Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sony MSX hb-75p  (Okunma Sayısı 12863 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Şubat 18, 2014, 15:36:37 ÖS »

Teşekkürler Atacan,

Gerçi ben iç kısmındaki farklılıkları değil, kullanımdaki ve portlardaki farklılıkları kastetmiştim.  Masum

Yani, işte Sony xxx modelinde görüntü çıkışı Scart ama Vestelde yy pinli DIN soket; veya ses/teyp girişi şu modelde DIN soket ama bu modelde 3.5 mm kulaklık soketi gibi; ya da şu modelde 1 adet kartuş/genişleme yuvası var ama bu modelde 2 adet var, vs. gibi.  Karizmatik

Sanırım bu tip sorulara yanıt bulmanın en iyi yolu yine google amcaya müracaat edip çıkan fotoğrafları karşılaştırmak.  Kahkaha

Tekrar teşekkürler. 

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Şubat 18, 2014, 15:53:49 ÖS »

AmonR: MSX standartı gereği, bu makinalarda kullanılan işlemci, ses, IO ve basic dili aynı olsada, rekabet geri kalan bileşenlerde yaşanmış. Bu nedenle çok renkli, farklı yapıda MSX ile karşılaşmak mümkün. Bazılarında hazır programlar bile romdan çağrılabilirken, disket sürücüsü ya da joystick'i standart sunanlar bile mevcut. Ama en bariz ve basit farklılık sanırım bazılarında çift kartuş girişi olması. Bu kartuş girişlerine, modemden, disket sürücüye kadar bir çok aparat bağlamak mümkün. Bu nedenle 2 kartuş yuvası iyi bir özellik bir yerde.. O kadar çok MSX modeli var ki, seç seç beğendiğini al (karşılaştır) bir yerde..

Misal

Atacan'ın 101P'si...Çift Kartuş girişine sahip...Sağda küçük bir joystiği olması gerekirdi.. Tutma kolu ve içine katlanan kablosuyla, farklı bir MSX'dir..

Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Şubat 18, 2014, 18:50:41 ÖS »

Elimde bulunan tüm MSX'lerde çift kartuş girişi var. Tek kartuş girişli olanı olduğunu duydum ama görmedim. Video çıkışlarında ve teyip bağlantılarında elbette farklar var. ama her msx için bunu tek tek anlatmak çok zor. Bahsi geçen gibi gerçekten çok fazla MSX var ve Sony örneğinde verdiğim gibi Sony'nin ürettigi 2  MSX bile bu anlamda bir birinden farklı. Ama elinizde 1 kartuş yada bir kaset varsa bu tüm MSX'lerde çalışacaktır. Ayrıca MSX'lerde teyip'ten gelen sinyali dataya çeviren modem dataset içerisinde değil MSX(hepsinde böylemi emin değilim) içerisindedir bu nedenle Her hangi bir kaset çalar doğru bağlantılar yapıldıktan sonra MSX'e program yükleyebilir.

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Şubat 18, 2014, 19:09:19 ÖS »

Ülkemizde örneklerini gördüğümüz SVI MSX'lerde tek kartuş slotu var (738Xpress'e bakmadım ama ondada tekti sanırım)

Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Şubat 18, 2014, 19:16:16 ÖS »

Vestel'de ki gibi arkasında expansion slotu yok mu?

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Şubat 18, 2014, 19:21:37 ÖS »

expansion var... ama kartuş slotu yok. Aslında Goldstar'da tek kartuş yuvası var..

http://www.msx.org/wiki/Goldstar_FC-200

Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Şubat 18, 2014, 19:28:17 ÖS »

expansion var... ama kartuş slotu yok. Aslında Goldstar'da tek kartuş yuvası var..

Ama o aslında kartuş yuvası sadece expansion port olarak dizayn edilmiş )

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Şubat 19, 2014, 10:44:32 ÖÖ »

Ama o aslında kartuş yuvası sadece expansion port olarak dizayn edilmiş )

Ben de MSX'lerde kartuş yuvaları ile expansion slot'lar aslında aynı yapıya sahipler diye biliyordum.
Yani arkadaki expansion slot'a da kartuş takılabilir, di mi?

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Şubat 19, 2014, 11:06:10 ÖÖ »

Expansion port'u genelde kartuş portuyla aynı. Ama bazı cihazlarda expansion portu makinaya özel işlevleride içeriyor. Yani her expansion port, kartuş portu değil bildiğim kadarıyla... ya da makinaya göre değişiyor diyebiliriz. Yukarda fotoğrafını paylaştığım SVI328'in expansion portuna takılan genişleme, bir çok işleve ulaşmayı sağlıyor (standart dışı bir expansion portu olduğunu düşünüyorum)

http://www.faq.msxnet.org/msx1.html

"Expansion port (at least one). Usually two are available, but in MSX1 computers with special functions only one is a standard MSX expansion port (cartridge slot) and the other one is a brand-specific port, for brand-specific extensions. "

Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: