Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga YazılımAmigaos için Türkçe fontlar Version3.1
Sayfa: 1 [2] 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amigaos için Türkçe fontlar Version3.1  (Okunma Sayısı 4375 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ağustos 01, 2020, 17:04:14 ÖS »

Bu "I ı İ i" olayı nasıl halledilmişti?  Şimdi bakıyorum Küçük ı fontlarda yok. Hep i
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ağustos 01, 2020, 17:05:19 ÖS »

I = i gibi bir patch var mı?
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ağustos 01, 2020, 17:36:04 ÖS »

Fontları Typeface kullanarak düzeltiyorum. ISO9 olanlar arasında orjinallerinin boyutunda mevcut olmayan fontları da yarattım. Bazı harflerin arasındaki gereksiz boşlukları (Fontlar Türkçe karakterleriyle değişirken gözden kaçmış olanlar) düzelttim.

Bazı programlar ile install edilen (örneğin IBrowse) bazı fontların en büyük hallerini de Türkçeleştirdim.

İş bitince hepinizle paylaşıcam.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ağustos 01, 2020, 17:46:41 ÖS »

Microsoft Office'de bile yıllarca dokümanlarda Türkçe karakterlerde sorun vardı. Farklı bir sistemde yükleyip düzeltip kaydettiğiniz durumlarda veya durduk yere Türkçe karakterlerin farklı bir font setinden aktarıldığına şahit olurdunuz. Yani dokümanın tamamı Times New Roman'da yazılmış bir bakıyorsunuz 'olasılık' kelimesindeki 'ı'lar Arial'den veya bambaşka bir fontan aktarılmış, o harfe geldiğinizde font türü değişiyor. Amiga'nın 90'ların başında lokalizasyona önem vermesi, datatype kütüphaneleri vb büyük çabalar idi ancak firma battığı için tamamlanamadı.
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ağustos 01, 2020, 17:50:46 ÖS »

Microsoft Office'de bile yıllarca dokümanlarda Türkçe karakterlerde sorun vardı. Farklı bir sistemde yükleyip düzeltip kaydettiğiniz durumlarda veya durduk yere Türkçe karakterlerin farklı bir font setinden aktarıldığına şahit olurdunuz. Yani dokümanın tamamı Times New Roman'da yazılmış bir bakıyorsunuz 'olasılık' kelimesindeki 'ı'lar Arial'den veya bambaşka bir fontan aktarılmış, o harfe geldiğinizde font türü değişiyor. Amiga'nın 90'ların başında lokalizasyona önem vermesi, datatype kütüphaneleri vb büyük çabalar idi ancak firma battığı için tamamlanamadı.

Düzenliyorum hepsini tertemiz olacak. Courier 11 de takıldım biraz. Nedense Türkçe olanda W harfi bir pixel sağa kayık. Ayarları değiştirip kaydediyorum yeniden eski haline dönüyor. Orjinalinden yeniden yapmayı deniycem.
« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2020, 17:57:22 ÖS Gönderen: ancalimon » Logged
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ağustos 01, 2020, 18:44:38 ÖS »

Bir hatirlatma olsun. Düzelttiğim fontlar bitmap fontlar ancak TTF fontlar için de şu dosyayı indirin:

http://ftp.unicode.org/Public/MAPPINGS/ISO8859/8859-9.TXT

Ardından cpunuza uygun şu dosyayı indirin:

http://aminet.net/search?query=ttflib68
« Son Düzenleme: Bugün 15:27:27 Gönderen: ancalimon » Logged
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ağustos 01, 2020, 19:57:15 ÖS »

Bu türkçeleştirme işi DOS zamanında Komdata adlı firmanın tabloya türkçe karakterleri rastgele eklemesiyle başlamış. Fakat bu tablo 68k temelli bilgisayarlarda çalışmamış. Komutlara denk geliyordu. (68k nın komut seti fazladır.) Bu yüzden yeniden düzenleme yapılarak windows, amiga ve mac bilgisayarlarda birlik sağlandı. Iso standardı oluşturuldu. Fakat windowsta hala bir düzen gitmemektedir. Hatta bir çok fontta türkçe karakter yoktur.

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 Vampire V1200 + Scart + 128 GB Sandisk SSD + PCMCIA CFDisk Adapter +  Gotek
LG 24MA53 TVMonitör

Amiga 500 + 512 K + Internal GOTEK
Casper M989A Monitör
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Ağustos 01, 2020, 20:01:28 ÖS »

Bu "I ı İ i" olayı nasıl halledilmişti?  Şimdi bakıyorum Küçük ı fontlarda yok. Hep i

Bu ilk sıralama asla değiştirilmedi. Türkçede ve hatta bazı batı dillerinde bulunan ek karakterler daha ileriki işaretlerle değiştirldi. ISO standardı. Elimde tam tablosu vardı ama şu anda eski dosyalarım arasında duruyor.
Fazla kurcalamamdan dolyı amiga vampirim bozuldundan dolayı bir süre bu işle ilgilenemiycem.

Bir de bu font türkçeleştirme işi Türkçe standardı bir klavyeden de bağımsız olamaz.
« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2020, 20:03:28 ÖS Gönderen: haydar_abi » Logged

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 Vampire V1200 + Scart + 128 GB Sandisk SSD + PCMCIA CFDisk Adapter +  Gotek
LG 24MA53 TVMonitör

Amiga 500 + 512 K + Internal GOTEK
Casper M989A Monitör
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Ağustos 01, 2020, 20:08:12 ÖS »

I, i, İ, ı olayında sorunun yazılımsal olarak çözülmesi gerekiyor aslında. Adamlardaki aynı harf bizde farklı harflere tekabül ediyor. Bu yüzden PC DOS'ta vb ı=i olarak kullanıyor dir, dır gibi yazımlar aynı sonucu veriyor. Haydar_abi Amiga'da upper-lower case arama ve değiştirme durumunun yazılımsal düzeltimi var mı biliyordur.
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Ağustos 01, 2020, 22:57:11 ÖS »

topazt adlı font topazın birebir kopyası. Problemsiz Türkçe.

topaz-iso9 ise topazdan farklı bir font. 8 boyutu aynı ancak diğer boyutları farklı. Adının farklı olması gerekiyor çünkü topaz değil.
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Ağustos 01, 2020, 23:39:14 ÖS »

Arkadaşlar fontlara eksikse euro işareti koymamı ister misiniz?

Boyutlatları eksik fontların yeni boyutlarını yapıyorum. Nereyse turkcewb icindeki butun fontlar bitti. Orada olmayanlara girişicem.
amiga.os
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Ağustos 01, 2020, 23:41:43 ÖS »

Euro işareti ile birlikte ₺ da olabilir.
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Ağustos 01, 2020, 23:54:36 ÖS »

Euro işareti ile birlikte ₺ da olabilir.

Hangi karakter yerine koymam lazım? Mevcut Türkçe klavyede acaba nereye denk geliyor TL?
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Ağustos 02, 2020, 00:47:44 ÖÖ »

OS 3.9 ile gelen RAfallback fontu da çevirdim türkçeye
ancalimon
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Ağustos 02, 2020, 00:48:27 ÖÖ »

yüklüyorum ilk betayı bi göz atın bakalım bi yerlerde hata ya da hoş görünmeyen bir şey var mı?

Yaygın programların kullandığı bulabildiğim bütün fontları Türkçeye çeviricem, Türkçesi varsa ve hataları varsa düzelticem bu arada.
Sayfa: 1 [2] 3 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: