Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun KonsollarıXBOX 360 JTAG - RGH çıldırmak üzere biri yardım istiyor!!
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: XBOX 360 JTAG - RGH çıldırmak üzere biri yardım istiyor!!  (Okunma Sayısı 2388 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
acalitos
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 23, 2020, 02:36:58 ÖÖ »

Uzun süredir jtag/rgh üzerine milyar milyon farklı kaynaktan yararlanarak kafası allak bullak olmuş biri olarak bu konuda tecrübeli biri ile aklımdaki tüm soruları sormak istiorum.Malesef uli multi expert status esnaflara konu hakkında online kurs dahi istediğimden bahsedip ücreti karşılığında eğtim vermelerini dahi teklif ettim ama tahmin edin ne oldu işlerini çalacağım güya (3bit lik norön ağında dolaşan hücrelere laf anlatamazsın) ölecek aç kalacaklar olmaz yapamayız vs dediler YIL 2020 olmuş Xbox öldü ama (fakat ben bilgiye açım) neyse ben inatcı bir kişiliğim bu konuda ilerleyip derli toplu ilk türk jtag/rgh videosunu hazırlayacağım neden ilk olacak söyleyeyim konu hakkında türkçe kaynak yok denecek kadar az evet video bulmanız zaten imkansız ama kendime bir misyon edindim bu açıgı kapatacağım siz değerli insanlar arasında konuya vakıf tercihen esnaf olmayan bir arkadaşa hunharca soru sormak geldiğim nokta hakkında bilgi vermek nerelerde ne yanlış yaptığımı anlamak istiyorum.Kısacası XBOX 360 için jtag işlemi yapmış bu konu ve xbox üzerine bilgisi iyi olan birisi var mı acaba içimizde diye sormak istiyorum.

Bu arada yaptıgım hard modlara buradan bakabilirsiniz retro konsollar üzerine çalışmalarım vs. mevcuttur.https://www.youtube.com/c/RETROSAVER

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 23, 2020, 03:53:27 ÖÖ »

Merakla bekliyorum kolay gelsin

Use the brute force, Luke
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 23, 2020, 13:05:33 ÖS »

Haklısın doğru düzgün bir Türkçe kaynak olsa biraz pc den yazılım yüklemekten anlayan kişiler kendi cihazına FW atabilir, jtag-rgh yapabilirdi.

Konsol ölmüş ben daha bırak jtag-rgh işlemini bir fw atmak için bile düzgün kaynak bulamadım, yarım yamalak anlatım yapılmış güncelliğini yitirmiş linkleri ölmüş, bi dünya boş işe yaramayan kaynak var.

Bu işe girişmişken fw atma işlemini de paylaşırsan süper olur.  Kahkaha

agathon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 23, 2020, 13:28:59 ÖS »

Xbox 360 soft  kaynağı gerçekten çok kısır. Yaparsanız şimdiden elinize sağlık hocam. Ben kendiminkiyle İngilizcem olmasına rağmen günlerce uğraştırdıktan sonra bezip Yazıcıoğlu’nda ücreti mukabili yaptırmıştım.
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2020, 13:30:57 ÖS Gönderen: agathon » Logged

retrocu.6
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 23, 2020, 13:55:22 ÖS »

Mehmet bey selamlar. Sizi uzunca bir süredir takip ediyorum. Çalışmalarınız oldukça başarılı ve rehber niteliğinde. JTAG konusuna gelmek gerekirse dediğiniz gibi internette arama yaparsanız yüzlerce farklı terim onlarca farklı çip vs. ile karşılaşıyoruz fakat esnaflar her kasaya aynı işlemi yapıp geçiyor. Anlamak güç. Çalışmalarınızı merakla bekliyoruz.
several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 23, 2020, 20:02:15 ÖS »

Merhaba,

Seneyi net hatırlamıyorum (7-8 sene olmalı) ama hala kullanmakta olduğum xbox 360s cihazıma işlemi bir arkadaşımla birlikte yaptık.

Çipin adını anımsamıyordum, kutulardan buldum az evvel: CR3 Lite çipini, CR3 Pro Ultimate Kit kullanarak takmışız.

Oldukça kompleks ve özgün adımları olan bir işlemdi.

Satın alma esnasında, lehimleri kolayca yapabilmek için ek pcb'ler de satın almıştık (qsb - quick solder board).

Nand reader & writer'a ihtiyaç vardı, doğru kalınlıkta (awg değerleri) kabloları doğru noktalarda kullanmak gerekiyordu. CPU hattına takılan kablonun uzunluğu bile önemli idi (boot süresi için).

Ayrıca her versiyon cihaz için farklı adımlar/pcb ihtiyaçları oluyordu (motherboard revizyonları fark ediyor, corona board gibi).

Şu an hatırladığım bilgiler ile yardımcı olmam pek mümkün değil açıkcası, kullanılacak çipe ve reader/writer'a özgün tutorial'ı bulmak lazım.
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2020, 20:08:10 ÖS Gönderen: several » Logged
acalitos
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Nisan 23, 2020, 20:17:55 ÖS »

rgh 1.2 işlemi ile yapmaya çalıştıgım bir 360 var.Piyasada su anda acev3 ve xecutercoolrunner rev c ler mevcut kolay bulunuyorlar bu iki çip genel olarak baglantı

şemasınakadar aynılar nand almak çok zor değil jr programmer v2 kullanıyorum klonları piyasadakolay bulunuyor nanx programlayıcı keza aynı seviyede kolay

bulunmuyor orjnalleri el yakar yıllar geçmiş olsa bile .İlk adımda nand'i 360 dan çekmiş vaziyetteyim qsb kullanma gereği duymuyorum soldering seviyesinde

ortalamanın üstünde bir seviyedeyim cb versiyonum jtag dedigimiz yönteme elvermiyor çok eski cb ve dash sürümleri çipsiz bir şekilde dahi kırılabiliyor tabi bu yöntem

imzasız sürücü yüklemeye izin verse bile çogu oyunu oynamayı desteklemiyor.Bu yüzden rgh zorunlu denebilir.Reset Glich çiplerinin zamanlama dosyaları ve çektiğimiz

nand'i modifiye ederek cihazın cpu keyini çekmemiz gerekior fakat ne yaptıysam modifiyeli nand'i cihazda çalşıtırmayı malesef başaramadım.Bir yerde yanlış yapıyorum

mutlaka ama emin olamıyorum cihazım jasper 512mb cb versiyonum 6754.Elbette bu sorunu aşacagım elimde rev d model bir xecuter var bu yüzden bende erv c bir coolrunner çip sipariş ettim çip gelince denemelerime devam edeceğim
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2020, 20:22:14 ÖS Gönderen: acalitos » Logged
several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 23, 2020, 20:32:33 ÖS »

Cihaz açılışta glitch deniyor mu peki, cihazdan o cızırtılı ses çıkıyor mu? Yoksa hiç mi aksiyon yok?

Edit: evet şimdi anımsadım en başta glitch öncesi key alıyorduk. Cihazı cd eject tuşu ile açarak, doğru değil mi?
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2020, 20:34:40 ÖS Gönderen: several » Logged
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Nisan 23, 2020, 23:20:40 ÖS »

Konu başlıklarını büyük harfle yazmayalım lütfen. Başlık düzeltilmiş ve konu Oyun Konsolları bölümüne taşınmıştır.

acalitos
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Nisan 24, 2020, 00:31:25 ÖÖ »

Cihaz açılışta glitch deniyor mu peki, cihazdan o cızırtılı ses çıkıyor mu? Yoksa hiç mi aksiyon yok?

Edit: evet şimdi anımsadım en başta glitch öncesi key alıyorduk. Cihazı cd eject tuşu ile açarak, doğru değil mi?

evet deneme yapıyor debug moduna sokuyor led yeşil yanıyor ayrıca fanların ivmelenmesi değişiyor belirli aralıklarla bunu yapıor konsol fakat xell malesef boot etmiyor
several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 24, 2020, 00:54:00 ÖÖ »

Belki okumuşsunuzdur/bilirsiniz fakat aklıma gelenleri yazıyorum:

- Nand dump’ını en az 2 kez alın ve karşılaştırın derlerdi. En ufak bir bit hatasında cihaz brick olabilirdi diye anımsıyorum.

- Cpu’dan çektiğiniz kablonun uzunluğu nedir? Kablonun cpu cooler vidaları çevresine 2-3 tur sarılması gerektiğini hatırlıyorum. Ayrıca bu cihazdan cihaza fark eden bir durumdu yanılmıyorsam. Hatta chip setlerinden kimi dirençler de çıkıyordu. Cihazın durumuna göre bunlar da kullanılıyordu.

Know how’ı çok düzgün aktarılmamış bir işlem ticari kaygılardan. Chipe spesifik çok detay vardı.

Benim aldığım setlerden envai çeşit kablo ve direnç çıkmıştı. Biz şanslıyız sanırım ilk denemede işin işinden çıktık. Aynı jr ve tool seti ile sonrasında arkadaşım da aldığı cihazı ilk denemede kırabildi. Hiç sorun yaşamadık.

Umarım çözülür. Ben de bu şekilde takınca takarım, bilirim bu psikolojiyi (:

Anladığım kadarıyla cpu’yu glitch edip kodu kabul ettiremiyor chip.

ifteri61
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 24, 2020, 11:17:29 ÖÖ »

evet deneme yapıyor debug moduna sokuyor led yeşil yanıyor ayrıca fanların ivmelenmesi değişiyor belirli aralıklarla bunu yapıor konsol fakat xell malesef boot etmiyor
merhaba
hatırladığım kadarı ile kablo uzunluğu çok önemliydi. ayrıca HDMI dan xell görüntü vermiyordu diye hatırlıyorum. yani aslında xell debug mode geliyor ancak HDMI dan baglı ise siyah ekranda kılyordu. HDMI dısında baska bir sekilde baglayıp denediniz mi?
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2020, 15:55:55 ÖS Gönderen: ifteri61 » Logged
acalitos
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Nisan 25, 2020, 04:02:47 ÖÖ »

merhaba
hatırladığım kadarı ile kablo uzunluğu çok önemliydi. ayrıca HDMI dan xell görüntü vermiyordu diye hatırlıyorum. yani aslında xell debug mode geliyor ancak HDMI dan baglı ise siyah ekranda kılyordu. HDMI dısında baska bir sekilde baglayıp denediniz mi?

elimde glich edilmiş bir başka cihaz var onu hdmi dan açabiliyorum yani xell onda hdmi görüntü veriyor ama deneyeyim bunu başka kablo mevcut elimde ama bu yüzden oldugunu hiç sanmam
acalitos
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Nisan 25, 2020, 04:06:10 ÖÖ »

Belki okumuşsunuzdur/bilirsiniz fakat aklıma gelenleri yazıyorum:

- Nand dump’ını en az 2 kez alın ve karşılaştırın derlerdi. En ufak bir bit hatasında cihaz brick olabilirdi diye anımsıyorum.

- Cpu’dan çektiğiniz kablonun uzunluğu nedir? Kablonun cpu cooler vidaları çevresine 2-3 tur sarılması gerektiğini hatırlıyorum. Ayrıca bu cihazdan cihaza fark eden bir durumdu yanılmıyorsam. Hatta chip setlerinden kimi dirençler de çıkıyordu. Cihazın durumuna göre bunlar da kullanılıyordu.

Know how’ı çok düzgün aktarılmamış bir işlem ticari kaygılardan. Chipe spesifik çok detay vardı.

Benim aldığım setlerden envai çeşit kablo ve direnç çıkmıştı. Biz şanslıyız sanırım ilk denemede işin işinden çıktık. Aynı jr ve tool seti ile sonrasında arkadaşım da aldığı cihazı ilk denemede kırabildi. Hiç sorun yaşamadık.

Umarım çözülür. Ben de bu şekilde takınca takarım, bilirim bu psikolojiyi (:

Anladığım kadarıyla cpu’yu glitch edip kodu kabul ettiremiyor chip.

nand dökümüm hatasız tek bir bit bile hatalı kayıt edilmedi loglarımı defalarca kontrol ettim hatta aynı nand dökümü ile cihazı fabrika çıkısı haline denemek için terkrar yazdım konsol öldümü kaldımı diye sorunsuz çalşıyor dökümüm.

Diğer konu hakkında ilk olacagım için mutluyum sağlam bir know how yapacagım esnafları aç bırakmak için tek bir çip hepsine hükmedecek hepsini toplayacak diğer durumlar için tam olarak bir şey diyemem ama en azından 5 dakika içinde xell ön yüklemeli boot süresini kısaltmak için dediğiniz diğer yöntemler
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: