Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Atari 800XL Bozuk Membran - Mini Tamirat  (Okunma Sayısı 5872 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ağustos 12, 2015, 02:01:54 ÖÖ »

Bugün farkettim ki 800XL'in bazı tuşları basmamaya başlamış. 'Option' tuşuna basılı tutup aleti açınca çıkan kullanışlı keyboard test programcığı ile de denedim, bazı tuşlar ölü.

Eğer aletin entegrelerinde vs. bir sorun varsa ne tamir edebilecek bilgim ne de elimde yedek parçası var. Bu yüzden aleti söküp olağan şüphelilerden klavye membranını çıkartıyorum. Basmayan tuşların yolunu takip ettiğimde tamamının membrandaki katlanma kısmındaki yollardan geçtiğini görüyorum.

Bozuk tuşların hepsi bu yoldan geçiyor, tam da katlanma yerinden. Multimetreyle çeşitli bölglere değdirerek süreklilik testi yapıyorum. Yine tam da kat yerinde bir sorun var.

Multimetreyle bakınca iki kırmızı nokta ve iki sarı noktanın birbiriyle teması yok; gözükmüyor ama arada bir yerde kopma var.

Mutfaktan aluminyum folyoyu kapıp iki ince şerit kesiyorum oraya uygun olacak şekilde. O bölgedeki yolları alkol ve kontakt sprey ile iyice siliyorum yüzeydeki iletkenliği arttırmak için. Sonra da şeritleri tam kopuk olan yolların üzerine yerleştiriyorum.

Sonra da üzerine selobandı güzelce bastırarak yapıştırıyorum.

Başlıkta da belirttiğim gibi mini bir tamirat oldu, hepsi bu kadar Güzelce çalıştı bu işlemden sonra; sağlam gibi de oldu, epey bir süre idare eder diye tahmin ediyorum bu şekilde.
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2015, 03:09:45 ÖÖ Gönderen: egemenk » Logged
AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 12, 2015, 02:16:47 ÖÖ »

Fotolar gözükmüyor

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ağustos 12, 2015, 03:11:19 ÖÖ »

Fotolar gözükmüyor
Imgur'un yasaklı olduğunu unutmuşum başka yere taşıdım.
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ağustos 12, 2015, 07:26:23 ÖÖ »

'Option' tuşuna basılı tutup aleti açınca çıkan kullanışlı keyboard test programcığı ile de denedim, bazı tuşlar ölü.

'Option' tuşu ile keyboard test programı güzel bir özellik . Başka ne tür programcıklar var.

Alüminyum ile membran tamiri iyi fikir. Membran mağduru Spectrum'cular için alternatif çözüm olacaktır Eline sağlık.
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2015, 07:31:28 ÖÖ Gönderen: joker_ » Logged
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ağustos 12, 2015, 08:21:01 ÖÖ »

Eline sağlık egemenk. Pratik bir şekilde sorunu çözmüşsün. Şimdi oyun vakti o zaman, ama bilmiyorum oyunları kolay bir şekilde yükleyebiliyor musun.
egemenk
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ağustos 12, 2015, 13:07:01 ÖS »

'Option' tuşu ile keyboard test programı güzel bir özellik . Başka ne tür programcıklar var.

Alüminyum ile membran tamiri iyi fikir. Membran mağduru Spectrum'cular için alternatif çözüm olacaktır Eline sağlık.

Teşekkürler Keyboard testinin yanısıra ses çipindeki kanalları test eden ve ram/rom çiplerini tek tek test eden programcıklar var. İçine baya güzel bir diagnostic romu gömmüşler yani.

Eline sağlık egemenk. Pratik bir şekilde sorunu çözmüşsün. Şimdi oyun vakti o zaman, ama bilmiyorum oyunları kolay bir şekilde yükleyebiliyor musun.

Teşekkürler Metallic Valla henüz bu alette bir oyun yüklemişliğim yok. Elimde bir teyp ünitesi var tamir edilmeyi bekleyen, onu yapabilirsem kaset adaptörü + tapdancer ile yüklerim diye planlıyorum. Kasetten yükleme sürelerini de hesaba katarsak pek pratik bir yöntem değil aslında. Ama Boulder Dash'ı orijinal sisteminde bir görmek istiyorum. Youtube'dan karşılaştırma videolarını izledim C64'den bile daha yumuşak scroll ediyor
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: