Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: OTVDM (16bit Windows Emulator)  (Okunma Sayısı 2158 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
feuer
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 27, 2021, 13:37:16 ÖS »

Arkadaşlar bu paylaşımı 1 yıl önce sordum ve tenforums forumlarında yapmıştım.
16 bit desteği olmayan 64 bit Windows 10 işletim sisteminde aşağıdaki araç ile
16 bit program ve oyunları çalıştırabilirsiniz.
Araç Windows 11de de çalışmaktadır.

Eski windows sürümlerinde oynadığımız oyunları ne yazık ki Windows 10 64 bit sürümünde oynayamıyoruz, 16 bit desteği 64bit sürümünde yer almıyor.
github ta otya128 isimli kullanıcının geliştirdiği otvdm isimli 16bit windows emulatörü yardımıyla bilgisayarımızda bu eski oyunları ve programları çalıştırmamız mümkün.
Yani windows 1.0, 2.0, 3.0, 3.1, 95, 98 ve ME sürümleri ile birlikte gelen ve bu işletim sistemlerinde çalışmak üzere tasarlanan tüm oyunları ve  masaüstü programlarını bu emulatör yardımı ile çalıştırmanız mümkün. Ben 1.0 ve 2.0 dosyalarını denemedim ancak , 3.0 sonrası 16bit windowslar ile gelen tüm oyunları test ettim ve çalıştırabiliyorum.

Windows 10 64 bit sürümünde, herhangi bir işlem yapmadan önce 16bit programları çalıştırmak istediğimizde uyarı alıyoruz.
"Bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor"

linkler
Kod:
https://github.com/otya128/winevdm
https://github.com/otya128/winevdm/releases/tag/v0.7.0

emulator son sürüm download linki
Kod:
https://github.com/otya128/winevdm/releases/download/v0.7.0/otvdm-v0.7.0.zip

bu adreste eski windows sürümlerini bulabilirsiniz
Kod:
https://winworldpc.com/library/operating-systems

OTVDM yi 4 farklı şekilde kullanabilirsiniz;
1 - otvdmw.exe dosyasına (ya da kısayoluna) çift tıklayıp açılan pencerede çalıştıracağımız 16bit exe dosyasını seçerek,
2 - çalıştıracağımız 16bit exe dosyasını, otvdmw.exe dosyası (ya da kısayolu) üzerine taşıyıp bırakarak,
3 - çalıştıracağımız 16bit exe dosyası için otvdmw dosyası ile ilişkilendiren bir bat dosyası hazırlayarak
4 - kayıt defterine reg kaydı ekleyerek, bu yolla 16bit exe dosyalarına çift tıkladığımızda windows artık otomatik olarak bu dosyaları açacak.

OTVDM bu linkten indirebilirsiniz;
https://github.com/otya128/winevdm/releases/download/v0.7.0/otvdm-v0.7.0.zip

dosyayı indirdikten sonra, bir klasöre çıkartıyoruz. Bizim için önemli olan otvdmw.exe isimli dosya
ben otvdm ve oyunlar için sırasıyla şu klasörleri kullanıcam;

C:\Games\otvdm
C:\Games\16bit

1. YÖNTEM
otvdmw.exe dosyasına (yada kısayoluna) çift tıkladığımızda bir pencere açılıyor, bu pencerede çalıştırmak istediğimiz 16bit oyunun exe dosyasını seçip aç butonuna tıkladığımızda oyunumuz açılacak.

2. YÖNTEM
sol.exe dosyasını fare yardımıyla otvdmw.exe dosyası (yada kısayolu) üzerine taşıyıp bırakarak oyunu açabiliyoruz.
otvdmw.exe dosyasına sağ tıklayıp masa üstünde kısayol oluşturursak bu işlem daha kolay gerçekleşir

3. YÖNTEM
bat dosyası hazırlayarak
c:\games\otvdm\otvdmw.exe < otvdmw.exe dosyasının yolu
c:\games\16bit\sol.exe < solitaire oyunun exe dosyasının yolu
[otvdmw dosya yolu] [oyun dosya yolu] sizin tercihinize göre değişebilir.

bu kodu boş bir not defterine kopyalıyoruz, sol.bat olarak kaydediyoruz. sol.bat dosyasına çift tıkladığımızda oyunumuz otomatik olarak açılıyor

Kod:
c:\games\otvdm\otvdmw.exe c:\games\16bit\sol.exe

4. YÖNTEM
DIKKAT install.reg dosyasını, kayıt defterine eklemeden önce editlememiz gerekiyor.
indirdiğimiz zip dosyasını klasöre çıkarmıştık klasörün içinde install.reg isimli bir dosya bulunuyor.
bu dosyayı kayıt defterine eklediğimizde 16bit exe dosyaları çift tıkladığımızda çalışacak

"MappedExeName"=" " için otvdmw.exe dosya yolunu adres göstereceğiz \\ çift olacak
c:\games\otvdm\otvdmw.exe yolu için şu şekilde olacak;

"MappedExeName"="C:\\Games\\otvdm\\otvdmw.exe"

değişiklik yapılacak bölümleri kırmızı ile belirttim

install.reg dosyasına sağ tıklayıp düzenle diyoruz ve değişiklikleri yapıp dosyayı kaydediyoruz.

Alıntı
[Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NtVdm64\OTVDM]

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NtVdm64\OTVDM]

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NtVdm64\0OTVDM]
"CommandLine"=" --ntvdm64: \"%m\" --ntvdm64-args: %c"
"InternalName"="*"
"ProductName"="*"
"ProductVersion"="*"

; If you want to hide the console window, change otvdm.exe to otvdmw.exe
; Path separator must be \\ instead of \
; good: "MappedExeName"="C:\\otvdm\\otvdmw.exe"
; bad: "MappedExeName"="C:\otvdm\otvdmw.exe"
; not recommended: "MappedExeName"="C:\\Windows\\otvdm\\otvdmw.exe"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\WOW6432Node\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NtVdm64\0OTVDM]
"CommandLine"=" --ntvdm64: \"%m\" --ntvdm64-args: %c"
"InternalName"="*"
"ProductName"="*"
"ProductVersion"="*"

;If you want to hide the console window, change otvdm.exe to otvdmw.exe
;Path separator must be \\ instead of \
; good: "MappedExeName"="C:\\otvdm\\otvdmw.exe"
; bad: "MappedExeName"="C:\otvdm\otvdmw.exe"
; not recommended: "MappedExeName"="C:\\Windows\\otvdm\\otvdmw.exe"

yaptığımız değişiklik sonrası install.reg dosyasına çift tıklayıp bu kodları kayıt defterine ekliyoruz.

NOT: bu işlemi geri almak için; uninstall.reg dosyasına çift tıklayarak, install.reg dosyası ile eklediğiniz kayıtları kaldırabilirsiniz.

Artık 16bit exe dosyalarına çift tıkladığımızda windows ta otomatik olarak açılacaklar.

Umarım işinize yarar. Eksik ya da yanlış varsa, sorunuz varsa, başka bir ayrıntı biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2021, 14:33:51 ÖS »

Eline saglik gayet detayli anlatmissin. 16 bit uygulama sorunu yasayan arkadaslar vardi forumda.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11091

Kisaca bahsetmistim Otvdm’den konuda. Ben hazir kurulum paketini kullaniyorum uzun zamandir, tum ayarlari kendisi yapiyor.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
feuer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 27, 2021, 15:23:31 ÖS »

@Voltron Teşekkür ediyorum. Retro oyunlar ile ilgili birkaç rehber hazırlamıştım, burada da paylaşmayı düşünüyorum. OTVDM bunlardan biriydi. Umuyorum faydası dokunur.

Ben portable'cıyım. ^^
Kurulum, bahsettiğim kaydı belirlenen klasöre göre registry'e otomatik olarak yazar. Ben de bir bat dosyası yapmıştım, hangi klasördeyse o klasörü registry de adres gösteriyordu.

Artık kurmuyorum sisteme, ihtiyaç duyan oyunları paket olarak bağlıyorum.

Rehberde oyunları anlattım ama bu uygulama ile sadece 16bit oyunlar değil programlar da çalışıyor. Onu da tekrar vurgulayalım.
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 27, 2021, 16:36:11 ÖS »

Bilgi için teşekkürler. Sakin kafayla bir deneyeceğim bunu.

onair234
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 22, 2023, 16:15:13 ÖS »

Bu programı çok sevdim.
feuer
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 22, 2023, 22:29:40 ÖS »

Ben de çok sevmIştIm.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır