Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıGameboy Advance (GBA) ve SP için Ez Flash Omega Konfigürasyonu
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Gameboy Advance (GBA) ve SP için Ez Flash Omega Konfigürasyonu  (Okunma Sayısı 1922 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 10, 2019, 19:15:39 ÖS »

Selamlar arkadaşlar...

Direk Gameboy olmasa da önemli bir Gameboy aksesuarından devam ediyoruz yazı dizimize; EZ FLASH OMEGA

Bu kart sayesinde Gameboy Advance, Gameboy Advance SP, DS, DS Lite gibi Nintendo'nun zamanında çıkartmış olduğu el konsollarında GBA oyunlarını bir microSD kart üzerinden oynayabiliyoruz. SNES, N64 ve GameCube konsollarına takılan Gameboy Player aksesuarları ile uyumlu mu bilmiyorum (test etmedim).

Çok ucuz bir aksesuar sayılmaz ama tüm GB, GBC ve GBA oyunlarının (hatta galiba emulasyon üzerinden diğer bazı el konsollarının da) bir microSD üzerinde elinizin altında oynayabilmeye hazır olduğunu düşünürsek bence bir incelemeyi hak ediyor

Ben Ez Flash'ı geçtiğimiz ucuzluk döneminde aliexpress'den aldım. Gelen ürün birebir orijinal ürün mü bilmiyorum ancak ambalajı ve performansı öyle olduğunu gösteriyor.

Referans olması açısından kargo ve vergi dahil 200 TL civarına geldi.

Gelen paketin içinden microSD kart veya SD kart okuyucu falan çıkmıyor. Kendi kartınızı kendiniz almalısınız.

Ayrıca PC'den dosya transferi yapabilmek için de bir çeşit SD kart okuyucuya sahip olmalısın. Bunlar gibi mesela:

Paktin içinden ezflash devre kartı, GBA uyumlu plastik kasası ve ezflash'ı bir ds/ds lite konsola sıfır çıkıntı ile takılabilmesi için ayrı bir plastik kasa da çıkıyor.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 10, 2019, 19:28:53 ÖS »

Öncelikle kargonuz geldiğinde ezflash'ı kuru kuru bir test etmeniz öneriliyor. Bu aşamada bir sorun varsa ilerleyen aşamalarda göstereceğim gibi firmware yükseltmesi falan yapmadan iade şansınızı kullanabilirsiniz (en azından öyle söyleniyor).

Ezflash'ı GBA veya SP'ye içine herhangi bir microSD kart takmadan, kutusundan çıktığı gibi takıyorsunuz.

Normal GBA açılış ekranında "Nintendo" yazısını görmeliyiz. Sonrasında ezflash'ın microSD kartı okuyamadığını belirten bu uyarı ekranı ile karşılaşmamız lazım.

Herşey OK ise

https://www.ezflashomega.com/pages/EZ-Flash-Omega-Setup.html

linkinden kurulum dokümanını okumalısınız. Siz yine de bu kısa dokümanı bir gözden geçirin ama aslında kurulum oldukça basit. Anlatayım...

İlk önce microSD kartımızı bir şekilde PC'ye tanıtın. Her ne kadar fabrikadan formatlı gelse de, doğru konfigürasyonla format atılması tavsiye ediliyor. 32K blok büyüklüğü kullanarak ben Quick format attım, direk windows'un standard format gereci ile.

Ezflash Omega 128GB'a kadar microSD kartları destekliyormuş. Ben 32GB'lık standart hızda  hesaplı bir microSD kullandım.

Formattan sonra ezflash web sitesinden (https://www.ezflashomega.com/pages/Downloads.html) indirdiğimiz cheat, thumbnail paketi ve güncel firmware dosyasını bu şekilde microSD karta yazıyorsunuz. İşin açıkçası ne thumbnail paketi ne de cheat beni ilgilendirmiyor ancak belki cihazın iç yazılımının doğru çalışabilmesi için gereklidir diyip zaten çok da yer kaplamayan bu dosyaları söylendiği gibi microSD karta açtım. Yanlışlıkla iç içe klasör oluşmasın diye bu sıkıştırılmış dosyaları direk microSD kartın kök dizinine açınca zaten bu klasör yapısı oluşuyor. Yani burada detay bir ayar yok...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 10, 2019, 19:35:59 ÖS »

Bu şekilde hazırladığımız microSD kartımızı ezflash omega'ya takıp onu da Gameboy'a takıyoruz ve Gameboy'Umuzu SAĞ DİRSEK BUTONUNA (Üzerinde R yazan arka sağ taraftaki tetik butonu) basarak açıyoruz.

Firmware güncellemesi yapılmaya başlayınca parmağımızı çekebilirsiniz

İşlem oldukça kısa sürüyor. Bazen eğer aldığınız ezflash'In sürümü çok geriyse kurulum cihazı soft olarak restart edermiş, mutlaka onu bekleyin cihazı kapatmayın diyor. Benim durumumda öyle bir şey olmadı. Güncelleme tek seferde yapıldı, herhangi bir restart olmadı.

BU durumda GBA'Nın L R butonları ile ana menüde dolanıp firmware doğru yüklenmiş mi kontrol ediyorsunuz.

Gördüğünüz üzere sağ üst tarafta 1.06 yazıyor. Bu yazıyı yazarken güncel olan sürüm buydu...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 10, 2019, 19:42:53 ÖS »

Aslında işimiz bitti...

Elbette ezflash'ı sadece firmware'ini güncellemek için almadık değil mi?

Oyun yüklemek Omega sürümünde oldukça basit hale getirilmiş. Eski sürümlerde olduğu gibi oyunların özel olarak yamanması (patch'lenmesi) gerekmiyor. Omega'da normal internetten bulduğunuz ROM dosyalarını herhangi bir ön işleme tabi tutmadan kullanabiliyorsunuz

Bunun için bir klasör oluşturup içine bir miktar ROM dosyası atmanız yeterli...

Elbette ki elimizde orjinali olan oyunların "yedeklerini" bu şekilde kullanıyoruz  Masum

Yanlız bir uyarı, oyun ROM dosyalarını PC'deki emulatör programları zip'li olarak algılayabiliyor olsa da ezflash'a atarken zip'den çıkartıp çıplak halleriyle yani örneğin GBA için *.gba uzantılı olan haliyle microSD karta yazmalısınız

Bundan sonra oyunu seçip A tuşu ile başlatmak kalıyor...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 10, 2019, 19:48:28 ÖS »

Son bir ipucu...

microSD üzerine atacağınız ROM dosyalarını elbette ki nereden bulacağınızı biliyorsunuzdur. O toplu dosyalar genellikle tüm GBA arşivini içeren büyük dosyalardır. Oyunları harf grupları halinde klasörlere ayırıp atarsanız daha iyi olur. Bir klasörde olması gereken maksimum dosya sayısı limiti var mı diye kontrol ettim. Son yaptığım testte 400 dosyayı bile okuyabiliyordu ezflash. Ancak 1-2 saniye sürüyor oyun listesini yüklemesi.

O yüzden bu sayıyı geçmeyecek kadar gruplar yaparsanız iyi olur.

Gerçi ben tüm GBA arşivini tek harfli klasörlere böldüğümde bile en fazla oyun S klasöründe 400 civarında oluyordu zaten...

Haaa, unutmadan, tüm GBA arşivi, microSD karta açıldığında 26GB yer tutuyor. microSD kartınızı ona göre alın

Sonuçta ben ezflash omegayı denedim, test ettim ve gayet memnun kaldım. Tavsiye ederim

« Son Düzenleme: Aralık 10, 2019, 19:50:33 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

pofpor
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Aralık 10, 2019, 19:49:55 ÖS »

Ben uzun zaman önce Supercard adındaki ürünü almıştım. O da sorunsuz çalışıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 20$ civarındaydı. Siz ne kadar ödediniz?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 10, 2019, 20:24:59 ÖS »

Ben uzun zaman önce Supercard adındaki ürünü almıştım. O da sorunsuz çalışıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 20$ civarındaydı. Siz ne kadar ödediniz?

Yukarıda yazmıştım gerçi ama detaylandırırsak dolar hesabıyle benimki de $33 oldu sanırım + 14.5 TL gümrüğe sunma bedeli + vergi

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: