Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: At kasa tekrar üretilebilir mi?  (Okunma Sayısı 756 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
stealth
Üye

1970s,1980s,1990s...En guzel zamanlar...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mart 09, 2021, 09:32:26 ÖÖ »

Aslında Imes bana yakın.Müsait bir zamanda kasayı da götürüp göstermek lazım.

Psion Organiser,Casio Fx710p,Gameboy Dmg01,Zx Spectrum 48k,Atari 800xl,Commodore Vic20, Commodore 64 Breadbin+1541,386dx40pc,486dx2-66pc,Pentium 166mmxpc,Thermaltake Pc,Korg wavestation sr,E-mu Proteus 1,Korg Triton Classic,Roland Sc-55 Sound Canvas,Akai Sampler,Cubase 10
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Mart 09, 2021, 10:04:20 ÖÖ »

Anakartı kasaya montajlamak için kasaya diş çekmeye gerek yok sadece anakartın kasaya tam oturacağı yeri belirleyip anakart üzerindeki montaj deliklerini kılavuz olarak kullanıp kaç adet montaj deliği varsa oralardan kasayı 3.5mm matkap ucuyla delip dişi erkek metal distans ile anakart kolayca kasaya montajlanır.
Kasaya sabitlenecek erkek tarafı 5mm anakartın sabitleneceği dişi tarafı 6mm olan distans uygun gelir diye düşünüyorum ama yinede anakartla kasa arasında olması gereken boşluğa göre dişi kısmın boyu farklı olan bir ölçüde kullanılabilir.

*  (15.54 KB, 300x400 - Görüntüleme: 16 kez.)
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mart 09, 2021, 10:51:55 ÖÖ »

Bende bulunan kasada at delikleri yok.Mini atx olarak geçiyor.Bir nalburdan yardım istemek gerekiyor galiba.Çünkü kaçlık matkap ucu kullanmam gerekiyor ya da diş açmak için hangi ucu kullanmak lazım?Onları bilemiyorum.
Bu atxlerde kullanılan 555 devresi nedir?Yani bir tane at Psu var elimde ama güvenemiyorum.Atx güç kaynağında ne yapmam lazım tam olarak?

Mini ATX kasalarda genelde 4adet genişleme kartı yuvası oluyor. Takacağınız kartın kaç adet ISA/PCI yuvası var?

Sac malzemeleri delerken titanyum uç kullanmanız gerekecek. Uclar sarı renkli olur. Kaçlık uc kullanacağınız kullanacağınız montaj vidasına göre değişir. Kasada kullanılan sac malzemenin kalitesine görede uçların açacağı deliklerin çaplarında küçük değişiklikler olabilir. Mümkün olduğunca küçük uçtan başlayıp kademeleri olarak uç çaplarını büyütmeniz gerek. Montaj vidalarının mukavemeti kasanın sacında kullanılan malzemeden daha yüksektir. Sacta açtığınız delik montaj vidasına çok yaklaştığında montaj vidasını monte etmeniz gerek. Vida delikten direkt geçecek duruma geldiyse vida çapına uygun somun pul alarak vidayı sabitleyebilirsiniz.

ATX PSU' yu AT anahtar ile aktif edebilmek için fotoğraftaki iki kabloyu AT PSU anahtarına bağlamanız gerek. AT anahtar ile iki kablo kısadevre konumuna gelince ATX psu aktif olur. ATX-AT soket çevirici adaptörler 1-2 sene öncesine kadar N11' de filan bulunabiliyordu şimdi baktım sadece bir satıcıda var o da 100 lira civarında ücret istiyor.

https://tr.aliexpress.com/item/4001041612626.html

Evet linkteki malzeme için 100,-TL(Yüz Türk Lirası) istiyor doğru okudunuz. A.express' ten sipariş vermek sanırım dahauyguna gelir.
stealth
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mart 09, 2021, 16:31:20 ÖS »

Çok çok teşekkür ederim yardımlarınız için.En azından yol haritamı çizmiş oldum.At kasa bulmak artık imkansıza yakın bir hal aldı.Bu daha mantıklı.At kasaya yakın bir kasa tipi bulmam gerekiyor.Mini atxlerin çoğu siyah renkli.Beyaz yok gibi.Bu arada bendeki Atx kasada 5 slotluk yer var.

Psion Organiser,Casio Fx710p,Gameboy Dmg01,Zx Spectrum 48k,Atari 800xl,Commodore Vic20, Commodore 64 Breadbin+1541,386dx40pc,486dx2-66pc,Pentium 166mmxpc,Thermaltake Pc,Korg wavestation sr,E-mu Proteus 1,Korg Triton Classic,Roland Sc-55 Sound Canvas,Akai Sampler,Cubase 10
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Mart 10, 2021, 13:17:56 ÖS »

Çok çok teşekkür ederim yardımlarınız için.En azından yol haritamı çizmiş oldum.At kasa bulmak artık imkansıza yakın bir hal aldı.Bu daha mantıklı.At kasaya yakın bir kasa tipi bulmam gerekiyor.Mini atxlerin çoğu siyah renkli.Beyaz yok gibi.Bu arada bendeki Atx kasada 5 slotluk yer var.

AT kasa kovalayıp bulabilirseniz hidrojenperoksit uygulaması ile yenileme yoluna da gidebilirsiniz. Kasa, klavye, optik sürücü v.s gibi malzemelere defalarca uyguladığım işlem. Birkaç istisna dışında çoğu hidrojenperoksit uygulamasına olumlu tepki verdi. Hatta IMES' e giderseniz varsa geri dönüşümcülere uğrayıp kasa bakabilirsiniz. Kurcalamanıza izin verirlerse anakartlar, ISA ses kartları, PCI ekran kartları gibi malzemeler de bulabilirsiniz. 
stealth
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Mart 10, 2021, 13:26:06 ÖS »

Imesin neresinde bilginiz var mı?Çok büyük bir alan.

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Mart 10, 2021, 14:40:55 ÖS »

Imesin neresinde bilginiz var mı?Çok büyük bir alan.

4-5 sene önce olsaydı haftada bir oralardan geçerdim ama şu an için maalesef bilgim yok. Google' dan yardım almak en iyisi. Mesela ;

http://ozergeridonusum.com/imes-hurdaci-en-yuksek-fiyat/
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: