Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeWillem EPROM Programlayıcı'yı PCI LPT Kartıyla Çalıştırmak
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Willem EPROM Programlayıcı'yı PCI LPT Kartıyla Çalıştırmak  (Okunma Sayısı 14777 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« : Kasım 19, 2014, 10:57:37 ÖÖ »

Aldığım Willem EPROM Programlayıcı sadece paralel porttan çalıştığından ve benim masaüstü bilgisayarımda LPT portu bulunmadığından girdiğim arayış sonucunda (ikinci bir makina için yerim yok maalesef) bulduğum yöntemle masaüstü bilgisayarıma ucuz bir PCI LPT kartı takarak çalıştırmayı başardım. Karizmatik

Yöntem kısaca anlatmak gerekirse Willem yazılımının klasöründeki io.dll dosyasını LPT adresini io.ini dosyasından okuyabilen özel bir sürümle değiştirerek çalışıyor. Aygıt yöneticisinden PCI LPT kartın adresini tespit edip io.ini dosyasına yazınca ve Willem yazılımında LPT1 seçince Windows 7/8/8.1 32/64 bit üzerinde dahi programlayıcıyı sorunsuz görüyor.

Kaynaklar:
http://www.downtowndougbrown.com/2010/10/sivava-willem-eprom-programmer-on-windows-7-64-bit/
http://www.benryves.com/products/remappediodll

Gelelim adım adım yapılması gerekenlere:

1- PCI LPT kart bulup bilgisayara takmak. Ben bulabildiğim en ucuzunu 10,90 TL + 2,80 TL Kargo Bedeli ile aldım ve Win 8.1 64bit ile sorunsuz çalışıyor:

2- Programlayıcının yazılımının 0.97ja sürümünü (mirror) indirip kuruyoruz veya EpromM51.exe dosyasını indirerek herhangi bir klasöre koyarak portable mantığıyla da kullanabilirsiniz, kurulum şart değil yani.

3- İki farklı yöntemle modifiye edilmiş io.dll dosyası var. Birisi inpout32.dll kullanıyor, diğeri ise TVicPort kurulumu gerektiriyor. Bende inpout32.dll'li olan çalışmadı o yüzden TVicPort kurulumu yaparak ikinci alternatifi kullandım. Kullandığınız LPT karta göre değişiklik gösterebilirmiş. Dosyayı indirip içinden çıkan io.dll ve io.ini dosyasını Willem programlayıcının klasörüne kopyalıyoruz, mevcut io.dll varsa üzerine yazıyoruz. TVicPort kurulumu yaptıysak bu aşamada bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor.

IO.DLL_inpout32.zip - (original) (mirror) - (latest inpout32.dll) (mirror)

IO.DLL_tvicport.zip - (original) (mirror) - (latest tvicport) (mirror)

4- Sürücüsünü tanıttığımız kartın adresini öğrenmek için Aygıt Yöneticisinden özelliklerine girip Kaynaklar sekmesinde G/Ç Aralığı kısmına bakıyoruz. Birden fazla G/Ç Aralığı varsa 8 byte uzunluğunda olanı kullanıyoruz. Benim kartın adresinin CFF0 olduğu görülüyor:

5- Bulduğumuz adres değerini önüne 0x ekleyerek io.ini içerisine yazıyoruz, ben 0xCFF0 yazdım:

6- Willem programlayıcıyı (EpromM51.exe dosyasını) çalıştırıyoruz ve Help menüsünden Test Hardware seçiyoruz. Durum çubuğunda cihaz mevcut şeklinde mesaj alıyorsak işlem tamam. Cihazı bulamazsa 3. adımdaki diğer io.ini alternatifini deneyin. TVicPort kullanan io.dll ile benim cihazı buluyor:

Cihazı gördü de bakalım cihaz sorunsuz çalışıyor mu?

Okuma Testi:

Yedek Amiga 500 anakartından ROM'u söküp cihaza takıyorum. Çip türü olarak 27C400 seçiyorum (aslında bu ROM çipi EPROM olmadığı için modeli farklı ama 27C400 ile uyumlu olduğundan okumada sorun çıkmaması lazım) ve Read Chip butonuna basıyorum:

Okuma işlemi sorunsuz gerçekleşiyor:

Blank Check:

Çip türü olarak 27C800 seçiyorum ve araç çubuğundan Blank Test (veya menüden Action -> Blank Check) butonuna basıyorum:

EPROM'un boş olduğunu söylüyor.

Yazma Testi:

Az önce okuttuğumda bir dosyaya kaydettiğim Amiga ROM'unu copy /b kick.rom+kick.rom DoubleKick.rom komutuyla 27C800'e yazmaya hazır hale getiriyorum. Ve ilk yazma denememi yapıyorum:

12,5V ve 12,75V harici güç ile besleyerek de deniyorum ama sonuç aynı. Baştan bir miktar byte yazdıktan sonra doğrulama hatası veriyor. Elimdeki 5 adet 27C800'ü de kurban ettikten sonra boş EPROM kalmadığından şimdilik maceraya ara veriyorum. Tekrar zaman bulduğumda EPROM'ları silerek tekrar deneyeceğim.

Macera devam ediyor.

Not: Tavsiyesi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum.
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2014, 11:34:59 ÖÖ Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Kasım 19, 2014, 11:03:01 ÖÖ »

ellerine sağlık usta aynı işlemi pci-e LPT kart ilede yapabilirsin
farklı işlemlerde bende kullanıyorum yeni nesil boardlarda pci bazen bulunmuyor

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Kasım 19, 2014, 11:14:39 ÖÖ »

Evet PCI-E ile de çalışıyormuş, mantık aynı. Resmini verdiğin kartta MosChip entegre var. En sorunsuz çalışan LPT çiplerinden biriymiş.
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2014, 12:12:23 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Kasım 19, 2014, 11:18:43 ÖÖ »

bende tavsiye üzerine aldım birkaç seri beni çıldırtmıştı
usb floopyle disketten açıp ms-dosta bile kullanabiliyorsun

Evet PCI-E ile de çalışıyor, mantık aynı. Resmini verdiğin kartta MosChip entegre var. En sorunsuz çalışan LPT çiplerinden biriymiş.

blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 19, 2014, 12:47:37 ÖS »

selam özay , aldığın pci lpt kartın .Spp ,ecp ,epp , Bidirectional ,ecp+epp ,ecp 1.7 veya 1.9  gibi tüm modları destekliyor mu ? yada Tüm modları destekleyen pci lpt kart bildiğin var mı?

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Kasım 19, 2014, 12:53:48 ÖS »

Yok ben en ucuzunu aldığım için fazla bir ayar yok. Sadece IRQ kullanımıyla ilgili ayarlar ve isim değiştirme var gördüğüm. Sürücünün ayar penceresinin ekran görüntüsünü koyarım akşama fikir vermesi için.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Kasım 19, 2014, 14:51:29 ÖS »

Özay şunları dene akşam;

1) Önce Willem'i beslediğin güç kaynağını 13-13.5V civarına çıkartacaksın
2) Willem'in yazılımında "Test H/W" tabını açacaksın
3) Orada gösterdiği gibi Vpp uygulayacaksın (Willem'in programlama LED'i yanacak)
4) Sonra gösterdiği Vpp pin'inin (ezberden hatırlamıyorum şu an) voltajını ölçerken Willem'in (power girişinin oralarda) üzerindeki minik pottan programlama voltajını ayarlayacaksın.

Tabii bunların dışında Willem'in üzerindeki dip'leri doğru ayarlandığına emin olup kullandığın 42-pin 16-bit adaptörün üzerindeki jumperlara da bakmak lazım... (c800'ü ilgilendiren bir jumper vardı diye hatırlıyorum sanki)

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Kasım 19, 2014, 15:56:00 ÖS »

Tamamdır abi, manayla ayarlı güç kaynağımı da denemiş olurum. Kahkaha

Ben de programlama voltajı ve jumper ayarları ile ilgili birşey olduğunu düşünüyorum zaten, o yüzden hiç ümitsizliğe kapılmadım.

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2014, 16:05:28 ÖS »

Olumsuz abi yazma hala sorunlu. Güç girişine 13 ve 13.5 volt verip denediklerim:

* Test-HW tabından Vpp aktif edip Vpp'yi pottan 12.7 - 13 - 13.5 gibi değerlere ayarladım

* Vpp'yi 12.7 - 15.0 - 21.0 - 25.0 yapabilen iki jumper'ı 15'e ayarladım 21 ve 25'i gözüm yemedi Kahkaha

* Test-HW tabından Vcc aktif edip 5V civarı olduğunu gördüm, yazma işlemi için 6.2 gerektiğini okuduğumdan (write protect jumpermış o) Vcc'yi 5.0 - 5.6 - 6.2 arasında ayarlayan jumperdan 6.2 yaptım

* Adaptör üzerindeki iki jumper'ın  dört kombinasyonunu da denedim

* PCI LPT sorunlu olabilir diye iş yerinde adresi 0x378 olan standart paralel portlu makinede de denedim

Tüm bunları çeşitli kombinasyonlarda uygulamama rağmen yazma işlemi başarısız. Ox00000 komumunda hata veriyor, çipi kontrol ediyorum boş. Ama 8-10 kere deneyince bir veya birkaç baytı zorlama yazıyor ama onlar da yanlış.

Acaba benim adaptör veya programlayıcı mı bozuk?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Aralık 17, 2014, 00:07:57 ÖÖ »

Geçen hafta Simon günübirlik Ankara'daydı. Dönüş otobüsüne kadarki bir kaç saat içinde mini bir buluşma yapıldı, ben de buluşmaya katıldım ve kendisiyle de tanışmış oldum.

Neyse, lafı uzatmayalım, retro sohbetlerden sonra Simon sorun yaşadığı bu EPROM programlayıcıyı da getirmişti. Bende de aynı cihazdan olduğundan parça değişimi ve değişik kombinasyonlar kullanarak sorunu izole edebileceğimizi düşünmüştük.

Geçen hafta aleti kurcalamay başlamıştım ancak araya (her zamanki gibi) başka bir tamirat girdi (o da ayrı hikaye - Pang 3 ) bu akşam masanın üzerindeki yığınları toparlarken Simon'un Willem'ini gördüm  ve kaldığım yerden tamirata devam ettim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Aralık 17, 2014, 00:19:20 ÖÖ »

Eveeet, başlayım mı tamirata?

Önce Willem EPROM programlayıcıları koydum masaya. Sağını solunu inceledim.

Üstteki Simon'un alttaki benimki. Birebir aynılar. Zaten bildiğiniz üzere Willem EPROM programlayıcı açık donanım yaklaşımıyla geliştirilen bir proje olduğundan Çinli arkadaşlar direk copy/paste yapmış Willem.org'dan...

Önce Simon'un yanında verdiği 27C800'leri kendi programlayıcımda yazmayı denemeye karar verdim. Ben en çok 27C400 yazmıştım, C800'ler bir ilk olacaktı. Sanırım Amiga multi kickstart yapmak için kullanılıyorlarmış (Amiga konusundaki cehaletimi bağışlayın, eğer sürçilisan ediyorsam )

Tabi önce bi temizlik operasyonu yapmamız lazım.

EPROM'ları UV silicide 30 dakika tutuyorum...

Hmmmm! Mis gibi ozon kokuyor 
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2017, 00:35:44 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Aralık 17, 2014, 00:34:04 ÖÖ »

Benim Willem'de ilk C800'ü programlayabildim. Tabii bi Amiga ROM'u falan kullanmadım, dedim ya o konular bana yabancı ancak bildiğim konularla ilgili bir 1MB'lık başka bir ROM dosyası kullandım denemelerimde, Mortal Kombat 4 ses ROM'u

Sorunsuz yazıp yazdığımı da doğrulayabiliyorum. Demekki benim programlayıcının ayarları C800 yazabiliyor...

Bu bilgiler ışında önce benim Willem'deki jumper ayarlarını kontrol ediyorum.

Simon'unki

Benimki

5v-5.6v-6.2V ayarının yapıldığı jumper Simon'da yok. Onu tamamlıyorum ancak bu ayar C800'lerde ne kadar kritik onu bilmiyorum. Yine de C400'leri bu konfigürasyonda yazabildiğim için benim jumper ayarlarını birebir uygulamak en mantıklı başlangıç noktası...

Daha sonra Willem'in programlama voltajını ayarlıyorum. (DİKKAT! bu işlem sırasında programlayıcı üzerinde EPROM olmamalı)

Bunun için önce yazılımda "Test H/W" sekmesini açıyoruz ve 1-Vpp yazan kutucuğu işaretliyoruz.

Bu sayede programlayıcı EPROM için gereken programlama voltajını cihaza uyguluyor.

Sonra fotodaki gibi voltmetre ile bir yandan voltajı ölçerken ...

Diğer yandan ayar potu ile voltajı oynayarak ...

Voltajı ayarlıyoruz (C800 için 12.5V yeterli olmalı)

« Son Düzenleme: Kasım 18, 2017, 00:35:57 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Aralık 17, 2014, 00:50:57 ÖÖ »

Testlere başlıyorum; Önce benim Willem üzerinde Simon'un 42-pinlik adaptörünü kullanıyorum.

Sorunu yakaladık gibi. Sağını solunu inceliyorum ama bariz bir arıza kopukluk v.s. yok. Daha sonra bu adaptörün veriyolunu kontrol eden 74HC245'leri test ediyorum. Bereket bu Willem'lerde tüm çipler soketli

Bu işlem için diğer programlayıcım TL866'yı kullanıyorum. Bu cihaz EPROM programlamanın dışında hemen tüm logic entegreleri ve RAM tiplerini test edebiliyor. (RAM'leri test edebildiğini inanın yeni öprendim ben de )

Ahaa! Yakaladık mı sorunu? 74HC245'lerden birisi arızalıymış. Süper!! Hemen malzeme çekmecelerimde bolca bulunan 245'lerden birisi ile değiştiriyorum veee...

Evet. 42-pin'Lik adaptörü tamir ettik ve test edip onayladık. Sağlam bir şekilde çalışıyor artık. Şimdi sıra Willem programlayıcının kendisine geldi...
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2017, 00:36:11 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Aralık 17, 2014, 01:03:48 ÖÖ »

Neredeyse 1 hafta sonra ...  Kahkaha

Tamir edilen 42-pinlik adaptörü Simon'un Willemi ile kullandığımda yine okuma yazma hataları aldım. Zaten aletin montaj işçiliği de benimkisinden farklıydı...

Neyse, sorun analizine benim Willem'in üzerindeki çipler ile değiştirme yaparak devam ettim ancak her seferinde aynı sorunla karşılaştım. Alet biraz yazmaya başlıyor sonra resmen random olarak bi yerlerde hata alıyor. Sorunsuz okuma yapıyor gözüküyor ama okudğu şeyi karşılaştırınca (Verify) aslında yanlış okuduğunu anlıyorsunuz...

Neyse, alıyorum iki aleti elime ve başlıyorum incelemeye. İki resmin arasındaki farkı bulun tarzı inceleme yaparken bir yerdeki lehim öbeği dikkatimi çekiyor. Dedim ya bu aletin montaj işçiliği benimkinden farklı diye. Farklı derken kibar davrandım aslında, ...tan demek daha doğru olur Kahkaha

Simon'un sorunlu alanı...

Benimkisi ...

Lehim öbeğinin olduğu yerde aslında soldaki lehim noktasıyla birleştiren bir hat olması lazım. Multimetre ile baktığımda burada gerçekten de bir hat olmadığını farklediyorum. Ya vardı sonradan montaj sırasında koptu ya da hiç olmadı... Her neyse...

İki noktayı aynen benim Willem'deki gibi birleştiriyorum...

Oh be kardeşim!!!

Şimdi 2-3 defa silip deneme yaptığım EPROM'ları son bir defa UV'ye koyup sileceğim. Sonra Simon'un paketini hazırlayacağım ki artık onda da EPROM programlama işleri birikmiştir daha fazla beklemesin işler...

Not: Özay, bu arada getirdiğin o tatlı neydi öyle  İnanılmaz bir lezzet... Dur bakalım hatta hala biraz kalmıştı, gidip bi porsiyon daha alayım kendime, kutlama babında
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2017, 00:36:22 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Aralık 17, 2014, 01:21:50 ÖÖ »

İyice ucuzuna kaçarsam böyle olur. Gerçi ben de şu jack16588'den almıştım senin gibi ama demek ki kalite kalite cihazlar, ya da ben kötü bir partiye denk geldim. Neyse ki bir yavuzg'miz var bize yardım eden bu tarz durumlarda.

Amiga 500'üme DoubleKick.rom yazmak için sabırsızlanıyorum. Kahkaha

Tatlı'ya gelince Çanakkale'nin meşhur peynir helvası, hem de Çanakkale'nin en iyi ustası Kadir Usta'dan. Afiyet olsun abi, senin bize (kendim ve tüm forum adına)  kattıklarının yanında lafı bile olmaz.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: