Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yeni tamir ettiğim AMSTRAD CPC6128  (Okunma Sayısı 19542 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ekim 24, 2020, 20:52:38 ÖS »

Tamir yazılarınız güzel, özellikle pin numaraları vererek anlatımlarınız bilgilendirici, aynı şekilde commodore tamirleri de bekliyoruz, teşekkürler 
suleymancanan
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Aralık 09, 2020, 17:14:51 ÖS »

Evet sıra klavyenin temizlenip eski haline getirilmesi kalmıştı. 30 yılı aşkın süre içinde klavye yangınlarda alev almasın diye ABS plastiğin içine eklenen bromür elementinin güneşin UV ışınlarından dolayı plastikte sararmaya yol açıyor.
Klavyenin tuşlarına retrobright uyguladım. Bunun için %30 H202 (hidrojen peroksit, perhidrol) kullandım.Bu günlerde gündüz güneş olmadığı için UV LED leri satın aldım bir baskı devreye dizdim. Perhidrol tuş karışımını yaklaşık 10 12 saat UV LED altında tuttum. Sonuç çok istediğim gibi olmasa da o iğrenç görünümdeki sararmalar giderilmiş oldu. Klavye  tuşlarının çalışması sağlayan yaylar küf ve pastan bozulmuş erimiş. Yaycıdan (0.25mmx3mmx8mm)  membrana basma yayları yaptırdım (orijinalleri galvanizli telden yapılmış), tuş bas kaldır yaylarını da (0.25mmx10mmx17mm) aynı şekilde krom telden yaptırdım. Aşğıda resimlerde anlatıklarımı aşama aşama görebilirsiniz.
Bu amstradı restore etme işlemi benim için orta uzun vadeli bir iş olduğu için aynı zamanda hobi maksatlı yaptığımdan acele etmiyorum. Restorasyonları yaptıkça sizlerle paylaşacağım
hoşça kalın... yaşasın retroculuk  Kahkaha

« Son Düzenleme: Aralık 09, 2020, 17:26:04 ÖS Gönderen: suleymancanan » Logged

... Hayaller güzeldir,
Gerçekler dramatiktir ...
http://www.bemelab.com
reflex
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Aralık 09, 2020, 17:19:38 ÖS »

Elinize sağlık, çok iyi görünüyor.Kullandığınız UV ledleri nereden satın aldınız ve kaç adet kullandınız bilgi verirmisiniz.
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Aralık 09, 2020, 17:20:39 ÖS »

eline sağlık Tertemiz olmuş

sertacarslan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Aralık 09, 2020, 17:28:17 ÖS »

Klavye çok güzel olmuş, elinize sağlık

Sinclair ZX Spectrum 128k +2 -> PC
suleymancanan
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Aralık 09, 2020, 17:41:56 ÖS »

Çok teşekkürler arkadaşlar
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2020, 17:44:23 ÖS Gönderen: suleymancanan » Logged

... Hayaller güzeldir,
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Aralık 09, 2020, 17:43:17 ÖS »

Eline saglik sahane olmus tuslar
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2020, 17:44:57 ÖS Gönderen: onursapci » Logged

C64 ve A500 gerisi teferruat
suleymancanan
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Aralık 09, 2020, 17:43:30 ÖS »

Elinize sağlık, çok iyi görünüyor.Kullandığınız UV ledleri nereden satın aldınız ve kaç adet kullandınız bilgi verirmisiniz.

Bu devrede kullandığım UV LED'leri buradan 16 aldım
12 adetini kullandım

https://www.digikey.com/en/products/detail/luminus-devices-inc/SST-10-UV-B130-F405-00/9749615
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2020, 15:02:28 ÖS Gönderen: suleymancanan » Logged

... Hayaller güzeldir,
DoctorCPC
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Temmuz 17, 2021, 05:29:51 ÖÖ »

abi yazışmamızdan sonra bu postu gördüm. açıkcası yurtdışında inanılmaz projeler ve donanımlar ve tamirler yapıyorlar fakat daah önce TR'de Amstrad CPC ile ilgili bu kadar ayrıntılı tamir ve efor sarfeden görmemiştim. ilk defa bu kadar büyük bir efor görüyorum Amstrad Donanımı konusunda Türkiye'de... ve yazılım geliştirme kökenli biriyim. bundan dolayı elektronik ufak tefek şeyler yapıyorum ama %90 programlaması. bu bilgiler açıkcası harika. lütfen buradan paylaşmaya devam et Amstrad ile ilgili çalışmaları. hatta ingilizce versiyonlarını da CPCUserClub.com üzerinden paylaşırsan çok mutlu olurum. abi bilgisayar mühendisiyim elektronik kökenli değilim ama sadece bu bilgisayarlara saygım ve bu hobiye bağımlılığım için sadece CPC tamiri yapmayı öğrenme isteği duyuyorum. fakat Amstrad CPC yazılıma ayırdığım süre bile kısıtlıyken buna da zaman sıkıntısı çekeceğim kesin. fakat yavaş yavaş öğret Amstrad CPC sevdalılarına üstad. sadece CPC 6128 ve CPC 464 kurtarabileyim yeter. elimde zaten yeteri sayıda Amstrad CPC var fakat bozuk bir CPC'nin imha edilemsine veya yedek parça olarak kullanılmasına dahi gönlüm el vermez. çünkü bu cihazlar sonsuza kadar bir daha üretilmeyecek. bu hobiyi de değerli kılan belki budur bilemem ama bozuk bir CPC bulduğumda alıp tamir edip hayata döndürmek bile Amstrad CPC'ye büyük saygı olur. Amstrad firması Alan Micheal Sugar ve CPC/PCW döneminde sonra bana kalırsa kayda değer birşey yapmadı. şu anda da sadece markalama yapıyor. yani başkasının ürettiği bir donanıma marka basıyor hatta satın alan skyb firması artık bunu bile tercih etmiyor. Amstrad şu anda iyi bir firma olmamasına rağmen 80'lerdeki bilgisayar devremin büyük başarılar elde etti. hatta daha sonra da güzel ürünler çıkardı. en azından Commodore gibi iflas çekip tarihin tozlu raflarına gömülmedi. halen uydu ürünlerini tr'de yurtdışında ise yeni TV'ler piyasaya çıkarıyor. bu bile açıkcası çok büyük bir başarı. o dönem home computer üreticilerinden popüler olanlardan hangisi halen az da olsa anılıyor ki... kısa bir görüşümü böylece paylaşıp çalışmalarını paylaşmanı bekliyorum üstad.
« Son Düzenleme: Temmuz 17, 2021, 05:31:27 ÖÖ Gönderen: DoctorCPC » Logged

Long Live Amstrad CPC/PCW/NC/GX
www.cpcuserclub.com
www.dizzyradio.com
Amstrad CPC: RSF3, V9990, AMSDAP, M4Wifi, ZMEM, MXBoard, DES Mini,GOTEK, USIFACII, DMP Printer, PS2 Mouse
Amstrad PCW 8256: 512K RAM, GOTEK, uIDE8, uRTC8
Amstrad NC 100: Wifi Modem
Amstrad NC 200: Gotek, PCMCIA
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: