Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yeni MSX Bilgisayar - One Chip MSX  (Okunma Sayısı 12433 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 19, 2006, 03:44:33 ÖÖ »

MSX uyumluları sevenler, Japonyada geliştirilen yeni MSX bilgisayarını sanırım sevecekler. One Chip MSX olarak adlandırılan bu küçük bilgisayar, yeni teknolojiyle geliştirilmesine rağmen MSX uyumluluğu var. Özellikle Japonyada çok ilgi gördüğü için bilgisayarın satışına Japonyada başlanmış. Ama anladığım kadarıyla Avrupaya bu küçük bilgisayarın ulaşması bayağ zaman alacak.. Japoncanız varsa aşağdaki linkte ayrıntılı bilgiler yer almakta.

http://www.msx.d4e.co.jp/

Lazarus
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Ocak 29, 2008, 15:37:27 ÖS »

2005 den sonra japonyada bir daha MSX için önemli bir etkinlik olmamış gibi, 1chipMSX ve MSX akıbeti ne oldu anlayamadım ama bu üçüncü proto tipin piyasaya sürülmüş hali 3 senede geliştirildi 2004 bitti, 2005 de tam olarak satışa sunuldu diye biliyorum. Hollandalılardan önemli bir MSX coder "GuyverR800" bana MSX in hollandada bile geleceği hakkında pek olumlu konuşmadı, karamsardı. Umarım haklı çıkmaz.

Burdanda bolbol faaliyet durumlarına göz atabilirsiniz.
MSX yanında Tokyo,Osaka gibi yerlerde iyi tanıtılmış.
Elemanlar oldukça ciddiye alınıp masrafları karşılanmış,
japonyada önemli aktivitelere davet olmuş.

http://br.msx.org/photoshoots.html

Lazarus
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 29, 2008, 15:44:02 ÖS »

Ha bu arada bu çok güzel bir FPGA uygulaması.

Cyclone_Altera, Spartan iyi iyi güzel gelişmeler bunlar. Retro yaşasın.
Makina kıtlığı olmasın. Emulatorlerde bir yandan iyi olmuyor değil.
Minimig, DTV, 1chipMSX derken bişeyler oluyor. Fiyatlar oldukçada uygun gibi. 1chipMSX eu fiyatı 200 euros. ilerde umarım dahada ucuzlar ve böylece retro ya bir feedback olur inşallah.

Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2008, 14:59:52 ÖS »

evet bu cihazların türkiye'ye gelmesi ve ilgi görmesi lazım. msx başkadır herşeyin atasıdır... öncüdür. ilktir. son olmasın

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
guru68
Deneyimli

arıyor: SONY MSX

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2008, 18:28:56 ÖS »

msx arkadaşımız doğru söylüyor ama bunun türkiyede alıcı kitlesi çok az olacağından kimse piyasaya sokmaz. aslında yurtdışından kendimiz mi getirsek diyorum. fiyatı 200€ diye yazmış lazarus, bunun altında bulunsa merak ettiğim kaç kişi yazılır acaba? başlığı açan arkadaşım LW3D izninle burada ciddi ilgisi olan bu topicine yazsalar bir araştıralım mı?
guru68
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2008, 18:43:06 ÖS »

güncel bilgi buldum: http://www.bazix.nl/onechipmsx.html

hollandalı bazix şirketi one chip msx i avrupaya getirmeye çalışmış. duyurularında okunduğu gibi bu iş suya batmış. yani tek alınacak yer japonya kaldı... japon modelleride kullandıkları materyallerden dolayı avrupaya legal yolda ihraç edilemiyor.
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ekim 09, 2008, 09:57:27 ÖÖ »

guru bi tercüme et

güncel bilgi buldum: http://www.bazix.nl/onechipmsx.html

hollandalı bazix şirketi one chip msx i avrupaya getirmeye çalışmış. duyurularında okunduğu gibi bu iş suya batmış. yani tek alınacak yer japonya kaldı... japon modelleride kullandıkları materyallerden dolayı avrupaya legal yolda ihraç edilemiyor.

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
guru68
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ekim 09, 2008, 13:31:25 ÖS »

menuniyetle:

Bazix olarak, Japonya'nın dışında MSX ortaklığını temsil ettiği dört yılda, ulaşılacak ticari MSX diriltme hedefini japonya sınırları dışına çıkaramadık.
Dahası, MSX ortaklığından MSX ruhsat verme meclisine MSX ticari markasının transferi gibi yeni gelişmelerin ışığında, MSX'in batıda son zamanda one chip MSX gelişiminde herhangi bir ilerlemede kaydetmedi ve kaydedilmiyecek gibi görünüyor, sonucun etkeni, Bazix artık MSX ortaklığının temsilcisi değildir.

Bazix, D4 girişimi ve MSX ortaklığının tümleşik gayreti olan WOOMB.net için, retro oyun hizmetinin kaldıralacağını ifade eder, ta ki MSX ortaklığının katkılarından uzak bir çözüme ulaşana kadar. WOOMB.net stand-alone hizmeti olarak mı veya D4 girişiminin EGG proje parçası olarak mı tekrar başlatılacak henüz belli değil. WOOMB.net'den yazılım satın almış olan müşteriler hala indirp oynayabilirler.

MSX, retro oyun ve FPGA toplum ile ilginin oldukça büyük miktarına rağmen, bizim bu koşulların sonucu olarak, MSX ortaklığımızın bitmesinden sonra batı pazarına one chip MSX getiremeyecek olduğumuzu ilan etmeye üzüldüğümüzü bildirirz.

Gelecekte, yine de, Bazix bir veya daha çok retro oyun projelerle D4 girişimiyle ve MSX ruhsat verme meclisi ile işbirliği yapıyor olacak. Bu sonbaharda daha çok bilgi açığa vurmayı umuyoruz.
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2011, 03:01:48 ÖÖ »

Bu cihaza sahip olmayı o kadar çok isterdim ki! hiç umut yok gibi

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: