Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımHidrojen Peroksit Farkı Amiga 3000
Sayfa: [1] 2 3 ... 17   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Hidrojen Peroksit Farkı Amiga 3000  (Okunma Sayısı 81671 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 01, 2011, 19:18:45 ÖS »

Fotoda W - R - 3 tuşları 7 saat hidrojen peroksit içinde uv mor ötesi lamba altında beklemiş.

8 tuşu 1 gün normal hidrojen peroksit içinde bekletilmiş.

Q - 5 tuşları normal durumları.

Hidrojen peroksit farkı açık ve net belli oluyor.

* 100_0235.JPG (86.99 KB, 1024x768 - Görüntüleme: 1787 kez.)
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2011, 17:11:49 ÖS Gönderen: defleppard » Logged

Amiga Repair Service
Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2011, 21:19:41 ÖS »

Peki hidrojen peroksit nasıl oluyorda çıkartma yazılara zarar vermiyor onu anlamadım.
Metal kasaları nasıl bekleteceğiz.
Koca leğen içini sokup çıkartsak bu durumda kaç litre hp lazım.
Fiyatı nedir ?

Çok güzel bir çalışma tebrikler ayrıca

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A603
A500+|ATO
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2011, 22:10:55 ÖS »

Gerçekten işe yarıyormuş demek ki... Süper...

Alper
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 02, 2011, 00:54:58 ÖÖ »

Test etmek için ilk önce tuşlar üzerinde deneme yaptım. hidrojen peroksit i tuşların üstüne sürerek uv lamba altına beklettim. arada bir kurudukça peroksit sürdüm. tam beyazlama için sanırım 10-12 saat bekletmek gerekebilir. bu biraz sararma durumuna görede değişebilir. uv lamba kullanmadan da beyazlama olabiliyor 1 gün beklemiş tuş üzerinde yine bir fark var oda 1 hafta veya daha fazla bir zaman beklenirse tam beyazlama olabilir diye düşünüyorum.
- Hiçbir yazıya zarar vermiyor sanırım yazıların üstündeki bir madde buna engel oluyor.
- Büyük parçaların üzerine HP sürüp UV lamba altında bekletilebilir. tabi arada bir yine sürmek gerekiyor kuruma oluyor. Yada doğal yöntem iyi bir güneşli havada açık alanda bunu denemek lazım güneş te etkili olabilir. UV lamba bu süreci bayağı hızlandıyor.

- 1 litre HP 17 TL + kargo http://urun.gittigidiyor.com/Hidrojen-Peroksit-Cozeltisi-50-1-Lt_W0QQidZZ37168837

Firma çok iyi ve ilgili ama çalıştıkları kargo şirketiyle sorun yaşadım. Firma ile teldede konuştuk telde bende mevcut gg kullanmadan HP almakda mümkün. 1 litre ile bile bayağı beyazlatma yapılır sanırım ama önemli olan UV lamba büyük parçalara göre lamba bulmak lazım.
- HP olayı gerçekten çok işe yarıyor ama sabırlı olmak şart. sararmış amigalar beyaz olabilir. Büyük parçalar düşünülerek ona göre bir düzenek ayarlamak gerekiyor. Büyük parçalar üzerinde deneme yapacağım. onların fotolarınıda eklerim. Amigalarını beyazlatmak isteyenlere ısrarla tavsiye ederim

DİKKAT : Hidrojen Peroksit i kullanırken gözle temas ettirmeyin eldiven kullanın yüzde 50 yüksek oranlı bir maddedir. UV lambaların çok etkili göze zarar verenleride mevcuttur.
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2011, 17:13:32 ÖS Gönderen: defleppard » Logged

Amiga Repair Service
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Nisan 02, 2011, 01:08:07 ÖÖ »

yoksa?! yoksa Michael Jackson... neyse rahmetlinin arkasından konuşmayalım.

sonuç süper görünüyor ancak bir para koleksiyoncusu olarak ufak bir uyarım olacak. bir süre geçtikten sonra (bu bir yıl da olabilir) tuşlar çok feci hale gelebilirler. paralarda bu sık yaşanan birşeydir. para temizlenmek için bir kimyasal kullanılır. eğer doğru kimyasal ise sadece kötü bir koku kalır geriye ve bazı lekeler çıkar. eğer yanlış kimyasal kullanılmışsa para cillop gibi olur, leke meke kalmaz. bir sene sonra ise kahverengi bir halta benzemeyen ve beş para etmez bir para kalır geriye. elbette ki paralar klavye tuşlarına göre çok daha narin zımbırtılar. ancak yine de aklınızda bulunsun. bir süre sonra sonuç ilk halinden daha kötü bile olabilir.

not: para temizleme işleminde kullanılan doğru ya da yanlış maddeler hakkında bilgi sahibi değilim. sadece şunu biliyorum ki piyasadaki bazı kazıkçılar para anlık temiz görünsün diye bu parayı uzun vadede maffedecek maddeleri kullanmaktan çekinmiyorlar ve parayı ederinin birkaç misline kakalıyorlar. alanın da kısa sürede elinde patlıyor.
nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Nisan 02, 2011, 01:50:45 ÖÖ »

defleppard: abi senin bu amiga restorasyon projelerinin hastasiyim. Hakkaten acayip ultra saygi duyuyorum ve bir gun gelecek ben de bu senin metodlarindan bazilarini eski makinelerime uygulayip cicek gibi yapacagim onlari

Eline saglik...

Skate: abi "yanlis" kimyasal metalin icine mi isliyor. o kimyasaldan sonra bilmem kac saat yikanip yaglansa para falan tamamen aritilamiyor mu
Skate
Uzman

A Sinner Scener

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 02, 2011, 02:54:06 ÖÖ »

@nightlord: metalin içine mi işliyor derken aslında ben tuşların plastik olduğundan yola çıkmıştım ve plastik temizleme işleminden belli bir süre sonra sorun çıkarabilir. ancak metal de olsa her metali temizlemenin kendine has bir yolu var. örnek:

http://www.banknotai.com/paratemizleme/para-temizleme.htm

elbette ki bu madeni paralar için hazırlanmış hassas temizleme yöntemleri ancak görüleceği gibi bir kimyasalı alıp da herşeyi onunla temizleyemiyoruz. kısacası sonuç ilk görünüşte temiz de olsa uzun vadede geri dönülmeyecek derecede beter olabilir, benden uyarması.

plastik söz konusu olduğunda aklıma gelecek en olası yan etki klavyenin temizlendikten sonra aktif olarak kullanılması durumunda tuşların yazılarının kısa süre içersinde silikleşmesi durumudur.

bunların hiçbirini "şöyle olacaktır" şeklinde değil ama "olabilir, dikkatli olun. çok değerli bilgisayar parçalarınızı/klavyelerinizi bu şekilde temizlemek için acele etmeyin. önce metod kendini kanıtlasın" şeklinde söylüyorum.
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 02, 2011, 09:25:09 ÖÖ »

Amiga ile yaptığım ilkler var ama bu Hidrojen peroksit olayını ben bulmadım. retrobright isminde bir sitede mevcut http://retr0bright.wikispaces.com/ müze için bu tür plastikleri beyazlatmak için kimyager biri bulmuş. detaylı bilgi sitede mevcut.
Amigaları beyazlattıktan sonra para gibi zamanla deforme olacağını sanmıyorum. nasıl zamanla sararma oluşuyorsa aynı durum yine olabilir buda kullanım şartlarına göre değişir. HP in plastiğin içine işlemesi daha iyi çünkü bu madde güneştede beyazlıyor normalde güneşte plastik sararır. içine işleme gibi fazla bir durum olduğunuda sanmıyorum uv lamba ile zaten iyi netice alınabiliyor. ben bu işi yaparken kimyager bir arkadaş ta yanımda idi oda sonradan plastik kötü olur filan demedi.zamanla kullanıma göre sararma ihtimali normalde olduğu gibi tabiki mevcuttur. Tuşların üstündeki yazılara hiçbir şey olmayacağı kesin çünkü yazıların üstünde silinmeye karşı sanki bir şey var vede olmasıda lazım yoksa ucuz pc klavyeler gibi silinir. zamanlada silinmesi imkansız ben tuşlara büyüteçle baktım hiç silinecek gibi durmuyor. Zahmetli bir iş herkez uğraşmak istemeyebilir. büyük parçalardada neticeyede bir bakmak lazım ama ben bunu deniğcem , büyük parçalardada böyle netice alırsam elimdeki herşeyi beyazlatırım

NOT: Hidrojen Peroksit temini için firma hammadeler.com TEL : 02323293568 İZMİR...
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2011, 17:14:12 ÖS Gönderen: defleppard » Logged

Amiga Repair Service
ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Nisan 02, 2011, 10:39:29 ÖÖ »

hidrojen peroksit kadınlarınsa saç rengini açmada da kullanılan bir madde kolayca teminedilebilir kimyasal madde, metal de malesef işe yaramıyor ve koyu renk plastiktede,

bu retrobright yöntemi sadece plastiğin milimetrik düzeyde üst kısmını beyazlatıyor daha doğrusu abs plastiğin zaman la oluşan deformasyonunu geriye çeviriyor

A500,A500+,A600,A1000,A1200,A2000,A3000,A4000,CDTV,CD32,A1,MacMini,R2HV,C64,48K,Ps,Ps2,Ps3
Xbox,Xbox360,Nes,Snes,N64,N64Ique,Gamecube,Wii,PcEngine,PcEngineGT,PcEngineDUO,TurboGrafx,NeoGeoAES
NeogeoCD,NeoGeoMVS,NeoGeoPocket,MegaDrive,SegaCD,MultiMega,Saturn,Dreamcast,Jaguar,Lynx,Cps1
Cps2,System11
ozkano
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Nisan 02, 2011, 10:43:36 ÖÖ »

buyuk kasalarda ise hidrojen peroksiti giliserin ile karıştırıp jel malzeme elde ediliyor ve bunu kasanın her tarafına suruyoruz, elbette en guzeli buyuk bir lehene koyup hidrojen peorksit koymak ama fiyat açısından bunun yerine gliserisn ile jel hale getirmek daha mantıklı

A500,A500+,A600,A1000,A1200,A2000,A3000,A4000,CDTV,CD32,A1,MacMini,R2HV,C64,48K,Ps,Ps2,Ps3
Xbox,Xbox360,Nes,Snes,N64,N64Ique,Gamecube,Wii,PcEngine,PcEngineGT,PcEngineDUO,TurboGrafx,NeoGeoAES
NeogeoCD,NeoGeoMVS,NeoGeoPocket,MegaDrive,SegaCD,MultiMega,Saturn,Dreamcast,Jaguar,Lynx,Cps1
Cps2,System11
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 02, 2011, 11:09:52 ÖÖ »

Kadınlarda saç açıcı olarak kullanılan malzemelere genel olarak oriel deniyor. oriel in içinde belli bir oranda hidrojen peroksit mevcut. sanırım başka şeylerde var. bazı diş macunları yada beyazlatma setlerindede bu var. ama şuda var saf hidrojen peroksit gibi bu oran yok. benim kullandığım hidrojen peroksitin oranı yüzde 50 çok az bir damlası bile insanın elinde yanma yapıyor. saça sürmeği düşünemiyorum bile. retrobright ın sitesindede yüksek yüzdeli HP kullanılmış. büyük parçaların üstüne sürüp UV lamba altına bıraktım arada birde HP süreceğim sonucu göreceğiz 

Amiga Repair Service
imgqtr
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 02, 2011, 14:58:56 ÖS »

Hocam büyük bir "Amiga, C64, vs beyazlatma" kampı kur da bizim makineleri kitleler halinde yollayalım
« Son Düzenleme: Nisan 02, 2011, 15:01:11 ÖS Gönderen: YurdaerDönmez » Logged

"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"
M.Kemal ATATÜRK
Bakkada
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Nisan 02, 2011, 23:57:41 ÖS »

Kadınlarda saç açıcı olarak kullanılan malzemelere genel olarak oriel deniyor. oriel in içinde belli bir oranda hidrojen peroksit mevcut. sanırım başka şeylerde var. bazı diş macunları yada beyazlatma setlerindede bu var. ama şuda var saf hidrojen peroksit gibi bu oran yok. benim kullandığım hidrojen peroksitin oranı yüzde 50 çok az bir damlası bile insanın elinde yanma yapıyor. saça sürmeği düşünemiyorum bile. retrobright ın sitesindede yüksek yüzdeli HP kullanılmış. büyük parçaların üstüne sürüp UV lamba altına bıraktım arada birde HP süreceğim sonucu göreceğiz 
Bir kuafor yegeni olarak bildigim oriel diye adlandirilan sac acici toz HidrojenPerOksit ile karistirilarak saca surulur ve saci mahvetmek suretiyle rengini acar
hades
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Nisan 03, 2011, 00:15:29 ÖÖ »

Benim yöntemim ise sıcak su + cif karışımının olduğu plastik bir kabın içine bütün tuşları atıp sabırla hepsini temizlemek. Hatta c64'ün ve 1541-II'lerin tüm plastik aksamlarını aynı şekilde temizlemiştim. Aynı şekilde 1084'ümü limon kolonyasıyla pırıl pırıl yapmıştım.
longbow75
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Nisan 03, 2011, 01:31:04 ÖÖ »

Ben size daha guzel bir yontem sooliim. Hidrojen peroksit (H2O2) + Klorin (Camasir suyu)
guzel karistirip sararmis kasayi daldirip cikarin.

Commodore Forever!
Sayfa: [1] 2 3 ... 17   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: