Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun Konsolları[MOD] Gameboy Advance SP - IPS LCD (Backlight)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Gameboy Advance SP - IPS LCD (Backlight)  (Okunma Sayısı 4713 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 30, 2019, 12:19:46 ÖS »

Selamlar beyler,

Gameboy'un 30. yılı sebebiyle birkaç minik proje ve yazı hazırlamayı planlamıştım. 2019 neredeyse bitecek umarım sene bitmeden yetiştirebilirim Kahkaha

Bu kapsamda sizlerle paylaşmak istediğim ilk konu Gameboy Advance SP (GBA SP) için arkadan aydınlatmalı ekran modlaması projesi.

Bu konu yeni bir konsept değil aslında. Bildiğiniz üzere Nintendo zamanında resmi olarak GBA SP'Nin arkadan aydınlatmalı ekranı olan bir modelini çıkartmıştı; AGS-101. Hatta zavallı AGS-101'lerin ekranları normal Gameboy Advance'leri arkadan aydınlatmalı ekrana kavuşturmak için yıllardır kullanılmaktaydı.

Bu mini projemizde hiçbir AGS-101'e zarar verilmemiş ve parçalanmamıştır

Ben bu mod için elimdeki fiziksel kondüsyonu düşük ve LCD'si sorunlu olan bir GBA SP kullandım. Benim retro konsollara ve bilgisayarlara yaklaşımım sadece bir "mod yapmak" uğruna orijinal donanımların parçalanıp kurcalanması kesinlikle değil. Mümkünse bu tür modlamaların kondüsyonu düşük ve/veya arızalı donanımlar üzerinde yapılmasının retro ruhu açısından daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Neyse, bu kadar gevezelik yeter, işimize başlayalım mı?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Kasım 30, 2019, 12:31:18 ÖS »

Bu mod için elimdeki bir zamanlar bitten bulduğum kondüsyonu düşük bir GBA SP kullanacağım.

Bu GBA SP'nin ekranının ortasındaki bir sıra pixel arızalı. Gameboy DMG'lerde bu tarz bir hata kolayca tamir edilebiliyor ancak bu modelde bağlantı kablosu LCD ekranın içinde olduğundan ben bunun tamir edilebileceğine dair herhangi bir yazı/teknik/tavsiye bulamadım internette.

Normal GBA SP (AGS-001) önden aydınlatmalı bir LCD'ye sahip. Görüntü elbette bir Gameboy color (GBC) veya Gameboy Advance (GBA) den çok daha iyi ancak örneğin bir AGS-101 veya DS ile kıyaslanamaz.

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2019, 12:34:24 ÖS »

İlginç bir mod olacağa benziyor. İnternette 101'den alınan ekranın uygulandığı örnekler var...Bunu merak ettim doğrusu...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Kasım 30, 2019, 12:41:52 ÖS »

İşe cihazın kasasını açarak başlıyoruz. Bunun için tavsiyem çalışma masanızın üstüne yumuşak bir bez koyun. Bu tarz işlemlerde cihazı sert masanın üzerine yatırdığınızda mutlaka çizikler oluşur. Cihazınız ne kadar kötü durumda olursa olsun, bunu mutlaka yapın ki kondüsyonu iyi olan başka cihazlarınız da üzerinde çalışırken alışkanlık olsun

Bu işlemler için yıldız tornavida ve triwing tornavidaya ihtiyacınız olacak.

Pil kapağını normal yıldız tornavida ile açtıktan sonra kasanın 4 köşesindeki ve bu 2 tri-wing vidayı sökün.

Arka kasayı bir kenara koyduktan sonra devre kartını tutan bu 3 vidayı sökün...

Ama sakın devre kartını haldır huldur aceleyle çıkartmaya çalışmayın zira arkasında ekranın ribbon kablosu var, yırtabilirsiniz!!!

Ribbon kablosunu da konnektörün kenarlarındaki sıkıştırma çentiklerini tırnağınız ile açtıktan sonra yerinden çıkartabilirsiniz.

Bu şekilde GBA SP'mizi söktük...

Ekranın bulunduğu kasa kısmını sökmüyorum zira bu mod kapsamında GBA SP'nin kasasını da değiştireceğim.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 30, 2019, 12:44:03 ÖS »

İlginç bir mod olacağa benziyor. İnternette 101'den alınan ekranın uygulandığı örnekler var...Bunu merak ettim doğrusu...

@LWD, yazının ilerleyen kısmında artık AGS-101 konusunun kapandığını göreceksin

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Kasım 30, 2019, 12:56:48 ÖS »

Eveeet gelelim kutu açılışlarına (en sevdiğimiz kısım)  Kahkaha Kahkaha Kahkaha

İlk kutumuzdan yeni LCD'mizi çıkartıyoruz. Bu LCD Funnyplaying adında çinli bir firmanın ürettiği IPS teknolojine dayanan arkadan aydınlatmalı ve tam sayı pixel çözünürlük ölçekli (integer scale resolution) bir ekran.

https://funnyplaying.com/

Bunun GBA için olan versiyonları da var. Nedir bu "tam sayı ölçek" derseniz, anlamı, bu ekranda bir Gameboy çözünürlüğünün tam sayı katı kadar çözünürlüğe sahip olmasından dolayı, bulanıklık, yumuşatma, gölgelenme v.s. gibi sorunlar yok. Kısaca bir Gameboy pixel'i bu ekranda 4 pixel'den oluşuyor.

Bu ekranları kendi web sitelerinden veya Aliexpress'deki resmi dükkanlarından alabilirsiniz. Ben aliexpress'den aldım ve gördüğünüz üzere mükemmel korumalı bir paket ile galiba 2 haftadan kısa bir sürede elime ulaştı. (Şu an hala indirimde )

https://www.aliexpress.com/item/4000170970893.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1d934c4dse5N1K

Kutuyu açtığımızda içinden 4 parça çıkıyor;

1) LCD (ön cam/lens entegre)
2) LCD sürücü/ribbon kablo
3) Parlaklık ayarı mod'u için tel
4) Ekranın arkasını desteklemeniz için sünger

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Kasım 30, 2019, 13:02:56 ÖS »

Önce LCD ile ribbon kabloyu birleştiriyoruz. Ribbon üzerinde minik bir konnektör var.

Birleşince bu şekilde oluyor. Ribbon ters tarafa gidiyor gibi gözükse de ...

Elimizle dikkatlice ribbon arkaya kıvırıp bu hale getiriyoruz.

Bu aşamada ekranın hiçbir ambalajını sökmeden bir test etmeniz öneriliyor. Her ne kadar göndermeden önce test edildiğini söyleseler de tavsiye ettikleri, arızalı LCD'leri geri iade alabilmeleri için montaja başlamadan basitçe bu şekilde test edilmesi isteniyor.

OK herşey yolunda, yeni IPS LCD'Miz sağlam. Yanlız bu arada görüntü mükemmel. İşi bitirmek için heyecanlanıyorum Kahkaha Kahkaha Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Kasım 30, 2019, 13:13:10 ÖS »

Şimdi dönelim eski LCD'mize...

Kasayı yenileyeceksem eski LCD ile hala ne işimiz olabilir diyebilirsiniz... Sebebi ekran menteşeleri Yeni kasalardan menteşe çıkmıyor, eski menteşelerinizi kullanmanız ya da yeni menteşeleri ayrıca sipariş etmeniz gerekiyor...

Menteşelere erişebilmek için eski LCD'Nin ribbon kablosunun altına gizlenmiş bu vidayı sökmeniz lazım...

Bahsettiğim menteşe bu...

Bunu internetteki videolarda abanarak çıkartıyorlar. Halbuki kenar çentiklerini hafif içe doğru eğip ilk delikten kurtardıktan sonra kapağı 45 derece kadar kapatarak ittirdiğinizde çok daha rahat çıkıyor.

Sağ menteşe çıktıktan sonra LCD kasası konsolun kasasından ayrılıyor. Şimdi sıra sol menteşeyi çıkartmakta...

Buna da abanmanıza gerek yok. Ekran açık pozisyonda kaldıysa bir pense ile menteşeyi aşağıdaki fotodaki konuma getirirseniz...

Parmağınızla hafifçe dürterek bile çıkıyor...

Evet eski LCD'yi tamamen ayrıdık ve menteşelerimize kavuştuk....

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Kasım 30, 2019, 13:17:26 ÖS »

Şimdi sıra diğer paketimizin açılışına geldi. Yeni kasamız...  Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Ancak hoş gözükse de ben bu kasanın kalitesinden memnun kalmadım. Aliexpress'de satılan yüzlerce ilan var, hangisi hangisidir hangisi daha kalitelidir bilmiyorum. Ben buradan aldım;

https://www.aliexpress.com/item/32826999598.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1d934c4dse5N1K

Siz daha kalitelisini bulduysanız bu yazıda paylaşırsanız iyi olur.

Yani çok aşırı kötü değil elbette ama benim standartlarıma göre ekran 10 üzerinden 20 alır ama bu kasa ancak 6 da kalır...

Neyse devam edelim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Kasım 30, 2019, 13:25:09 ÖS »

Yeni LCD'miz ekranın yerleştirileceği kasanın ön paneline mükemmel oturuyor ancak arka kapaktaki bir çıkıntı LCD'ye yaslanıyor ve tam kapanmasını engelliyor.

Bu yüzden o parçanın kesilmesi gerekiyor. Bunu dremel'le falan yapanlar gördüm internette. Bence öyle aşırı bir operasyona gerek yok. Maket bıçağı ile stratejik bir kaç noktayı keserek kibarca bu parçadan kurtulabilirsiniz

Parçanın uzun kenarını da maket bıçağı ile "ajite" ettikten sonra (yani bir kaç defa çizin o kadar) ...

... parmağınız ile ileri geri yaparak ...

... parçadan kurtuluyoruz...

Dikkat edin sadece arka kapağın SOL tarafındaki çıkıntıyı kesiyoruz, her ikisini DEĞİL!

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Kasım 30, 2019, 13:34:44 ÖS »

Ekran paketinden çıkan süngeri ekran kasasının arka kapağına yerleştiriyoruz...

Yeni LCD'Nin koruyucu jelatinini çıkartıp ... (yoksa kasaya sıkışıyor)

... ekran kasasının ön parçasına yerleştiriyoruz ...

... ve yumuşak bir yüzeye yatırıp ribbon kabloyu menteşe boşluğunda kıvırıp ...

... bir parmağınızla kıvırdığını ribbon'u da kollayarak arka kapağı dikkatlice kapatıyoruz

... ve birbirlerine vidalıyoruz.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Kasım 30, 2019, 13:45:30 ÖS »

Şimdi sıra menteşeleri geri takmaya geldi.

Ribbon kablonun konnektör ucunu konsol kasanın üst kapağındaki yarıktan geçiriyoruz...

Bu arada, bu menteşelerin ucunda kasa rengine göre plastik kozmetik parçalar var. Benim bu yeni kasada bu plastik parçalar var ancak zaten elimdeki eski kasanın rengi ile aynı olduklarından menteşelerdeki bu plastik parçaları değiştirmedim.

Menteşeleri geri yerleştimek için de küçük bir ipucu...

Menteşeleri kapaklar bu açıdayken sokun...

... ve parmaklarınızla bu şekil sıkıca ittirin.

Menteşe oluğu parçasını da yerine monte edin (Hani şu gizli vida ile tutturulan)

Sonra paketten çıkan buton ve kauçuk körükleri yerleştirin, eski kasadan hoparlör keçesi ve hoparlörü söküp yeni kasaya yerleştirin.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Kasım 30, 2019, 13:54:55 ÖS »

Şimdi sıra buton ve körükleri düşürmeden kasa ön parçasına devre kartını geri monte etmeye geldi ancak yapılacak bir opsiyonel işimiz daha var. Parlaklık ayarı kablosunun lehimlenmesi...

Eğer lehimle aram iyi değil diyorsanız işiniz burada bitti sayılır zira parlaklık ayarını bağlamasanız da ekran default ayarında çalışabiliyor.

Ama yok ben GBA SP'Nin ışık butonu ile ekranın 5 farklı parlaklık ayarını da yapacağım diyorsanız bu basit lehim işine gerek var...

Paketten çıkan kabloyu bu iki noktayı birleştirmek için kullanıyorsunuz. Lehim noktalarına önce birer damla lehim yaparsanız iyi olur

Bu aşamadan sonra devre kartını kapatıp yerine vidalayın. Ancak tavsiyem kasanın son arka papağını da yerine vidalamadan öylesine bir yerleştirip pili elinizle tutarak bir çalıştırın aleti. Ribbon yerine iyi oturmadıysa görüntüde sorun olabilir. Bu sorunu kasayı komple kapattıktan sonra görmek pek hoş olmuyor.

Netekim son fotoğrafta ribbon kablonun takıldığı konnektörün sağ tarafındaki tırnağa dikkat edin. Onu yerine sıkıştırmayı unutmuşum. Kasayı yeniden açtırdı bana Kahkaha Kahkaha Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Kasım 30, 2019, 14:03:29 ÖS »

Son olarak kasanın arka kapağını yerine yerleştireceğiz.

Önce pil kapağının vidasını tutan somunu arka kasadaki yerine yerleştirin (unutursanız "yav bu pil kapağı neden vidalanmıyor" diye söylenir durursunuz Kahkaha)

Güç anahtarını elektronik kısmını aşağıdaki konuma getirip kasanın üzerindeki plastik parçadaki (aslında anahtarın kendisi) olukla hizalanmasını sağlayıp kasayı öyle kapatın

Kasa vidalarını yerlerine geri yerleştirip...

... yeni kasa paketinden çıkan sticker'ı da hizalayıp yapıştıralım.

Artık arkadan aydınlatmalı yeni kasalı 2019 modifiyeli Gameboy'umuzu test edebiliriz

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Kasım 30, 2019, 14:08:27 ÖS »

Video daha güzel olur aslında... Fotoğrafa razıyız tabii ki..

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: