Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Spectrum voltaj sorunu  (Okunma Sayısı 12150 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 11, 2020, 13:40:27 ÖS »

Arkadaşlar herkese merhaba!

Hazır eve tıkılmışken yıllardır yapamadığım bir işlemi yapıp tüm retro cihazlarımı elden geçirmeye ve ilgi isteyenlerin sırtlarını okşamaya karar verdim. Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım olan konuları ilgili başlıklara açıp size fikir danışarak imece usülü belki bir iki cihaza daha hayat öpücüğü veririz diye düşünüyorum

Elektronik konusunda bilgim genelde hazır ulaşabildiğim veya çok net şekilde anlayabildiğim konuları uygulamakla (basit devreler yapmak, lehim işleri vb.) sınırlı olduğu için bugün farkında olmayarak bir tane sinclair spectrum'u katlettim   Yani umarım durum böyle değildir ama galiba özet bu Sabah sinclair'ları çalıştırıp boulderdash oynamak istedim ama sinclair cihazlarla daha önceden de berbat tecrübelerim olduğu için ne kadar güvenilmez ve canı burnunda oldukları aklıma gelince adaptörlerini ölçtüm. Spectrum adaptörü normalde 9 volt vermesi gerekirken 13,3 volt, spectrum plus adaptörü ise 9 volt yerine 12,6 volt verince bunlara güvenemeyip geçenlerde internetten aldığım ayarlı adaptörü kullanmak istedim. Fotosu aşağıda;

Adaptörü 9 volta ayarlayıp ölçtüm ve gayet temiz bir voltaj yakalayınca spectrum'a bağladım. Bağlamamla birlikte bomba sesi ve leş koku geldi. İçini açınca hemen girişteki şu cihazın ortadan yarıldığını keşfettim;

Görevi nedir bilmiyorum ama umarım koku sadece bundan geliyordur ve değiştirince düzelir. 'Doğru voltaj verdiğim halde neden böyle oldu' diye düşünürken tüm adaptörleri tekrar ölçtüm ve ayarlı adaptörün (-)9 volt olduğunu farkettim. Yani sanırım polarizasyon farkından oldu bu durum.

* Şimdi spectrum adaptörlerinin voltajları neden böyledir, zaman içinde değerler mi değişmiş yoksa yük altında 9 volt'a inecek şekilde mi tasarlanmışlar?

* Bu patlayan parça (78005 AP) ne işe yarar, nette pek bilgi bulamadım. Bunu değiştirince cihazı hayata döndürebilir miyim?

Bir garip COMMODORE fanatiği...

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 11, 2020, 13:50:26 ÖS »

Arkadaşlar herkese merhaba!

Hazır eve tıkılmışken yıllardır yapamadığım bir işlemi yapıp tüm retro cihazlarımı elden geçirmeye ve ilgi isteyenlerin sırtlarını okşamaya karar verdim. Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım olan konuları ilgili başlıklara açıp size fikir danışarak imece usülü belki bir iki cihaza daha hayat öpücüğü veririz diye düşünüyorum

Elektronik konusunda bilgim genelde hazır ulaşabildiğim veya çok net şekilde anlayabildiğim konuları uygulamakla (basit devreler yapmak, lehim işleri vb.) sınırlı olduğu için bugün farkında olmayarak bir tane sinclair spectrum'u katlettim   Yani umarım durum böyle değildir ama galiba özet bu Sabah sinclair'ları çalıştırıp boulderdash oynamak istedim ama sinclair cihazlarla daha önceden de berbat tecrübelerim olduğu için ne kadar güvenilmez ve canı burnunda oldukları aklıma gelince adaptörlerini ölçtüm. Spectrum adaptörü normalde 9 volt vermesi gerekirken 13,3 volt, spectrum plus adaptörü ise 9 volt yerine 12,6 volt verince bunlara güvenemeyip geçenlerde internetten aldığım ayarlı adaptörü kullanmak istedim. Fotosu aşağıda;

Adaptörü 9 volta ayarlayıp ölçtüm ve gayet temiz bir voltaj yakalayınca spectrum'a bağladım. Bağlamamla birlikte bomba sesi ve leş koku geldi. İçini açınca hemen girişteki şu cihazın ortadan yarıldığını keşfettim;

Görevi nedir bilmiyorum ama umarım koku sadece bundan geliyordur ve değiştirince düzelir. 'Doğru voltaj verdiğim halde neden böyle oldu' diye düşünürken tüm adaptörleri tekrar ölçtüm ve ayarlı adaptörün (-)9 volt olduğunu farkettim. Yani sanırım polarizasyon farkından oldu bu durum.

* Şimdi spectrum adaptörlerinin voltajları neden böyledir, zaman içinde değerler mi değişmiş yoksa yük altında 9 volt'a inecek şekilde mi tasarlanmışlar?

* Bu patlayan parça (78005 AP) ne işe yarar, nette pek bilgi bulamadım. Bunu değiştirince cihazı hayata döndürebilir miyim?

Geçmiş olsun

o parça voltaj regülatörüdür. spectrum ların adaptörlerinde voltaj uca şu  şekilde gelir.

iç - dış + 9vdc

ters gelince patlayan voltaj regülatörü piyasada kolayca bulunabilen 78005 tir.

Değiştirince bence hayata dönebilir.
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2020, 13:59:07 ÖS Gönderen: Kaan Akkurt » Logged

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 11, 2020, 14:00:23 ÖS »

Geçmiş olsun

o parça voltaj regülatörüdür. spectrum ların adaptörlerinde voltaj uca şu  şekilde gelir.

iç - dış + 9vdc

ters gelince patlayan voltaj regülatörü piyasada kolayca bulunabilen 78005 tir.

Sağolasın Kaan Peki bu bir çeşit sigorta mıdır yani bunu değiştirsem cihazın ayaklanma ihtimali kuvvetli mi?

Bir de orjinal adaptörlerin voltaj değerleri anormal değil mi?

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2020, 14:05:05 ÖS »

hayır bu sigorta değil. Adaptörden gelen 9v akımı 5v 12v gibi değerlere dönüştürüyor.

https://www.direnc.net/7805cv--regulator

1TL lik bir parça. Denemeye değer Kahkaha

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2020, 14:08:01 ÖS »

hayır bu sigorta değil. Adaptörden gelen 9v akımı 5v 12v gibi değerlere dönüştürüyor.

Tekrar teşekkür ederim. İlk fırsatta alıp değiştireceğim, sonucu yazarım. 

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2020, 14:10:25 ÖS »

Adaptör ucu da
iç - dış + olacak aman dikkat.. yine patlamasın

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2020, 14:27:39 ÖS »

Adaptör ucu da
iç - dış + olacak aman dikkat.. yine patlamasın

Şu cihazların nesi düz zaten bilmiyorum. Oyun yüklemek için bile in yazan yeri değil de out yazanı kullanıyorsun Sabah sabah yüreğim ağzıma geldi, umarım düzeltirim.

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2020, 15:46:11 ÖS »

Voltaj regülatörünü değiştirdim ama olmadı Orjinal adaptörü bağladıktan sonra anakart üzerinde ölçtüm, çıkış voltajı 5 volt yani regülatörde problem görünmüyor ama siyah ekran arızası verdi cihaz. Bir de ilk kez duyduğum abuk subuk bir durum var; buzzer cayır cayır yanıyor. Anakart üzerindeki çiplere falan dokundum, ULA dısında sıcak olan yoktu ama buzzer resmen yanıyordu. Özetle olmadı yani, ilgine teşekkür ederim Kaan.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: