Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ZX Spectrum 16k eprom bin imajı  (Okunma Sayısı 1152 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mertuckan
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 18, 2021, 21:55:29 ÖS »

Herkese merhaba, ben aslında commodore'cuyum. Normalde gözüm kapalı Commodore tamir ederim.
Geçen hafta bir zx Spectrum geçti elime. geldiğinde bozuktu. birçok sorunu var siyah ekran. Regülatörü bozuktu, tamir ettim. modülatör bozuktu onu da hallettim. Ancak hala açılmıyor. Elimde bir tane daha spectrum olmadığı için karşılaştırmalı tamir yapamıyorum.

Zaten bozuk olması muhtemek bir ULA bir de basic interpreter kaldı.

Şimdi bu söz konusu basic interpreter (biz ona commodore da basic rom diyoruz) için bir 27c128'i ufak bir modifiye ile uyduracağım. Ancak elimde bu epromun imajı .bin olarak yok.
Modifiyesiz orjinal bin bulamamaktayım.

Bi yardımcı olur musunuz?
metaone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 18, 2021, 23:30:49 ÖS »

Nette ekli dosyayı buldum, "rom" extension'lı ancak bir yerde bunun bin dosyası olduğunu belirtiyordu, dolayısıyla kullanabiliyor olmanız lazım.
Onu da burada diyormuş:  https://www.youtube.com/watch?v=rJmJBWWoRpE

Eğer olmazsa söyleyin, Spectrum'dan EPROM programlayıcısı ile ROM'u okutmaya çalışırım.

* 48k.rom.zip (12.77 KB - Yükleme: 17 kez.)

Commodore 64 ve 64C, 1541-II, 1540, SD2IEC, PiZero1541, FCIII, JiffyDOS, EasyFlash, FungHuCartridge
Amiga 1200, ACA1233n 26 MHz 128MB, GOTEK Floppy, 16Gb CF HD, PCMCIA CF
Amiga 500 1MB chipRAM, GOTEK Floppy, Pi2HDMI, Reset Boot Selector, 1.3/2.04 ROM swithcer
Sinclair Spectrum 48K, DivMMC Pro
mertuckan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2021, 10:55:37 ÖÖ »

Metaone, teşekkürler ilgin için. Kaan da epromla orjinal rom'u okyup gönderdi. Ben de sonun da bir .bin dosyası buldum. ikisini kıyasladım. ikisi de sorunsuz.

Anladım ki benim sorunum ROM değil, ULA veya  RAM.
Namussuzun da 16 tane ram çipi var ve test etmesi de zor.
Uğraşıyoruz işte. Hiç tamir edemediğim ve vaz geçtiğim birşey olmadı şimdiye kadar. Buna güvenerek devam.

İlginiz için teşekkür ederim.

metaone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 19, 2021, 13:04:01 ÖS »

Metaone, teşekkürler ilgin için. Kaan da epromla orjinal rom'u okyup gönderdi. Ben de sonun da bir .bin dosyası buldum. ikisini kıyasladım. ikisi de sorunsuz.

Anladım ki benim sorunum ROM değil, ULA veya  RAM.
Namussuzun da 16 tane ram çipi var ve test etmesi de zor.
Uğraşıyoruz işte. Hiç tamir edemediğim ve vaz geçtiğim birşey olmadı şimdiye kadar. Buna güvenerek devam.

İlginiz için teşekkür ederim.

İsterseniz ekteki DiagROM'u bir EPROM'a yazıp deneyin yine de

* DiagROM.zip (47.29 KB - Yükleme: 16 kez.)

Commodore 64 ve 64C, 1541-II, 1540, SD2IEC, PiZero1541, FCIII, JiffyDOS, EasyFlash, FungHuCartridge
Amiga 1200, ACA1233n 26 MHz 128MB, GOTEK Floppy, 16Gb CF HD, PCMCIA CF
Amiga 500 1MB chipRAM, GOTEK Floppy, Pi2HDMI, Reset Boot Selector, 1.3/2.04 ROM swithcer
Sinclair Spectrum 48K, DivMMC Pro
mertuckan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 19, 2021, 20:05:06 ÖS »

Teşekkür ederim. deniyeceğim
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: