Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetRetro Oyun Konsolları İçin En Uygun CRT TV nedir?
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Oyun Konsolları İçin En Uygun CRT TV nedir?  (Okunma Sayısı 907 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
punpun
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 08, 2019, 21:14:39 ÖS »

Merhaba. Bir süredir eski konsollar(Ps1,Ps2, Nes, Gamecube, Wii...) için en uygun video konfigürasyonunu araştırıyorum. Genel yorumlar en iyi görüntünün CRT TV'ler ile alınabileceği yönünde. Sony PVM dışında çoğu kişi Sony Trinitron öneriyor. PVM'ler bütçemi çok aşıyor.

Sormak istediğim bazı şeyler var.

-Scart girişinin olması ne kadar önemlidir?
-Scart to AV Converter kullanılırsa görüntü kalitesinde önemli bir düşüş olur mu?
-Elde edebileceğim en yüksek çözünürlük nedir?
-Sizce en ideal ekran genişliği nedir?
-Sizce 100-300tl bandında en iyi Trinitron modeli hangisidir?
-Scart girişi olup RGB desteği olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

« Son Düzenleme: Ekim 08, 2019, 21:46:33 ÖS Gönderen: punpun » Logged
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 08, 2019, 23:57:03 ÖS »

Scart girişi,RGB olması nedeniyle tercih ediliyor...Eski sistemlerde alabileceğin en iyi ve rahat bağlantı scartda...Scart üzerinde composite ya da s-video bağlantıları da var. Herhangi bir converter kullanıp RGB vermedikten sonra anlamı da yok... CRT TV'ler Standart PAL/NTSC/SECAM sistemlerin destekler. 480i ya da 576i (interlace) çözünürlükler genel olarak sağlarlar...Ama bazı CRT sistemler 1080i hatta üzerini desteklemektedir. Bulduğun cihazın internet üzerinden özelliklerine bakarak scart'da RGB desteği varmı görebilirsin...Ama çoğu sistemde özellikle de trinitron sistemlerde (Sony) scart'da RGB vardır. Hatta YavuzG'nin bir açıklamasında, scart ya da RB girişi olmayan ekrana bile RGB giriş sağlamıştı.

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 09, 2019, 00:17:11 ÖÖ »

Sony'nin en son çıkarttığı (en son derken crt olarak) 37 düz ekran modelleri çok güzel, gri kasalı.

Düşürebilirseniz tavsiye ederim.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 09, 2019, 01:01:46 ÖÖ »

... Hatta YavuzG'nin bir açıklamasında, scart ya da RB girişi olmayan ekrana bile RGB giriş sağlamıştı.

Evet, gençken öyle çılgınlıklarımız oluyordu Kahkaha

punpun
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 09, 2019, 09:59:46 ÖÖ »

Sony'nin en son çıkarttığı (en son derken crt olarak) 37 düz ekran modelleri çok güzel, gri kasalı.

Yanıtınız için teşekkürler ancak çok fazla gri trinitron var. Nasıl ayırt edebilirim?
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Ekim 09, 2019, 11:05:15 ÖÖ »

Beğendiğiniz ilanların bir kısmının linkini buradan paylaşırsanız yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. Ben de bu arada Sony Trinitron kullanıyorum çok memnunum.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 09, 2019, 11:16:38 ÖÖ »

Yanıtınız için teşekkürler ancak çok fazla gri trinitron var. Nasıl ayırt edebilirim?

Kilit nokta düz ekran olması, düz ekranlar zaten en son modeller direk fark edersiniz.

Oğuzhan isimli arkadaşımızda var, açtığı başlıklarda gözükecektir.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
punpun
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 09, 2019, 12:51:04 ÖS »

Beğendiğiniz ilanların bir kısmının linkini buradan paylaşırsanız yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. Ben de bu arada Sony Trinitron kullanıyorum çok memnunum.

Çok fazla ilanla karşılaştım ve fiyat aralığı çok değişken. İşaretlediğim bazı ilanlar:

https://letgo.onelink.me/O2PG/8cb8fa1e

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-televizyon-tuplu-televizyon-736564054/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-televizyon-sony-wega-trinitron-82-ekran-100hz-televizyon-737068108/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-televizyon-37-ekran-sony-trinitron-tv-626741882/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-televizyon-renkli-sony-trinitron-tv-sehpali-730346889/detay

2. İlanda scart girişi yok sanırım. Sadece AV var gibi gözüküyor.

Ayrıca düz ekran olmasının bir avantajı veya dezavantajı var mı?

Bir de bu televizyonların değeri nedir? Düz ekran Wega'ya 500tl verilir mi mesela yoksa daha ucuzu bulunabilir mı?
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2019, 12:53:07 ÖS Gönderen: punpun » Logged
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ekim 09, 2019, 13:36:31 ÖS »

son çıkanlar gri renkli olanlar değildir.
flat teknolojisi her ne kadar son teknoloji gibi gözüksede durum böyle değildir.
sony her bölgeye özel farklı ürün üretiyor.
eski tvler 12,15 systemi desteklemesine karşın şimdiki sistemler sadece bölgeye özel çalışıyor. birçok yeni sürüm sony tvlerde ntsc cihazdan composite renkli görüntü gelmez. siyah beyaz gelir. ama eski sonylerde çalışır. basit bir örnek verdim. tüpün flat olması trinitron olduğu anlamına gelmez. trinitron farklı bir teknolojidir.

bukadar çok takılma. herşeyi hemen öğrenemezsin forumdaki konuları uzun uzun oku zamana bırak.  retro dünyası 3 günde öğrenilecek şey değil

selamlar
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2019, 13:40:33 ÖS Gönderen: Aykiri1 » Logged

TA3OUH
Chameleon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ekim 09, 2019, 13:48:42 ÖS »

2. ilandaki TV'nin arkasında mutlaka başka girişler vardır. Bende 4. ilandaki 37 ekran tv var. Arkasında component destekli scart bulunuyor. Bir de uzun zamandır tv arayışında olmadığım için fiyatlar hakkında bilgim yok ama sizin yolladığınız fiyatlar çok yüksek geldi. Letgo maksimum 100 TL ye trinitron kaynıyordu. Benim 63 ekran (daha zor bulunuyor) sony almam gerektiği için 130 TL'ye almıştım, pahalı gelmişti.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ekim 09, 2019, 14:04:10 ÖS »

@punpun, konuya yaklaşımını bence değiştirmelisin. Neden dersen sahibinden'de binlerce CRT TV ilanı var. Hepsini bu şekilde değerlendiremezsin.

Şu konulara odaklanırsan belki arayışını daraltabilirsin;

1) CRT TV kargo yapılabilecek bir şey değil. Orjinal kutusu ve ambalajıyla satılmadıkça (ki bu 2019 yılında pek mümkün değil) satıcılar doğru dürüst paketleme yapmayacaktır ve kargoda hasar görmesi muhtemel. Bu yüzden sana yakın olan, taksiye/arabaya atlayıp gidebileceğin yerlerdeki ve taşıyabileceğin ebattakiCRT TV'lere odaklanmalısın.

2) Çalışırken görmediğin TV ilanlarından uzak dur. 60-80 Kg'lık bir CRT TV'yi eve çıkarttıktan sonra görüntüsünün sulu boya gibi olduğunu veya kaymalar, sorunlar olduğunu görüp üzülürsün. Bu sebeple TV'yi almaya gittiğinde yanında denemek için bir konsol götürebilirsin. Pille çalışan plug & play cihazlar bu iş için idealdir.

3) TV'yi alıp nereye koyacaksın? Evin salonuna mı? Odanda masanın üzerine mi? Geniş bir odan varsa odanın "game room" kısmına mı? Bu sorulara vereceğin cevap satın almak isteyeceğin ekran boyutunu da belirleyecektir. Masanın üzerine koyacaksan 82 ekran WEGA ilanına bakmanın bir anlamı yok mesela...

4) Düz ekran mı bombeli ekran mı? Bu tamamen nasıl bir nostalji hissi yaşamak istediğine bağlı. Sen yaş itibariyle çocukken salondaki bombeli TV'nin önünde  (evin tek TV'si hatta) oturup Commodore, Atari veya NES oynamadğından muhtemelen bu nostaljiye sahip değilsindir. Dolayısıyla orada tercih sana kalmış. Ben mesela düz ekran değil bombeli bir ekran tercih ederdim. Bu kişisel bir tercih kısaca.

Son olarak bu TV'lerin değerini sormuşsun. CRT TV fiyatlarına dair bir referans yok elbette. Ancak bu cihazların satıcıları aslında bu TV'lerden kapladıkları yer dolayısıyla kurtulmaya çalıştıklarını unutma. Aşırı fiyat yazanlar eskici ve hurdacılardır veya bilinçsiz satıcılardır. Diğer benzer  ilanlardan ortalama bir fiyat çıkartabilirsin. Bana sorarsan 37 ekran bir TV'ye 100 TL'nin üzerinde 55 ekran bir TV'ye 200 TL üzerinde para verilmemeli.

Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ekim 09, 2019, 14:10:19 ÖS »

yavuzg'nin özellikle de ilk maddesi ekstra önemli. Hangi ilde olduğunu söylersen belki daha net yardımcı olunabilir bu konuda.
punpun
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ekim 09, 2019, 14:36:18 ÖS »

@punpun, konuya yaklaşımını bence değiştirmelisin. Neden dersen sahibinden'de binlerce CRT TV ilanı var. Hepsini bu şekilde değerlendiremezsin.

Şu konulara odaklanırsan belki arayışını daraltabilirsin;

1) CRT TV kargo yapılabilecek bir şey değil. Orjinal kutusu ve ambalajıyla satılmadıkça (ki bu 2019 yılında pek mümkün değil) satıcılar doğru dürüst paketleme yapmayacaktır ve kargoda hasar görmesi muhtemel. Bu yüzden sana yakın olan, taksiye/arabaya atlayıp gidebileceğin yerlerdeki ve taşıyabileceğin ebattakiCRT TV'lere odaklanmalısın.

2) Çalışırken görmediğin TV ilanlarından uzak dur. 60-80 Kg'lık bir CRT TV'yi eve çıkarttıktan sonra görüntüsünün sulu boya gibi olduğunu veya kaymalar, sorunlar olduğunu görüp üzülürsün. Bu sebeple TV'yi almaya gittiğinde yanında denemek için bir konsol götürebilirsin. Pille çalışan plug & play cihazlar bu iş için idealdir.

3) TV'yi alıp nereye koyacaksın? Evin salonuna mı? Odanda masanın üzerine mi? Geniş bir odan varsa odanın "game room" kısmına mı? Bu sorulara vereceğin cevap satın almak isteyeceğin ekran boyutunu da belirleyecektir. Masanın üzerine koyacaksan 82 ekran WEGA ilanına bakmanın bir anlamı yok mesela...

4) Düz ekran mı bombeli ekran mı? Bu tamamen nasıl bir nostalji hissi yaşamak istediğine bağlı. Sen yaş itibariyle çocukken salondaki bombeli TV'nin önünde  (evin tek TV'si hatta) oturup Commodore, Atari veya NES oynamadğından muhtemelen bu nostaljiye sahip değilsindir. Dolayısıyla orada tercih sana kalmış. Ben mesela düz ekran değil bombeli bir ekran tercih ederdim. Bu kişisel bir tercih kısaca.

Son olarak bu TV'lerin değerini sormuşsun. CRT TV fiyatlarına dair bir referans yok elbette. Ancak bu cihazların satıcıları aslında bu TV'lerden kapladıkları yer dolayısıyla kurtulmaya çalıştıklarını unutma. Aşırı fiyat yazanlar eskici ve hurdacılardır veya bilinçsiz satıcılardır. Diğer benzer  ilanlardan ortalama bir fiyat çıkartabilirsin. Bana sorarsan 37 ekran bir TV'ye 100 TL'nin üzerinde 55 ekran bir TV'ye 200 TL üzerinde para verilmemeli.

Yanıtınız için çok teşekkürler. Kargoyla almak gerçekten sorun olur. Trabzon'da oturuyorum ayrıca ve bir şeyler bulmak biraz zor. Kargoyla alışveriş yapmaktansa dediginiz gibi bizzat test edebileceğim CRT'leri almaya çalışacağım.
CM
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ekim 09, 2019, 15:35:25 ÖS »

1) CRT TV kargo yapılabilecek bir şey değil. Orjinal kutusu ve ambalajıyla satılmadıkça (ki bu 2019 yılında pek mümkün değil) satıcılar doğru dürüst paketleme yapmayacaktır ve kargoda hasar görmesi muhtemel. Bu yüzden sana yakın olan, taksiye/arabaya atlayıp gidebileceğin yerlerdeki ve taşıyabileceğin ebattaki CRT TV'lere odaklanmalısın.

Ne kadar düzgün paketlenirse paketlensin, kargo firması gözetmeksizin söylüyorum, kırmak isterlerse kırıyorlar, hiç farketmiyor. 6 ay önce Manisa' ya bir 9 inç Sony PVM gönderdim, şimdiye kadar yüzlerce paket yaptım kargo gönderdim, hayatımda böyle güzel bir paket daha önce hiç yapmamıştım, parça parça etmişler, tuzla buz olmuş güzelim pvm.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ekim 09, 2019, 16:13:59 ÖS »

İyi kalite görüntü çıkışı veren bir oyun konsoluna bağlayınca tv pixelleri tane tane gösterebiliyorsa, renkler iyiyse (tv'nin renk ışık ayarlarının kurcalanması gerekebilir) fiyat ta şahaneyse marka model pek takılmayın alın gitsin bence. İyisi her zaman ucuza denk gelmeyebiliyor

Yine de marka konusunda şunu yazmış olayım, sıfır aldığım seg (vestel) tv çok kullanılmadığı halde degauss devresinde bir sorun çıktı. Tv açılma sırasında artık manyetik alan sıfırlaması yapmadığı için ekranın her yeri öbek öbek başka bir renk oldu. Bir de stereo gibi çift hoparlör koymuşlar vb ama stereo değil. Onun dışında renk sıcaklığı ayarı bile var aslında güzel denebilecek bir tv. Yazdığım gıcıklıkları olmasa şu an büyük ihtimal kullanımdaydı. Bu idare eder bir tv.

Bir de iyi tv'ler var. Mesela bendeki 80 küsür model bir tv, etiketinde made in west germany yazıyor, görüntü renk ses bu seg'den kesinlikle daha iyi. Ama bunlar da cidden denk gelme meselesi.

Sıkıştırmaya gerek yok derim, idareten bir tane kullanadurun, hem gözünüz alışır, iyisini görünce tanırsınız, cidden iyi birşey çıkarsa onu da topluma geri kazandırırsınız

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: