Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarSinclairSinclair - Donanım+2'ye interface1 baglamaya calisip expansionu portu ve Interface'i kirmak yerine
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: +2'ye interface1 baglamaya calisip expansionu portu ve Interface'i kirmak yerine  (Okunma Sayısı 7214 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 24, 2009, 17:58:23 ÖS »

+2'ye interface1 baglamaya calisip expansionu portu ve Interface'i kirmak yerine  Sinclair icin Expansion port extender aldim ve sinclair'e bunu, bunun uzerindeki birinci cikisa da Interface1'i takinca her sey calisiyor gibi gorunuyor ama IF1'e bagli herhangi bir komutta bilgisayar tuhaf tepkiler veriyor. Ben de divIDE ile denedim, bu sefer de DivIDE CF kartin directorysini yarim yamalak gosterdi. Yukleme yapamadim. Divide'yi direkt takinca sorun ortadan kalkti. Bu extender bozuk mu acaba? DivIDE'yi extender uzerinden baglayinca mesela volume name olarak da TOSHIBA (CF kartin markasi) yerine IBA gorunuyor. Ornegin CAULDRON.TAP, CAUL.T?? gibi gozuktu. Ardindan DivIDE'yi direkt baglayinca hersey yine duzeliyor. Ekte aldigim extender'in bir resmi var..

* Exp-ext.jpg (146.91 KB, 800x600 - Görüntüleme: 1452 kez.)
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2009, 18:00:38 ÖS Gönderen: memrah » Logged
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 24, 2009, 18:48:35 ÖS »

memrah, öncelikle portun doğru oturduğuna emin ol.bazı pinler temas etmiyor olabilir.

Fakat gerçek sorun "uzun kablo" sorunu da olabilir. İlk başta saçma gelmişti ama WOS forumlarıda bununla ilgili uzun bir başlık var.

Olayın özeti şu, exp port direkt olarak z80'in bacaklarına bağlı. kablo uzadıkça, empedans arıyor ve bu da enerji kullanımında küçük de olsa çoğalmaya yol açıyor. 6cm'lik bir kablonun aşağı yukarı 1w'lık bir enerjinin yayılımına yol açtığını söylediler. Nedense z80 bu olayı kaldıramıyor ve M1 pinini kullanan bu tür ide arabirimleri bu durumda çuvallıyor. Eğer soketli ise z80'i kontrol et. Özellikle 27 numaralı pin olan M1'i. Eğer soket arızalıysa kontak direnci yükselebiliyormuş bu durumda zaten hassas olan M1 iyice çalışmaz oluyor. Olmadı z80'i değiştirmeyi dene, defektli bir z80'e denk gelmiş olabilirsin.

Tabii bildiğiniz gibi bir elektronik eksperi değilim, bunlar başıma gelenlerden sonra bana önerilenler. Kısa kablo= herşey yolunda, uzun kablo=büyük problem. Kabloyu kesip kendine küçük bir PCB yap sen

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 24, 2009, 18:59:35 ÖS »

Ben bunu bir de divIDE'yi +3'e baglayarak deneyeyim bakalim ne olacak.. Bu arada Arda, ZX-Matrix / USB hakkinda ne dusunuyorsun ?
Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 24, 2009, 19:33:29 ÖS »

ZX-Matrix / USB hakkinda ne dusunuyorsun ?
süper alet.

almadan önce haber ver ben de alıcam. Saami şu anda bunları satmıyor, ama iki kişi istersek bize özel üretebilir belki.

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 24, 2009, 20:03:57 ÖS »

Count me in!

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 24, 2009, 20:55:26 ÖS »

3 olduk. Bir mesaj atsak mi acaba Sami 'ye ?
Aslinda firmware olayi henuz cok ilkel durumda anladigim kadariyla. Belki de biraz beklemek daha mantikli olur. (DivIDE ile DivIDE+ olayinda oldugu gibi) yeni versiyon hardware cikabilir ve elde eski versiyonla kaliriz diye korkuyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2009, 21:05:54 ÖS Gönderen: memrah » Logged
Arda
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Şubat 24, 2009, 23:24:01 ÖS »

3 olduk. Bir mesaj atsak mi acaba Sami 'ye ?
Aslinda firmware olayi henuz cok ilkel durumda anladigim kadariyla.

Residos çalışıyor zaten. yeni firmware çıkarsa alco günceller bize.. Kaldı ki firmware güncellenirse eklenecek şeyler: usb mouse ve klavye. Bilmiyorum beklemeye değer mi? Mouse kullanan fazla program yok, sadece 5-10 oyun, 10-15 tool var. Klavye sorunu 128klarda yok.

Yine de bir mesaj atmak akıllıca elbette. Sen başlattın, sen at

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: