Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore Donanım1541 Ultimate'i replike etmek çok mu zor.
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 1541 Ultimate'i replike etmek çok mu zor.  (Okunma Sayısı 17800 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ağustos 20, 2015, 17:02:25 ÖS »

Merhaba arkadaşlar, baktım forumda teknik olarak çok sağlam ve bilgili arkadaşlar var, harika ürünler üretiyor, projeler geliştiriyorlar aklıma bir fikir geldi.

Tanesi 129 Euro'ya satılan 1541 Ultimate'lardan bir tane alsak, Reverse Engineering ile kendimiz bir tane yapamaz mıyız acaba ? Bir tane yapabilir hale gelsek ardından çoğaltabiliriz diye düşünüyorum ki makul bir rakama mal edebilirsek forumda olup da bu harika üründen istemeyecek kimse olmaz eminim.

Ne dersiniz, böyle birşey yapılabilir mi.
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2015, 18:51:04 ÖS »

Yapılabilir ama yapacak kimse olacağını sanmam, çünkü bunu yapmak demek son derece az sayıda inatla c64, amiga ve diğer cihazlar için donanım üreten insanların tamamen bu işleri bırakmasına sebep olur. Ayrıca reverse engineeringe harcayacağınız para ve zamanla bir sürü 1541 ultimate satın alabilirsiniz.

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ağustos 20, 2015, 20:08:10 ÖS »

1541 emülatörü yapmak o kadar kolay bir şey değil maalesef. Ciddi bir bilgi ve beceri birikimi istiyor.

TapuinoMini ve XU1541Mini tamamıyla PTH (through-hole) yani PCB üzerindeki deliğe parçaların bacaklarını lehimlediğimiz teknoloji iken kademeli olarak kendimi geliştirerek SMD (surface-mount) yani PCB üzerindeki padlerin yüzeyine parçaların bacaklarını lehimlediğimiz teknolojiyi kullanacak hale gelmeye çalışıyorum şu an. KissCart64'ün ATtiny13'lü versiyonu bu sebeple kısmen SMD bileşenler içeriyor. Bir sonraki projeler olarak XU1541Micro, XUM1541Micro ve peşinden gelecek olan SD2IEC, SIO2SD gibi projeler hep SMD olacak.

Yine de tam 1541 emülasyonu (VICE'daki true drive emulation seçeneğindeki gibi) yapabilen bir cihaz için mikrodenetleyicilerin gücü yetmiyor maalesef. FPGA teknolojisine geçmek lazım ki bu da beni ve forumdaki birçok kişiyi oldukça aşıyor. Kaldı ki yapabilsek bile Türkiye şartlarında projenin gerçek sahibinden daha ucuza mal edebileceğimizi sanmıyorum.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ağustos 20, 2015, 20:18:49 ÖS »

Sizin bu çalışmalarınızı ayakta alkışlıyorum tebrik ederim bunu başarmak da önemli

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ağustos 20, 2015, 22:56:50 ÖS »

Haklı olabilirsiniz ama 1541 Ultimate'i ürettirip satan kişiyi araştırırsanız o da bizler gibi, yani çip tasarımcısı filan değil  üniversitede çalışan normal birisi, anladığım kadarıyla rom, vb. kısmını kendisi düzenliyor ama kalan kısmı muhtemelen çin ve benzeri yerlerde yaptırıyor. Yani oturup da sizler gibi pcb tasarımı filan yaptığını pek sanmıyorum. Zaten bir tane satın alıp incelersek içindeki parçaların ne olduğunu buluruz, ROM'u Eprom programlayıcılarla çoğaltırız, board'u da eğer Türkiyede yaptıramazsak ki %99 yaptırırız diye düşünüyorum çin'den destek alırız.

Kısacası çok kişinin anlamakta bile zorlandığı teknoloji ve tasarımlarla uğraşan Simon, i_r_on ve Metallic gibi yetenekler ürünü alıp incelerse ve biraz zorlarsa yapılabilir diye düşünüyorum.  Karizmatik

Zaten fiyatı da geçtim bugün ürün istesek yok, parasını nakit ödeyip 1 ay kadar beklemek gerekiyor, bir de böyle bir pazar oluşmuş.
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2015, 23:00:26 ÖS Gönderen: hakkan » Logged
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ağustos 20, 2015, 23:51:53 ÖS »

İşin içinde emulasyon olduğundan yola çıkarak FPGA kullanıldığını tahmin etmek zor değil. Zaten fotoğraflarda da kartın yarısını XILINXS Spartan'ın işgal ettiği görünüyor. Spartın'ın üzerinde koşan kod uğraşılırsa çalınır. Çinliler yapıyor. Ancak hem uygun ekipman lazım. Hem de etik açıdan biraz mide bulandırıyor.

Öte yandan bu yazılım -yazılm demek ne kadar doğru emin değilim- büyük ihtimalle VICE kodlarından faydalanarak yazılmıştır. Öyle olmasa da VICE kodlarından faydalanarak yeniden yazılabilir ve benzer bir kart oluşturulabilir. Ancak bu çok uzun soluklu ve maliyetli proje olur. Uğraşmaya değer mi bilmiyorum. Bence değmez ancak iki sene önce Simon'un şu an uğraştığı projeleri sorsan ona da uğraştığına değmez derdim. Demem o ki yarın bir Kara Murat çıkabilir.

F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ağustos 21, 2015, 00:07:56 ÖÖ »

Orijinal 1541 sürücünün donanımsal spesifikasyonu ortalıkta var mı? Sinyaller, protokol, voltaj seviyeleri vs
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ağustos 21, 2015, 00:13:25 ÖÖ »

Merhaba,

Ben profosyonel olarak elektronik tasarım ve gömülü yazılım konularında çalışmaktayım.

1541 Ultimate bildiğim kadarı ile zaten open source. Tasarımda ROM yok, FPGA kodu açılışta FLASH'dan yükleniyor. FLASH tekrar programlanabilir. Elektronik olarak bakıldığında, FPGA, Flash, SDRAM ve Level Shifter olduğunu tahmin ettiğim bazı ic lerden ibaret. Bence yapılmasında hiç bir sıkıntı yok. PCB'ler kesinlikle TR de üretilebilir, dizgi aynı şekilde TR de dizilebileceği gibi, prototipler rahatlıkla elde bile dizilebilir.

Ancak kabaca maliyet analizi yapıldığında;
Kullanılan FPGA adetsiz alımlarda digikey fiyatı sanırım $20 civarı, bunun haricinde yeni versiyonda serial flash kullanılmış $0.5, 16MB SDRAM $2.5-$3 diğer elektronik, konnektör vb $5 tutsa, dizgi dahil $35-$40 civarına mal edilebilir.

PCB üretimi için ben TR'de baskıdevre firması ile çalışıyorum. Ancak fiyatlar yüksek. Prototip üretimi için $150 tooling + üretim maliyeti fatura ediliyor. Bu kart için üretim maliyeti kart başına $2-$3 gibi tutacaktır.

Tabi dizgi yaptırılacaksa, çelik olmasa bile elek yaptırmak lazım. O da yaklaşık $150.

PCB ve Dizgi yurt dışında da yaptırılabilir, ancak bu konuda pek tecrübem olmadı. Özellikle dizgi konusunda yurt dışı adetli olmayan işler için pek uygun değil bildiğim kadarı ile.

Özetlersek, 10 adetlik bir prototip üretim yapacak olsak, $500 gibi bir ön yatırım + $40x10=$400. Adet fiyatı yaklaşık $90'a geliyor. Satış fiyatı €107 olan bir ürün için bu maceraya girmek pek mantıklı olmayabilir.

Ancak, örneğin 100 adetlik bir üretim yapılacak olsa, adet fiyatı $45 lara kadar düşürülebilir. Hatta 100 adetlik alımlarda parça maliyetleri de bir miktar düşeceğinden, bu fiyatın altına bile iner.

Kod ve Dökümantasyon:
https://xp-dev.com/svn/1541UltimateII/

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ağustos 21, 2015, 00:43:50 ÖÖ »

Wikipedia donanımın open source olduğunu yazmış ancak vhdl kodlarını ortalıkta göremedim. (delimavi'nin mesajını şimdi gördüm, açık açık sitesinden beyan edilmemiş olması enteresan)

Alıntı
In 2010 the 1541 Ultimate II was developed, that is smaller than the original and that has certain hardware differences like USB interface beyond MicroSD. In addition, all firmware and VHDL code for the elemanın sitesinde göremedim.
Ultimate II is licensed under an open source license, specifically the GPLv3, allowing hobbyists and others to freely modify all aspects of its functionality, including the FPGA-emulated hardware.

Herşeyi open source olsa bile elektronikte "sourcing" dedikleri hammaddeyi temin etme kısmında bunun muciti kadar becerikli ve uygun fiyatlı kaynakla çalışma imkanımız zor olacağı için daha ucuza imal etmek yine zor olabilirdi. Gerçi kullandığı fpga'nın tanesi 7$. (II değil ilk versiyon için)

Open source olsaydı Jim Brain go4retro sitesinde bunu üretir satardı diye düşünüyorum ayrıca.

Özay'ın da dediği gibi fpga dünyasına girmek bile bir kişinin kendine yapacağı başlı başına büyük bir yatırım. Bırak reverse engineering'ini open source olan kodunu bile alınan development board'una aktarıp kullanmak bile başlı başına bir iş.

Böyle adetli üretim için EEVblog'dan Dave'in uCurrent Gold projesine bir bakıver. Epey teferruatlı bir iş.

https://www.kickstarter.com/projects/eevblog/current-gold-precision-multimeter-current-adapter

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ağustos 21, 2015, 00:55:08 ÖÖ »

Bu arada kendi sitesinde open source olduğu belirtilmiş ve kaynaklara link verilmiş.
http://www.1541ultimate.net/content/index.php?option=com_content&view=article&id=41&Itemid=133
(Sayfanın en altına bakın.)
Bende vhdl kodları mevcut. İndirip inceleyebilirsiniz.

Esasen bu ürünün clonu yapılacak olsa ben şematik ve PCB tasarımında seve seve yer alırım. Ancak gündelik işler sebebi ile üretim, dizgi, test vb işlere yetişebileceğimi hiç sanmıyorum.

Olaya şu şekilde bakacak olursak, kendi tasarımımız olan cycle exact 1541 emulatorü yapalım dersek, iş daha zevkli hale geliyor.

6502, CIA gibi amiral gemilerinin vhdl leri zaten open source olarak mevcut.
Bence bu şekilde belki Ultimate II kadar teferruatlı ve özellikli olmasa bile daha zevkli bir FPGA projesi çıkabilir. Ultimate II'de cartridge emulatoru, SID, hatta 1541 seslerinin emulasyonu bile yapılmış. Bence bunlara çok da gerek yok. Yani demek istediğim bir kutu, hatta tam da SD2IEC gibi IEC portuna bağlanan, belki üzerinde image mount için ufak da bir LCD si olan bir 1541 emulatorü güzel bir FPGA projesi olabilir.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ağustos 21, 2015, 01:07:59 ÖÖ »

@delimawi : Ancak 1541 ultimate, easyflash gibi ürünlerin reu,  freeze kartuş, kernal rom değiştirme gibi özellikleri de yabana atılır gibi özellikler değil bence. Sorun şu ki TR'de bunun kopyasına alıcı 50'yi kolay kolay geçmez herhalde. Hedef kitlenin bir kısmında zaten 1541 ultimate yahut easyflash ürünlerinden biri vardır.

FPGA'lar konusunda deneyimli isen dediğin de mantıklı, daha ucuza, daha basit birebir 1541'i emüle eden bir donanım da ciddi iş görür. Hatta 1541 ultimate open source iken ondan kırpıla kırpıla da yapılabilir bu.

FPGA'lar konusunda yol gösterirseniz belki ufaktan ufaktan forumdan başkaları da (misal ben) bu konulara girme fırsatı elde eder hem

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ağustos 21, 2015, 01:13:57 ÖÖ »

Orijinal 1541 sürücünün donanımsal spesifikasyonu ortalıkta var mı? Sinyaller, protokol, voltaj seviyeleri vs

Donanımsal spesifikasyon erişilebilir durumda ama sorun şu;

Esasen 1541 içerisinde 6502 tabanlı bir bilgisayar var. Nerdeyse bir C64 yani. (RAM daha az vb...)

1541 içerisindeki CIA entegrelerindeki bir kusurdan dolayı seri haberleşme çok yavaş. (ki C64 de bu CIA entegresi değil, daha yeni versiyonu kullanılıyor.) Normalde her byte başında yapılması gereken senkronizasyon bu hata sebebi ile her bit için yapılması gerekiyor ve yüklemeyi yavaşlatıyor.

Bu sebeple yazılım yapanlar, standart rutinleri kullanmamışlar ve fastloader kodları yazmışlar. Bu rutinler de hem C64 tarafında hemde 1541 tarafında çalışıyor.

Yani kısaca, fastloader'ın 1541 tarafında çalışacak olan kodu, 1541 in RAM'ine IEC üzerinden gönderiliyor ve 1541 içerisindeki 6502 tarafından çalıştırılıyor. Dolayısıyla 1541 emulatörü yapılacaksa haberleşmenin bilinmesi ve taklit edilmesi yetmiyor, C64 tarafından RAM'e gönderilebilecek herhangi bir kodun da cycle exact çalıştırılabilmesi lazım. Bu da 1541 emulatoru içerisinde mutlaka 6502 ve hatta CIA vb nin de simule edilmesini gerektiyor.

SD2IEC, MMC gibi daha ucuz çözümlerde bu özellik olmadığı için bir kaç belli başlı fastloader dışında tek parça olmayan ve fastloader kullanan programlar çalışmyor...

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ağustos 21, 2015, 01:19:44 ÖÖ »

FPGA'lar konusunda deneyimli isen dediğin de mantıklı, daha ucuza, daha basit birebir 1541'i emüle eden bir donanım da ciddi iş görür. Hatta 1541 ultimate open source iken ondan kırpıla kırpıla da yapılabilir bu.

Açıkçası madem yeri geldi, şu an üzerinde çalışmakta olduğum retro projem, SID'i ve klavyesi gerçek bir C64 FPGA remake. "C64Compact" Boyutları daha küçük olacak vb... İleride belki salt 1541 FPGA emu de ekleyebilirsem ayrıca projelendiririm diye düşünüyordum. Ancak sorun şu ki bende projeler çok uzun sürüyor hatta bazen bitmiyor Kahkaha

Belki bu salt 1541 FPGA emu kısmına daha önce dalmak mantıklı olabilir ...

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ağustos 21, 2015, 01:23:28 ÖÖ »

Esasen 1541 içerisinde 6502 tabanlı bir bilgisayar var. Nerdeyse bir C64 yani. (RAM daha az vb...)

1541 içerisindeki CIA entegrelerindeki bir kusurdan dolayı seri haberleşme çok yavaş. (ki C64 de bu CIA entegresi değil, daha yeni versiyonu kullanılıyor.) Normalde her byte başında yapılması gereken senkronizasyon bu hata sebebi ile her bit için yapılması gerekiyor ve yüklemeyi yavaşlatıyor.

1541 içinde VIA var (6522) CIA C64'te. Evet VIA'nın shift register'ında bir bug var. C64'de bug'sız olan 6526'yı kullanmışlar ancak onda da rutinleri sanıyorum bit banging yapacak şekilde yazdıkları için bu kadar yavaş idi disk erişimi.

twitter | blog
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Ağustos 21, 2015, 01:27:14 ÖÖ »

Açıkçası madem yeri geldi, şu an üzerinde çalışmakta olduğum retro projem, SID'i ve klavyesi gerçek bir C64 FPGA remake. "C64Compact" Boyutları daha küçük olacak vb... İleride belki salt 1541 FPGA emu de ekleyebilirsem ayrıca projelendiririm diye düşünüyordum. Ancak sorun şu ki bende projeler çok uzun sürüyor hatta bazen bitmiyor Kahkaha

Belki bu salt 1541 FPGA emu kısmına daha önce dalmak mantıklı olabilir ...

İşin VIC/PLA ve 6510 interaksiyonu kısmında Allah kolaylık versin diyorum sana Bence en zor emüle edilecek kısmı orası. Cycle exact şekilde tabii.

Piyasada open source 6510 core var mı? 6502'ye extension olan 0/1 register'ları falan olan?

twitter | blog
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: