Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeProje Alım/Satım (Moderatörler: wizofwor, i_r_on, yavuzg, simon, Metallic, eins)Amiga500Plus için 1MB ÇipRAM Kart / 4in1 KickROM
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga500Plus için 1MB ÇipRAM Kart / 4in1 KickROM  (Okunma Sayısı 6038 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
murtek
Deneyimli

DO-IT-YOURSELF (AMIGA FOREVER)

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 14, 2022, 09:08:26 ÖÖ »

Arkadaşlar Merhaba,

Dün testlerini tamamladığım, 4in1 ROM ve 1MB Ram Kart için satış/ön sipariş başlığımdır.
Akıllara gelebilecek soruları cevaplayayım önce;

4in1 ROM:    

4in1 ROM Amiga500 Rev6A, Amiga500+ ve Amiga600 ile çalışmaktadır. Üzerindeki iki adet jumper kombinasyonu ile hazırladığım Eprom içindeki 4 adet Amiga Kick ROM dan birini seçip o şekilde Amiganızı çalıştırabilirsiniz. Bu kartı yapan arkadaş, Amiga500 Rev3 ve Rev5 te de çalışması için jumper koymuş. Muhtemelen çalışacaktır, fakat bende bu board lar olmadığından deneyemedim maalesef.
   Ayrıca, opsiyon olarak 2 adet switch ve kablo da ekleyebilirim. Bu şekilde rom değiştirmek için Amiganın içini açmaya yada açık tutmaya gerek kalmaz. Ekleyeceğim switchleri Amiganızın uygun bir yerine delik açarak dışarı taşıyabilir yada delmeden trapdor kapağı yada uygun bir boşluktan emaneten boşta da bırakabilirsiniz 2 opsiyonda tercih meselesi. (Görselde Jumper lı ve Switch li tip görülmektedir.)
Diagrom1.2.1, V1.3, V2.05, V3.1.4, V3.2, V3.2.1

4in1 ROM: PCBWay üretim Baskı (100TL, Switchli +20TL) (Tükendi)

1) Solomon (Switchli)       Hazır   Ödeme Yaptı    Kargolandı
2) Carian (Jumperlı)         Hazır  Ödeme Yaptı    Kargolandı
3) WildLord (Switchli)      Hazır  Ödeme Yaptı   Kargolandı
4) Verminaard  (Jumperlı) Hazır  Ödeme Yaptı   Kargolandı
5) Verminaard (Jumperlı)   Hazır  Ödeme Yaptı   Kargolandı
6) Verminaard (Switchli)   Hazır  Ödeme Yaptı   Kargolandı
7) Verminaard (Switchli)   Hazır  Ödeme Yaptı   Kargolandı
8 ) ekenciz (Switchli)   Hazır  Ödeme Yaptı   Kargolandı
9) ekenciz (Switchli)   Hazır  Ödeme Yaptı   Kargolandı

4in1 ROM: Kendi üretimim PCB Baskı (80TL, Switchli +20TL)  (Satış devam ediyor)

1 ) fakcakaya (Switchli)  Hazır
2 ) volkan (Switchli)        Hazır  Ödeme yaptı Kargolandı
3 ) flashback (Switchli)     Hazır  Ödeme yaptı Kargolandı
4 )

Amiga500 Plus için 1MB ChipRAM Kartı (250 TL):  (Satış devam ediyor)

Bu kartın dizaynı forumumuzun değerli üyesi @fort_apocalypse tarafından yapılmıştı.
Kart Amiga500+ a ilave olarak 1MB Chipram ekliyor, böylelikle Amiga 500+ ınızın toplamda 2 MB ChipRAM ı oluyor. Amiga500 de ise 512KB slow Ram olarak çalışıyor. A500+/A500 da çalışması için kartta 1 adet jumper vardır.
  Kendi A500+ bilgisayarımda da kullanıyorum, stabil ve problemsiz çalışıyor. Kartın RAM entegrelerini soketli olarak yapıyorum.

1) Carian    Hazır  Ödeme yaptı   Kargolandı
2) Solomon Hazır  Ödeme Yaptı   Kargolandı
3)
4)

« Son Düzenleme: Haziran 24, 2022, 06:12:21 ÖÖ Gönderen: murtek » Logged

DO-IT-YOURSELF
Seko92
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Haziran 08, 2022, 09:01:29 ÖÖ »

Merhaba arkadaşlar,

1992'de sattığım V1.2 Amiga 500'den sonra yeniden bir Amiga 500 alarak eskiye dönüş yaptım. Son iki aydır yaptığım araştırmalardan sonra anladım ki meğer o zamanlar oyun oynamak dışında Amiga hakkında hiçbir bilgim yokmuş. Tabi biz lisedeyken imkanlar da dergiler ile sınırlıydı, şimdiki gibi değildi. Şimdi, elimdeki Amiga Rev 6A çıktı, evde tuşlarına kadar darmadağın vaziyette temizlenmiş olarak duruyor. Bu arada logo etiketi de Plus yazmayan ama Plus gibi dikdörtgen olanlardan. Nümerik tuşların ucundaki ufak sararma hariç hiç sararma yok. Disket sürücüsünde toz bile yok, sanırım çok az kullanılmış. Buna bir yıl içerisinde, orjinalliğini de bozmamaya çalışarak yeni donanımlar alacağım.

Bu konuya dönersem, öncelikle bu güzel çalışma için teşekkürler.  Bildiğiniz üzere Rev 6A üzerinde boş ram slotları var. Ben bu slotları doldurup gerekli jumper ayarını da yaparsam ve bilgisayarda 1 MB chip ram olursa, buradan alacağım 1 MB'lik bellek slow ram olarak çalışır mı ? Yoksa hiç mi görülmez ? İşin bu kısmını bir türlü çözemedim. Eğer 1 MB slow olarak çalışacaksa bunu alabilirim. Bu arada aldığım bilgisayardan Biltek yapımı 512 KB bellek kartı da çıktı, aslında onu da kullanmak istiyorum.

Bir de mümkünse anakart üzerine lehimlenmek üzere 4 adet 128 KB belleği 4 adet soket ile birlikte ayrıca alabilir miyim ?

4 in 1 rom konusu da tam çözemedim ? Hangi romlar ile geliyor ve nasıl kullanılacak ? Mevcut 1.3'ü çıkarıp yerine bunu takacağız sanırım. Oradaki 2 adet switch 2'li kombinasyonla 4 farklı rom seçimi mi yaptırıyor ? Arkadaşların da sorduğu gibi Romlardan biri 3.2.1 de olsa çok iyi olurdu.
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Haziran 09, 2022, 07:32:51 ÖÖ »

Zaten açıklamada belirtilmiş. "Amiga500 de ise 512KB slow Ram olarak çalışıyor."

Boşluklara ram eklemekle Ram slotuna 512k ek ram takmak aynı şey. Ve daha kolay. 500'ünüz 1mb den yukarısını görmeyecektir. Bu iki seçenek de jumperleri ayarlayarak 512k çip + 512k slow olabileceği gibi 1mb çip olarak da ayarlanabilir. Daha fazla ram için alternatif çözümler var.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: