Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga YazılımAmigaos için Türkçe fontlar Version3.1
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amigaos için Türkçe fontlar Version3.1  (Okunma Sayısı 5244 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 04, 2010, 02:38:15 ÖÖ »

Amiga'ya Turkce ISO9 fontları yükledim S harfleri Ş ye C ler Ç ye dönüştü. Bi şeyi yanlış mı yaptım ben?

https://drive.google.com/drive/folders/1SGJHULQZd8eHHGnEMw4-DubNjLZuPhkD?usp=sharing

Türkçe fontların en son sürümünü yukarıdaki ATLAŞ linkten edinebilirsiniz. Dosya lha halinde ana dizinde.

Arşivedeki fontlar son halleri ancak ₺ sembolü henüz eklenmedi. Hatalar giderildi, gözden kaçırmadıysam sol ve sağ boşluklar en iyi şekilde dizayn edildi. Aralıklar konusunda iso9 olmayan orjinal problemli fontları düzenlemeye de sıra gelecek.
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2020, 15:09:06 ÖS Gönderen: ancalimon » Logged
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2010, 11:53:28 ÖÖ »

Türkçe Keymap'i de yükledin mi?

Alper
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 04, 2010, 14:31:19 ÖS »

yükledim de olay aynı iso9 fontları seçince böyle oluyo
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2010, 14:45:48 ÖS »

Ben bunları kullanıyorum, hiç sorun yaşamadım bugüne kadar. Bir de bunlarla denesene...

* Fonts&Keymaps.zip (103.02 KB - Yükleme: 181 kez.)

Alper
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 04, 2010, 22:30:37 ÖS »

indirdim amigaya deniyorum. olur umarim
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 04, 2010, 22:39:21 ÖS »

aynı her şey

büyük S harfi Ş oldu. helvetica iso 9 seçili screen font için S ler Ş oluyor.

helvetica iso 9  15 büyüklük.  Bu fontta sorun var. Editleyip nası düzeltebilirim?

Bu arada linkteki arşivi açarken hata veriyor. Sanırım bi bozukluk var.
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 29, 2020, 20:33:18 ÖS »

Bu hatayi nasil duzelticem arkadaslar? Su Amiga fontlarin hepsini temiz bir sekilde pixel hatasi bile olmadan turkceye cevirmek istiyorum. Bir cogunda pixel hatalari var. Ya harf biraz daha yanda ya bi yerinde pixel hatasi var.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 29, 2020, 22:36:11 ÖS »

FED (bitmap) ve TypeSmith (truetype) programları işini görmüyor mu?
F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Temmuz 29, 2020, 23:04:06 ÖS »

http://www.chiptune.com/

şunun default fontuna benzeyen swapperların zamanında çok kullandığı bir font vardı. bu konuyla ilgisi yok ama font konusu görünce bilen var mı sormak istedim.
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 30, 2020, 00:00:26 ÖÖ »

Amigaart tarafından üretilen 3.1 türkçe system. Ve fontları. Ayrıca bunlar 3.9 güncellemelerinde var.

http://aminet.net/misc/misc/TurkceWB15.lha

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 Vampire V1200 + Scart + HDMI + 64 GB MicroSD CF Adaptörlü HDD + PCMCIA CFDisk Adapter 32 GB CF +  Gotek
LG 24MA53 TVMonitör

Amiga 500 + 2 MB RAM Kart + Internal GOTEK
Casper M989A Monitör
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Temmuz 30, 2020, 19:10:28 ÖS »

haydar_abi işte bu fontlar a problemler var. Bi çok harf kaymış. Pixel hataları var. Temiz bi şekilde bütün yaygın fontlar Türkçeye çevirip paylaşıcam. Typesmith indirdim kurcalayıp halledicem.
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 30, 2020, 19:49:11 ÖS »

O fontlarda sorun yok yıllardır kullanıyorum. Bir tanesini de ben uyarlamıştım. Sistemini bir kontrol et workbench veya diskfont library sıkıntılı olabilir. yada temiz bir kurulum yap. tkfont komutu ise romdaki topazfontu diskteki topazt fontla değiştirir.
 Typesmith sistem fontlarını editlemez. Postscrip truetype vb. fontları editler. Bu iş için workbench 1.3 ile birlikte verilen Fonted programı vardır.

Amiga fanatiği.... 

Amiga 1200 Vampire V1200 + Scart + HDMI + 64 GB MicroSD CF Adaptörlü HDD + PCMCIA CFDisk Adapter 32 GB CF +  Gotek
LG 24MA53 TVMonitör

Casper M989A Monitör
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Temmuz 31, 2020, 09:23:23 ÖÖ »

Sistem sağlam. Her yazılım bug olmayan en son sürümü şu an. Dopus5 te fontlara çift tıklayınca bütün karakterleri gösteren pencere açılıyor. Tek tek orjinalleri karşılaştırırım. hatalar var bi çoğunda. Bi video çekerim gösteririm. Sallıyorum bazı fontların bazı boyutlarında harfler sola  kayık yazınca bi önceki harfle yapışık. Bazı boyutlar pixellenmiş. Bazıları kendinden büyük olandan daha büyük gibi. Helvetica iso9 un bir boyutunda S yerine Ş çıkıyor.
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Temmuz 31, 2020, 22:34:21 ÖS »

Mevzuyu inceledim. Amiga standart fontları bitmap fontlardır. Pixel x pixel şeklindedir. İki gruba ayrılır. En boy aynı olanlar (sabit topaz gibi) bir de sadece yüksekliği sabit olanlar. En boy pixel sayısı sabit olanlarda Türkçeleştiriken büyük Ö ve Ü harflerinde yuvarlak küçültülür noktalar üzerine konur. Sabit olmayanlarda yükseklik arttırılınca noktalara yer açılıyor ama boyut 15 yerine 17 oluyor. Ama diğer harfler 15 kalıyor.

Yine sabit olmayanlarda harfin genişliği kadar yer kapladığından hepsi aynı genişlikte olmuyor Helvetica fontlar bu gruptandır.
Bunları kullanan programlar prowrite gibi aralarında otomatik boşluk bıraktığından sorun olmuyor. Hata dedikleriniz kural aslında. Sadece Helvtica ISO9 da 15 pixel fontta S yerine Ş olmuş yapan arkadaşın dalgınlığına gelmiş.

Diğer font grupları Type1, Compugrafik, Postscript ve truetype fontlar daha gelişmiştir. Yine workbench 2.0 ve üstünde yardımcı proramlar yardımıyla bitmapa çevrilerek workbenchde kullanılırlar. Gelişmiş yazı programları bunları (Pagestream, Wordworth, Propage gibi) kullanır ve typesmith'le bunlar editlenebilir. Paketteki 3 ps1 fontu da ben türkçeye kazandırmıştım.
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2020, 22:36:06 ÖS Gönderen: haydar_abi » Logged

Amiga fanatiği.... 

LG 24MA53 TVMonitör

Casper M989A Monitör
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ağustos 01, 2020, 15:32:52 ÖS »

Fontlardaki hatalara birkaç örnek vermek istedim.

« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2020, 15:43:19 ÖS Gönderen: ancalimon » Logged
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: