Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeC# ile Firebird Bağlantı Sorunu
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: C# ile Firebird Bağlantı Sorunu  (Okunma Sayısı 170 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
programci42
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 19, 2019, 16:59:31 ÖS »

Arkadaşlar merhaba bir iş için firebird veritabanına bağlanmam gerekti ama bir türlü C# ile bağlantı kuramadım en sonunda sinirlendim hazır yapılmış bir proje indirdim veritabanı ve gereki dll referans dosyaları proje içinde var örnek veritabanına bağlantı kuruyor ancak başka bir veritabanına bağlanmıyor.
Hata resmi ektedir. Bu hatayı çok araştırdım ancak çözümünü göremedim herkes aynı linkleri vermiş ama çözüm yok.

* hata.jpg (19.43 KB, 502x169 - Görüntüleme: 36 kez.)
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Şubat 19, 2019, 17:29:54 ÖS »

Muhtemelen kullandığınız FireBird versiyonu bağlanmak istediğiniz veri tabanının on-disk structure (ODS) versiyonuyla uyumsuz. 'gstat -h Test.fdb' komutuyla ODS versiyonunu öğrenip ona uygun FireBird kurmanız gerekiyor.

programci42
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 20, 2019, 08:39:30 ÖÖ »

Evet baktım teşekkür ederim bağlanan veritabanı yapısı 10.1 benim bağlanmak istediğim veritabanı yapısı ise 11.2 ama şöyle bir sıkıntı güncel dll kullanmama rağmen yine de ods 11.2 veritabanına bağlanmıyor başka bir şey mi yapmak gerek yoksa firebird ods 11.2 uyumlu .net dll henüz yayınlamadı mı?
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Şubat 20, 2019, 12:35:42 ÖS »

Güncel dll kullandığınızdan emin misiniz? 2.5.0'dan ve sonrası her hangi bir sürümün işinizi görmesi lazım.

Alıntı
Firebird 2.5.0

Released on October 04, 2010

Firebird 2.5 creates databases with an ODS of 11.2. It can read databases of lower ODS but most of its new features will be unavailable to such databases.

https://firebirdsql.org/en/firebird-2-5-release-description/

programci42
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 20, 2019, 13:02:21 ÖS »

Sanırım bunları aştım ama bu sefer başka bir hata veriyor:
"CHARACTER SET WIN1254 IS NOT INSTALLED"
Böyle bir hata veriyor firebird kaldırıp tekrar kurun yazıyordu bir sitede denedim ama işe yaramadı.
Bağlantı Metnim:
Kod:
string connectionString = "ServerType=1;User=SYSDBA;Password=masterkey;Dialect=3;Charset=NONE;Database=C:\\Test.fdb";

string connectionString = "ServerType=1;User=SYSDBA;Password=masterkey;Dialect=3;Charset=Win1254;Database=C:\\Test.fdb";

Üstteki kodda üstteki hatayı veriyor alttaki kodda ise alttaki hatayı veriyor.
bad parameters on attach oc create database
CHARACTER SET WIN1254 IS NOT DEFINED

programci42
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 20, 2019, 13:23:19 ÖS »

Peki şu ods 11.2 olan veritabanını bir şekilde farklı kaydet deyip ods 10.1 e çekemezmiyiz veritabanı aktarım araçlarında böyle bir şey var mı firebird to access diye bir şey indirdim access ten firebirde ve firebird ten accesse veriaktarımı yapabildiği gibi firebird ten firebirde de aktarım yapıyor ods versiyonu yüksek olan veritabanını seçip ods versiyonu düşük olan veritabanına tüm tabloları, viewleri ve procedurleri aktar dedim tabloları aktarmış ama procedürler yok bir de tüm tabloların için boş sanırım demo sürüm olduğu için hepsini aktarmıyor.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: