diye anlamak için ya browser.prg'yi, ya da logic analyzer ile SENSE sinyalini incelemek gerekli.
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2019, 22:02:45 ÖS »

SENSE sinyalinin şöyle bir işlevi vardı hatırladığım kadarıyla, kaset portunun 6. pini gnd'ye bağlandıgında, yani sıfır oldüğunda c64 veri alma durumuna hazırlanıyordu. Load yazıp play tuşuna basıldığında ekran full mavi renk olup yükleme moduna geçiyordu, play tuşuna basıldıgında 6. Pini topraklıyor,sense sıfır oluyor, c64'e yükleme yapılacağı bilgisi gidiyor 
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2019, 22:20:29 ÖS »

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=3893.msg103127#msg103127
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2019, 22:25:31 ÖS Gönderen: g 600 » Logged
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Eylül 21, 2019, 22:32:40 ÖS »

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=3893.45
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 21, 2019, 22:36:58 ÖS »

SENSE sinyali, datasetin herhangi bir tuşu basılı olduğunda datasetin C64'e gönderdiği bir sinyal. Sinyalin yönü datasetten C64'e doğru. Teyp arabirimi gibi cihazlar kaset portundaki SENSE girişini GND'ye çekerek, C64'e hayali datasetin PLAY tuşunun basılı olduğunu bildiriyor. SENSE sinyali, C64 için bir giriş sinyali olduğu için, kaset portundan çok hızlı yükleme yapabilen Tapecart / Tapecart SD gibi bir cihaz, hızı arttırmak için READ sinyalinin yanıda SENSE sinyalini de kullanıyor olabilir. 
Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Eylül 21, 2019, 23:37:08 ÖS »

USB to TTL adaptoru alip denemelere baslayacagim.
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2019, 10:07:50 ÖÖ Gönderen: Remzi » Logged
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Eylül 22, 2019, 11:17:50 ÖÖ »

Tapuino'ya hex dosyasını upload ederek cihazın neler yapabildiğini görmen keyifli olur bence. Simon'ın TapuinoMini'yi programlama mesajı şurada. Cihazdaki Arduino Pro Mini'yi (ATmega328, 5V, 16 MHz), FTDI firmasının FT232RL USB2TTL adaptörü ile (USB UART da deniyor) programlıyor. Ben de FT232RL kullanmanı tavsiye ederim, en uyumlu çeviricilerdendir. Arduino Pro Mini ve FT232RL bağlantısının nasıl yapıldığını gösteren videolar da var: video1, video2. Bağlantıyı yaptıktan sonra Arduino Pro Mini'ye hex dosyasını upload etmek için iki yöntem var:
* AVRDUDE için bir GUI kullanmak: Xloader, Arduino Builder.
* AVRDUDE'un kendisini kullanmak: örnek.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Eylül 23, 2019, 09:55:23 ÖÖ »

Bu mesajdan önceki mesajlar, "WAV-PRG 4.2.1 yeni versiyon" başlığından bölünerek alınmıştır.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=17452.0
« Son Düzenleme: Eylül 23, 2019, 09:59:25 ÖÖ Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Eylül 26, 2019, 00:38:27 ÖÖ »

Xloader Arduino Pro Mini'yi tanimiyor.
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2019, 00:03:18 ÖÖ Gönderen: Remzi » Logged
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Eylül 26, 2019, 18:57:42 ÖS »

Xloader Arduino Pro Mini'yi tanimiyor.

Xloader'daki device seçiminde Arduino Pro Mini yok, ama Duemilanove/Nano(ATmega328) var, onu kullan. Ben Simon'un TapuinoMini'sinin üzerindeki Arduino Pro Mini'ye FT232RL bağlayarak Xloader ile tapecart.hex dosyasını upload edebiliyorum. Bağlantıyı şu şekilde yaptım:

Arduino Pro Mini        FT232RL
-----------------          ----------
DTR                         DTR
TXD                         RX
RXI                          TX
VCC                         VCC
GND                        GND

Aşağıya Blink.zip dosyasını ekliyorum, içindeki Blink.hex dosyasını upload ederek bir deneme yapabilirsin. Onu upload edince Arduino Pro Mini'nin üzerindeki led yanıp sönmeye başlıyor. Başarılı olursan ardından Tapecart SD'nin tapecart.hex dosyasını upload edersin. Onu upload edince Arduino Pro Mini'nin üzerindeki led, 2 kere göz kırpıp 1sn sönüyor. Benim C64, kolilerin birinde olduğu için deneyemedim. Senden haber bekliyoruz artık.

RCT-Uploader diye bir program ile atmayi basardim.
SD Card'in icinde browser.prg ve war64.tcrt dosyalari var.
LOAD ve LOAD"browser.prg" komutlarinin ikisini de denedim.
Press play on tape yazisi cikiyor.Sense ve ground'u bir kabloyla manual olarak dokundurdugum zaman hic bir sey yuklemiyor,mavi ekranda bekliyor.Loader yok yani.

LOAD yapınca ekrana PRESS PLAY ON TAPE mesajı gelmeden doğrudan yüklemeye geçmesi lazım. Bir sorun olduğu oradan belli.

* Blink.zip (1.09 KB - Yükleme: 214 kez.)

* Xloader.jpg (46.21 KB, 640x384 - Görüntüleme: 742 kez.)

* tapuino-ft232rl.jpg (43.64 KB, 640x384 - Görüntüleme: 751 kez.)
Sayfa: [1] 2 3 ... 7   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: