Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarIBM Uyumlular / Retro x86 SistemlerYeşilenmiş, kararma yapmış anakart temizliği nasıl yapılmalı?
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yeşilenmiş, kararma yapmış anakart temizliği nasıl yapılmalı?  (Okunma Sayısı 480 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mart 30, 2021, 22:22:26 ÖS »

Hava kompresörü ile ön temizlik ardında IPA ( izopropil alkol ) + distile su karışımı kullanılabilir. Karışım sprey yardımıyla püskürtülecekse IPA' nın solunmaması için açık havada uygulanması gerek. Uygulama sonrası devre üzerindeki sıvının uzaklaştırılması yine hava kompresörü ya da soğuk üfleyen saç kurutma makinası ile yapılabilir. Sacak hava vererek kurutmak doğru değil diye biliyorum. Uygulama sonrası devrenin güneş ışığı görecek şekilde açık havada min. 4-5 saat bekletilmesi gerek. Çalıştırma için ise min. 24 saat.

Bulaşık makinası deterjanlarının içeriğinde fosfat bulunabildiğinden ayrıca yıkama-kurutma sıcaklık derecelerinden bu uygulamayı önermiyorum.

Selülozik tineri termal iletken, sticker kalıntısı, heatsink uygulaması öncesi yüzey temizliğinde kullanıyorum. Forumda başka bir konuda okuduğum mesajdan hatırladığım kadarıyla genel temizlik için uygun değil.

Sabun, deterejan gibi maddeler uygulama sonrası kalıntı bırakmadan temizlenmezse kısa devre, zamanla korozyon gibi problemlere sebep olabilir.

Elimdeki kartların çoğu için tanıdığa üç-beş lira karşılığında Kompresör+IPA+Distile su temizliği yaptırıyorum. Bu yolla temizlenip çalışan 2,5 - 3 yıllık kartlarım var.
sertacarslan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Mart 30, 2021, 22:28:51 ÖS »

Su anakart üzerinde korozyon yaratmaz mı?Var olan oksidasyonu hızlandırmaz mı?

İyice kuruttuktan sonra suyunu unutabilirsin.
Şu emecek yerleri soketler jaklar trafolar gibi iyice kurutman lazım.
Oksitlenmez.
Bir keresinde korozyon yapmış bir bölgeyi az birşey sulandırılmış tuz ruhuyla birkaç saniye diş fırçası ile fırçalayın hemen temiz su ile yıkadım tertemiz oldu.
Bir kaç kerede oksitlenmiş pil yataklarını tuz ruhu ile fırçalayın yıkadım tertemiz oldu plastiğe yapışmış paslar bile yok oldu.
İyice temiz su ile yikayinca ve  iyice kurutunca tertemiz oluyor. Bazende pası temizlediginm yere zerre kadar makine yağı damlatıp fırça ile iyice dagitiyorum.
Yıkama işi mükemmel.

Limon suyu da işe yarıyor diye hatırlıyorum. Biraz bekleyip fırça ile iyice ovmak işe yarıyordu.

Sinclair ZX Spectrum 128k +2 -> PC
stealth
Üye

1970s,1980s,1990s...En guzel zamanlar...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mart 30, 2021, 22:40:55 ÖS »

Herkese katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.Suyun içindeki bazı minerallerin elektronik devre elemanlarına zarar verdiğini biliyorum.Bu yüzden su konusu bana biraz uzak.Ipa konusu daha mantıklı geldi.Beyaz sirke ile ilgili bir video gördüm bugün oradaki arkadaş anakart üzerinde yeşillenmiş alanlara beyaz sirke döküyor bekliyor ve fırçalamayla temizliğini yapıyor.Tiner korkutuyor açıkçası.Elektronikçilerin tineri birçok defa kullandığını biliyorum ama plastik üzerinde etkileri yüksek.Şansımı önce Ipa ile deneyeceğim.Baktım olmuyor diğer yöntemlere bir bakacağım.Bakır malzemeler yeşillendiği, oksitlendiği zaman bazı maddeler var bakırı eski haline getiriyor.Özellikle eski bakır kapları eski haline dönüştürmek için.Acaba bu maddeler o yolları temizler mi?

Psion Organiser,Casio Fx710p,Gameboy Dmg01,Zx Spectrum 48k,Atari 800xl,Commodore Vic20, Commodore 64 Breadbin+1541,386dx40pc,486dx2-66pc,Pentium 166mmxpc,Thermaltake Pc,Korg wavestation sr,E-mu Proteus 1,Korg Triton Classic,Roland Sc-55 Sound Canvas,Akai Sampler,Cubase 10
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mart 30, 2021, 22:46:34 ÖS »

Birşey daha.
Selülozik veya sentetik tiner bazı devrelerde kandansator yazılarını, direnç renklerini ve devrede bazı işaretleri sembolleri, elemanlarin üstündeki yazıları siliyor.
Çok iğrenç oluyor haberiniz olsun.
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Mart 30, 2021, 23:00:24 ÖS »

Beyaz
Herkese katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.Suyun içindeki bazı minerallerin elektronik devre elemanlarına zarar verdiğini biliyorum.Bu yüzden su konusu bana biraz uzak.Ipa konusu daha mantıklı geldi.Beyaz sirke ile ilgili bir video gördüm bugün oradaki arkadaş anakart üzerinde yeşillenmiş alanlara beyaz sirke döküyor

Sudaki mineral miktarını görmezden gelebilirsin.
Beyaz sirkenin nekadari su nekadari mineral ?
Mineralden korkuyorsan saf su kullan.
Korozyonu yerleri daha önce az birşey sulandırılmış tuz ruhu ile temizleyip çeşmenin altında iyice durulamisligim var en son kuruduktan sonra ufak sert bir fırçanın ucuna yağ damlat fircala.
Sirkenin, limonun paslı bölgeyi çözmesi saatler alır.

Kullanmadığım eski devletler üzerinde bu yöntemle denemeler yap.
Beğenmezsen para iade😁
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Mart 30, 2021, 23:17:39 ÖS »

Birşey daha.
Selülozik veya sentetik tiner bazı devrelerde kandansator yazılarını, direnç renklerini ve devrede bazı işaretleri sembolleri, elemanlarin üstündeki yazıları siliyor.
Çok iğrenç oluyor haberiniz olsun.
selülozik siler sentetik ve alkol karışımı silmez hiç şahit olmadım hatırlamıyorum belki çok kalitesiz devre kartlarında oluyordur dediğiniz ama onada şahit olmadım

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
stealth
Üye

1970s,1980s,1990s...En guzel zamanlar...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Mart 31, 2021, 19:42:18 ÖS »

İyice kafam karıştı.

Psion Organiser,Casio Fx710p,Gameboy Dmg01,Zx Spectrum 48k,Atari 800xl,Commodore Vic20, Commodore 64 Breadbin+1541,386dx40pc,486dx2-66pc,Pentium 166mmxpc,Thermaltake Pc,Korg wavestation sr,E-mu Proteus 1,Korg Triton Classic,Roland Sc-55 Sound Canvas,Akai Sampler,Cubase 10
metaone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Mart 31, 2021, 20:56:17 ÖS »

Pil akıntısının temizlenmesinin de geçtiği bir video:

https://youtu.be/TEF8Kfj17wo

3:20'den itibaren.

Commodore 64 ve 64C, 1541-II, 1540, SD2IEC, PiZero1541, FCIII, JiffyDOS
Amiga 1200, ACA1233n 26 MHz 128MB, GOTEK Floppy, 16Gb CF HD, PCMCIA CF
Amiga 500 1MB chipRAM, GOTEK Floppy, Pi2HDMI, Reset Boot Selector, 1.3/2.04 ROM swithcer
Sinclair Spectrum 48K, DivMMC Pro
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Mart 31, 2021, 21:34:11 ÖS »

İyice kafam karıştı.

Kafa karistiracak bişe yok.
Enson bol su ile iyice durula iyice kurut, tamamdır.
Eski devrelerde kendi yöntemlerini geliştir.
Karşı çıkanlar olabilir ama bence, korozyon, pas için atıl devrelerde tuz ruhu veya kireç çözücü bile deneyebilirsin.
Az sulandırılmış, çok sulandırılmış gibi, etkilerini gözle.
Ama dikkatli ol gözüne derine sıçratma. Önlem al.
Veya hiç deneme.
Zımparala😬
integer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Nisan 01, 2021, 18:42:51 ÖS »

Yanlış anlaşılma olacağı için mesaj aldım bu nedenle silindi
« Son Düzenleme: Nisan 02, 2021, 15:28:48 ÖS Gönderen: integer » Logged
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: