Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga için midi/org ?  (Okunma Sayısı 1848 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 19, 2020, 08:28:59 ÖÖ »

Şu sıra bir org arayışına girmişken aklıma amiga tracker müzikleriyle eş çalışabilecek "bir midimi alsam?" fikri geldi.Sonra hem org hem midi işini yapabilen workstation tipleri olduğunu öğrendim,bütçem max 1000 tl,acaba bu paraya f/p ürünü bir cihaz alabilirmiyim?

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2020, 10:56:23 ÖÖ »

Amiga'nın midi bağlantısı için seri porta baglanan bir arabirim karta ihtiyaç var. Bu arabirim ile 80 sonlarından kalma birkaç yüz tl'ye alınabilecek midi baglantısı olan klavye/org/synthesizer'lere bağlanıp klavye kontrolü ile amiga 'dan ses alabilir ya da amiga kontrolü ile klavyeden ses alabilirsiniz. Yapmak istediğiniz herhalde böyle birşey, doğru mu anlıyorum?

Eğer öyle ise 2.el tuş bakımları yapılmış bir cihaza bakın. Bir ara @i_r_on technics marka birşey satılığa koymuştu örneğin. Bir de amiga için o seri porta bağlanan arabirimden bulmanız lazım.

Hazır yeri gelmişken, benim böyle bir kartla uğraşmışlığım var. Aslında kart şu anda hazır olmalıydı ama maalesef yoğunum, şema üzerinde analiz aşamasında bekliyor. Yakında inşallah.
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2020, 10:59:03 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2020, 15:18:33 ÖS »

Aslında elimde amiga yok şu an ama winuae midi bağlantısı ile belki kullanırım diye düşünüyorum,sahibindende technics kn2000 buldum nostaljik bir cihaz hem midi hem org,anlayan biri olsada bilgi alsam.

emarti
Uzman

Only Amiga Makes It Possible █

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2020, 17:21:04 ÖS »

Emin olmamak ile beraber gerçek bir Amigan olmadan da MOD yaratabilirsin. Duymuş olmalısın  https://openmpt.org/features  bu adresteki program ile MIDI aygıtı ile haberleşiyor. Dediğim gibi hiç denemedim.

"Record live from your MIDI keyboard directly into the patterns or send pattern notes to any external MIDI device"

Ayrıca şimdiki MIDI arayüzler hep USB. Bu konuda da zorluk çekilmeyebilir. Arada Amiga olmalı, emulator kesmez dersen işin biraz zor gibi.

https://github.com/emartisoft My GitHUB | http://csdb.dk/scener/?id=26786 My CSDB

My Retros
     Atari 600XL | 800XL | 1040STFM,
     C128, C64C, C64G, 1541, 1541-II, 1571,
     A500, A600x2 (Furia, Std), A1200x2 (Microbotic, Std)
     ZX Spectrum 48K
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2020, 10:47:15 ÖÖ »

Arkadaşımın midi klavyesi bende, ilgilenirseniz hesaplı bir fiyata (500) size verebilirim. Sıfırı oldukça pahalıdır. Hem USB hem MIDI portları var. Modeli M Audio Keystation 88ES. Oldukça temiz. Satılıklar sayfama fotoğrafları ekledim. Sorunuz olursa yardımcı olurum.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2020, 11:05:45 ÖÖ Gönderen: BioMenace » Logged

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2020, 12:01:40 ÖS »

Şu sıra bir org arayışına girmişken aklıma amiga tracker müzikleriyle eş çalışabilecek "bir midimi alsam?" fikri geldi.Sonra hem org hem midi işini yapabilen workstation tipleri olduğunu öğrendim,bütçem max 1000 tl,acaba bu paraya f/p ürünü bir cihaz alabilirmiyim?

Tracker'lar genel olarak MIDI müzik için değil sampling bazlı MOD müzikleri için. Amiga'nın kendi üstünde bir MIDI interface'i yok Atari ST gibi direk bağlamanız da mümkün değil.  Uygulama olarak da ProTracker vs değil farklı MIDI uygulamaları gerekecek.  Tam olarak ne yapmak istediğinizi bildiğinizden emin misiniz?_

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 23, 2020, 10:54:55 ÖÖ »

Benim bildiğim midi input kabul eden tracker'lar var, oktavı ona göre yazıyor. Synthesizer boyutu (midi out) ile ilgileniyorsanız ve sequencer olarak kullanmak istiyorsanız da buna göre yazılımlar mevcut. Librarian konusunda MidiQuest'i başarılı buluyorum - yalnız neler yüklü Amiga sürümüne bakmadım -. Amiga'lara ben Kawai K4 modelini çok yakıştırıyorum.

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
A4000 RevB Acill
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ocak 23, 2020, 11:45:51 ÖÖ »

Tracker programlarında midi klavye pek kullanılmaz / tercih edilmez. Çünkü Tracker programları piano roll tazrzında çalışmazlar. Yapısı gereği klavye kullanmak tercih edilir.

Yeni nesil tracker programlarında da bu durum böyle.
Renoise kullanıyorum Midi klavyem de var. Ama sadece melodi çalışırken midi klavyeye ihtiyaç duyuyorum.
Bulduğum melodiyi programa yazarken bilgisayar klavyesi kullanıyorum.

Ama diğer Daw programlarında durum farklı. Yani Cubase studio one vs kullanacaksanız midi klavye kullanmanız şart. Başka türlü yazamazsınız şarkınızı.

Amiga tarafında midi klavye ile kullanılabilecek benim tecrübe ettiğim en iyi program Bar & Pipes. Bir midi out'u olan midi klavye ile kullanabilirsiniz. Tabi bir de ses bankası içeren bir prosesöre ihtiyacınız olacak. Çünkü Bar & Pipes + midi klavye tamam ama sesler nerede?
Mesela ben Atari ST'mde Cubase 3 + Behringer midi klavye + Roland JV 1080 kullanıyorum. Bu şekilde bir setup kurmanız gerekecek.

İkinci seçenek midi in / out'u olan bir org bağlamak. Bunun avantajı org'un kendi içerisinde sesleri olduğundan bu sesleri Amiganızda kullanabileceksiniz.

Ama maalesef Atari St lerin oldukça gerisinde Amiga bu midi konusunda.
Atari ST'de Cubase halen çok kullanılır durumda.

Trackerlar ise oldukça farklı. Programa istediğiniz enstrümanı yükleyerek hemen müzik yapmaya başlayabilirisniz. Ama tabi 4 kanal kullanabileceksiniz trackerlarda.

Dolayısıyla size tavsiyem. Bir midi klavye yerine, midi in out'u olan bir synthesizer / org almanız.

Mesela korg i30 / Korgm m1 gibi.
Sevgiler.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ocak 23, 2020, 21:23:21 ÖS »

Teşekkürler,  mesela Magix Music Maker ile korg i30 nasıl olur?

cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 05, 2020, 15:18:58 ÖS »

İlanla alakam yok ama bu modeli kastediyordum, isteyen bakabilir
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-muzik-muzik-aletleri-kawai-k4-ayin-5ine-kadar-gecerli-787012491/detay
Edit: Fiyat 3 katı artmış Anlamı kalmadı
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2020, 11:58:07 ÖÖ Gönderen: Morphinead » Logged

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
A4000 RevB Acill
haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 05, 2020, 20:04:03 ÖS »

Amiga MIDI konusunda oldukçe zengindir. Program olarak aslında farklı türde olanlar var. MIDI uyumlu orglar kendi sesleri olduğu için tercih edilebilir.
Bu süreçte Org ile amigaya nota girebileceğiniz gibi hazırlanmış müzikleri orgunuzda çalabilirsiniz. Oldukça sorun olan bir sıkıntı var her orgun ses dizilimi farklı olduğunda aynı besteyi farklı enstrümanla çalacaklardır. Bazı programlar orgdaki sesleri de sample edebiliyor. Ama desteklediği alet çok az. Bu konuyla ilgili;
MIDI programları ve MIDI destekleyen programlar:
1-Music-X 2.0
2-Dr. T KCS Sequencer.
3-Deluxe Music Construksion Set 2.0
4-Octamed Sound Studio
5-Aegis Sonix II
6-Copyist Professional vs.

Midi arabirimi ile bağlantı yaparken 5 kanallı kablo kullanmak daha verimli oluyor.

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 Kasada + ACA 1220/20mhz + Scart + Fast IDE 4x IDE , 128 GB Sandisk SSD +PCMCIA CFDisk Adapter + SUM Keyboard Adapter + Gotek + Blu-RayRW
Amiga 500 + 512 K
Amiga 600 + (PCMCIA PS 4 MB RAM + A604 1 MB Chip)
Hepsinin kahrını çeken LG 24MA53 TVMonitör
PROTEUS1968
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mart 06, 2020, 20:17:09 ÖS »

Selamlar winuae üzerinden serial bölümünden usb midi port cevirici aparatını tanıtıp test ettim sorunsuz calıştı.
En azından midi interface olmayanlar için şimdilik alternatif bir çözüm.

Yeri musait olanlar için 5 oktav piano tuşlu klavyeler mantıkli  ama yamahanın pss serisi pss480 560 680  690  modelleride tercih edilebilir.

Fiyatları 200 tl gibi yada üstü yada usb cıkışlı midi keyboard modelleri olabilir.
« Son Düzenleme: Mart 06, 2020, 20:22:45 ÖS Gönderen: PROTEUS1968 » Logged
brkjazz
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Mart 06, 2020, 21:14:45 ÖS »

Bencede PSS 480 seker bir cozum ama fiyatlari artti neden bilinmez.

when I think of Maureen I think of two things: asphalt, and TROUBLE.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: