Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 443757 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Nisan 28, 2013, 22:32:37 ÖS »

ustam parayla yapsanda tv de mame oyunlarının tadına varsak Kahkaha

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Nisan 29, 2013, 00:08:02 ÖÖ »

ustam parayla yapsanda tv de mame oyunlarının tadına varsak Kahkaha

mesa, bu parayla satılacak bir şey değilki. Yani yazıda da anlattığım gibi PC'de biraz ayar yapman gerekiyor ve geri dönüşü yok. Yani tabii ki var ama ne biliyim, "yarım saat bi Metal Slug patlatayım sonra maillerime bakayım" tarzında pratik değil.

bir de "satmak" bu anlamda bana ters. yani günlük hayatta hepimizin para kazandığı işi gücü var. o ayrı bu ayrı. bu zevk'tir, öteki iş...

Ama bak şunu yaparım, foruma böyle böyle bir projem var, şöyle bir düzeneğim var, onu denedim bunu denedim ama LCD ekran tat vermiyor diye yazın, biraz deneyimlerinizi paylaşın, ben o devreden yapar hediye ederim sorun değil

Ama 2 şartım var;

1) Ticari olarak kullanmayacaksınız (Yani satmayacak veya ticari bir cihazda kullanmayacaksınız)
2) Yaptığınız proje/düzenek v.s. neyse foruma anlatacaksınız, fotoğraflı olarak.

Buyrun benden açık çek...

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Nisan 29, 2013, 23:39:58 ÖS »

ustam haklısın parayla satılcak bırsey degıll benım mesaılerım asırı zamanım kısıtlı ben eskı cocuklugumdakı atarının heyacanını tekrar yasamak ıcın dedım pazar gunu ızmır cankadan parcaları aldım aksılık olmassa pazar gunu yapmaya calıscam Kahkaha salca gıbı olmaz ıhsallah ama gercekten lcd ekranda tat vermıyor ıstedım kadae elsemı 2x sai andrea scale kreed scale ıstedıgın kadar cevır tv dekı o tat yokkk evıme arcade makınası seklınde atarı kollu bır projem  var
http://www.konsoloyunlari.net/market/foto/x2-elite.png
 ama su kredı kartından bıraz sıkıntıdayım  2 3 ay sonra ıhsaalah mesajı yanıtladıgın ıcın cok tesekkur ederım yavuz

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Aralık 18, 2013, 01:54:15 ÖÖ »

Biraz eski bir konuyu hortlatıyormuşum gibi olacak ama öff demeden önce bi dinleyin

Konu şu VGA-SCART devresi. Aslında ultrasonik kompleks bir devre değil ayrıca yine belirteyim kendi tasarımım da değil, ama o kadar merak uyandırdı ki, delikli pertinaks ile yaptığım 3 prototipi bu forumdan 3 arkadaşa hediye etmiştim.

Geçenlerde kinetokor arkadaşımız da bu devreden çok istediğini belirtmişti. Bir de cengizermiş çok güzel bir tanıtım videosu hazırlamış, üstelik de baya bi seyirci almıştı.

Şimdi eskisi gibi delikli bir plakete bu devreden bir tane daha yapıp kinetokor'a hediye edebilirdim ama bu sefere de farklı bir şey olsun, bir proje havasına büründüreyim dedim. Sonuçta yaptığım her proje bir tecrübe kazandırmalı ve bir sonraki projeye bir şeyler katabilmeli diye düşünüyorum.

Neyse, devre tasarımına kendimden bir iki küçük modifikasyon ekledim ve ayrıca bu sefer "yarı" seri üretim yapmayı deneyeyim dedim. Kafamda türlü projeler var, belki ilerki projelerimde bu operasyondan edindiğim bir iki tecrübeyi kullanabilirim

Ayrıca, bu sefer yaptığım devreleri satıyorum. Evet doğru duydunuz, satıyorum. Bu sefer elimde küçük bir stok olacak (10-12 tane kadar), isteyen/ilgilenen olursa çok küçük bir karla satıp hem maliyetini çıkartmayı hem de havya vs ile uğraşamayan ama devrenin nimetlerinden faydalanmak isteyen retro sever arkadaşlara bir hizmet olsun istedim. Satılır satılmaz, ama sonuçta ilginç bir uğraşı oldu sonunda...

Ha bir de projeye bir isim buldum, gülmeyin; SCARTCADE

Yapım aşamalarını her zamanki gibi belgeledim. Ayrıca kendi yapmak isteyen arkadaşlar için devre tasarımı ve PCB çizimlerini de paylaşacağım.

Eh hadi başlıyayım artık anlatmaya...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 22:48:28 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Aralık 18, 2013, 02:12:24 ÖÖ »

Devre Tasarımı:
===============

Bu işin teorisini aylar önce bu konunun ilk sayflarında anlatmıştım, tekrar baymayacağım. Ancak kısa bir hatırlatma yapmakta da fayda var. Bildiğiniz üzere, VGA sinyalinin çok geniş bir kapsama alanı var, TV sinyalinin ise kısıtlı. Bu devre ile öncelikle VGA=>SCART fiziksel bağlantısını yapıp daha sonra PC'nin TV'lerin anlayabileceği (sync olabileceği) bir seviyede VGA sinyali göndermesini sağlamamız gerekiyordu hatırlarsanız.

Şimdi öncelikle modifiye devre şemasını paylaşayım;

Bu devrenin eski devreden tek farkı aslında VGA ve SCART soketlerinin tm kullandığım pinlerini, ses girişi dahil, içermesi ve TV'nin otomatik olarak AV moduna geçmesini sağlayabilmek için kullandığım voltaj regületör kısmı.

Devre şemasının üst kısmında gördüğünüz elemanlar VGA soketinden gelen +5V'u alıp +12V'a yükselten bir switching power supply aslında. Bu 12V'u SCART'ın 8 no'lu pin'ine verdiğimizde TV otomatikman AV moduna (4:3) geçiyor.

Sırf bunun için mi uğraştın diyenler olabilir ama benim gibi arcade kabin yapanlar için önemli bir detay bu. Ayrıca detayları severim bilirsiniz

Neyse, devre şeması için bu sefer kastırdım ve bir PCB ürettim. Bu PCB'yi bluemavi'de satılan küçük proje kutularına tam sığacak boyutta yaptım. Devreyi kendisi yapmak isteyenler için kutunun linki:

http://www.bluemavi.com/vitrin/kategori_vitrini1_new.asp?kategori=27#ara

(Çok amaçlı plastik kutu G06)

PCB'nin yüksek çözünürlüklü resmi de bu;

Parça Listesi:
Parça   Değer
C1   100nF
C2   330nF
C3   680uF
C4,5   22uF
D1   1N5818
D2   LED
J1   D-Sub15
J2,3   RCA
L1   100uH
Q1,2   BC237
R1,3,7,8,10,11,12   2K2
R2   15K
R4,5,6,9   1K
R13,14,15   47R
R16   150R
U1   74HC86
U2   LM2577-ADJ
TOS Kablo
SCART Kablo
Kablo tutucu
Bakır plaket
Kutu   G026

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 22:48:38 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Aralık 18, 2013, 02:34:29 ÖÖ »

Sipariş
=========

Dedim ya, bu sefer elimde küçük bir stok olsun istedim. Zaman içerisinde isteyen olursa diye. Uygun fiyatlı voltaj regületör çipini seçmek için baya bi PDF okudum nette, ayrıca diğer küçük detayları da (kablo tutucu, retro görünümlü LED kılıfı v.s.) netleştirip siparişimi verdim (bir kısım bluemavi'den bir kısım direnc.net'ten).

Mallar geldi!!!

Masanın üzerine dökünce biraz gözüm korkmadı değil hani

neyse, işe koyulmak lazım. Önce devrede daha önce olmayan voltaj regületörü kısmını test etmem lazım. Bunun için breadboard ve montaj kablolarını kullanıyorum.

Devre basit zaten, hemen derme çatma montajı tamamlıyorum.

Şimdi test zamanı, güç kaynağımızdan +5V'u veriyorum...

12V civarı voltajı elde ediyorum. Direnç değerleri üretilen voltajda önemli. Tabii küçük bir trimpot ile hassas 12V üretmek de mümkün ama bu devrede o kadar önemli değil. SCART Pin 8'e 9.5V-12V arası bir voltaj vermek yeterli.

Bu arada, sadece bu küçük voltaj regületör devresini başka amaçlar için de kullanabilirsiniz. LM2577-ADJ çipi çok amaçlı bir switcher. Benim yaptığım bu devre step-up, yani bir voltaj yükseltici ve 3-5A kadar akım sağlayabiliyor (akıma uygun schottky diyot, bobin ve soğutucu kullanmak koşulu ile tabii ki). SCARTCADE projemizde bizim sadece mA seviyesinde bir akıma ihtiyacımız var bu yüzden soğutucuya veya yüksek amperli bobin veya schottky kullanmaya ihtiyacımız yok.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 22:48:48 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Aralık 18, 2013, 02:55:05 ÖÖ »

PCB Yapımı
============

Her zamanki gibi Tanex fotoğraf kağıdı ve toner transfer tekniğini uygulayarak bu minik devrelerin PCB'lerini toplu olarak basacağım.

Önce bakırlı plaketlerimizi mutfak bezinin arkası ile güzelce temizliyoruz.

Bu sefer PCB çizimini biraz farklı bir şekilde basmam gerekiyor. Ben ExpressPCB kullanıyorum. Bu program yaptığını devreyi seri üretmek için değil (online sipraiş vererek PCB'nizi ürettirmeniz için) yapılmış aslında. Bu sebeple sadece tek bir resim üretiyor.

Ben daha sonra bu resmi alıp başka bir baskı programında çokluyorum. Bunun için Microsoft Publisher kullandım. Siz başkaca programlar kullanabilirsiniz tabii...

Lazer yazıcımınız en koyu basacak şekilde ve en ağır kağıt ayarına getiriyoruz.

Ve baskımızı alıyoruz

Bu baskıyı elimdeki bakırlı plaketler boyutunda kesiyorum

Amacım 10 adet SCARTCADE yapmak. Bu şekilde 12 tane PCB olacak ama olsun, üretim zaiyatı olursa diye yedek olmasının sakıncası yok...

Klasik olarak, önce 5-10 dk güzelce ütülüyorum (bastıra bastıra)

Sonra suya atıyorum

Suda bir süre (20-30dk) bekleyen kağıtlar yumuşamaya başlıyor

Sonra yavaş yavaş elimle yapışık kalan kağıtları da temizliyorum.

Son olarak diş fırçası ve camsil ile hatların arasında kalmış olan kağıtları temizliyorum

Plaketlerimiz asit banyosuna (2 ölçü HCL + 1 ölçü H2O2, %5-10 saflıkta) hazır

Banyodan sonra

Ve son olarak aseton ile tonerleri temizliyorum. PCB'ler hazır...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 22:49:01 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Aralık 18, 2013, 04:12:05 ÖÖ »

PCB üretimi (Devam)
====================

Asitte erimiş PCB'leri rahat lehim yapabilmek için önce flux'lıyorum.

Sonra korozyondan korumak için önce üzerine hafif macun lehim sürüp ...

daha sonra havya ile üzerlerinden geçiyorum...

Bu sayede tüm bakır hatlar çok ince bir lehim tabakası ile kaplandı. Bu hem bakırı koruyacak hem de montaj sırasında rahat lehim yapabilmeyi sağlayacak.

Lehim kaplama da tamamlandı

Lehim kaplama işinden kalan flux ve lehim artıklarını selülozik tiner ile temizliyorum

Şimdi artık PCB'leri kesebilirim.

PCB'leri Dremel ve kesici disk ucu ile dikkatle kesiyorum.

Ve son olarak delikleri yine dremel ile açıyorum.

Artık montaja hazırlar
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 22:49:17 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Aralık 18, 2013, 04:21:52 ÖÖ »

Montaj
======

Ne yalan söyliyeyim, PCB üretiminde 1 adet yapmakla 10 adet yapmak arasında neredeyse bir fark yoktu. Ancak montaj için aynı şeyi söyliyemeyeceğim. Çeyiz parasına çalışan çinli hatunları daha iyi anladım 

Montaj teorik olarak kolay ancak pratikte oldukça zamanımı aldı. Anlatılacak pek bir bir detay yok, sadece üretim aşamalarını göstermek adına çektiğim resimleri yayınlayacağım.

Montaja "alçak" ve küçük komponentlerden başlamak akıllıca olur. Önce yüksek komponentleri monte edersek diğer küçük parçaları aralara sokuşturmak zor olur. Ancak yine de önce şu VGA soketlerin montajından kurtulmak daha mantıklı olacak diye düşündüm.

Sonra dirençler

Entegre soketleri ve transistörler

Sonra kondansatörler

Sonra voltaj regületör çipi. Bacaklarını bu şekilde "nazikçe" kıvırmak baya bi zor oldu, 12 defa!!! Kahkaha

Oh, sonunda...

Şimdi sıra kutulara geldi... Ama geç oldu, arkası yarın
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 22:49:33 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Gökçe Bozkurt
Genel Yönetici

Nigripinis

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #69 : Aralık 18, 2013, 07:54:56 ÖÖ »

talibim

A4000|FastlaneZ3|RetinaZ3|Tandem Ide|CF
A2000|G-Force 040/33|Cybervision64-3D|
A2000|Mobo|GVP HX-2000-II|Supra 8Mb
A2000|Mobo|8Up!6Mb
A1200|PPC 040/25/200|Mediator Sx|Vodoo4500|256Mb
A1200|Hawk 8Mb|CF
A1200|Mobo|Elbox 4Mb
A600|ACA030|Indivision ECS|A604|CF
A600|Mobo|A
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Aralık 18, 2013, 08:08:38 ÖÖ »

aynen bende talibim.price lütfen.

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Aralık 18, 2013, 08:55:49 ÖÖ »

selam yavuzg öncelikle ellerine,aklına sağlık,yaptığın projeler bir çoğumuzun yıllardır aklında olanların,hayata geçmesi.O yüzden senin projelerini sanki kendimiz yapıyormuşuz gibi,aynı heyecanı duyarak takip ediyoruz.

Bu scart dönüştürücüden 1 tane de ben almak istiyorum.Fiyatı belirleyebilirsen havale yi yaparım.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #72 : Aralık 18, 2013, 09:19:57 ÖÖ »

Ben de istiyorum bir tane. Sıraya beni de eklersen sevinirim.

Bu arada kutulama ve kablolama harika olmuş. Tam Spectrum'cuların seveceği renklerde.

Benim retrolar ve konsollar için kullandığım televizyonun VGA girişinden iyi sonuçlar alamıyorum.

Turbo Chameleon 64'ün minimig moduyla iyi sonuçlar alacağımı tahmin ediyorum.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #73 : Aralık 18, 2013, 09:31:54 ÖÖ »

Turbo Chameleon 64'ün minimig moduyla iyi sonuçlar alacağımı tahmin ediyorum.

@özay;
abi aynı şeyleri düşünmüsüz Kahkaha bende chameleon için düşünmüştüm.
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #74 : Aralık 18, 2013, 09:35:34 ÖÖ »

Yavuz yine mükemmel bir iş çıkarmışsın hocam, mükemmelliği sadece yaptığın iş değil aynı zamanda da fotoğraflayıp şema da vererek, eli havya tutanların projeyi kendi başlarına yapmalarını sağlayacak bir rehber olmasından geliyor bence

Öncelikle ihtiyacı olanlar alsınlar (ben prototip aldığım için öncelikli değilim) ama eğer ayırabilirim fazla var diyorsan ben de almak isterim.

Bir garip COMMODORE fanatiği...
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 34   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: