Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeDremel el motoru ile freze açmak için doğru uç
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Dremel el motoru ile freze açmak için doğru uç  (Okunma Sayısı 8389 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« : Nisan 09, 2014, 14:04:21 ÖS »

İşe uygun araç kullanmak önemli. Aşağıdaki bazılarınıza çok tanıdık gelecek resimdeki joystick yuvalarına benzer, sığ oyuklar açmak için Dremel 3000'le beraber hangi ucu kullanmak gerekir acaba?

Kanal freze bağlantısını aldım ancak bu parçanın yanında uç gelmiyormuş. Yabancı sitelerde set halinde freze uçları gördüm ama Türkiye'de bunları sadece Trio için bulabildim. Trio uçları 3000'e olmaz değil mi? Aldığım setin içinde matkap ucu (150) ve yüksek devirli kesici (191) var. Bu uçları bu işte kullanmaya çalışırsam uçlara yazık olacak.

Spiral kesme ucu 561'i başka bir iş için almam lazım. Bunu freze için kullanmayı düşünebilirim ama yine emin değilim.

Son olarak havşa açma uçları var. En uygun bunlar görünüyor ama yine emin olamadım. Havşa açma uçlarında 3'ten 9'mm'ye kadar çeşitler var.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2014, 16:16:09 ÖS »

Ben onu trio ile yapmıştım. ama 3000 + freze bağlantı aparatı ve bu uç aynı işi yapacaktır;

http://www.dremeleurope.com/tr/tr/ocs/product/6025/135/freze-u%C3%A7lar%C4%B1-(hss)/freze-ucu-(hss)-6,4-mm;jsessionid=4488E0595ACAB0C131843C16E6866DE3.sl021-vm_1

wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2014, 16:33:41 ÖS »

Söylediğin ucu buldum ama sadece e-hırdavat.com'da var. Sipariş'in gerisini başka yerden yapacağım için bir tek bu uç için kargo vermek istemiyorum. Dremel'in Amerikan sitesinde takım halinde freze uçları vardı. Onu da bulamadım hatta Dremel'in Türkiye sitesinde de yok. Akşam gidebilirsem Koçtaş'a bir bakayım bulabilecek miyim. Olmadı yan sanayi uçlara bakarım bizim buradan.

gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 09, 2014, 21:15:45 ÖS »

Matkabın ucuna punch alsan daha iyi olmaz mı ? Ben duşa kabine delik açtım, canavar gibi. Freze için de markap daha güçlü olduğundan daha rahat edersiniz. Dremel bu tarz işler için faztezi gibi geliyor bana. İğneyle kuyu kazmak gibi.
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2014, 21:17:26 ÖS Gönderen: gergozen » Logged
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Nisan 09, 2014, 22:36:22 ÖS »

Amacım boydan boya delik açmak değil. Malzemeyi istediğim derinlikte oymak istiyorum. Pançla da olur ama matkabın derinliğini ayarlamak için yine freze tarzı bir aparat lazım. Aşağıdaki resimde daha iyi anlaşılacak galiba.

Dremel için 654 freze ucunu 5 liraya aldım. Artık indirim mı vardı bilmiyorum ama diğer uçlar 25-50tl arasindayken bir tek 654 5 liraydi ve son 1 tane kalmıştı.
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2014, 23:29:46 ÖS Gönderen: wizofwor » Logged

gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 10, 2014, 01:20:09 ÖÖ »

Onu anladım da eliniz yatkınsa matkap için törpü ve matkapta çok derine girmesin diye kullanılan mille de yapabilirsiniz. Ben keski kullanıyorum, sonra zımparalıyorum bu tür işlerde.

dremelin aparatları pahalı ve motoru zayıf kalıyor.
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 10, 2014, 11:49:30 ÖÖ »

Deremel el motoruna sadece uç almak yetmiyor. Elinizde konik freze başlığı yoksa o da gerekli.
Dremel yavuz'un trio kadar verimil olmasada iş  görecektir.
Sondan 2. uç testere gibi kesiyor ve keskinliğini koruduğu sürece de çok rahat bir şekilde yönlendiriliyor. Dremelin torku düşük olduğu içindew tüm bu uçlarla çalışmasına vakit tanımak gerekiyor.
Yavuzun verdiği linkteki ürün oluk açmak için en ideal uç.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Nisan 10, 2014, 11:51:15 ÖÖ »

hmm başlık varmış zaten Kahkaha kısa bi sürem var da alel acele yazdım

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
wizofwor
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Nisan 10, 2014, 20:55:47 ÖS »

İşi dremelle yapmak istememin sebebi o aparat zaten. Dremelle açmayı bir denerim. Baktım çok yavaş gidiyor, Gergözen'in bahsettiği törpüden alıp, kabasını törpüyle halledip kapanışı yine dremelle yaparım.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: