Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 2msx'ten 1msx elde etmek!  (Okunma Sayısı 32696 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« : Eylül 08, 2013, 22:33:59 ÖS »

Baktım herkez bir proje yapıyor dedim 1tane de ben yapayım!
(Kendimle eğleniyorum Kimse kızmasın lütfen)

Elimde uzun süredir yatmakta olan 2 adet msx vardı bunlardan 1tanesi kaderin cilvesinden geçmiş 86'yılında sahip olduğum ilk bilgisayarım ki her türlü deneyime neden olmuştur...

Diğeriyse Mustafa abimiz sayesinde sahip olduğum Diğer msx

Kendime ait msx'in klavyesinde space tuşu yok göründüğü gibi ve cihazın RF çıkışı çalışmıyor

Diğer Msx'i hiç fişe takmadım durumunu bilmiyorum...

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 08, 2013, 22:50:13 ÖS »

Cihazları bi yandan dağıtmaya başlıyorum bu konu çok zor olmuyor çünkü 2'sinde toplamda 5vida ya var ya yok! Cihazların içini açıyorum ve incelemeye başlıyorum....

Resimde görünen ilk msx'im Zamanında canını okumuşum...

Sonra diğer msx'i açıyorum

İlk önce Gözüme çarpan bir fark var Mustafa abiden gelen msx'in Kartuş yuvasına orjinal bir switch bağlı ve bu kablo anakarta gidiyor

Benim msx'te anakartta soket var ama kartuş yuvasında bu switch yok acaba eskiden vardı da ben mi katlettim diye düşünmeden edemiyorum.

Sonrası ise tam bir Hüsran.

Mustafa abiden Msx'i alma sebebim cursur tuşlarının mavi oluşu ve kendi haşatı çıkmış klavyem yerine bu klavyeyi kullanabilirim diye düşünmüş olmamdı. Klavye bordunu sökünce tam bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Buna ne olmuş böyle!

Önden Gürünümse böyle

Evet klavyenin bir köşesi boydan boya kırık ve bu kırık yerden 14hat geçiyormuş...

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Eylül 08, 2013, 23:00:25 ÖS »

Bu durumda bana 2 seçenek kalıyor

1. Seçenek bu  kırık hatları 2tarafa tek tek 14 kablo ile lehimlemek ve kırık kısmı sabitlemek!

2. Seçenek ise ilk msx'im olan msx'in board'ını kullanmak ancak onunda Resimlerde görüldüğü gibi space tuşu yok ve 13yaşlarında yaptığım lehimle boardın  içine etmişim! Şimdi yapsam durum farklı olurmuydu bilemiyorum!
İşte o kısım

Burayı düzeltsek Space tuşlarının altında hepinizin bildiği gibi sert bir metal vardır. bu metal uzun space tuşuna hangi köşeden basarsanız basın tuşun tam basmasını sağlar malesef o metali tutan plastikler benim anakartımda yok

Resimlerde çok belli olmasada space tuşunun altında o metali tutan tırnaklar görünüyor.

Bordun arkasında bu tırnaklara bakılınca

Eritilerek borda sabitlendiği ve zarar vermeden sökmenin zor olduğu görünüyor...

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Eylül 08, 2013, 23:03:01 ÖS »

Adı Proje'de olsa bu noktada çalışmayı bırakıyorum!

Sizin aklınıza hangi seçenek yatıyor?

1 mi 2 mi?

3 seçenegimiz var tabi. Sağlam bir msx klavye boardı bul!!!

4 seçeneğimiz ise daha basit form'dan gönder abi ben yaparım ne olacak diyecek bir arkadaş! Kahkaha

Şimdilik bu kadar Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler
« Son Düzenleme: Eylül 08, 2013, 23:08:56 ÖS Gönderen: Atacan » Logged

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 08, 2013, 23:12:27 ÖS »

Mustafa abiden gelen cihazı denemediğimi söylemiştim! Şeytan dürtüyor ve Görüntü verir mi acaba diye düşünüyorum!

Sonuç ne mi? Ev karanlığa bürünüyor.

Gecenin bir yarısı şeytan'a uyarsan ne olur? Sigorta atar!

Sigortayı açıp msx'i ve buna neyin sebep olduğunu daha detaylı incelemeye başlıyorum! Cihaz sanırım bir sel baskınında kalmış Alttarafı komple pas tutmuş muhtemelen trafo içinde bir kısadevre var.

iş sadece klavyeyle kalmayacak anlaşıldı!

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Eylül 08, 2013, 23:21:23 ÖS »

İşin zor. Baya temizlik ve tamir gerekecek sanırım.

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.bananapi.gen.tr
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Eylül 08, 2013, 23:28:38 ÖS »

İşin zor. Baya temizlik ve tamir gerekecek sanırım.

Lehim kısımlarını sana bırakıyorum

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 08, 2013, 23:33:11 ÖS »

ellerine sağlık

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
malcomic-xd
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Eylül 08, 2013, 23:39:31 ÖS »

Merhabalar 4. seçeneği seçecek olursanız gönüllüyüm beni pek tanımazsınız ben kendi halinde ilk 2011 de bit pazarında bulduğum c64 ve nette araştırıken (nasılda denk geldiyse) tekno seyirde 30. yaş günü adına c64 bölümleri çekiliyormuş denk geldim ve ilk kez 7dx 2012 ye katıldım ve orda kayışlar koptu bende 18 yaşında bir dinazor oldum Böyle makinalarla uğraşmayı seviyorum şu an yeşil ekran hatası veren a500+ ımı kurtarmaya çalışıyorum ama sorun sadece klavye ise lehim işini halledebilirim rf çıkışında pasif devre elemanlarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum dua edelim öyle olsun onuda birkaç parça değişimiyle çalıştırabilirim herhalde eğer kargo ücretini karşılayacaksanız (malum ben öğrenciyim Kahkaha ) makinayı temizler bakımını klavyesini söz veremiyorum rf çıkışınıda halledersem fabrikadan çıkmış gibi olur herhalde bu arada istanbul ümraniyede oturuyorum uyarsa mesajınızı bekliyorum iyi bol retrolu günler dilerim...

-C64,C64C,Atari2600jr,SinclairZxSpectrum48k,SinclairZxSpectrum+,AmstradCPC,Amiga500,NES,SegaMasterI,SegaMasterII,HPJornada,GameBoySerisi,DSFat,CasioFX-730p,CasioFX-790p,QuickShot Serileri
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Eylül 09, 2013, 00:03:40 ÖÖ »

Malcomic İlğilendiğin için teşekkür ederim. elimizde 2 cihaz olduğu ve amacımız 2cihazdan 1yapmak olduğundan Rf yedek parça sıkıntımız yok msx'te rf bölümü ayrı ve diğer anakart'a kolayca aktarılabilir. Ayrıca av çıkışıda çalışıyor Rf o kadarda önemli değil Önemli olan kırık klavyede ki space tuşunu fonksiyonelliğini bozmadan Diğer sağlam bord'a aktarabilmek. Bir kaç düşüncem var bu konuda şayet başarılı olmazsam cihaz senindir.

Teklifin için çok teşekkür ederim

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
malcomic-xd
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Eylül 09, 2013, 00:25:45 ÖÖ »

ilginiz için ben teşekkür ederim bol şanslar

-C64,C64C,Atari2600jr,SinclairZxSpectrum48k,SinclairZxSpectrum+,AmstradCPC,Amiga500,NES,SegaMasterI,SegaMasterII,HPJornada,GameBoySerisi,DSFat,CasioFX-730p,CasioFX-790p,QuickShot Serileri
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Eylül 15, 2013, 17:33:41 ÖS »

Uzun bi aradan sonra dün (Toddler) Remzi arkadaşımızın evinde buluştuk. Yanımızda Cengiz (Atlantis) Onur ve Form'la alakası olmayan Eray Şahin arkadaşımız vardı. Remzi'nin ekipmanlarını Ve Cengiz'in el yeteneğini kullanarak yukarıda durumları hakkında bilgi verdiğim MSX'lerden 1'ini hayata döndürmeye çalıştık... Onarım sırasında Çekilen bir kaç fotograf Cengiz'in makinasında kaldığı için ben ekleyemiyorum belki kendisi daha sonra ekler.

Benim Elimde Eray'ın çektigi 1adet resim var onu ekliyorum

Oturan Cengiz Elinde MSX board'u olan ben ve Ancak bana tutunarak ayakta durabilen Remzi (Yaşlılık zor)

Öncelikle onarım sırasında kırık olmayan klavye pcb'sini kullanmayı tercih ettik Cengiz Pcb'si kırık olan klavye'den SPACE tuşunu ve yukarıda ki konuda bahsettiğim space tuşunu tutan tırnakları yerinden sökerek sağlam olan pcb'ye sorunsuz bir şekilde montajladı ilk başta Gönyeden biraz kaçık olduğunu düşünsekte Sorunun pcb'nin esnemesinden kaynaklandığını fark ettik ardından msx'e baglayarak test ettik. Cihaz açılır açılmaz Ekrana sürekli checklist yazıyordu(böyle bir komutu ilkkez gördüm) Klavyeyi tekrar söktüğümüzde bunun küçük bir lehim hatasından kaynaklandığını fark ettik. Cengiz o hatayı'da düzeltti ve klavyemizi tekrar test'e aldık...

(Gece boyunca yaptığımız tek çalışma bu olmadığı için bu adımları tek tek resmedemedik)

Biz Msx ile uğraşırken Remzi pcmcia wireless kartının firmware güncelliyor Eray tv izliyor Onur ise.. Gerçekten yahu Onur ne yapıyordu?

Msx bu sefer düzgün Olarak açıldı Ve Ready ekranına geldi. Tek tek her tuşu kontol etmeye başladığımızda 6Adet tuşun basmadığını fark ettik ve iş yine Cengiz'e düştü Kırık board'larda ki 6 switch'i sökerek tek tek ve sabırla sağlam klavye board'una lehimledi. ve klavyemiz bir kaç test ve switch değişim işleminde sonra sorunsuz çalışır hale geldi...

Şu deneme sırasında evin sigortalarını attıran hatayı bulup düzeltmeme rağmen Mustafa abiden gelen msx herşey normal görünmesine rağmen açmıyordu Bununda kendi msx'de olmamasına rağmen Mustafa abiden gelen msx'te var olan yukarıda bahsettiğim ve aşağıda resimlerini göreceginiz kartuş yuvası switch'inden kaynaklandığını anlıyoruz. Kartuş yuvası kapağı kapalıyken devre tamamlanıyor ve msx basic ekranı ile açılıyormuş Kapak açık yani kartuş takılı ise devre açık konuma geliyor ve msx kartuş modunda başlıyormuş. Bu ikinci revisyon msx'ler de düzeltilmiş olmali ki kendi msx Anakartım'da bu switch için konnektör olmasına rağmen kartuş yuvasında bu switch yok ve msx kartuş takılı yada değil ayrmını bu switch olmadan yapabiliyor. Onarım işlemleri bu kadarda kaldı birazdan bugün msx'i montajlarken çektiğim bir kaç resmi birazdan ekleyeceğim...
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2013, 17:35:25 ÖS Gönderen: Atacan » Logged

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Eylül 15, 2013, 18:00:08 ÖS »

Kalevyenin önceki durumu

Klavyenin onarılmış hali

Lehimlerin ve köprülerin yapıldığı kısım

Üst kapağın Temizlenmeden Önceki hali

Temizlikten sonra montajı beklerken

Yukarıda bahsi geçen Kartuş yuvası ve ona bağlı switch

Montaj'a başlıyorum... Öncelikle Klavye ve kartuş yuvasını üstkapağa montajlıyorum.

Ardından MSX'i tamamen toparlıyorum.

Bunlarda son Resimler.

Sonunda Cursur tuşları mavi bir msx'e kavuşmuş oldum.

Mavi tuşlu MSX'i bana hediye eden Mustafa abiden başlayarak Evini bize açan Remzi'ye Onarımları büyük bir sabırla yapan Cengiz'e Arızalı switch'leri çöpe atan Onur'a ve Manevi desteği ile yanımızda olan Eray arkadaşımıza
TEŞEKKÜR EDERİM

PS: Cengiz BS(backspace) tuşu basmıyor bir ara görüşelim.

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
toddler
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Eylül 15, 2013, 20:55:32 ÖS »

Biz Msx ile uğraşırken Remzi pcmcia wireless kartının firmware güncelliyor Eray tv izliyor Onur ise.. Gerçekten yahu Onur ne yapıyordu?

Onur o sırada mutfakta nescafe hazırlamakla meşguldü. Sağolsun tüm gece kahve ve kola servisini başarıyla yaptı. Evde su gibi kola aktı, toplamda 6,5 litre Kahkaha

C64|C|G|C128|1541U2
A500|A500+|Slim SDHxC|Gotek
A600|FuriaEC020 33MHz+FPU 40Mhz
A1200|BPPC|BVision|64MB Ram|3Com Eth.
A1200|ACA1230/56Mhz 64MB|IndivisionAGA MK2cr|RapidRoad USB|FastATA 1200 MK-V|Netgear MA401
Dingoo A320(OpenDingux)
Pandora(First Batch)
RaspberryPi 1-2-3
BananaPi/Pro
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Eylül 15, 2013, 21:13:19 ÖS »

süper olmuş yıkayınca aga, eline sağlık. temiz iş olmuş.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: