Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımPiStorm - Amiga için CPU Emulatörü
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 9   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: PiStorm - Amiga için CPU Emulatörü  (Okunma Sayısı 35351 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Verminaard
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mayıs 06, 2021, 10:36:27 ÖÖ »

Klavye, floppy (Gotek), varsa CF/SD/HDD, hepsi standart Amiga donanımı üzerinde çalışıyor. RPi'yla fiziki olarak bunun aynısını yapmak hem maliyet olarak daha fazla tutar, hem de bana göre daha zahmetli olur (kasa alacaksınız, klavye ve uygun klavye adaptörü bulacaksınız, bazı 3D baskılı parçalar gerekecektir vs), hem de Appiah'nın dediği gibi diğer hiçbir çip emüle edilmiyor. Yüzde yüz olmasasa da yüzde 95 gerçek Amiga üzerindesiniz. Mantık olarak Vampire'dan pek bir farkı yok aslında.
Feandreu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Mayıs 06, 2021, 11:49:54 ÖÖ »

Bu PiSCSI ile mikro sd kartın bir bölümünü ayırabiliyor muyuz? Yoksa harici bir usb disk mi gerekiyor?
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mayıs 06, 2021, 15:36:32 ÖS »

Klavye, floppy (Gotek), varsa CF/SD/HDD, hepsi standart Amiga donanımı üzerinde çalışıyor. RPi'yla fiziki olarak bunun aynısını yapmak hem maliyet olarak daha fazla tutar, hem de bana göre daha zahmetli olur (kasa alacaksınız, klavye ve uygun klavye adaptörü bulacaksınız, bazı 3D baskılı parçalar gerekecektir vs), hem de Appiah'nın dediği gibi diğer hiçbir çip emüle edilmiyor. Yüzde yüz olmasasa da yüzde 95 gerçek Amiga üzerindesiniz. Mantık olarak Vampire'dan pek bir farkı yok aslında.

Nasıl daha pahalı olur anlamadım.

Klavye: USB Klavye
Floppy: Sanal floppy (.ADF dosyalarını mount edecek)
HDD: Sanal HDD (.HDF dosyalarını veya klasörleri mount edece)

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Verminaard
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mayıs 06, 2021, 21:53:01 ÖS »

Ben A500 kasası içine Pi monte edilerek yapılacak bir emülasyonu kastetmiştim. Normal Pi üzerinde emülasyon yapmak tabii ki daha ucuza gelecektir. Ama PiStorm'u hâlihazırda fiziken var olan bir Amiga'ya takıyorsunuz. Aynı şekilde içinde Pi çalışan ve dıştan bakıldığında A500'den bir farkı olmayan bir proje yaparsanız çalışan bir A500'e PiStorm takmaya kıyasla epey maliyetli olacağını düşünüyorum.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mayıs 06, 2021, 22:40:30 ÖS »

30-35 sene önce böyle imkanlar yoktu, en fazla 512Kb veya 2Mb RAM kart, ve paranız varsa bir de hard disk ile Amiga'yı öylece kullanıyorduk. Bütün programlar bu konfigürasyona göre yazılırdı ve sorunsuz çalışırdı.

Retroya dönüş yapalı iki seneyi biraz geçti, Birçok yenilik gelmiş, Disket üretilmediği için gotek olması, veya mekanik mouse yerine optik mouse kullanılabilmesi önemli ihtiyaçları karşılıyor. Turbo kartlar, Vampirler, ve daha birçok add-on kartlar geliştirildiğini öğrendim. Birçok kullanıcı SYSinfo programında kırmızı çubuğu görmek için uğraşıyor.

Ben şunu anlayamıyorum; Amiga 500'ü 7 Megahertz yerine 70 Megahertz hızında çalıştırınca "Silk Worm" veya "Ports Of Call" daha mı keyifli oynanıyor? Tam olarak ne fark oluyor? (sadece öğrenmek için soruyorum, kimseyi eleştirmiyorum.)

kurzon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Mayıs 06, 2021, 23:39:01 ÖS »

Ben şunu anlayamıyorum; Amiga 500'ü 7 Megahertz yerine 70 Megahertz hızında çalıştırınca "Silk Worm" veya "Ports Of Call" daha mı keyifli oynanıyor? Tam olarak ne fark oluyor? (sadece öğrenmek için soruyorum, kimseyi eleştirmiyorum.)

Seneler önce Jerry Seinfeld'in bir röportajını izlemiştim. Adam devasa arsasıyla kocaman bir malikane satın almış, aldıktan sonra da malikaneyi yıktırıp yenisini yaptırmaya başlamıştı. Sunucu hepimizin aklındaki soruyu sormuştu: "Neden böyle bir şey yaptınız?" Seinfeld de demişti ki, "Because I can". (Böyle anlatınca da Nasreddin Hoca fıkrası gibi oldu. "Seinfeld de durur mu yapıştırmış cevabı")

Bu retro işleriyle uğraşanlar da aynı kafaya sahip. Çok hızlı bir A500 hayatımızı kolaylaştırmayacak, A500'de yapamadığımız, "ah ulan azıcık daha hızım olaydı şununla Ay'a füze gönderirdim" dediğimiz bir durum yok, hatta cihazın işlevini yitirmesine bile sebep olacak bu belki ama işte o "because I can" kafası yok mu...
emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Mayıs 07, 2021, 00:38:46 ÖÖ »

A1200 ve A600 standart olarak kullandığımda RAM yetersizliği en büyük sıkıntı olduğu için turbo kart alma gereği hissettim. Hızlı olması da hoş olmuyor değil. Gerçek Amigada çoklu pencere aktif iken, C ile derleme yaparken RAM yetersizliğinden vb. kitlenmesi sonrası insan arayışa giriyor. PC tarafında halledilebilir hatta çok fazla araç da mevcut lakin gerçek makinede uğraşmak ayrı bir zevk.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

READY.
SYS(64767): EMARTI
amiga.os
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Mayıs 07, 2021, 01:32:00 ÖÖ »

30-35 sene önce böyle imkanlar yoktu, en fazla 512Kb veya 2Mb RAM kart, ve paranız varsa bir de hard disk ile Amiga'yı öylece kullanıyorduk. Bütün programlar bu konfigürasyona göre yazılırdı ve sorunsuz çalışırdı.

Retroya dönüş yapalı iki seneyi biraz geçti, Birçok yenilik gelmiş, Disket üretilmediği için gotek olması, veya mekanik mouse yerine optik mouse kullanılabilmesi önemli ihtiyaçları karşılıyor. Turbo kartlar, Vampirler, ve daha birçok add-on kartlar geliştirildiğini öğrendim. Birçok kullanıcı SYSinfo programında kırmızı çubuğu görmek için uğraşıyor.

Amiga'nın 95 sonrasını kaçıranlar hep bu gözle bakıyorlar olaya aslında. Ama o dönemlerde Amiga kullanan bizim gibi bir kaç kişi (gerçi o zamanlar baya kalabalıktık) bilgisayarlarına turbo kart, ram, hdd, modem vs. bağladı. Son dönem Amiga oyunlarını da standart hiç bir Amiga ile oynama şansı yok. Benim için Amiga (evet 90'ların başı da önemli) 95 sonrasıdır. Dolayısı ile rengarenk Workbench kullanmazsam, mp3 dinlemez, film izlemezsem bana Amiga gibi gelmiyor. Standart ve hiç geliştirilmemiş Workbench kullanmayı asla düşünemem bile.

Ki hep aynı şeyi konuşuyoruz, gelişmelerin önüne set koyan -kemik- Amigacılar olmasa belki çok daha önceden belli standartlar Amiga'ya gelirdi. Bunun en bariz örneği Escom Amiga'yı satın aldıktan sonra 020'li 2 MB ramli Amiga 1200'ler piyasaya sürdü, sonra onlar da battı kaçınılmaz olarak.
ekenciz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Mayıs 07, 2021, 08:23:52 ÖÖ »

PiStorm Amiga gerçekten heyecan verici bir proje. Amiga500'e çağ atlatıyor. Benim gibi daha önce workbench ile işi olmamış birini bile heyecanlandırdı. Bu ürünü nasıl temin edebiliriz diye düşünmeye başladım. Bir de AGA emülasyonu yapan bir ürün olsa Amiga 500 kasası içinde başka dünyalara yelken açmış oluruz. Gerçekten heyecanlı.
bazak
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Mayıs 07, 2021, 14:57:24 ÖS »

Selam herkese. Sistemi inceledim, online siparişte minimum 5 tane PiStorm yaptırılabiliyor ve maliyet 100$ + shipping. Ben de varım diyen 4 kişi daha varsa masrafları paylaşabiliriz. Ne dersiniz?

Commodore 64/128 ve Amiga 600/1000/1200
agathon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Mayıs 07, 2021, 15:17:02 ÖS »

Selam herkese. Sistemi inceledim, online siparişte minimum 5 tane PiStorm yaptırılabiliyor ve maliyet 100$ + shipping. Ben de varım diyen 4 kişi daha varsa masrafları paylaşabiliriz. Ne dersiniz?

Adet başı 20$ + posta ve vergisinin 5'te 1'i ödeyeceğiz ve pcb ve komponentler montajlı olarak gelecek, pi hariç, böyle değil mi hocam yanlış anlamıyorum?

Böyle ise 1 adet için ben varım.
« Son Düzenleme: Mayıs 07, 2021, 15:22:00 ÖS Gönderen: agathon » Logged

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Mayıs 07, 2021, 15:25:59 ÖS »

Adet başı 20$ + posta ve vergisinin 5'te 1'i ödeyeceğiz ve pcb ve komponentler montajlı olarak gelecek, pi hariç, böyle değil mi hocam yanlış anlamıyorum?

aynı şekilde ben de +1

solitude
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Mayıs 07, 2021, 16:24:38 ÖS »

1 adet de ben almak isterim.

CPC-C64-AMIGA
bazak
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Mayıs 07, 2021, 16:33:35 ÖS »

Evet aynı şekilde, adam başı 20$+shipping+vergi gibi gözüküyor, devlet bu aralar affetmiyor, yapıştırıyor vergiyi.

Bunun dışında sadece 1 konu var, sipariş oluşturmaya her çalıştığımında parçalar short-stock veriyor, firmayla yazışacağım. Ön sipariş sırasına alsınlar bari...

bazak
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Mayıs 07, 2021, 16:34:25 ÖS »

Bu ücret sadece PiStorm için, Pi'yi kendimiz alıyoruz...

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 9   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: