Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetMotor sürücüsü yapmak için yardım istiyorum
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Motor sürücüsü yapmak için yardım istiyorum  (Okunma Sayısı 1049 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mtchannel
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ağustos 02, 2022, 12:43:25 ÖS »

Merhaba arkadaşlar.
Başlıkta'da belirttiğim üzere sürücü yapmak istiyorum.

sırayla yaptıklarım
1-) wd hdd'nin içinden motora zarar vermeden güzelce söktüm.
Not: Motor 4 uçlu motordur.
2-) Amaç tamamen serinlemek Motoruma büyük plastik hafif pervane montajı yaptım.
3-) Sonra motorun pervaneyi taşıyıp taşıyamayacağını anlamak için hdd'nin kendi kartını kullanarak 12v ve 5v'u yüksek amperli harici adaptörler ile çalıştırma suretiyle test ettim. gayet güzel taşıdı.
Not: tabiki bildiğiniz gibi 20 saniye çalışıp durdu çünkü sata kablosu takılı değildi.
4-) Sonra internetten edindiğim bilgiler ile hdd'nin üzerindeki sata girişlerini 2-6 vb. gibi olasılıkları kısa devre ederek denedim.
Not: ancak maalesef 20 saniye üzerine çıkamadım.

yaptıklarımı yukarıda belirttim. Bende bunun üzerine kendi el yapımım olsun benim olsun anlayışı ile yola çıktım. Ancak sıfır elektronik bilgim ile sizlerden yardım alarak devam etmeyi uygun gördüm.

video linki : https://www.youtube.com/watch?v=bRWJC87NjNQ
kullanılan malzemeler :
3X İrfz44N
3X 1M direnç
3X 10 n (103) kondansatör

bu videokinin aynısını yapsam, uzun süreli(12 saat) çalışmada ısınıp, motor veya mosfetler yanarmı ?

hddnin kendi kartını kullandığımızda sata elektrikten 12v-5v-toprak uçlarını bağlıyoruz. ancak hddnin kendi kartı 12voltun tamamını kullanıyormu acaba? motor kaç voltluk olduğu belli değil çünkü. yeni yapılacak sürücü ile potansı sonuna kadar açtığımızda 12v komple motora girecek. yanarmı acaba ?

yada önerebileceğiniz bu kesin en iyisidir yarı yolda bırakmaz diyebileceğiniz, 4 uçlu motor sürücüsü yapımı hakkında bir video varmı ?

yada bana müsayit zamanınızda elektronikten sıfır anlayan birisine anlatır gibi anlatacak kısa bir video çekebilirmisiniz ?
video içeriği;
1-) hangi malzemeler alınması gerekiyor
2-) malzemelerin birbirine bağlantısı
3-) finish

elimde multimetre ve yukarıdaki videoda belirtilen malzemelerden bolca var. malzeme sorunum yok. ancak hatalı bir işlem yapmak istemiyorum.

bazı sorduğum sorular belki gereksiz olabilir ancak cahilliğime verin. bana bu konu'da başından sonuna kadar yardımcı olabilecek birisi varsa çok memnun olurum.

şimdiden ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

27" Curved 165Hz ekranda retro oynayan çılgın genç
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 02, 2022, 19:36:05 ÖS »

kendin yapmak istiyorsan step motor sürücü devresi konusunu araştır
mtchannel
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ağustos 02, 2022, 23:15:23 ÖS »

@ibo1973 merhaba.
zaten kendim yapacağım Allah izin verirse.
videodaki sürücü nasıl?
dediğin kelimeleri internette araştırdım. ancak maalesef şema ve malzemeleri tanımadığım için biraz yabancılık çekiyorum açıkcası.
aslında şöyle izah edeyim.
1-) ben bunu delikli plakete inşa edeceğim.
2-) birde motorun hızını kontrol eden potans istiyorum. son hızda çalıştırmayacağım çünkü.
3-) delikli plakete malzemeleri döşedikten sonra voltajları girdiğim soketler olacak 12-5-toprak / motordan gelen 4 kablonun gireceği soketler olacak.
elektrik verdiğim anda potanstan ayarladığım hızda çalışacak düz mantık bir sistem istiyorum açıkcası.

youtubede bir yığın video var. çoğu 3 uçlu motor için göstermişler. 4 uçlu olanlar için olanlarda var ancak videoların yorumlarında motorun yavaş döndüğünü söylemişler. yani yukarıdaki videodakinin aynısını yapsam yavaş dönecek diye oturup yapmıyorum açıkcası. elimde kalacak sonra.

Dediğim gibi maalesef şema ve malzemelerden anlamıyorum tek yapabildiğim videoda gördüğümün aynısını tatbik etmek oluyor benimki. aslında internette şema ile birlikte anlatılması gerektiği gibi anlatımlar mevcut. ancak ben anlamıyorum.
« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2022, 23:17:10 ÖS Gönderen: mtchannel » Logged

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ağustos 05, 2022, 21:10:52 ÖS »

Merhaba, @mtchannel

Araştırdığıma göre günümüz HDD motorları 5V'tur ve yaklaşık 1A kadar akım çekiyorlar. Bundan dolayı yaklaşık 5W güç gerekmektedir. Uzun süre çalıştırma için devrenin yüksek güce uzun süre dayanır olması gerekmektedir.

Baştan deneme amaçlı 5V'luk bir güç kaynağı kullanmanızı öneririm.

Güç kaynağındaki bir ucunu bir akım sınırlayıcı dirençle seri bağlantı kurarsanız sağlanabilecek akımın tümünün gitmesi engellenmiş olur. Genellikle artı uca seri direnç bağlama tercih edilir.

Seri bağlanacak direnç yaklaşık 5W gücü taşıyabilen bir direnç olmalıdır. Bundan dolayı piyasadaki 11W dirençler yetecektir, ancak uzun süre çalıştırma için daha dayankıklı bir direnç olmasını tavsiye ederim. Bu direnç, aluminyum kaplı 25W direnç olursa daha iyi olur.

Motorun direnç değeri için 5V ve 1A değerdeki motorun Ohm Yasası'na göre

5V / 1A = 5 Ohm

değerine sahiptir.

Akımı sınırlamak için direncin değerini 1 Ohm değerinde bir direnç kullanmanız yeterlidir. Böylece devrede ikisinin toplamn direnci 6 Ohm olacasğı için motor devirdeyken Ohm Yasası'na göre

5V / 6 Ohm = 0,833 A

değerindeki akım geçecektir. Böylelikle motorun yaklaşık olarak en çok %83,3 güçte çalıştırırsınız.

Motor boştayken devrede yaklaşık 1 Ohm direnç olacaktır. Bundan dolayı Ohm Yasası'na göre

5V / 1 Ohm = 5 A

değerindeki akım geçecektir.

Devrede en çok 5A geçeceğinden adaptörün sağladığı akımın en az 5A olması gerekir, ancak sınır değerlerde adaptör çalıştırmayı tavsiye etmiyorum ve en az 7A'lik bir 5V'luk güç kaynağına bağlanılmasını tavsiye ederim.

Gereken akımı düşürmek için daha yüksek değerli direnç kullanabilirsiniz. Örnek olarak 2,2 Ohm direnç kullanırsanız motor devirdeyken Ohm Yasası'na göre

5V / 7,2 Ohm = 0,0694 A

değerindeki akım geçecektir. Böylelikle motorun yaklaşık olarak en çok %69,4 güçte çalıştırırsınız.

Motor boştayken devrede yaklaşık 2,2 Ohm direnç olacaktır. Bundan dolayı Ohm Yasası'na göre

5V / 2,2 Ohm = 2,272 A

değerindeki akım geçecektir.

Devrede en çok 2,272A geçeceğinden adaptörün sağladığı akımın en az 2,272A olması gerekir, ancak piyasada bu değerde adaptör yerine en az 3A adaptör kullanmanız gerekir. Sınır değerlerde adaptör çalıştırmayı tavsiye etmiyorum ve en az 5A'lik bir 5V'luk güç kaynağına bağlanılmasını tavsiye ederim.

Ek olarak MOSFET'lere soğutucu eklemenizi tavsiye ederim.

Başka bir sorunuz olduğunda lütfen yazmaktan çekinmeyiniz.
« Son Düzenleme: Ağustos 06, 2022, 04:34:17 ÖÖ Gönderen: ercanersoy » Logged
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ağustos 05, 2022, 22:17:21 ÖS »

Step motor = adım motor demektir yani içersinde birden fazla bobin bulunmaktadır her bobine sırası ile enerji verilerek çalıştırılır Bu sebeble kulanmak istediğin step motora çeşitli sürücü devreleri kurman mümkün olabilir örneğin uygun bir mikrocotroler ile uygun bir şekilde kurucağın bir devre ile yada manuel çalışan yada sı bitmez yani bu sana kalmış tabi bu dediklerim için bilgi lazım bilgiyide internette bulabilirsin sana verdiğim anahtar kelime kullanmak istediğin motora uygun anahtar kelime yani step motor yada türkçede adım motorda deniliyor hiç anlamayan biri için kolay bir konu değil kendin yapmak istiyorsan önce araştırarak öğrenerek başlamalısın bence keza 2 direnç bağlayıp yapabileceğini sanmıyorum düz dc motor değil uğraştığın adım motor yani step motor . Step motoru kontrol etmenin çok kolay bir yolu yok malesef illaki yukarda bahsettiğim gibi sırayla gelen bir voltaj la çalışır aynı arabaların motorlarındaki enjektörlerin çalışmasına benzer pistonların konumuna göre enjektörler sıra ile yakıt püskürtüt ya işte step motor bu mantıkla çalışır yani her bir teline sırayla gelen voltaj ile çalışır buda uygun bir devre ile mümkün olabilir.
mtchannel
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ağustos 07, 2022, 06:25:56 ÖÖ »

ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim. daha yapmak nasip olmadı açıkcası.boş vaktimde yazdıklarınızı detaylıca okuyacağım.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: