Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Fix-it Felix Jr - Sega Genesis homebrew  (Okunma Sayısı 11334 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 12, 2015, 00:13:16 ÖÖ »

Fix-it Felix Jr. Disney'in Oyunbozan Ralph (Reck it Ralph) çizgifilmi için geliştirdiği "farazi" bir arcade oyun. Temelde Donkey Kong teması model alınarak geliştirilen bu oyunun Disneyland'de arcade kabinleri bile varmış

Bu kabinlerde de PC tabanlı bir sistemde bu oyunu çalıştırıyorlarmış. Oyun bir süre sonra internete sızmış ve PC için indirilebilen bir versiyonu var.

Neyse uzatmayayım geçenlerde birisi bu internete sızan oyunu model olarak alıp Sega Genesis için yeniden yazmış. Bu tarz, eski konsollara yeni yazılan oyunlar oluyor, buna homebrew deniyor.

Oyun'un ROM dosyası geliştiren kişinin web sitesinden bedava olarak indirilebiliyor.

http://www.airwalkstudios.com/

Bunu bir Genesis emulatöründe rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ancak ben biraz daha farklı bir şey yapacağım 

ronniefrown
Üye

"There is no knowledge that is not power."

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 12, 2015, 00:24:45 ÖÖ »

Yavuz hocam, böyle detaylı bilgiler verdiğiniz için çok teşekkürler. Mesela burada homebrew un ne demek olduğunu açıklamışsınız. Bu gibi basit gibi görünen temel bilgilerin verilmesi inanın aslında çok önemli ve büyük bir eksik. Herkesin her şeyi bildiği varsayılıyor çoğu zaman ve kimse de sormaya cesaret edemiyor. Örneğin Commodore forumunda Commodore'a yeni başlayanlar için bir tutorial, giriş babında, bu bilgisayar nedir, ne yapar nasıl yapar, kafa ayarı nedir gibi bir başlık göremedim. Herkesin her şeyi zamanında öğrendiği ve şimdi kullandığı varsayılıyor sanırım, kimse kusura bakmasın, sadece küçük bir eleştiri.

Mesajı da gizemli bir şekilde sonlandırmışsınız, merakla bekliyoruz:)

Atari: 1040 STE
Nintendo : NES
Sega : MS1/MS2/GG/MD1/MD2/Saturn/Dreamcast
Sony : Playstation/ PSOne

Aradıklarım:Sega 32x ve Mega CD
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 12, 2015, 00:33:49 ÖÖ »

Bir süredir arcade konusunda alternatif fikirler arayışındaydım ve takip ettiğim forumların birinde bir Sega Genesis sistemini arcade kabine JAMMA arayüzünden bağladıkları bir sistem gördüm ve bayıldım. Üstelik oyun olarak da Fix-it felix Jr kartuşu takılmıştı. Burası ilginç çünkü böyle bir oyun "resmi" olarak yok.

Peki bunu nasıl yapmışlar derken bu bahsettiğim homebrew Fix-it Felix Jr. oyununu buldum. Oyunun ROM'unu Everdrive türevi bir karta koyup çalıştırmak mümkün ancak gece gece böyle bir kartın odama ışınlanarak zuhur etmesi mümkün değil.

Ben de bu homebrew'lardan nasıl bir Genesis kartuşu yapılır diye araştırmaya başladım. Oyunu donwload ettiğim sitede kartuşun yapılmışı da satılıyordu (Etiketli kutulu falan çok güzel yapmış eleman). Biraz daha bakınınca Genesis kartuşu PCB'leri de gördüm satışta...

Sonra jeton düştü bende, mevcut bir Genesis kartuşunu "convert" edebilmiyim acaba bu iş dedim. Elimde kısıtlı miktarda olan Genesis/Megadrive kartuşlarına baktım ama 2 tanesi dışında hepsi klon oyunlardı. Klon oyunlarda bildiğiniz üzere "gerçek" Sega mask ROM'ları yok. Sadece siyah bir damlacık

Sonra elimdeki orijinal kartları açıtım

Mevcut mask rom'larının uyumlu olduğu EPROM'ları bulmak için şu listeden kontrol ettim:

http://gendev.spritesmind.net/mirrors/www.nepereny.com/misc2/games/sort/index.html

Bu listeye göre elimdeki Street of Rage 2 kartuşu 16Mbit'lik bir EPROM ile uyumluymuş. Bu da 27C160 demektir ve elimde bundan bolca miktarda var

Mask ROM'u temiz bir şekilde söktüm...

Şimdi sıra 27C160'ı Fix-it Felix Jr ile programlamaya geldi...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 15:18:27 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 12, 2015, 00:44:00 ÖÖ »

Fix-it Felix Jr oyunu 588K civarında. Bu da 2MByte'lık (16Mbit) bir 27C160'a rahatça sığabileceği anlamına geliyor.

Malzeme çekmecemden aldığım bir 27C160'ı Willem programlayıcıma 42 pin 16-bit adaptörü kullanarak takıp önce boş olup olmadığını kontrol ettim. Boşmuş...

Sonra Fix-it Felix Jr.'ın ROM dosyasını yükledim programlayıcıya.

Burada dikkat etmeniz gereken bir şey var. Bu dosyayı olduğu haliyle EPROM'a bir sorun olmadan yazabilirim ama bu haliyle Genesis'de çalışmaz. Bunun için "byte swap" yapmamız gerekiyor.

Bu şekilde 27C160'ı programlıyorum ve "homebrew" ROM'umuz hazır

Burada biraz düşündüm, acaba entegre soketi mi kullansam diye. Malum yanlış yazmış olabilirim, eski orijinal mask rom'u tekrardan yerine takmak isteyebilirim diye.

Entegre soketi kullanmanın avantajlarına rağmen sorun EPROM'u soketle birlikte monte edersem kartuş kapağının kapanmıyor olması. Ben de nasılolsa sökmem 5 dakikamı alıyor diyip direk yerine lehimledim EPROM'u...

PCB'yi yeni ROM'uyla birlikte Kartuşumuza rahatça yerleştiriyorum ve kartuşu kapatıyorum.

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 15:18:40 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 12, 2015, 00:52:51 ÖÖ »

Burada gerçekten heyecanlı bir bekleyiş var zira EPROM'u denemeden direk lehimledim ve kartı kapattım. Bakalım ne olacak? Kartuğu Genesis'e yerleştiriyorum...

Ve düğmesini çeviriyorum...

Heyooo  Kahkaha  Kahkaha  Kahkaha Pek de zor iş değilmiş...

Bu metodla elbette ki "convert" kartuşlar yapmak mümkün. Ancak EPROM çok da ucuz bir şey değil. Zaten everdrive sayesinde istediğiniz oyunu gerçek donanımda oynamanız mümkün. Ben ise "olmayan" bir oyundan gerçek bir genesis kartuşu yapmanın zevkiyle geceyi biraz Fix-it felix Jr. oynayarak sonlandırmayı planlıyorum

Daha sonra bir ara vakit bulabilirsem bu Genesis'i arcade kabine bağlamaya çalışacağım

Bu arada bu iş için Genesis kullanmamın sebebi video çıkışının 60Hz NTSC olması. Yani arcade donanımlarıyla aynı spesifikasyonda
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 15:18:56 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 12, 2015, 01:13:28 ÖÖ »

Bulunduğum ilçedeki arcade salonunda sega megadrive sistemli iki arcade kabin vardı. Birinde MK3 diğerinde snow bros çalışırdı. 20 sene öncesinden bahsediyorum tabii ki.

Arcade bordlara her EPROM yazdırışınızı gördüğümde aklıma bu tarz konsol sistemlerine bu işlemi ne zaman yapacağınız geliyordu ve sonunda yaptınız . Sizi aynı şekilde famicom kartuş içine türkçe tsubasa romunu yazdırırken de görmek isteriz. ( Hep yapmak istemişimdir o yüzden bu örneği verdim Kahkaha )

Forumdaki İndirme Linkleri
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13992

Do not use the multi tap with the multi tap inserted in the multi tap slot.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Şubat 12, 2015, 08:47:34 ÖÖ »

Famicom'da büyük bir handikap var. Kartuşu söktüğümüzde entegre kılıfı yerine, damla şeklinde epoxy parçaları buluyoruz. Bunların altında chip-on-board denilen yöntemle karta işlenmiş entegreler var. Bunları sonradan sökmek, tekrar programlamak falan mümkün değil.

Başka bir yöntemi mutlaka vardır ama yukarıdaki kadar kolay şekilde olmaz. Türkçe Tsubasa rom'u sende var mı?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 12, 2015, 08:59:47 ÖÖ »

diğer hemen her tür kartuşlu çalışan konsol için buna benzer modlar var sanırım.

daha da kolayı, everdrive. NES, famicom, N64 v.s. için everdrive'lar var artık. İstediğiniz ROM'u SD karta koyup çalıştırmak için...

Axeseytan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 12, 2015, 11:20:55 ÖÖ »

Güzel çalışma olmuş. Her ne kadar sega md serisini sevmesende kısa zamanda şunu göreceğimi ümit ediyorum Kahkaha
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 12, 2015, 11:49:24 ÖÖ »

Keyifle okunan bir proje daha.

Elinize sağlık Yavuz üstad

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 12, 2015, 12:16:19 ÖS »

Güzel çalışma olmuş. Her ne kadar sega md serisini sevmesende kısa zamanda şunu göreceğimi ümit ediyorum Kahkaha

Yok o kadar zarar vermem kasaya Ne güzel sağ taraftan expansion port girişi var

Retroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Şubat 12, 2015, 12:30:34 ÖS »

Yavuz abi eline saglık, hep hayalini kurdugum birşeye parmak bastın.Bu eprom yazmak için cihazları ne kadar fiyat olarak?Bizi biraz daha aydınlatabilirsen sevinirim.

Misal bende snes için super ufo 8 var sd kart ile orjinal donanımında romları oynayabiliyorum ama piyasaya sürülmemiş The Shadow Oyununu Senin Yaptıgın Gibi Kartuş Halinde Koleksiyonuma Eklemek İstiyorum Bunu Nasıl Yapabilirim.

https://www.youtube.com/watch?v=6qO27ps-gr8
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2015, 12:39:59 ÖS Gönderen: Retroman » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Şubat 12, 2015, 14:07:34 ÖS »

@retroman, ben de bu konuyu çok detaylı bilmiyorum, dün akşam yarım saat internete bakındım, eldeki malzemelerle bu çıktı, o kadar...

Ama temelde sanırım aynı prensip SNES kartlar için de geçerli. Sadece kalabalık kartlar (ekstra RAM, kopya koruma v.s.) değil de daha basit bir "donör" karta sadece mask rom değişimi yapılarak (bu yazımda yaptığım gibi) oyunu oynamak mümkün olabilir.

Genelde SNES kartlarını bu şekilde yapmak pahalıya malolur çünkü oyunlar megabyte'larca uzunlukta olduğundan büyük EPROM'lar kullanmak gerekir ki bu da maliyeti artırır. Ama zaten sen bir iki bu tür oyunu "kolleksiyon" amaçlı üretmek istiyorsan maliyet bir sorun olmayacaktır.

Bu Shadow oyununun ROM'u ne büyüklükte? Eşdeğer büyüklükte başka bir oyun bulabilirsen (tercihen saçma sapan puzzle veya baseball türü bir oyun) sanırım direk onun kartına yazılabilir...

EPROM'un türüne göre iki tane farklı EPROM programlayıcı kullanıyorum ben.

16-bit EPROM'lar için basit bir Willem:

http://www.aliexpress.com/item/EPROM-Programmer-27c1024-27c2048-27c4096-Adapter-U05/548817953.html

Extra Adaptörü:

http://www.aliexpress.com/item/EPROM-16bit-Adapter-DIP42-Willem-EPROM-Programmer/503004758.html

Diğer hemen her tür EPROM için de TL866:

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-100-Original-New-MiniPro-TL866A-Programmer-TL866-Universal-MCU-Programmer-10-free-Items/1370079502.html

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Şubat 12, 2015, 14:25:49 ÖS »

yavuzg için foruma alkış, ne bileyim tebrik tuşu koymak gerek her başlığın altında tebrik yazmak, duyguları ifade etmek kolay olmuyor... Büyüksün Yavuz... sağolasın, var olasın..

leviathank
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Şubat 12, 2015, 14:32:59 ÖS »

Snes için seçilecek kartın yüklenecek oyunla uyumlu olmasında lorom/hirom olayına da dikkat.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: