Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: amstrad cpc6128'de yanlis adaptor problemi  (Okunma Sayısı 5610 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ocak 15, 2008, 07:41:49 ÖÖ »

alcofribas yardim !!!

buyuk bir salaklik yapip cpc6128'ime normal bir 9v adaptor taktim (5V girisine)

neden boyle bisey yaptim nasil bos bulundum bilmiyorum ama oldu bir kere. hali hazirda bildigin hemen bakip degistirmem gerekn bir parca falan var mi (mesela anakratta sol ustte bi regulator goruyorum) varsa bunun eslenigi bugun bulup kullanabilecegim ne var?

Umarim tanidik bir problemdir. (yani umarim kalkip makinesinin 5V dc inputuna 9V baglayan cok salak vardir benim gibi... ah be ah)
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ocak 15, 2008, 07:47:31 ÖÖ »

heheh yüzde doksan voltaj regülatörü yanmıştır bence de nightlord. Speccy olsaydı önce o giderdi Muadili bir regülatör alıp takıp dene bence hemen.

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 15, 2008, 09:02:46 ÖÖ »

Geçmiş olsun. 

CPC'ler cidden çok az arıza yapan cihazlar ve kompakt bir yapıya sahip olmalarından dolayı da böyle voltaj sorunları gibi olaylar pek yaşanmaz. Tabii bu noktada senin hayal gücünü takdir etmemek mümkün değil

Şu an için sana CPC 6128 service manual verelim. Zaten tüm IC'ler, giriş-çıkışlar belli. Kolayca bulacağını düşünüyorum.

CPC'nin kendisi 5V ile 3" disket sürücü ise 12V ile çalışıyor. 12V, monitör kullanıyorsan (GT65 yeşil veya CTM 644 renkli) onlardan veya MP2 modulatorden temin ediliyor.

nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 16, 2008, 10:28:11 ÖÖ »

malesef sorun sanirim voltaj regulatorunden degil. butun ciplerde 5V gordum. ayrica clock sinyaline de osiloskoptan baktim. Saglam gorunuyor. Kalan olasilik daha major ciplerden birinin yanmis olmasi. z80 ve fdc cipleri digerlerinden fazla isiniyor su anda. belki onlarda bir ariza var bilemiyorum. elimde hicbir amstrad cipinin yedegi de yok.

yikilmis durumdayim resmen gul gibi aleti kendi ellerimle oldurdum.
Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 16, 2008, 10:58:11 ÖÖ »

CPC 6128 board buluruz, ama sana yollama şansımız var mı? Hani kargo maliyeti açısından sordum. Belki oraya gelen birsi vardır veya sen Easter'da izine geleceksindir.

nightlord
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ocak 16, 2008, 20:29:24 ÖS »

valla neden olmasin ve hatta super olur

lakin az once bir z80 siparis ettim webden bakalim bi o gelsin. umuyorum ki problem z80dedir ve degistirince duzelir. Boylece bu makine ayakta kalir. Eger duzelmez ise ve sizlerin Turkiye'de yedek cpc cip/board vs tarzi biseyleriniz varsa o kanaldan bi cozum ayarlamaya calisiriz. teklif icin cok tesekkurler alcofribas
jaymzz777
Üye
**

8 bit kişilik, retroperver şahsiyet !

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Haziran 06, 2010, 05:41:15 ÖÖ »

Selam,

Benim 6128 de de bir sorun var...CTM644 ten besliyorum,power tusunu acinca led yaniyor ve elektrik alıyor...Ancak ekranda sadece cyan renk var...boot etmiyor yani...eprom vb. yi yeniden yazarak kurtulacak bir sorun mudur bilmiyorum ... yeni bir tane mi almalı acaba?:d gerçi kiz gibi de makineydi:(
hades
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Haziran 06, 2010, 14:36:39 ÖS »

Hayırdır Nighlord, 6510 kesmedi galiba seni. 7DA'da bir CPC demosu göreceğiz gibime geliyor.
Z80 dünyasına hoş geldin.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: