Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeLambalı Amfi Yapıyorum
Sayfa: [1] 2 3 ... 8   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Lambalı Amfi Yapıyorum  (Okunma Sayısı 18123 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« : Kasım 24, 2017, 12:10:08 ÖS »

İçimdeki nostalji ve retro tutkusu durup durup depreşiyor. Bir süre önce (8-10 yıl) bir lambalı amfiye sahip olmak istedim. Araştırdım, konu artık niş hale geldiğinden fiyatlar gereksiz abartılmıştı. Ben de kendim yapmak istedim. (Her zamanki gibi.) Topolojileri inceledim, bir miktar parça topladım, sonra iş güç derken konu unutldu. Parçalar plastik bir ayakkabı kutusuna doldurulup raftaki yerine terk edildi.

Yıllar sonra, ofisi toplarken kutu gözüme ilişti, konuyu tekrar canlandırmak istedim ve 1 ay kadar önce çok fazla vakit harcamadan, gerçekten boş vakitlerimi değerlendirecek şekilde projeye başladım.

Bu dizide, projeyi adım adım paylaşmak istiyorum. Çok hızlı ilerlemeyeceğini düşünüyorum ve belki de bitmeden kenara atılıp unutulacak. (Umarım bitirebilirim.)

Şunu da belirtmek isterim, lambalar konusunda esasen çok az bilgim var. Hiç kullanmadım bu ilk tecrübem olacak. Dolayısı ile dijital elektronikte olduğum kadar iddiam yok.

Şimdilik karar verdiğim hususlar şu şekilde:

Stereo olacak.
10-12W gibi bir çıkışı olacak.
Push-Pull çıkış katı olmasını planlıyorum. Çıkış lambaları 6V6 olacak. (Çünkü çoktan almıştım.)
6V6 lambalar 5W kadar güç verebiliyor. Ancak push-pull bağlantı ile 14W'a kadar çıkış alınabiliyor. Yani her kanalda iki adet çıkış lambası olacak.
Power ve ses ayarı dışında bir kontrolü olmayacak. Sadece phono giriş ve 4-8 Ohm çıkış.

İki adet EM84 lambası olacak. (Bunun ne olduğunu lütfen araştırın, bilmeyenler için güzel bir sürpriz olabilir. Ben bunu gördüğümde çok heyecanlandım, resmen aşık oldum. Bunlardan iki tane amfide mutlaka olmalı. Detaya sonra gireceğim.)

NOT:
PCB (leri) elde basacağım. Dolayısı ile tek bir ürün çıkacak. Ama isterseniz çizimleri paylaşabilirim.
Hobi projesi, çoklu üretim olmayacak.

Şu ana kadar kabaca şemayı çıkarttım, ufak ufak PCB'leri çizmeye başladım.
Şimdilik bu kadar, vakit buldukça yazmaya devam edeceğim.

Belki biraz anladığım kadar lamba çalışma mantığını konuşuruz sonraki postlarda.

KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Kasım 24, 2017, 12:23:14 ÖS »

EM84 güzelmiş, bundan birkaç taneyi yan yana koyup ses işaretinin spektrumunu gösteren çalışma da yapmışlar.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Kasım 24, 2017, 12:27:35 ÖS »

Esasen EM800'ü daha çok sevdim ama bulunmuyor.

KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Kasım 24, 2017, 12:29:33 ÖS »

Bu lambalı amfi yapma konusu ile bir dönem çok ilgilendim fakat hiçbir şey yapmadım. Yanlış hatırlamıyorsam özel bir transformatör gerekiyordu. 300V civarı düşük akım çıkışı ve ısıtıcı flamanları sürmek için 12V fakat yüksek akım verecek şekilde çıkışlı gibi bir yapıydı sanırım. Böyle bir trafo temin ettiniz mi?
KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2017, 12:34:24 ÖS »

Esasen EM800'ü daha çok sevdim ama bulunmuyor.

Evet, bu daha güzelmiş, klasik vu-metre görünümü var.
Levent
Üye

4'294'967'296

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2017, 12:35:29 ÖS »

Bu amfi sanırım bas amfisi olmayacak, elektro gitar veya klavye için mi tasarlıyorsunuz?

█ Commodore 64C + MPS1230 █ 2x Naked Amiga500 █ Apple eMac-700 █ WinMe PC █ WinXp PC █ Win7 PC █ Win10 PC █
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Kasım 24, 2017, 12:44:42 ÖS »

Bu lambalı amfi yapma konusu ile bir dönem çok ilgilendim fakat hiçbir şey yapmadım. Yanlış hatırlamıyorsam özel bir transformatör gerekiyordu. 300V civarı düşük akım çıkışı ve ısıtıcı flamanları sürmek için 12V fakat yüksek akım verecek şekilde çıkışlı gibi bir yapıydı sanırım. Böyle bir trafo temin ettiniz mi?

Isıtıcı filamanlar için 6.4V gerekiyor. AC veya DC olabiliyor.
Ve dediğin gibi devrenin değişik yerlerinde değişik voltajlara ihtiyaç oluyor.
Benim bulduğum besleme transformatörü 100W civarı. (8-10 yıl önce ebayden almıştım.)
6.3V ve 320V ayrı ayrı çıkışları var. Ancak iki ayrı trafo da kullanılabilir.

Tasarladığım devrede ise çıkış katı için 320VDC, diğer katlar için 315VDC, 285VDC, 215VDC ve 70VDC gerekiyor. Bunlar genelde doğrultulduktan sonra watlı dirençlerle bölünerek üretiliyor. Ben de o şekilde tasarladım.

Bu benim devrenin besleme katı:

Bu arada EM800 buldum hemde kullanılmamış. Şimdi yazışıyorum eğer tracking no ile gönderiyorsa alacağım bir çift.

Bu amfi sanırım bas amfisi olmayacak, elektro gitar veya klavye için mi tasarlıyorsunuz?

Yo hayır, normal müzik dünlemek için tasarlıyorum. Eletrogitarla pek ilgim yok.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Kasım 24, 2017, 12:50:37 ÖS »

Bu arada sistem genel olarak yüksek voltaj, düşük akım ile çalıştığından, çıkış lambalarından sonra 4-8 ohm civarı düşük empedanslı hoparlörleri sürmek için, empedans matching trafolar gerekiyor. Bunları da almıştım. Hem 4 hem 8 ohm çıkışları var. Bu trafolar 6V6 lar ile 320V ile sürülecek, ma çıkışları düşük voltaj yüksek akım olacak şekilde hoparlörlere uygun olacak.

abacus
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Kasım 24, 2017, 19:01:41 ÖS »

Merhaba, ben de geçen sene single ended bir amfi yaptım. Kt88 kullanıyordum. Ses alabildim, ancak aldığım çıkış trafoları dandik çıktığı için hevesim kaçtı. Bir de istediğim gibi bir şase bulamadım. Adam akıllı bir şey yapmaya kalkıldığı zaman da, pahalıya mal olacağı için dağınık halde bıraktım.
Push pull yapıda olmasının avantajı ve dezavantajı olacaktır. Avantajı trafoları daha kolay yapılabiliyor. Yapılmasa da bazı hataları örtbas ediyor tasarım. Diğer bir güzelliği ise daha fazla güç sağlayabiliyorsunuz. 6v6 amfiyi sürebilmeniz için ve tersini alabilmeniz için (push pull için) 2 adet daha lambanız olması gerekiyor. Onları solid state mi yapacaksiniz?
Bir de düşük akım da olsa, çıkış trafolarının akım kabiliyetine bakın derim. 10W düşük bir değer PP yapı için, çıkışları yakmayın
Kolay gelsin, bir sorunuz olursa seve seve cevaplarım. Ve bitirdiğiniz işi de görmek isterim.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Kasım 24, 2017, 21:29:21 ÖS »

Merhaba,

Forumda lambalı amfi konusunda ilgili birileri olacağını tahmin etmiyordum, memnun oldum öncelikle.

KT88 gördüğüm kadarıyla oldukça güçlü bir lamba, ben her ne kadar 6V6 yazmış olsam da, Çin malı clone 6P6P kullanacağım. Yani elimde 6P6P'ler mevcut. Şase kısmına kadar gelebilirsem, ahşap ağırlıklı olmak kaydı ile, ahşa+alüminyum levha ile kendim yapmayı planlıyorum. Kafamda bir tasarım var ama henüz çizime dökmedim. Şu anki önceliğim elektronik kısmını ayağa kaldırmak.

Besleme trafosundan sonraki köprü diyot hariç tüm yapıyı lambalar ile yapmayı planlıyorum. Hiç yarı iletken kullanmayacağım. Gerçi bu diyotu da lamba olarak planlamıştım ama sonra vazgeçtim.

Push-pull katını sürmek için, 6N1P çift triode lamba kullanacağım. Faz evrici bu katta olacak. Bunun öncesinde de her iki kanal için ortak kullanılacak 6N3 çift triode preamfi katı olacak.

Lambalar konusunda tecrübesizim ancak bu projeye ilk başladığımda (10 yıl öncesi) bir hayli araştırmış, okumuştum. Bir kağıda şemayı çizmişim, ama nereden esinlendiğimi/kopyaladığımı bulamadım. Geçenlerde tekrar baktım, nette bulabildiğim hiç bir şema bu çizdiğim şema ile aynı değil. Gene o tarihte bu şemaya göre neredeyse tüm parçaları toplamış olduğumdan şu aşamada şemayı değiştirmek istemiyorum.

Geçenlerde tekrar temize çektiğim şema ve katları aşağıdaki gibi:

1. Preamfi katı

Burada ses girişleri önce stereo pot ile seviyesi düşürülüp, LIN/RIN yazan girişlerden lambaya uygulanacak. LOUT/ROUT yazan çıkışlardan bir sonraki faz evirici kata verilecek. FBL/FBR ise, çıkış trafosundan sonra alınan negatif geribeslemenin uygulanacağı girişler. Bu kat 290VDC ile beslenecek.

2 ve 3. Faz evirici ve push-pull çıkış katı

Push-Pull yapılarda sinyal pozitif bölgede ise çıkış katındaki iki lambadan biri, negatif bölgede ise öteki lamba iletimdedir. Bunun için iki lambanın hangisi iletime geçecek ise bu kat ile ilgili lamba sürülür.

Çıkış katı da aynı görselde yer alıyor.

Şemanın bu bölümünden iki adet yapılacak. (Sağ ve Sol)

Bu arada sözüne ettiğim bendeki şemaya en yakın bulabildiğim çizim ise aşağıda:

EDIT: Bu arada bu Çin'li adamın sayfasında birçok tasarım var. Enteresan bir kaynak. Google ile translate edip bakabilirsiniz.
http://bezdz.com/6P1-6N5P-6F3.htm
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2017, 21:44:35 ÖS Gönderen: delimawi » Logged

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Kasım 24, 2017, 23:10:47 ÖS »

Delimawi abi neden böyle şeyler yapıyorsun lambalı anfi kanayan yaramız. Fenderin ısınıp sesi kısılan o harika sesli anfilerini çok özlüyorum. Acayip pahalılar ben hayaline bile giremedim . Aslında bir ibanez rg 500 ve fender lambalı anfi hayaline girmek isterdim ne yalan diyim. Şimdide ellerine sağlık ilgi ile takipteyim

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Kasım 25, 2017, 10:35:06 ÖÖ »

Ben de bu konuda bayaca birşeyler okumuş ve heveslenmiştim ama elektronik bilgimin yetersizliği, zamansızlık bir de hangi lamba nasıl sonuçlar üretiyor dinleme imkanı olmaması gibi sebeplerle hevesi rafa kaldırmıştım. İllaki bu konuda ilgisi olan birileri daha vardır forumda. Bunu bir kit Lambalı Amfi 101 gibi birşey yapsanız biz de deneyebiliriz belki

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
NoStres
Deneyimli

One Love, One Heart, One Destiny

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Kasım 25, 2017, 15:15:46 ÖS »

@delimawi,

Daltonlar iş başında...

Eski evden taşınırken çok fazla cihazı elden çıkarmıştım; içerisinden taşıyabileceğim parçaları söktüm ram, işlemci gibi, resimdeki lambaları taşınabilir kayıt cihazından sökmüştüm, bir tanesinin tepesi kırık, işinize yararsa gönderebilirim.

Bunların içinde o kıymetli madenden var mıdır?

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Kasım 25, 2017, 15:27:44 ÖS »

Oooo evet. En sağdaki magic eye tube. Hangi tipi acaba?

NoStres
Deneyimli

One Love, One Heart, One Destiny

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Kasım 25, 2017, 15:31:52 ÖS »

Bir ara datasheet'lerini aradım ama tüplerle ilgili pek bilgi bulamadım, üzerindeki numaraları görünsün diye çevirdim, artık ne işe yaradıklarını araştırmanız lazım.
Sayfa: [1] 2 3 ... 8   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: