Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımAmiga Görüntü Kablosu
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga Görüntü Kablosu  (Okunma Sayısı 6490 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 31, 2018, 14:02:09 ÖS »

Amiga için yapılan RGB (Scart) kablo için şemalar nette dolanıyor. Bir sitede denk geldim. Adam diyor ki şemadakişu pin hatalı bunu bağlamamak lazım? Hangisi doğru diyor sizce bağlayınca ne oluyor?

https://ilesj.wordpress.com/2012/01/25/brilliant-picture-from-amiga-with-rgb-scart/

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Atari 1040STe/Falcon 030/Jaguar/2600
Roland MT-32 Rev.A&B/SC-88/SB-55/MT300s
Sony PS 1-2-3-4-5/PSP/PVM 20"/9"
Sega SMS1-2/MD2/Saturn/Dreamcast/GG
Nintendo NES/SNES/DMG/GB Color/GBA SP
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2018, 14:05:19 ÖS »

Bağlayınca tam olarak ne olduğunu ben de anlayamamıştım ama kendi kablomu tam olarak da ilesj'nin diyagramına göre yaptım ve görüntü gerçekten de gayet kaliteli oldu
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 31, 2018, 22:36:03 ÖS »

Bağlayınca tam olarak ne olduğunu ben de anlayamamıştım ama kendi kablomu tam olarak da ilesj'nin diyagramına göre yaptım ve görüntü gerçekten de gayet kaliteli oldu

O halde bu versiyonu bir deneyeyim Elim azıcık lehim tutmaya alışsın

Bahsedilen transistörleri tekli olarak online alabileceğimiz bir yer var mı?

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 31, 2018, 23:18:11 ÖS »

O dirençleri tekli satacaklarını sanmam, tanesi 0,1 lira gibi bir şey çünkü. bluemavi'de 10'luk paketler halinde var nispeten uygun fiyata.

Aslında en güzeli bir elektronikçiler çarşısına gidip elden almak.
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Eylül 27, 2018, 11:14:51 ÖÖ »

http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/amiga_hacks/Amiga_SCART/amiga_scart.html

https://ilesj.wordpress.com/2012/01/25/brilliant-picture-from-amiga-with-rgb-scart/

Konuyu açmışım zamanıda ama kimse iştirak etmemiş

İkinci linkteki arkadaş gibi düşünen var mı? olay nedir? Fark nedir?

teknik bilgisi olan bir arkadaş aydınlatsın bizi

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 27, 2018, 11:33:36 ÖÖ »

Valla her iki şemadaki kablo da benim TV'mde işe yaramadı (iki kabloyu da AmigaTeknik yapmıştı bana..) sonunda yurtdışından bir kablo aldım ve o çalışıyor, tam olarak hangi şemaya uygun bilmiyorum açıp kurcalamadım , ama şunlardan eminim:

1. En basitinden topraklama pinlerinin hepsinin ayrı ayrı bağlı olmalı, köprüleyerek topraklama ve/veya sadece tek pinden topraklama gibi kestirme çözümler benim TV'mde sorun yaratıyor
2. Composite videoyu ayrıca almak şart değil, Pin 10'daki sinyal yeterli, fakat sorunlu TV'ler için sinyalin gerilimini ayarlamak açısından bu bağlantıya eklenecek rezistans kritik
3. Eğer TV'nizin menüsünde benimki gibi SCART için RGB modu manuel olarak açma seçeneği yoksa sinyali RGB olarak algılaması açısından RGB soketin 16. pininden gelen sinyal hayati, bu sinyalin de doğru gerilim seviyesinde olması için bir rezistans kullanmanız şart, doğru seviye her TV için aynı değil deneme yanılma ile bulmanız gerekebilir (bende en önemli sorunlardan biri bu oldu bence..)
4. RGB port Pin 20'den gelen Sync sinyalinin doğru algılanması benimki gibi problemli TV'ler açısından ÇOK önemli, doğru Sync'i almazsa görüntü çıkmayacaktır, bu hatta belirtilen direnç birçok TV için şart
5. R/G/B sinyalleri gerçekten benimki gibi AC coupling'i olmayan (ya da olmadığını teorik olarak düşündüğüm) TV'lerde algılanmıyor, burada belirtilen kapasitörler benim için şart oldu ancak şemada belirtilen değerlerde kapasitörler ile de görüntü alamadım (elimdeki kablonun içinde ne değerde kapasitör var bilmiyorum, açıp bakmadım ama sorunsuz çalışıyor)

Ben uğraşa uğraşa bunları öğrendim.  Elimde birkaç kablo daha yapabilecek malzeme var, bir gün havyayı elime alıp deneysel olarak parçaları deneye deneye çalışan bir kablo daha yapabilirsem tam olarak hangi değerlerde rezistans ve kapasitörler kullandığımı yazarım.

Not: TV LG 46" Plazma

Not 2: Benim için sorunsuz çalışan RGB Scart kabloyu bu linkten aldım: https://coolnovelties.co.uk/coolnovelties/amiga-video-cables/1-commodore-amiga-rgb-scart-audio-video-cable.html Şu an out of stock görünüyor ama gerçek 23 pin bir konnektörü de olduğu için o zaman yakalayınca hemen almıştım..
« Son Düzenleme: Eylül 27, 2018, 11:37:07 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Eylül 27, 2018, 11:45:55 ÖÖ »

Benim de bir karanlık görüntü problemim oluyor. Vestel yapımı yan marka TV de. Pal modunda görüntü karanlık hiç bir şey anlaşılmıyor. NTSC yapınca görüntü geliyor.

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 27, 2018, 11:50:59 ÖÖ »

Benim de bir karanlık görüntü problemim oluyor. Vestel yapımı yan marka TV de. Pal modunda görüntü karanlık hiç bir şey anlaşılmıyor. NTSC yapınca görüntü geliyor.

Amiga RGB-Out'ta bildiğim kadarı ile Luma, monokrom Composite Video kanalı ile Compsite Sync ile birlikte geliyor, yani RGB Port Pin 10 ile TV arasındaki rezistans tahminen olması gerekenden düşük diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Eylül 27, 2018, 11:54:49 ÖÖ Gönderen: appiah4 » Logged

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Eylül 27, 2018, 13:21:05 ÖS »

Bu işe girişeceksen robot el al yoksa kafayı yersin.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 27, 2018, 13:24:15 ÖS »

Bu işe girişeceksen robot el al yoksa kafayı yersin.

ilk ve tek lehim maceram ADTWIN projesinde DB-25 pin lehimlemekti. Açıkçası hiç zorlamadı ilkinde yaptım. (yarım saat civarı sürdü tabi)

Amiga 500/500+/1200
Commodore 64
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Eylül 27, 2018, 13:48:38 ÖS »

Bende ilk aldığım kabloda şikayetçiydim görüntüden. Dalgalanma yapıyordu. Sonra Amigateknikten bir kablo aldım ama direçli versiyon onlarda sorun yaşamadım. Şimdilik gayet memnunum. Tabi birinde daha iyisini görene kadar. Dirençli şemalardan birini dene abi bence. Sonuçları merak ediyorum takipteyim.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Eylül 27, 2018, 13:49:26 ÖS »

Playstation rgb kablolarında cihaz/tv RGB uçları arasında 100'er uF kondanstörler bağlı. Bundan ötürü TV RGB uçlarında DC ortaya çıkmaması önemli birşey diye anlıyorum.

Şemalara bakınca şunlar dikkatimi çekti:

İlk linkteki şemada eleman amiga 13'ü (dijital gnd) scart ground'a bağlamayın demiş. 2.şemaya da o bağlantı yapılmayabilir ama amiga 600&1200 içinden bağlı zaten diye not yazılmış. A500 için bağlanmaması gerekiyor olabilir

Bir de ilk şemada rgb bağlantıları arası kondanstörler yok; olmayan kondanstörler sorunun bir parçası ya da ta kendisi olabilir.

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: