Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: big bang teorisi  (Okunma Sayısı 608 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Aralık 05, 2018, 10:10:53 ÖÖ »

"İlim, müminin yitik malıdır, nerede bulursa alır." Beyni küçük ya da büyük olanların işi değil. Beynimizin yettiği yere kadar araştırmak, düşünmek, tartışmanın bir mahsuru yok. Eğer siz farklı düşünüyor ve "hepimiz küçük beyinliyiz" diyorsanız, kanımca bu başlığa yazmamalısınız. Biz orta büyüklükte beynimiz olduğuna inanıyoruz Kahkaha

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Aralık 05, 2018, 10:12:38 ÖÖ »

@Cydonian

Peki sendeki bu yaradanın eserini nasıl yaratabileceği ile ilgili yaptığın dayatmaya ne demeli?
Cydonian
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Aralık 05, 2018, 10:17:48 ÖÖ »

@Cydonian

Peki sendeki bu yaradanın eserini nasıl yaratabileceği ile ilgili yaptığın dayatmaya ne demeli?

Dayatma derken? Ben kimseye herhangi bir dayatmada bulunmuyorum, dikkat edersen diğer bazı arkadaşlar dine karşı bir dayatmada bulunmuşlar konunun en başında ve ortasında, üstelik 1400 yıl önce Kuran bu konuya zaten açıklık getirmişken, çok değer verdikleri bilim ve değişik kapasitedeki beyinleri bunu ancak 20.yüzyılda çözebilmişken diyorlar ki "din karıştırmadan", yaratılış konusu direkt dinin ve Yaratan'ın öncülük ettiği bir konuyken. Övündükleri bilimin öncüsü sayılan Stephen Hawking bile ölmeden önce Yaratan'ı kabul etmişken bu ısrar niye? Sen gene ısrar et o beni ilgilendirmez, Kıyamet Günü herkes kendi yaptıklarından sorumlu olacak ama dinine ve Yaratan'a bağlı diye insanları kimse aşağılayamaz ve küçük göremez.
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2018, 10:23:04 ÖÖ Gönderen: Cydonian » Logged

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Aralık 05, 2018, 10:22:59 ÖÖ »

Benim başta dini karıştırmayız umarım dememin amacı dayatma degil bilimsel birsey konusabilelim diyeydi. O zaman matematik de cozmeyelim her seyi Allah bilir ne de olsa. Yanlış anlaşıldıysam yine de pardon derim.niyetim  yaratıcının bize verdigi zeka ile bir seyleri tartisabilmek. Ben inanıyorum ama inanmayan da olabilir. O yuzden din katmadan beyin firtinasi yapalim istedim sadece
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2018, 10:25:44 ÖÖ Gönderen: onursapci » Logged

C64 ve A500
Cydonian
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Aralık 05, 2018, 10:25:51 ÖÖ »

Benim başta dini karıştırmayız umarım dememin amacı dayatma degil bilimsel birsey konusabilelim diyeydi. O zaman matematik de cozmeyelim her seyi Allah bilir ne de olsa. Yanlış anlaşıldıysam yine de pardon derim.niyetim  yarayıcının bize verdigi zeka ile bir seyleri tartisabilmek

eyvallah Onur kardeşim, bilimsel dediğin şey teori, teoriler de yenisi gelince çöp olan varsayımlardır, varsayımlar üzerine yapılan konuşmalar da ancak gene varsayımlar ile olur. Matematik evrenin ve yaratılışın anahtarıdır, Allah yasaları matematiğin bir biçimi olarak evrenin içine koyar, insan da bunu araştırır bulur, o bulduğuna da "a yasası" "b yasası" filan der, bunlar kanıtlanmış ve ispat edilmiş bilimdir yani Allah'ın evrene sakladığı kuralı biz bulduk anladık anlamına gelir, "big bang teorisi" adı üzerinde "teori", yani "yasa" değil, zaten bu hayattaki amacımız da bu, okumak, araştırmak, bulmak, o yüzden Kuran "oku" ile başlar.
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2018, 10:27:38 ÖÖ Gönderen: Cydonian » Logged

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Aralık 05, 2018, 10:26:56 ÖÖ »

@Cydonian

Soruyu henüz anlayamadık

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Aralık 05, 2018, 10:42:42 ÖÖ »

@LW3D

Nokta şu; yaradanın bu evreni fizik kuralları, büyük patlama, kuantum alanları, insanı da DNA kodu, biyolojik evrim gibi süreçlerle neden yaratmış olmayabileceğinin vurgulanarak inanca da zarar verilmesi şeklinde özetlenebilir.
AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Aralık 05, 2018, 10:43:58 ÖÖ »

"İlim, müminin yitik malıdır, nerede bulursa alır." çok güzel bir cümle imiş abi.

Onur öncelikle böyle bir başlık açtığın için çok teşekkür ederim. Benimde tek merak ettiğim bu dünya'da neden ve nasıl var olduğumuz. Gerçeklik kavramının gerçekte ne olduğu. Bu konu üzerine oldukça kafa patlatıyorum. Hatta tek yaşam amacım budur diyebilirim Tamam a500 de var

Bu konular üzerinde tartışamayı araştırmayı çok seviyorum. Bilimsel temelli olmasını daha çok seviyorum. Neden bilimsel temeli daha çok seviyorum. Gözleme dayanabilmesi ve herşeyden önce tüm kuralları yıkıp yanılmışız diyebilme özelliğinden ötürü. Fizikte sürekli birşeyler değişiyor ama güzel yanı gözlemsel olarak ve tarihe kayıtsal olarak geçiyor.

Ruhani boyuttaki gerçeklikler malesef söylenilene göre belli mertebede olan insanlar tarafından görülebiliyor veya hissedilebiliniyor. Bu mertebey ede bildiğim kadarıyla herkes ulaşamıyor. Oyüzden onların rehberliğinde bu durum ilerliyor. Buda malesef diyorum ancak çevresini belki aydınlatabiliyor.

Gel gelelim rasyonel olan dünya'ya ki. Holografik teorilerin olduğu, matrix benzeri sanal bir dünyada olduğumuzu ön gören bir fizik dünyasıda var şuan karşımızda. Aslında biraz ruhani gibi işler biraz karışık.

Evet çok uzattıktan sonra asıl konumuza dönersek Bu konu ile ilgili benim varabildiğin en uç bilgi şu oldu.

Ünlü fizikçi Michio Kaku (Bu arada mümin kavramı olsa olsa böyle insanlara verilmeli bence. Bence mümin hakikatı araştıran kişidir. Tabi bu benim kişisel fikrim.) bu alanda baya kafa yorarak herşeyin teorisi olarak string theory yani sicim teorisini öne attı.
( Ayrıntılar için linke bakabilirsiniz. http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvU2ljaW1fdGVvcmlzaQ )

Bu teoriye göre Kuramdaki temel fikir, gerçekliğin esas bileşenlerinin rezonans frekanslarında titreşen ve planck uzunluğunda olan (10 üzeri -35 mm civarı) sicimler olduğudur. Atom çekirdeğinin çapı ise 10 üzeri -13 tür yani buradan ölçünün ne kadar ufak olduğunu anlayabiliriz.

Planck ölçeği şuana kadar belirlenebilen ölçülebilen en ufak ölçü birimidir. Kuantum fizik ile normal atom fiziğini birleştirmek amacıyla matematiksel olarak öne sürülmüş bir formüldür.

Buna göre izledğim videolarda ve anladığım kadarıyla ki kendisi youtubede anlatıyor. Michio Kaku bu formulden yola çıkarak. Multiuniverlerin varlığını matematiksel olarak ıspatlar. Bigbangide bu evrenlerin çarpışması olarak açıklar. Yanibir çok evren mevcut ve bu evrenler bazen iç içe geçiyor bazen çarpışıyor.

Şimdi bu kuramla birlikte multiuniverse paralel evren dediğimiz kavramlar çıkıyor karşımıza, söylediğine göre sonsuz evrenler olduğundan burada bizim benzerlerimiz hatta birebir aynılarımızın olduğu ve farklı tiplerde yaşadığı öne sürülüyor. Eğer oralara gidersek farklı bizlerle aynı yani Eşreften bir sürü düşünün var olduğu söyleniyor. Işınlanma telepati gibi normal fiziğin açıklayamadığı sıra dışı olaylarında kapıları aralanıyor Kuantum fiziği ile işler rasyonelden farklı bir boyuta kaymaya ilüzyon mu, aslında var mıyız düşünceden mi oluşuyoruz gibi durumlar söz konusu.

Şunu anlayabilirizki her kim hangi yoldan çıkarsa çıksın hakikatı arıyorsa veya gerçeği o bence sadece gerçekten arayanlara vesile olacak birşey gibi görünüyor. Başkasının bilgisiyle hareket etmek bence gerçek bilgiden bizi uzaklaştırıyor.

Ben fiziğe inanmaya ve bu yolda ilerlemeye gayret ediyorum. İstiyorum ki bir sır varsa hepimiz bilelim.

Sevgiler
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2018, 10:52:59 ÖÖ Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 2.5 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB HDD  | 3.1 ROM | 8 MB RAM
COMMODORE 64 | IRQHack64
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Aralık 05, 2018, 10:48:36 ÖÖ »

@LW3D

Nokta şu; yaradanın bu evreni fizik kuralları, büyük patlama, kuantum alanları, insanı da DNA kodu, biyolojik evrim gibi süreçlerle neden yaratmış olmayabileceğinin vurgulanarak inanca da zarar verilmesi şeklinde özetlenebilir.

Ben çok iyi anladım. Zaten önceki mesajlarımdan birinde buna atıf yapmaya çalışmıştım. Bunun ilgili arkadaşlar tarafından anlaşılamamış olmasına dikkat çekmek istedim.

Cydonian
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Aralık 05, 2018, 10:52:16 ÖÖ »

@AmigaEsref

"Holografik teorilerin olduğu, matrix benzeri sanal bir dünyada olduğumuzu ön gören bir fizik dünyasıda var şuan karşımızda. Aslında biraz ruhani gibi" demişsin, zaten Kuran 57:20'de "The worldly life is only an illusion" yani "dünya hayatı sadece bir illüzyondur" der yani ölümden sonraki hayat ile karşılaştırıldığında, Kuran'daki bu matriks benzeri söylem benim de her zaman dikkatimi çekmiştir. 

Bu bahsettiğin multi-verse teorisi ile ilgili şu filmi izlemediysen mutlaka izlemeni öneririm, filmin ismi "The One"

https://www.imdb.com/title/tt0267804/

Ayrıca bir grup bilimadamı da diyor ki "bu multi-verse, yani sonsuz sayıdaki evren teorisi sadece matematiksel olarak yaratılışa karşı çıkmak için uydurulmuş bir kaçış yolu, bir bahane"
Önümüzdeki yıllarda bilim eğer ispatlayabilirse göreceğiz

« Son Düzenleme: Aralık 05, 2018, 10:57:07 ÖÖ Gönderen: Cydonian » Logged

AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Aralık 05, 2018, 10:54:27 ÖÖ »

Abi bahane değilde akıl ve gözlem yolu ile şuana kadar ulaşılabilmiş bir teori desek daha mantıklı bence kimse yaradana veya başka bir şeye karşı değil.

COMMODORE 64 | IRQHack64
Cydonian
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Aralık 05, 2018, 10:58:23 ÖÖ »

Abi bahane değilde akıl ve gözlem yolu ile şuana kadar ulaşılabilmiş bir teori desek daha mantıklı bence kimse yaradana veya başka bir şeye karşı değil.

Eyvallah, teori diyelim, burada kimse kimseyi teoriler için kırmasın yeter ki.

CaiSSoN
Üye3

C64 Fan

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Aralık 05, 2018, 11:13:22 ÖÖ »

evrenin ~13.6 milyar yaşında olduğu söyleniyor,
bulunan en eski hayvan fosili ~550 milyon yıl öncesine ait deniyor,
şimdilik (!) en eski olduğu söylenen homo sapiens fosilinin ~180 bin yıl öncesine ait olduğu söyleniyor

hal böyleyken de olaylar adem-isa-musa-mami etrafında dönüyor öyle mi?

madem Adem ilk insan ve Hz. Adem denmiş; (Hazretleri dendiğine göre zaten her şey önceden tasarlanmış) eee bu islamiyet, kuran vb için neden 100bin sene beklemişler?

Dolayısıyla Eser sahibi anlatmadan; hiçbir şekilde bu eserin neden ve nasıl yaratıldığını, %100 doğru bir biçimde ne bir kitapta bulabilirsiniz, ne de fikir yürüterek. Obi Wan Kenobi'nin dediğini ( The Force can have a strong influence on the weak-minded ) buraya örnekleyecek olursak eğer;

Din olgusu zayıf akıllıların (yani beyinsizler, cahiller, aptallar vb.) üzerinde güçlü bir tesire sahiptir. Dolayısıyla kitabın orijinal hali ile hiçbir şekilde değişikliğe uğramadan/uğratılmadan bu döneme kadar geldiğini savunursanız komik olur

Herkes istediği gibi yaşasın abi, bırakın ona buna dayatmaları...

Ben ister kitap üzerinde zıplarım ister gelişine vole vururum, istersem de sahiplenirim ve okurum.
Milletin kafasını bulandırmaya uğraşmam. Alsınlar okusunlar.. Eğer doğru olduğuna inanıyorlar ise (neye göre kime göre tabii) devam etsinler, yok inanmıyorlar ise beklesinler (benim gibi)

Ölünce nasılsa anlarız

AmigaEsref
Uzman

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Aralık 05, 2018, 11:16:16 ÖÖ »

Konu bigbang ben bir başlık mı açsam Onur inanç ve ataizm hangisi seçtiğiniz yol yada sizin inancınız nedir buyurun tartışın diye

COMMODORE 64 | IRQHack64
Cydonian
Üye3

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Aralık 05, 2018, 11:29:20 ÖÖ »

@ CaiSSoN

Yazdıklarınızdan yaşınızın ya çok ufak ya da din ve hayat ile bilginizin çok az olduğu, cehaletinizin de buradan kaynaklandığını düşünüyorum. Kimse 100bin sene beklememiş, ilk yaratılan Hz.Adem ile birlikte zaten islam da yeryüzüne inmiştir, ondan sonra da yaklaşık 124bin peygamber gönderilmiştir (her kavime), yani olay sadece Hz.İsa, Musa, Muhammed (saw) etrafında dönmüyor bunu bile bilmeden yazdıklarınız inanın insanı güldürüyor, cahilliğin bu kadarına da pes dedirttiniz hakikaten. Dinler tarihinden bihabersiniz, Kuran'ı okumuş olsaydınız zaten insanlık tarihinin 100bin sene olmadığını bilirdiniz. Herkesin bildiği gibi cehalet bir insanı korkuya sürükler, korkan insan da kendisini savunmaya geçer ve sizin gibi seviyesini düşürüp önüne gelene hakaret eder o yüzden sizi muhatap almak, sizin yerlerde sürünen seviyenize inip size bu cevabı yazmak bile benim için aslında küçük düşürücü bir durum ama buradaki dinine bağlı, aklı başında, yaşı olgun insanlar için bunu yapıyorum. Ölmeden önce anlarsanız hem hayatınızı hem ölümden sonraki hayatınızı kurtarabilirsiniz ama hiç okumadan, araştırmadan, laf olsun diye yazıp sağa sola hakaret ederek ancak böyle kendinizi toplum içinde rezil edersiniz.

Herkes zaten istediği gibi yaşıyor, burada dayatma görmek isteyen ilk mesajı ve ortalardaki mesajları okusun, din karşıtı dayatma ile dinin ana konusu olan yaratılış konusunda nasıl bir ikilem içinde olunduğu çok rahatça görülebilir, forumdaki "zayıf akıllı hatta akılsız, cahil, beyinsiz, aptal" (burası aynen iade kısmı), bir avuç bilgisiz, ikiyüzlü, herkesten farklı gözüküp ilgi çekme meraklısı ateist zavallısına pabuç bırakacak değiliz. Ölünce sizin için geç olacak, kimseye ikinci bir şans verilmeyecek, o yüzden biz de siz ölmeden önce uyanmanız için uğraşıyoruz

Kuran ilk indirildiği gibi değişmeden günümüze gelmiş tek kitaptır çünkü Allah "Kuran'ı Kıyamet Gününe kadar Biz koruyacağız" der ve elinize 1400 sene önce yazılmış Kuran'ı alıp bugünkü Kuran ile karşılaştırırsanız bir harfinin bile değişmediğini kendiniz görürsünüz ama sizde bunu yapacak cesaret olduğunu sanmıyorum. Size soracağım tek bir soru bile sizi kendi bildiğinizi sandığınız şeyler hakkında şüpheye düşürmeye ve sizin yazdığınız saçmalıkları yok etmeye yeter, Kuran'da evrenin genişlediği yazmaktadır, (Zariyat 47) "Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz.", soru şu: 1400 sene önce bunu okuma yazma dahi bilmeyen bir insan nasıl bilebilir?" Buna mantıklı bir yanıt verebilirseniz başka sorularım da olacak.

Şu mesajım arkada kalmış, öne alalım

Forumdaki ateist tayfaya gelsin Kahkaha
https://www.youtube.com/watch?v=gYbFcFRxK1g

Çok komik, bunu da mutlaka tüm ateist tayfa izlesin (Eski ateist müslüman oluyor)
https://www.youtube.com/watch?v=USWz5aqFEEg

Allah bir gün sizi de gerçeği görme yoluna iletsin inşallah (amin)
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2018, 11:47:59 ÖÖ Gönderen: Cydonian » Logged

Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: