Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Tamirat] Playstation 1 SCPH-1000  (Okunma Sayısı 1406 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Nisan 03, 2021, 23:12:31 ÖS »

Şimdi pandoranın kutusunu açmış olduk Yani Playstation'a modchip takarak mevcut laser okuyucunun CD-R medya ile performansına bakacağız. Bu hemen her zaman orun olmuştur. Hele ki ilk çıkan model bir Playstation'ın mevcut laser gözünün türü ve ne kadar yıpranmış olabileceği düşünülürse bu işten pek bir başarı beklemiyorum ama bakacağız artık...

Sisteme hemen bir CD-R medyaya yazılmış oyun takıyorum (ki bu aslında elimde mevcut olan PAL gölge bir Street Fighter Alpha 3) ve çip çalışıyormu deniyorum...

Aslında ilk turda başarılı bir okuma beklemiyordum ancak ...

Oyun yükleniyor  Kahkaha Yani modçip gerçekten başarılı. Bu iyi haber...

Ancak oyunun ara videoları seke seke tutuk oynuyor. Oyun sırasında yüklemeler uzun ve arkaplan müzklerde atlamalar oluyor. Dedim ya, pandoranın kutusunu açtık, klasik CD-R medya durumları...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Nisan 03, 2021, 23:28:19 ÖS »

Şimdi laser gözü CD-R okuyabilecek şekilde ayarlamamız lazım, eğer ayarlayabilirsek tabi...

Öncelikle bu iş için biraz ön bilgi vereyim;

Bu tür optik okuyuculu oyun konsollarında her zaman korsan/kopya oyun onayabilme işi için güvenlik mekanizmalarını çeşitli tekniklerle (örn bu modçip gibi) atlatan yöntemler icadedilmiştir. Ancak bu yöntemlere rağmen orjinal oyunların fabrikada basılan CD medyası ile sizin kopya oyunu yazağınız CD-R medya arasında malzeme ve teknoloji farklılıkları var. Lafı çok uzatmamak için, özetle, konsolun optik okuyucusunda bulunan laser'in gücü fabrika baskısı orjinal CD'yi okumayabilecek şekilde ayarlanırken daha az yansıtıcılığı olan CD-R'ı okuması için daha fazla güçe ayarlanması gerekiyor...

Bu sebeple az önce spesifikasyon ayarları ile çalışır hale getirdiğimiz konsolun ayarlarıyla yeniden oynamamız gerekecek.

Bu ayar bir PSOne'da çok daha kolay. PSOne'ın laser gözü tüm Playstation 1 serisi içindeki en kaliteli göz (KSM-440BAM) ve PSOne laser'in üzerindeki güç ayar potu dışında anakartı üzerinde hiçbir ekstra ayar yeri bulunmuyor (konsol kendi kendine ayar yapıyor).

Ancak bu klasik ilk model konsolda bu ayarlar daha zor. Daha doğrusu laser'in yıpranması öyle bir noktada olabilir ki artık yapacağınız ayarlar tatminkar olmayabilir.

Yine de bir tur deneyelim bakalım diyorum ve işe laser'in üzerindeki pot ile oynayarak gücünü biraz daha artırıyorum. Normalde 11.4 mV olan ayarı 12 mV'a çıkartıyorum.

Bu ayar değişince tabii bias ayarı olan 1.70 V'da kayıyor...

Bunu da anakart üzerindeki pot ile spec'e çekmek gerekiyor tabi...

...ve tabi gain ayarını da 1.82 V'a çekmek gerekiyor

Bu şekilde oyun daha hızlı açılmaya ve daha az tekleme yapmaya başlıyor ama mükemmel değil...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Nisan 03, 2021, 23:50:00 ÖS »

Aslında bu işin daha net yapılabilmesi için analog bir osiloskop'a ihtiyacınız var. Bende digital osiloskop var. Bu sebeple laser ayarlaması yapmak için gereken "eye pattern" bendeki osiloskopta çok net anlaşılamıyor. Yine de bunu da deniyorum...

Önce osiloskopun ekranındaki karelerin 200mV gösterecek şekilde ve zaman olarak da 500 nS'lik ölçüye getiriyoruz.

Sonra cihaza kopya baskı veya CD-R'a yakılmış bir oyun CD'si koyuyoruz. Osiloskop'un probunu C704 numaralı test noktasına ve GND kablosunu da C706 (GND) test noktasına bağlıyoruz. Bu işi bir CD çalışırken yapabilmek için ben test noktalarına geçici kablolar lehimledim.

Bu şekilde gözlemlediğimiz eye pattern bu arkadaşlar;

Burada yakalamaya çalıştığımız konu sinyallerin peak-to-peak yani tepeden tepeye değerinin en az 800-900 mV seviyesinde olması ve desenin karman çorman değil mümkün olduğunda düzgün olması. Burada ölçtüğümüz laser'in odaklanma gücü. Yani bir anlamda laser'in netlik ayarını yapmaya çalışıyoruz.

Bu işi maalesef sadece laser'in potuyla da yapmıyoruz. Onu değiştirince anakartın bias ve gain ayarlarını yeniden yapmamız gerekiyor.

Hatta bir başka faktör de laser mekanizmasının fiziksel aşınmışlığını da kontrol etmemiz lazım.

Örneğin konsolu böyle eğimli çalışıtırınca...

Değerler daha da yükseliyor, oyun daha az takılma yapıyor...

Maalesef bu laser mekanizmasının da aşındığını gösteriyor ki bu ilk model lazer mekanizmalarının (KSM-440AAM, ABM, ACM) klasik sorunu...

Neyse diyerek bakalım bu ayarlar bizi nereye götürecek diyerek, laser potunu ayarlamaya devam ediyorum, bir yandan bias ve gain ayarlarına göz atarak...

Bu şekilde gümüş baskı kopya CD'lerdeki eye pattern;

... ve CD-R medya eye pattern

Ama sonunda geldiğimiz nokta laser voltajını 15.5 mV'a kadar yükseltiyor.

Sorun da burada aslında...

Bu ayar bize CD-R medya okuttu ama bu sefer de orjinal CD ve gümüş baskı kopya CD'ler için bu ayar çok fazla geliyor ve konsol onları okuyamaz hale geliyor.

Dolayısıyla bir açmaza giriyoruz. Bu laser çok fazla aşınmış. Hem fiziksel olarak hem de laser LED'in gücü açısından.

Ya ayarları geri çekip bu konsolu orjinal medya oynatacak halde bırakmalı ya da başka bir şey düşünmeliyiz.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Nisan 03, 2021, 23:58:35 ÖS »

Çare?

Laser değişimi...

Ancak size bir tavsiye vereyim; Bu klasik tip cihazların içinden çıkan gözün aynısını aliexpress'e gidip almaya kalkmayın. Yani zaten KSM-440AAM bulamazsınız, ilk çıkan model bu. Ama KSM-440ACM bulabilirsiniz mesela. O da bu konsola uyar. Ancak onu da almayın... Bunlar çok eski modeller. Gerçekten sıfırını bulmanız çok zor. Aliexpress de satılanlar da aslında eski konsollardan sökülen laserler, sıfır değil. Bir 5-10 sene önce sıfırlarını bulabiliyordunuz ama artık yazılanların hepsi yalan...

Şimdi, madem eski laserler çöp ne yapacağız? Sony PSOne için KSM-440BAM çıkardı. Bu laser mevcutta alabileceğiniz en yeni ve güvenilir laser. Aliexpress de halen sıfır olarak satılıyor.

Peki o laserle (AAM, ABM vs) bu laserler arasındaki fark ne?

1) Konsola bağlantı kablosunun uzunluğu
2) Üst plastik korumanın şekli
3) BAM laser mekanizması daha sağlam malzemeden yapılmış
4) BAM Laser göz daha sağlam ve güvenilir

Bu konsolun laser kablosu kısa. (5000 serisininki daha uzun sanırım.)

Peki ben bu pandemide sokağa çıkma yasağı varken ne yaptım? Elbette ki bu nadir konsolu adam edebilmek için eldeki nadir olmayan bir PSOne'ı kullandım

Bu içi kurcalanmamış çipsiz bir PAL PSOne...

« Son Düzenleme: Nisan 04, 2021, 00:43:48 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Nisan 04, 2021, 00:08:19 ÖÖ »

Garanti etiketini üflemelei havya'yı 100 dereceye getirip küt bir maket bıçağının kenarı ile dikkatlice kaldırıyorum

Sonra kasa vidalarını söküyorum ve üst kasayı kenara koyuyorum

..ve laser ünitesini çıkartıp masaya koyuyorum...

Dediğim gibi bu laser'in kablosu SCPH-1000 için uygun uzunlukta. Tek yapmamız gereken üst gri plastik korumayı sökmek...

... ve elimizdeki konsolun orjinal laser'in koruma plastiği ile değiştirmek...

Gördüğünüz gibi laserler üst plastikleri çıkınca göürünüşte birbirlerinin aynısı

ve eski plastik korumayı yeni laser'e takıyoruz

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Nisan 04, 2021, 00:18:55 ÖÖ »

Yeni laser'i SCPH-1000'e takıp ...

...tekrar ölçü alıyorum (zaten anakart bağlantılarını sökmemiştim hazırdaydı)

Gördüğünüz üzere herhangi bir ayar yapmadan baktığımız eye pattern ortalama 900-950 mV gösteriyor. Hem de CD-R medya ile...

Bias ayarı biraz düşük kalmış 1.66V civarı (1.70 V deniyordu spesifikasyonda hatırlarsanız)

gain ayarı da 1.75-1.80 V arasında değişiyor (1.80-1.85 V deniyordu)

Ama bu haliyle sistem hem orjinal CD medyayı, hem gümüş baskı kopya medyayı hem de CD-R medyaya basılı kopya oyunları hiç tık demeden oynatıyor. Belki ileride ayarları yeniden yaparım ama şu an sistem sorunsuz hale gelince bıraktım

Kasa da eski plastik korumayı kullandığımız için rahatça yerine oturdu.

Sonunda bu klasik konsolu çalışır hale getirmiş olduk...

Tabi sadece retro kolleksiyon değeri olduğu ve hediye olduğu için bu kadar uğraştım. Yoksa benden size tavsiye, sadece oyun oynamak istiyorsanız gidin kendinize bir PSOne bulun ve onu tepe tepe kullanın. Yoksa bu eski klasik modellerin nazı ile uğraşılmaz

Kalın sağlıcakla...

arne_saknussemm
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Nisan 04, 2021, 00:38:16 ÖÖ »

bilgi var, tecrübe var, sabır var, emek var...
muhteşem bir uğraş olmuş gerçekten hayran kaldım.
sayfalarca da sürse aralıksız okur, izlerdim sıkılmadan.

elinize emeğinize sağlık!

Mütevazı yoldaşlarım;

Sony Vaio VGN-FE590P / PS1 / PS2 Slim / PSP

Nintendo GB DMG-01 / GBC / GBA SP AGS-101 / DS Lite

Nokia N-Gage QD
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Nisan 04, 2021, 00:53:17 ÖÖ »

Elinden hiç bir şey kurtulmuyor

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Nisan 04, 2021, 01:09:31 ÖÖ »

Özlemiştik üstadım

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Nisan 04, 2021, 11:56:56 ÖÖ »

Çok özlemişiz henüz detaylı okuyamadım Okuyunca bu mesaja yazacağım. DAC mevzusunu da çok merak etmişimdir her zaman. Ellerine sağlık abi... Biri sorsa çizgi roman okumaktan daha heyecanlı hangi hobiniz var. Yavuz abinin restorasyon ve tamirleri derdim Kahkaha

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
Theoden (Arethrid)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Nisan 04, 2021, 13:05:19 ÖS »

Elinize sağlık hocam, tam anlamıyla teknik bir çalışma olmuş.
Bir PS1 daha hayata dönmüş

cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Nisan 04, 2021, 13:47:05 ÖS »

Çok özlemişiz henüz detaylı okuyamadım Okuyunca bu mesaja yazacağım. DAC mevzusunu da çok merak etmişimdir her zaman. Ellerine sağlık abi... Biri sorsa çizgi roman okumaktan daha heyecanlı hangi hobiniz var. Yavuz abinin restorasyon ve tamirleri derdim Kahkaha

Çok doğru demişsin. Aynen çizgiroman tadında.

RoborG
-Commodore PC10-III, 12" Monochrome Monitör,5.25 360 KB FDD
-P3 450 CPU, 128MB SD-Ram,80GB HDD, 32X Creative infra, 5,25" Audicom-727 PC Kasetçalar
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Nisan 04, 2021, 14:01:26 ÖS »

Hepinize selamlar, teşekkürler arkadaşlar...

Oğuzhancığım, sana ekstra teşekkürler

Bu arada, CD mekanizmasının dişlilerini önce bir kulak pamuğu kullanarak IPA (Izopropil alkol) ile temizleyip sonrasında da hem kafanın hareket ettiği yolları hem de dişlileri gres yağı ile yağlamayı unutmayın!

Bu önemli zira eski laser mekanizmalarındaki 20-25 sene önce fabrikada sürülmüş gres yağı artık kurumuş ve plastik dişliler arasında zorlanmaya ve sese sebep oluyor. Bu da CD okumalarını negatif etkileyen bir başka önemli faktör

Önemli not; WD40 veya akışkan yağlar kullanmayın. Bunlar hem kalıcı olmaz hem de dişliler arasında bir katman bırakmaz gres yağı gibi...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Nisan 04, 2021, 14:07:06 ÖS »

Ha bir de unuttum bir başka önemli konuyu... Bu hayati bir uyarı buarada DİKKAT!

Bu eski model Playstation'lar bildiğiniz üzere harici bir DC adaptör yerine ana şebeke kablosu ile beslenirler. Yani PAL cihazlarda bu 220V bunun gibi NTSC cihazlarda da 110V dur.

Bu yazıda anlattığım tüm işlemler konsolun üst kapağı açıkken yapılıyor gördüğünüz üzere ve ölçü aldığımız noktaların hemen yakınında üzerinde 220V/110V olan dahili güç kaynağı kartı kabak gibi ortada...

110V öldürmez ama sizi sarsar ama 220V, çarpıldığınız duruma göre sizi öldürebilir. Bir kafa ayarı çekeceğiz diye anlamsız bir şekilde hayatınız sonlanmasın DİKKAT DİKKAT DİKKAT!

maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Nisan 04, 2021, 14:31:52 ÖS »

Bizdeki eski kasa PS1 i kaplumbağa misali ters çevirince takılmadan çalışıyordu (netten aldığım tiyo neticesi), elimde PS one da mevcut, belki böyle bir elleme yapabilirim, yada dediğiniz gibi naz çektirmeden oldukları gibi kalsınlar.

Ders niteliğindeki bu tarz çalışmalarınızı görmek gerçekten büyük keyif. Çok teşekkürler Yavuz hocam.

| Amiga 1200 | C= 64 | PS1 | PSone | Commodore Dergileri |
Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: